r ATERDAG 3 APRIL 1943 34STE JAARGANG N°* 10522 MOMENTJE V.. :b. n cal. ituel te g/Wx: Papengracht 32 - Giro 103003 ijksftfon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VoOR LLlDfcN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld. Directeur. Th. Wilnser, Hoofdredacteur. n Ook ma? zSden in de Vasten is er uit.Kondag a. s. Zondag :1, ie kerk „Laetare" noemt. tare" beteekent: verbli.idt u. j Innen wij ook nu, nu, in de- ^geweldigen tijd wij zijn diep onder den indruk van 5 éel rampen, die de mensch- 'treffen ons verblijden? aansluiting met wat wij week schreven willen wij gh^len, dat wij met alle kracht 50 ;en trachten, ons vrij te hou. „t'jvan pessimisme en in ons te ten een waar en gezond Iptimisme. ,nStimisme wij herhalen ,i— stelt zich geenszins bui- bde realiteit, de werkelijk- j 1 Optimisme kent natuurlijk L'het lijden, het eigen lijden, 00Iet waarachtig mede-lijden. misme speurt echter altijd tkaii; alles naar het goede, naar 6 beste, wat er in menschen r fingen kan worden gevonden. t% Liturgie van Zondag geeft dh gedachten, stelt ons voor I: geest waarheden, waaruit Idat optimisme, hetwelk wii nei bedoelen, kunnen putten. !ij moeten ons beperken tot zm enkele aanhaling. 1 het ..Gebed" (voor het steil bidt de Kerk: ..Verleen. 38[en wij, almachtige God. dat i die om onze daden naar MTïiensten gekastijd worden, lr de vertroosting Uwer (toe. jstistige) genade mogen her- men." n in „Graduale" en „Trac- r i (voor het Evangelie): .bik verheug mij er over, dat 'M gezegd wordt: naar het '255 des Heeren zullen wij rede zi: or binnen Uwe tnu- 73 en rijke voorraden liggen :Uiiwe burchten." Die op de Heer vertrouwen (sterk) als de berg Sion; hij, woont in Jerusalem, zal in Wisheid niet wankelen. Ber- ziin rondom die stad. en de „ér is rondom ziin volk. van en tot in eeuwigheid", fier ligt de bron voor ooti- .ime. de bron voor blijdschap "'ook nu: Rotsvast vertrou- eb op God en op Ziin genade: gkbaarheid voor wat God ons lijft gegeven in Ziin .Terusa- Al fin de liturgie is de Kerk en Hemel het aardsche en het hekche Jerusalem)! ;a geinig actie aan het 175 Oos'elifk front m DUITSCH VVEERMACHTSBERICHT. ;jfet Duitsohe weermachtsbe- it van Vrijdagmiddag luidt: 'j,Tegen het front ten Zuiden 1 het Ladogameer heeft de ,°ind in verscheidene golven Ichtige aanvallen gedaan, die r3r het afweervuur of in ge- ivjhten van korten afstand voor 'ite stellingen mislukten. Aan „rest van het Oostelijke front 'phts geringe plaatselijke ge- thtsactie. Maart hebben de bolsje- jten 1267 vliegtuigen verloren* oirvan werden er 1028 in ejhtgevechten, 143 door lucht- ilgesohut van de luchtmacht «36 door troepen van het le- neergeschoten; de overige •ifden op den grond verniejd. i|i Tunis waren de vijandelijke lvallen gisteren zwakker dan de voorgaande dagen. Ver- .eidene aanvallen van Ameri- fnsche en Britsche striidkrach- j op het front in Midden- en iad-Tunis werden afgeslagen, jltsche en Italiaansehe troe- ïh konden door -plaatselijke («vallen hun stellingen verbe en en vernietigden afgesne- i vijandelijke groepen. Duit- Ie jagers hebben boven het Jlogstooneel in Tunis en bij *ta 10 vijandelijke vliegtuigen 3rgeschoten. Een eigen vüeg- ging verloren, Twakke afdeelingen vijandelij- vliegtuigen ondernamen over 's aanvallen op het bezette ge bied in het Westen en op de stad Trier. Vier vliegtuigen werden neergeschoten." De vliegtuigverliezen der Sovjet weermacht. De Duitsche pers wijdt bijzon dere aandacht aan de vernieti ging van 1267 Sovjetvliegtuigen in de maand Maart. De „Deut sche Allgemeine Zeitung" wijst, er op, dat dit een verlies van 41 toestellen per dag beteekent en dat de Duitsche luchtmacht we derom bewezen heeft, den te genstander de heerschappij in de lucht te kunnen ontrukken. De „Berliner Roersenzeitung" schrijft, dat de bolsjewistische