i JOOP AM 51 CHE l'OLITIERECH- iongast zonder zakgeld. te Leiden was in V. te Leiden, van wel- heid hij gebruik ffiaak- gedeeltén totaal 35 en ten te stelen, omdat hii b zakgeld had. Een Vanigeniestraf vorderde t; drie weken werd het kleine diefstallen. groot aamtal kleine 1 waren het groote dief- worden, die mej. M. v. istgeest in haar b&trek- assenaar pleegde, iwvol stond ze niet in htenbank, hetgeen den jtstemd drie weken ge- taf deed vragen. Het frd tot schrik van de [veertien dagen gevan- e spoorwegbeambten, [oorwegen doen al hun Je goederen goed over h. en jullie sturen de [war door te gaan ste de Haagsche Politie ke ernstig ontstemd F het gedrag van een [ambten der Spoorwe- in de verdachtenbank Met hun meer dan enstiaren, hadden ver- tich over langen tijd emaakt aan diefstallen perden opengebroken, meliik sigaren en siga- ïg en om en. Ze kwamen uit Leiden, waar aaide malen goederen 1st. Men had het ge- aak ook broeder Hik sommigen verkochten lene. anderen hielden igen gebruik. „Het zijn standigheden meneer" verklaring die ver- an hun diefstallen ga- verdachten werden d. een vijfde die in ot betrokken zou zijn, e dat zijn bekentenis was, en ziin zaak werd hverzoek van den ver- angehouden. De Offi- erde tegen elk van de n D. van M.. B. G„ H. A„ allen uit Leiden, iden gevangenisstraf, wege hun blanco strat en groot aantal goede n met vier maanden gelijkheid. De rechter, rekening houdend dat n hun betrekking door ïrde verloren hebben, vier maanden gevan- op. waarvan voor nden gratie mogelijk is. ifstal afkomstig. W. J. van W. te Leiden ebben geweten dat het garen en sigaretten, die paring kregen of koch- erkochten. niet in orde hadden van verdachte goederen betrokken, erdachten beweerden onschuldig te ziin. zij iet gedacht dat A. zich tal kon schuldig ma- Officier vorderde drie gevangenisstraf. Mr. die voor van W. op- sitte vrijspraak subs. waarna de rechter K. reken veroordeelde en terzake schuldheling, ind van opzet, tot een svangenisstraf. AJDSNIEUWS ERE HANDEN IN VRIJEN TIJD. deze leuze is op het een actie ingezet ter ng van de Huisvliitbe- Onder leiding van den ster is een huisvliit- samengesteld, die estaat uit de heeren loofd van de afd. On- veyers, hoofd van den 'hermingsdienst. archi- ■man. Boet. hoofd van tol. Volkers, leeraar leid, en nog enkele tangstellenden. oogenblik is in een van ;s van de firma Vroom mann in de Breestraat mooie expositie te zien chillende voorwerpen, Leidsche ingezetenen aardigd. Hier kan men voudig werk bezichti- longe kinderen, prach- Nerk van dames. hout- Perk. Vooral verdient thtige dressoir de aan dacht. dat vervaardigd is door een ambtenaar van den Leid- schen Luchtbeschermingsdienst en het schitterende kantklos- werk van een Leidsche dame. Het oewiis is er. dat in Leiden veel en mooi werk wordt ge maakt in vrijen tijd. Ook in de etalage van „de Arbeiderspers" in de Steenstraat is een kleine tentoonstelling van voorwerpen, in huisvlijt ver vaardigd, te bezichtigen. Van 9 tot 15 Juni 1943 zal er een groote huisvliittentoonstel- ling gehouden worden in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. Ieder beoefenaar van huisvlijt die iets vervaardigd heeft, kan dit inzenden. Inschrijfformulie ren ziin verkrijgbaar aan de af- deeling Vreugde en Arbeid van bet Nederlandsche Arbeidsfront, Rapenburg 34 te Leiden. De da tum. waarop de werkstukken ingeleverd moeten worden, wordt nog nader bekend ge maakt. Er zijn prachtige prijzen beschikbaar gesteld voor de mooiste inzendingen. De beoor deeling der ingezonden werk stukken zal geschieden naar leeftijdsgroepen, t.w. kinderen tot 6 iaar. van 7 tot 9 jaar, van 10 tot 13 iaar. van 14 tot 17 iaar en ouderen. Voor de