-dAG 19 APRIL 1943 34STK JAARGANG N°- 10535 - lapengracht 32 Giro 103003 redactie 20015. Admin. 20935 ieiHj yP.N DEN FuHRER kne iert Adolf Hitler zijn a-pn met hem herdenkt "^■Duitsche Rijk dit feit. it venige jaren staat de ■'Qet teeken van de oor- ing, die het karakter 66ag nu meer dan ooit djt Duitsche volk heeft lechte verbondenheid Fiihrer geplaatst en den 20sten April vie- jt zwaard in de vuist. i van den geest, welke q jgenblik het Duitsche 'ft. moge gelde het vol- dat de Reichspres- ►rr. Dietrich publiceert hiding van den verjaar- Slen Führer en dat als flraagt „De bewapening Daarin schrijft DAGBLAD VOOR LE1DLN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. gaarder een volk door '"Me proef wordt gesteld, seifder het wordt, harder ïrstandsvermogen, har- aq vastberadenheid, doch k in zijn denken. De A een in vredestijd ver- pq en de voorwaarden strijd ontwend denken passen aan de harde Sjkheden van den oor- or de houding van een Tonvoorzien in een strijd en dood gewikkeld _i de grootste beteekenis. Et leven alleen nog vah- pzjchtshoek van een ge- j. t en gewaarborgd bur- 'Vestaan vermag te zien, .Bar door de eischen zon- compromis van den to- jlog geschokt te worden. r die het leven met een v. zin voor de werkelijk- "ujkt en het natuurlijke V! in het helder licht der iiüs beschouwt, die zal gemakkelijker var. het goede le ven in vredestijd naar de gena- delooze hardheid van den oorlog kunnen overgaan; die zal zonder voorbehoud stappen op den grond van een hard heden en met een dergelijke houding een beter toe komst veroveren. Wie de lessen begrijpt, die de geschiedenis den menschen leert, wie het feit on der het oog ziet, dat in het leven der volken tot dusver de vrede steeds een schoone vrucht van den oorlog geweest is, die weet ook, dat cultuur en beschaving, rijkdom _n rust alleen een vrucht zijn van een harden strijd, dat zijn bezit met het leven verde digd en in den strijd steeds weer opnieuw veroverd worden moet. Het is een paradox in de men- schelijke ontwikkeling, dat elke cultuur, hoe fijner zij is en hoe hooger zij komt fe staan, bewerk stelligt dat de bases van haar eigen wording en bestaan ver zwakt en vernield worden: n.l. de strijdvaardige kracht, waaruit, zij ontsproot, de onvoorwaarde lijke paraatheid tot den strijd, waardoor zij bloeide en de kracht om met hardheid en meedoogen- loosheid haar belagers het hoofd te bieden. Zoodoende verliezen volken, die temidden van hun cul- tureelen rijkdom niet meer de kracht bezitten om hard te zijn en zonder eenig voorbehoud voor haar bestaan te strijden, volgens de eeuwige en meedoogenlooze wetten der natuur met hun vrij heid ook hun welstand, hun be schaving en tenslotte ook hun cultuur die zij door geweld van de hand te wijzen wilden behou den". In de gestalte van den Führer, zoo besluit dr. Bietrioh, zien wij de- Eigenschappen .belichaamd, die ons de kracht geven alle stor men van dezen oorlog te trotsee- ren en het lot te overwinnen. Als voorbeeld voor het volk is hij de, vaandeldrager in den strijd en de belichaming van onzen abso- luten wil tot overwinnen. tL Hoffaaim-Supt-PaB i Levendige gevechten aan de Donetz DUITSCHE WEERJVIACHTSBERICHTENo Van Zaterdag, Het Duitsche weermachtsbe- richt tfan Zaterdagmiddag luidt: ..Aan het Koeban-brugge- hoofd mislukten de ook gisteren hernieuwde aanvallen der Sov iets. Tiidens de laatste drie da gen werden in den sector van een Duitsch legercorps in sa menwerking met de luchtmacht 50 Sovietoantserwagens vernie tigd. Aan het overige deel van het Oosteliike front vonden slechts vrii levendige gevechten plaats aap den bovenloop van den Donétz. Hier sloegen for maties van het leger en de Waf- fen-SSS verscheidene sterke aanvallen van den viiand af. In Tunesië verliep de dag over het algemeen rustig, afgezien van plaatselijke gevechtsactie in eenige sectoren van het Weste lijke en Zuidelijke front. De luchtmacht viel vijandelijke luchtbases aan en plaatste bom- treffers tusschen geparkeerde vliegtuigen en opslagplaatsen van materiaal. Jagers en af weergeschut van de luchtmacht haaden in het gebied van de Middellandsche Zee 11 vijande lijke vliegtuigen omlaag In den nacht van 15 oo 16 Aoril ontstond er in het Kanaal een gevecht tusschen booten van de Duitsche kustbescher- ming en lichte Britsche zee- striidkrachten. Een vijandelijke artillerieboot liep zoo zware schade oo. dat zii als vernietigd beschouwd kan worden. De po ging van den viiand. een van onze schenen te enteren, werd in een gevecht on korten af stand afgeslagen. Onze booten keerden voltallig oo haar steun punten terug. Bii rachteliike aanvallen van vijandelijke formaties vliegtui gen oo plaatsen in Zuid- en Züidwest-Duitschland. waaron der Mannheim en Ludwigshafen en oo Oostduitsch gebied, leed de viiand bijzonder zware ver liezen. Volgens de voorloopige onvolledige berichten werden er in het Oosten 2. in het Westen 53 overwegend viermotorige bommenwerpers omlaag gescho ten. Bovendien werden gisteren over dak bii aanvallen oo de be zette Westelijke gebieden 15 viiandeliike vliegtuigen vernie tigd. Drie eigen iachtmachines worden vermijt. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloo- oen nacht bommen van zwaar kaliber laten vallen oo het ge bied van Groot-Londen". Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondagmiddag luidt: „Aan het front ten Zuiden van Noworossisk werd de ge vechtsactiviteit gisteren weer levendiger. Sterke formaties van de luchtmacht vielen herhaalde lijk viiandeliike stellingen met bommen van zwaar kaliber aan. Aan de overige sectoren van het Oosteliike frönt werden en kele plaatselijke aanvallen der bolsiewisten afgeslagen en werden eigen ondernemingen van verkennings- en stormtroe pen met succes uitgevoerd. Van het Tunesische front wordt alleen wederzij dsche ac tiviteit der artillerie en verken- ningstroeoen gemeld Oo dit oorlogstooneel vernietigden on ze troepen in de zware gevech ten van 1 tot 15 April meer dan 200 Britsche en Amerikaansche tanks. Jachtkruisers en de luchtdoel- artillerie schoten gisteren in het gebied van de Middellandsche Zee 11 viiandeliike vliegtuigen. Waaronde 7 zware bommenwer pers rleer. In den afgeloooen nacht de den Duitsche gevechtsvliegtui gen een zwaren aanval oo de haven van Algiers» Een formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gisteren de stad Bremen aan. Bommen op woonwijken veroorzaakten ver liezen onder tie bevolking. Door jachtvliegtuigen en luchtdoelar tillerie werden onderdeelen van de viiandeliike aanvalsformatie voor het bereiken van het doel gedwongen van richting te ver anderen. Volgens de totdusver ontvangen rapporten werden 20 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Twee eigen jacht vliegtuigen gingen in luchtge vechten verloren. Oo volle zee in het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen werden nog 11 andere viiandeliike vliegtuigen vernie tigd". ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Aan de Italiaansche weer- machtsberichten van Zaterdag en Zondag ontleenen wii: In den Zuidelijken sector van het Tunesische front valt een verscherping der wederzij d- sche artillerie-activiteit waar te nemen Een krachtige viiande liike aanval in den Westelijken sector werd met zware verliezen voor den viiand afgeslagen. Tij dens luchtgevechten overdag verloor de Engelsch-Amerikaan- sche luchtmacht 11 toestellen. In den nacht van 15 op 16 Aoril deden twee van onze tor- nedobooten. die een convool be schermden. een dapperen aan val oo twee groot Engelsche tor pedojagers. Een der toroedoia- gers voer weg met brand aan boord en vloog na een ontplof fing in de lucht. Een van onze toroedoboooten ging verloren. Meermotorige Amerikaan sche vliegtuigen hebben Paler mo Catania en Syracuse met bommen bestookt. DE VERLIEZEN DER ENGELSCH-AMERIKAANSCHE LUCHTMACHT. Op 16 en 17 April hebben de Engelschen en Amerikanen 123 vliegtuigen verloren, voor een groot deel viermotorige bom menwerpers. Alleen al bij de aan. vallen op het Zuiden en het Zuid- MOMENTJE VEE. Godefridus zeg ik gis teren tegen een van mijn pachters, een landman van het bovenste beste soort en hoe is het met de beesten? Och is zijn antwoord je weet het, je kunt er je jas aan ophangen en voor de rest zit ik raar in de knoop. Hoe dan Godefridus? Och zegt hij ik moet koeien leveren voor de schapen, die ik niet heb ge leverd. Dat is dan hetzelfde zeg ik als de man. die werk loo zensteun kreeg en van wiens uitkeering vijf gulden werd afgetrokken voor ieder kind, dat hij niet had. Hij had geen kinderen en toen rekende men maar, dat hij er vijf niet had: 3 jongens en 2 meisjes. Juist zegt Godefridus ik had geen schapen en nou zit ik maar te piekeren hoeveel schapen ik niet had om te leveren. Overigens vertelt Godefridus mij verkocht ik gisteren op de markt een koe voor 175 en ik kocht meteen een geit terug voor 375. Daar moet je niet mee doorgaan Godefridus, heb ik toen gezegd want dan be staat over een poosje je heele veestapel uit vlooien. POLITIEK WEEKPRAATJE. Op Maandag 19 April houdt Max Blokzijl over den zender Hilversum 2 een weekpraatje, getiteld: „Volk aan 't geweer". westen van Duitschland èn op de kust van Noord-Duitschlahd ver loren zij tenminste 73 zware bom menwerpers. Deze gevoelige ne derlaag beteekent voor de En gelschen en Amerikanen behalve het verlies van kostbaar vliegt- tuigmateriaal ook dat van meer dan 1000 man jarenlang opgeleid personeel. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nedecihnders van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowei als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen ■qgeven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de moge lijkheid tot opleiding en dienst vervulling in Nederland, in een speciaal wachtbataljor Gezins leden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen-SS of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, ex tra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kun nen zich diegenen melden, "die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. 20.4.43 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amers foort, dienstgebouw. Leusder- weg. 22.4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Nederlandiche Vrijwilliger» strijden in het Oosten S3 PK Zfchlcktl-O-M-P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1