oorlogsindustrie en de trans portmiddelen van Engeland en de Vereenigde Staten tot het uiterste moeten worden inge spannen om een zoo geweldig verlies aan gevechtstoestellen te compenseeren. De sSrljd in Tunis ITALIA ANSCH WEEKMACHTSBEKICHT, Het Italiaansehe weermachts- bericht van Vrijdagmiddag luidt: ,in den middensector van het front in Tunis ziin vijandelijke aanvallen afgeslagen. Formaties vliegtuigen der Spilmogendhe- den hebben in verschillende op eenvolgende operaties vijande lijke auto- en troepencolonnes en de havenwerken van Bone aangevallen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten ne gen vijandelijke vliegtuigen neer. vijf vliegtuigen werden door het afweergeschut van Sfax neergehaald. Vijandelijke vliegtuigen heb ben in den afgeioopen nacht eenige lichte bommen laten val len op Messina en Villa San Giovanni. Er zijn eenige gewon den. Eenige bommen werden ook op Catania .geworpen, waar echter geen slachtoffers zijn. Het afweergeschut van Catania trof een vijandelijk vliegtuig, dat in zee viel". Strijd in Tunesië iets verzwakt. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In Tunesië hebben de gevech ten eenigszins aan hevigheid afgenomen, zij het ook waar schijnlijk voor slechts korten tiid. In het Noorden rukken de Engelschen op den weg, die over Djebel Abiod naar het Oosten leidt, langzaam op onder hevi- gen tegenstand der Duitsch-Ita liaansche troepen, die eenigen tientallen tanks buiten gevecht stelden. In het Zuiden en midden van Tunesië ziin Britsch-Amerikaan- sche aanvallen met versterkte krachten, die de omsingeling van de Duitsch-Italiaansche troepen ten doel hadden, mis lukt. waarbij den aanvallers zware verliezen werden toege bracht. Maknassy en El Guetar ziji» weder brandpunten van den strijd geworden, doch de in deze sectoren opereerende deelen van het vijfde Amerikaansche leger hebben, naar men te Berlijn verklaart, geen noemenswaar dige terreinwinst kunnen beha len. Men verwacht in militaire kringen te Berlijn, dat het nog eenige dagen zal duren alvorens de geallieerden tot den grooten aanval op de nieuwe stellingen van Rommel zullen overgaan, daar hiertoe hergroepeeringen noodig zijn, die den noodigen tijd vereischen. Rommel heeft thans ziin voorste stellingen te- rpeverlegd naar de ongeveer 35 K.M. breede landrug tusschen de zoutmeren en de zee. De zoutmeren die door enkele smalle, slechts voor één man begaanbare paden doorkruist worden. bieden een veiliee flankbescherming. Daar de Duit sche opperbevelhebber tijdens de gevechten om de voorste verdedigingsstellingen der Ma- reth-linie ruimschoots gelegen- Met dr. Voelckers door de geteisterde wijken van Rotterdam Gistermiddag zijn wij, aldus een verslaggever van net aimR, in de gelegenheid geweest on der geleide van dr. Voelckers, den Beauftragte van den Rijks commissaris voor de stad Rot terdam, nog een rondgang te maken door de Woensdag ge troffen stadswijk. De aanblik was verbijsterend. Men ziet uit op de ruïnes van woningen van vier verdiepin gen. Door de explosies is een deel dezer etagewoningen ge heel vernield, van andere ble ven stukken muur nog over eind, maar was het inwendige een volkomen puinhoop. Ver scheidene hadden minder van de explosies te lijden gehad doch waren aan het vuur ten prooi gevallen. Hierachter strekt zich een veld uit van puin en brokstukken, het eenige dat van de kleinere woningen is over gebleven. Politieagenten en W.A.