,'ERDAG 11 APRIL 194' 34STB JAARGANG N°» 10534 II V.- J mm It: Papengracht 32 - Giro 303003 1: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LESDEN EN OMSTREKEN C. 51. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. sooend!gc plaatse- beictiviteit inTuais on duitsch «tMACHTSBERICHT. ,._)uitsche weermach.ts.be- "ti Vrijdagmiddag luidt: waljiet Koebanbruggehoofd le Sovjets ook gisteren. 'PPhvallen vergeefs voort. 'o I ien. in samenwerking met macht bloedig afgeslagen arsrn onmiddellijk volgenden bijaval uiteengeslagen. De eed zeer zware verliezen. ï?|S overige Oostelijke front 2™Jde dag rustig. De lucht- BBanfei-nietigde gisteren, ter- ^zelf slechts twee toestel- loor. zestig Sovjetvlieg- Voor de kust van den s boorden lichte Duit- estrijdkrachten een Sov- lisch kustvaartuig in den IC iet front in Tunis wordt je plaatselijke gevechts- jmeld. Vijandelijke aan- ~^>p eenige heuvelsteliin- ■den afgeslagen en talrij- iïhngenen werden daarbij t. Een eigen tegenaanval UfJIjs het gestelde doel. Duit- 3 vechtsvliegtuigen hebben "Tafgeloopen nacht de ha- Bone aangevallen, een iiliik oorlogsschip en een lilfchip beschadigd en vo'i- 1 geplaatst op de kade- SH en pakhuizen. r-che motortorpediobooten in den nacht van 14 op il opnieuw naar de Brit- ist en brachten in een met numeriek sterkere lijke kustbeveiligings- achten een krachtig be- i groot vrachtschip tot Onze 'booten keerden beschadiging te hebben pen op hun steunpunten ITALIAAN'SC H ERMACHTSBERICHT, Italiaansche weermachts van Vrijdagmiddag luidt: het Tunesische front ge- xeerd artillerievuur van anten en hevige gevech- n plaatselijk karakter, is ontruimd. De lucht- 'Sder Spil bestookte auto- ;s en deed met goed re- r$ aanvallen op kruispun- ba wegen en vijandelijke uses. In het centrale deel g|ddellandsche Zee werden Vliegtuigen door onze ja- rnield. hkaarrsche viermotorige igen hebben, gisterernnid- V heer en de Duce Padden van etO April een bijeenkomst ïn de jrijke besprekingen werden iCB de algemeene politieke toe- tsmede alle kwesties betredende eenschappelijke oorlogsvoering Jeld. Over de op elk gebied te maatregelen werd volledige nstemmlng bereikt. De Führet iS«: met den Duee na diens a»«»- komst het station HofftaanB-Stapf-Pas dag brisant- en brandbommen laten vallen in de omgeving van Napels en op Palermo, Catania, Messina en Sciaoca, waardoor de burgerbevolking verliezen leed. Er zijn in het geheel 102 dpoden en 115 gewonden. Te Palermo werden twee vliegtui gen neergeschoten door batte rijen afweergeschut en één door onze jagers. Een ander viermo torig vliegtuig werd in de nabij heid van Catania door het af- weervuur getroffen." DE LUCHTOORLOG, Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrij ke installaties in Londen met goed effect gebombardeerd. De vijandelijke actie was in den af geloopen nacht gericht op Zuid en Noordoost Duitsch gebied. De sterke Duitsche afweer verhin derde geconcentreerde aanvallen van den vijand, die zijn bom men verspreid en volkomen luk raak hoofdzakelijk boven lande lijke districten neerwierp. Veertig meermotorige Britsche bommenwerpers zijn, naar het D. N. B. verneemt, in den nacht van 16 op 17 April bij acties te gen Duitsch gebied neergescho ten. Uit de voortdurend nog bin nenkomende berichten over suc cessen blijkt, dat het aantal neer geschoten vijandelijke bommen werpers nog zal stijgen. De schandaad van Katyn HET ANTWOORD DER SOVJETS. Na een stilzwijgen van drie daeen heeft Sovjet-Rusland ten aanzien van de ontdekking der met duizenden Poolsche offi- ciersliiken gevulde massagra ven bii Smolensk een standpunt bepaald. Het Sovjet-Russische communiaué is naar Duitsche meening zoo weinig steekhou dend, dat tusschen de regels door zonder meer de verlegen heid, waarin de verantwoorde lijke machthebbers geraakt zijn door de