beoordeeling van de inzendingen van ouderen zal rekening gehouden worden met opleiding en vakbekwaamheid. Een ieder wordt dus aange raden ziin of haar werkstukjes gereed te maken voor inzending op de tentoonstelling. Eolitiejubilea. Morgen zal een drietal tmlitie-agznter, hun 25-jarige werkzaamheid in dienst der gemeente Leiden herden ken. Het ziin de heeren J. Eer- land. J. Holstein en H. G. van den Hoven, die aile drie steeds bij den straatdienst hebben ge diend. In verband met de om standigheden zal geen huldiging ten Dolitiebureele plaats vinden, doch zoowel de eerste als de laatstgenoemde zullen morgen middag te hunnen huize, res pectievelijk Genestetstraat 20 en Brederodestraat 17, gaarne ge- lukwenschen in ontvangst ne men: de derde jubilaris is daar toe wegens ongesteldheid niet in staat. In de heden gehouden jaar lij ksche alg. vergadering van aandeelhouders der .N.V. De Leidsche Courant, onder voor zitterschap vap den heer M. Heijker, werden balans, winst en verliesrekening goedgekeurd en werd het dividend vastgesteld op 5 pet. (vorig iaar geen divi dend). De aftredende commis sarissen de heeren C. J. T. Dolk, M Heijker en N. P. Kaptein werden herkozen. De heer L. Kluvers. chef van het plaatskaartenbureau der Ned. Spoorwegen, op het sta tion alhier, is tijdelijk, als zoo danig, overgeplaatst naar Utrecht Centraalstation. Geboren: Pieter z. van M. Vinkenstiin en F. Feitsma; Louise d. van F. C. J. Otto en C. A. Wubben; Cornells Adria- nus z. van C. T. van Dorp en M. M. van Ulden; Margaretha Gemma Maria d. van W. H- Steenbergen en H. J. M. van Diest. Ondertrouwd: H. P. Degens jm. 24 j. en A. Heijmans jd. 23 j.; J. van Schoonderwoerd den Bezemer jm. 27 j. en P. H. Broers id; 20 j. Getrouwd: W. A. Heuvelmans jm. en A. de Wolf id. Overleden: M. Ouwerkerk vr. 98 j.; M. M. A. Mens huisvr. van L. P. van dei- Geer, 43 j.; J. Kaoaan z. 3 mnd.; R. Arnoldus vr. 68 j. Wilt U iets weten? Vraag: Als men te laat in de kerk komt, heeft men dan recht op zijn plaats? Antwoord: Voorzoover ons bekend, vervalt het recht op een plaats niet, wanneer men _te laat komt. Maar: het. kan zeer onbehoorlijk zijn, van dat recht gebruik te maken. Wie te laat komt' behoort in den regel het recht op zijn plaats als verloren te beschouwen. Vraag: Wanneer ik een huis koop, dat verhuurd is. kan ik dan dien huurder het huis doen ontruimen om het zelf te gaan bewonen? j Antwoord: Ontruiming is thans zeer moeilijk. Of ontrui ming bevolen zal worden, hangt ten slotte af van het oordeel van den kantonrechter. Vraag: Uit welke plaatsen komen de volgende voetbalclubs: Willem II. H. V. V.. Celeritas, B. E. C.. H. D. V., Cromvliet, V. V. P.. Spoorwijk, Archipel en Kranenburg? Antwoord: Resp. uit Til burg, Den Haag, Den Haag, Delft en alle overige eveneens te Den Haag. Vraag: betreffende schrifte lijk lessen voor reiziger. Antwoord: Een onzer abon- né's zendt ons zulk een adres. Daar het hier een particuliere inrichting geldt kunnen wij het adres niet publiceeren. U kunt het aan de redactie komen in zien. Vraag: betreffende coupeur- scholen. Antwoord: Behalve enkele particuliere inrichtingen, waar van wij het adres hier niet kun nen vermelden is er een avond cursus van de kleermakersvak school, Kazernestraat. Den Haag. Vraag: betreffende het boek je „Taibak en tabakscultuur" van Ir. Slits. Antwoord: In onze vragen- rubriek vermeldden wij. dat dit boekje aan de postkanforen ver krijgbaar is. Dit moet aldus wor den verstaan, dat het aan de post kantoren kan worden besteld. Men kan het echter ook direct bestellen bij de Algem. Lands drukkerij in Den Haag. Gemeentel. Aankondiging INENTING TEGEN DIPHTERIE. De Directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst maakt be kend, dat wederom gelegenheid zal worden gegeven kinderen te laten inenten tegen diphtherie. Dringend wordt aangeraden alle kinderen van één jaar en ouder, die nog niet tegen deze thans veelvoorkomende ziekte zijn ingeënt, onvatbaar te doen maken. De inspuitingen zijn vol komen onschadelijk. De kinderen wórden, met ge leider. op Zaterdag. 