-man- nen handhaven afzettingen, le den van den Jeugdstorm ver leen en hulp. Juist passeert ons een groep van de Technische Noodhulp. Werklieden met stofbrillen op ziin bezig met ruimen. Wolken puinstof waaien door de straten, waarin eenige enorme kraters de plaats markeeren waar bom men insloegen. Uit de tramrails is een stuk finaal weggeslagen, de bovenleiding hangt in ver warde slingers omlaag. Een bak kershandkar ligt in een poel met water. Twee mannen dra gen een naaimachine uit dc ruï nes. Overal knerpen glasscher ven onder de schoenen. In wij den omtrek ziin de ruiten ver nield. Wie kan zich thans een dag na het bombardement eigen lijk precies reaiiseeren wat hier geschied is. hoeveel leed hier in enkele minuten is aangericht. Het geheele kwartier is een le- venlooze dorrë woestenij ge worden. Midden op een zonni- gen dag is hier het leven ineens stil blijven staan, stortte alles ineen, werden duizenden dak loos. 180 menschen en wellicht meer op wreede wii ze uit het leven weggerukt. Beter dan wij die hier thans loopen door de treurige overblijfselen van deze stadswijk kunnen zij dat besef fen. die thans hulp verleenen aan gewonden en dakloozen in noodhospitalen, evacuatieposten en ziekenhuizen. Van heel na bij. door het contact v^n mensch tot mensch. kunnen zij wellicht beter dan wii zich een oordeel vormen omtrent den waren om vang der ramp. Krachtige wind wakkerde de vlammen aan, Dr. Voelckers vertelt ons tij dens den rondgang, dat de aan val Woensdagmiddag omstreeks kwart over een geschiedde. Hti heeft hoogstens vijf minuten ge duurd. Ziin woning, die op min stens een kilometer afstand ligt, schudde onder de hevige explo sies. Heel even ging het licht uit en weer aan. Kort daarop zag men een reusachtige stof wolk boven het getroffen stads deel opstijgen, spoedig ver mengd met zware rookwolken. Een krachtige wind wakkerde de vlammen aan. die tengevol ge hiervan ook de niet getroffen huizen aantastten. Practisch werd de geheele wtik met on dergang bedreigd. Ongeveer een uur na den in- heid heeft gehad, de thans be trokken linie te versterken, kan verwacht worden, dat zich hier om weder een harde strijd zal ontspinnen. Ook van Engelssche zijde heeft men er trouwens reeds op gewezen, dat een over winning zonder zware gevech ten niet mogelijk ia, AVONDHEMEL. Nu in den avond ia de lucht egaal en roerloos hangt de hémel stil te sterven, zoo, in den schemer, een wijdopen schaal van zilver, die het fonkellicht moet derven, De stilte groeit nu alle huizen in van deze straat, die straks haar eigen leven zal leven in het duister. Geen einde noch begin kan dag noch nacht aan deze huizen weven. Zie nu dien wijden hemel luisterstil, gelaten wacht hij 't donker dreigend brommen, dat sterker worden zaL De hel, één gil en 't leven in de straat zal dan verstommen. Kon niet de hemel zonder hel bestaan? Maar beiden immers wachten op de dooden. Het leven heeft een hemel ook van noode, indien wij willen naar den hemel gaan. slag waren alle hulpdiensten ter plaatse in actie: Duitsche weermacht. luchtbescherming, brandweer, technische noodhulp en niet te vergeten weerafdee- lingen der N.S.B.. die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Ook het Deutsche Feuerschutz- regiment voor havenbewaking verleende hulD. voorts werd de Haagsehe brandweer ter assi stentie geroepen. Later op deft dag liet men nog 150 politieman nen uit Den Haag aanrukken om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. Waar huizen nog buiten het bereik der vlammen waren trachtte men de goederen daar uit te redden. Omstreeks viif uur in den middag stond alles nog in lichterlaaie, des avonds werden eenige huizen opgebla zen om het vuur een grens te stellen. Hoewel des nachts hier en daar nog een hel schijnsel viel waar te nemen, is het voor mijn gevoel aldus dr. Voel ckers een wonder, dat de brandweer het vuur bij zoo straffen wind zoo snel meester is kunnen worden. Een oogenblik, aldus vervolg de nii, hebben we nog overwo gen de heele wijk te evacuee- ren. In een school werd een centrale evacuatiepost ingericht, andere scholen als hulpposten in gebruik genomen. Gister avond werden daar 9060 liter door de centrale keuken bereid