ontdekking der gruwe len. maar al te duidelijk wordt. Het vermoeden wordt uitge sproken. dat het bii den vondst gaat om .archaeologische op gravingen van een historisch graf'' en dat bovendien vroegere Poolsche krijgsgevangenen van Duitsche ziide naar de streek van Smolensk gebracht en daar als arbeiders tewerk gesteld en later omgebracht ziin. In dit verband wordt verklaard, dat een deel der officiersliiken reeds ondubbelzinnig is geïdentifi ceerd. en dat het zonder uitzon dering persoonlijkheden waren, die zich na de vernietiging va'n Polen op Sovjet-Russisch gebied bevonden. Wat de bewering be treft. dat het om praehistorische graven gaat. wordt in Berlijn ironisch verklaard, dat wel nie mand ter wereld op weten schappelijke wiize zou kunnen aantoonen. dat massagraven, die eerst twee jaar geleden zijn aangelegd. praehistorisch ge noemd kunnen worden. Bijzonder de aandacht trekt in Duitsche politieke kringen het door Reuter uitgegeven En- gelsche communiaué. volgens hetwelk vele duizenden Pool sche officieren na de ineenstor ting van Polen in Soviet-Rus- land waren en men ondanks alle demarches omtrent hun lot niets naders heeft kunnen ver nemen. 1 Wat het standpunt der Pool sche emigranten ten aanzien van de ontdekking van Katvn aangaat, deze wordt in Berlijn gezien als een poging om de oogen te sluiten voor de duide lijke. ook den geëmigreerden Polen schemerende waarheid. De voorgewende verontwaar diging. waarmede de Sovjet- Unie Duitschland met gebruik van de leeliikste scheldwoorden verantwoordelijk wil stellen voor haar adsdadeja J«aea» Poolsche officieren. verdient volgens de meening van Duit sche politieke kringen de aan dacht. ook al omdat de Sovjet- Unie plotseling zou willen po seeren als garant voor de inter nationale verdragen in gevan genenkwesties. In de huidige ge weldige worsteling hebben alle eenigermate beschaafde naties zich gehouden aan de bepalin gen van het internationale Roo- de Kruis, dat zii voortdurend berichten zonden over de in ge vangenschap geraakte soldaten, met wie ook een uitwisseling van berichten werd toegelaten. Als eenig land en hierop wordt te Berlijn in het bijzon der gewezen heeft de Sovjet- Unie geweigerd de voorwaarden van het internationale Roode Kruis na te komen, zoodat on danks alle pogingen ook van neutrale instanties, een blik op het lot van de krijgsgevangenen of vermiste persoonlijkheden in de Soviet-Unie onmogelijk ge maakt wordt. Onder deze om standigheden moet. zoo ver klaart men te Berlijn ten slotte, de verdraaiing van de waarheid of de verdoezeling daarvan een bijzonder gTotesken indruk ma ken. ENGELAND NAM 471 NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN BESLAG. De „Hannoversche Zeitung" publiceert een artikel van de hand van Heinz Bongartz, een bekend Duitsch marine-specialist. Bongartz schrijft hierin onder meer, dat Engeland bij het uit breken van den oorlog in het Westen 471 Nederlandsche sche pen met een totale tonnage van 216.000 brt. in beslag genomen heeft. Op deze schepen zouden ongeveer achtduizend Nederland sche zeelieden varen. BINNENLAND EXTRA-RANTSOEN AARDAPPELEN. Van 18 tot en met 24 April a.s. wordt voor éénmaal een bijzon der rantsoen van één kilogram aardappelen beschikbaar gesteld. Dit rantsoen zal verkrijgbaar zijn op bon „Algemeen 554". EXTRA ZEEP VOOR KAPPERS, ARTSEN ENZ. Met ingang van 1 Mei a.s. ko men kappers, practiseerende art sen, tandartsen en dierenartsen, medische studenten, vroedvrou wen, verloskundigen en wijkver pleegsters, wederom voor een pe riode van drie maanden in aan merking voor een extra rantsoen zeep. Kappers dienen van 27 April tot en met 1 Mei a.s. de plaatse lijke distributiediensten een aan vraagformulier MD 233-41 af te halen. Deze formulieren moeten zij vóór 8 Mei a.s. ingevuld bij den distributiedienst inleveren. Zij