warm eten uitgereikt, vandaag is deze hoeveelheid opgevoerd tot 18.000 liter. Vanmorgen werden mij 139 geborgen dooden gemeld. Onge twijfeld zuilen er nog van on der de puinhoopen te voorschijn komen. (Dit aantal is inmiddels tot 180 gestegen. - Red.). De vele zwaargewonden worden uitstekend geneeskundig ver zorgd. De geneesheeren. aldus dr. Voelckers. hebben zich on der deze omstandigheden volle dig ingezet". Wii vernamen voorts nog, dat de Potterdamsche W.A. zich duchtig heeft geweerd. Zij richt te het heerbankwartier als hulp- hospitaal in. Ook de Nederland- sche Rijksbrandweer heeft voor treffelijk werk geleverd. Zoo is dan Rotterdam voor de zooveelste maal slachtoffer van een bombardement. Onze groot ste havenstad heeft het wel zwaar te verantwoorden.. On getwijfeld zullen er ziin. die ook voor dit bombardement veront schuldigingen zullen trachten te zoeken. Wie in Rotterdam echter eenigszins bekend is, weet dat er in het getroffen stadsdeel geen fabrieken of zelfs- maar eenigszins belang rijke werkplaatsen gevestigd waren. Wij allen weten dat oorlog „oorlog" is. Degenen echter, die Rotterdam zoozeer beklaagden, hadden die stad de jongste ramp moeten besparen. Rotterdam HET ENGELSCHE BOMBARDEMENT OP ROTTERDAM, De „N. R. Crt." geeft een be schouwing over het Engelsche bombardement op Rotterdam en constateert, dat zulke vormen van strijd onmenschelijk zijn. „De Rotterdamsche, en met haar gansch Nederlands bevol king heeft weer alle gelegenheid om haar gedachten te laten gaan over de onbarmhartigheid, de onmenschelijkheid van zulk een vorm van strijd, waarin een ge ringe en voor de zooveelste maal gemiste kans om van militair standpunt werkelijk belangrijke doeleinden te verwezenlijken wordt opgewogen tegen de zeker heid, dat dood en verderf het ueel worden van een vreedzame bevolking, vrouwen en kinderen, waarvan de mannen en vaders, elders in de stad aan hun arbeid, wederom den tergenden angst hebben doorstaan, of en hoe ze de hunnen terug zouden zien". En verder: „De grenzen mogen moeilijker te onderscheiden zijn, de moder ne oorlog moge naar een volle digheid trekken, waarin de in spanning van geheele continen ten in zijn dienst wordt gesteld, er blijven grenzen, er blijft te onderscheiden. Wie geen maat, geen betrekkelijkheid van be langen meer erkent, hij verloo chent de dierbaarste en diepste waarden van mensch en samen leving. En uit de puinhoopen, die thans in Rotterdam nog staan te rookeft, de herinnering aan de dooden, het leed van duizenden, verrijst opnieuw de aanklacht: waar de maat, de evenredigheid in deze dingen is?" Aan het eind van zijn beschou wing wijst het blad op dè schan delijke diefstallen, die er plaats hebben gehad na het bombarde ment: „Er is leed in vele Rotterdam sche gezinnen, groot leed; het was treffend met welk een moed de bevolking ook deze beproe ving heeft aanvaard en treffend was de hulpvaardigheid, welke van alle kanten werd betoond. Menschen van één stad kwamen elkaar nader dan ooit Maar het was helaas niet de eenige erva ring, die kon worden opgedaan. Aar. dit prachtig vertoon van saamhoorigheid, van offerzin en doortastend optreden knaagde het kleine, gluiperige verraad van verachtelijke elementen, die tusseher, de menschen in hun el lende doorkfopen, om zich aan hun armoede te vergrijpen. En gisteren moest men op de plaat sen van hulpverleening al dade lijk op zijn hoede zijn voor de parasieten, die zich ook hier we derrechtelijk probeerden te ver rijken. Hen moge de straf achter halen, die hun toekomt, zooals de goede burgerzin aan de getroffe nen zoo veel mogelijk moge her stellen wat hun aan vervang- heeft een dergelijk bombarde- baars verloren is gegaan. Èr blijrt ment aan hen niet verdiend. 1 dan nog genoeg treurigheid na!"

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1