ontvangen per bediende in het heeren-kappersbedrijf veer tien rantsoenbonnen voor scheer zeep, vijf rantsoenbonnen voor eenheidszeep en drie rantsoen bonnen voor waschpoeder, met dien verstan.de, dat maximaal twaalf rantsoenbonnen voor waschpoeder in totaal worden verstrekt. Per bediende in het dames-kappersbedrijf ontvangen zij twintig rantsoenbonnen voor eenheidszeep en drie rantsoen bonnen voor waschpoeder, even eens met bovenvermelde beper king. Van 1 Mei a.s. af ontvangen practiseerende artsen, tandart sen en dierenartsen, zes rantsoen bonnen voor toiletzeep en medi sche, studenten, vroedvrouwen, verloskundigen en wijkverpleeg sters, drie rantsoenbonnen voor toiletzeep. Voor bijzonderheden zij ver wezen naar de publicatie van de plaatselijke distributiedienstea. Handel in jongvee en stieren wederom toegestaan. Uit een elders in dit blad opgenomen of ficieels saededeeling blijkt, dat MOMENTJE TYVINTIG EEUWEN. Wat hebben twintig eeuwen ons geleerd dan enkel vragen en niets te dragen? Zoo hebben Christus wij den rug gekeerd. Wat hebben twintig eeuwen Christendom gedaan? 't Heeft eerst verdwaasden daarna verbaasden gevangen in den. ban van zijn bestaan. En .twintig eeuwen heeft de geest gewaaid. In alle zielen die nederknielen heeft het 't kiemend zaad van het geluk gezaaid. Waar is nu dat geluk? Begeerte 41? Hier zijn slechts pijnen die niet verdwijnen en waaraan nooit een einde komen zal. Die christ'nen zijn, zij maken chpst'nen dood en alle dagen ligt nu verslagen ons christendom, dat haat ons schenkt als brood. Geen christendom draagt van dit leed die schuld^ maar alle wonden van onze zonden en al ons aardsch onchrist'lijk ongeduld. Ik weet het nu voor' altijd diep in mij; geen Christendom, dat stil en stom x moet blijven, heeft gefaald, maar christ'nen. ik en gij. de handel in jongvee en stieren met ingang van Maandag 19 April a.s. wederom zal zijn toe gestaan. De markten blijven ech ter ook voor deze categorieën rundvee voorloopig gesloten. Be langhebbenden worden verwe zen naar bedoelde publicatie. Slachtverbod van honden en katten. De secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken heeft een besluit uitgevaardigd, waarbii het ver boden is. honden of katten te slachten of te doen slachten, dan wel vleesch van honden of kat ten te verkoboen. aan te bieden. af te leveren of weg te geven. Ook het voor verkoop of afle vering in bezit hebben van vleesch van honden of katten is Verbóden. Overtreding van deze verbodsbepaling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of een geldboete van ten hoogste 1000. De giro met Paschen. Het centrale girokantoor te 's-Gra- venhage zal ook Zaterdag voor Paschen gesloten ziin (eveneens voor spoedbehandelingen). De oostkantoren nemen dien dag geen stortingen aan en betalen geen cheaues uit. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen tra levensmiddelen enz. Het SS-Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in, den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bii de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de moge lijkheid tot opleiding en dienst vervulling in Nederland, iu een speciaal wachtbataljor Gezins leden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen-SS of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, ex- Tijdens deze keuringen kun nen zich diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Gronin gen. Concerthuis, Poelestraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amster dam, school lepenweg 13. 20.4.43 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amers foort, dienstgebouw. Leusder- weg. 22.4.43, 9 tot 13 uur. Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Nadarlandicha YrjjwÜWgaw strijden in hat Oostan SS PK Zsctecktt-O-K-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1