3 April 1943. te negen uur precies, ver wacht in het gebouw van den Geneeskundigen Dienst, Nieuwe Mare 13a, alhier. Het trouwboek je moet worden meegebracht. 6473 VERKOOP VOORWAARDE LIJK GOEDGEKEURD VLEESCH SLACHTHUIS. Donderdag 1 April. 930 u. Nos. 24352585 Sociale Dienst. Uitsluitend op speciale door die dienst verstrekte bonnen. ten hoogste 1 kg. per bon. Legiti- m atiebewij zen. distributiebon nen, panier en gepast geld me debrengen STEVENINCK. Burgemeester. Officieele Mededeelingen Taxatiemarkten paarden. De Provinciale Voedseteommis- saris voor Zuid-Holland maakt aan belanghebbenden bekend, dat gedurende de maand April a.s. de volgende taxatierriarkten voor paarden gehouden zullen worden. 6 April te Rotterdam 9 April te Leiden 13 April te Rotterdam 15 April te Gorinehem 20 April te Rotterdam 27 April te Rotterdam. De aanvraag- en aanbiedings formulieren voor bovenstaande markten moeten, duidelijk voor zien van naam, adres en even tueel organisatienummer, uiter lijk 2 dagen voor een te houden markt bij het Bureau van den Voedsclcómmissaris voor Zuid- Holland, worden ingediend. Paarden, die dus op de mark ten worden aangeboden en waarvan de aanbiedingsformu lieren niet tijdig werden inge diend. worden niet meer geac cepteerd. Ten overvloede wordt er op gewezen, dat bij het aanbieden van paarden de origineele iden titeitskaarten aanwezig dienen te zijn, aangezien anders geen betaling zal plaats vinden. Meer haver voor paarden. Zij, die thans haver gaan zaaien, kunnen er rekening mee houden, dat voor den oogst 1943 de havertoewijzing voor paar den hoogstwaarschijnlijk zal worden verhoogd. Deze verhoo ging zal slechts worden ver leend aan hen, die voldoende ha ver voor hun paarden hebben verbouwd. Zij, die niet voldoen de aan hun eigen verbouwde ha ver hebben en daarnaast nog een aanvulling in den vorm var, mengvoeder behoeven, zullen zich tevreden dienen te stellen met een norm, welke zal wor den vastgesteld voor de paar den, die fnengvoeder krijgen toe gewezen. Men mag verwachten, dat de rantsoenen voor de paar den, die mengvoeder onivargen, niet zoo gunstig zullen zijn als de rantsoenen voor de paarden die haver uit eigen oogst krijgen toegewezen. "Die paardenhou- ders, die wel over voldoende ha ver beschikken, doch nog niet in de gelegenheid zim geweest om te dorschen en dientengevolge genoodzaakt zijn tijdelijk een toewijzing voor mengvoeder te vragen, zullen toch kunnen pro- fiteeren van dit gunstiger rant soen indien blijkt, dat de uit eindelijk door hen gedorschte noeveéiheid haver voldoende zou zijn geweest. Huurprijzen voor bouwwerk- tuigen. In de Nederlandsche Staatscourant van 25 Februari 1943. nr. 39 is een prijsvoor- schrift voor het verhuren van alle soorten bouwwerktuigen gepubliceerd. Ten aanzien van de huurnriizen voor het in wer king treden van het priisvoor- schrift (26 Februari 1943) gel den de bepalingen van het prijs- vormingsbesluit 1941. De ge machtigde voor de priizen deelt in dit verband mede. dat niet tot strafvervolging zal worden overgegaan, indien de huurprij zen na het in werking treden van het priisvormingsbesluit (23 Augustus 1941) tot 25 Februari 1943 overeengekomen of be taald. niet meer dan 30 pet. hoo- ger ziin dan de volgens het prijs- voorschritt 1943 huurprijzen voor bouwwerktuigen toelaat bare. In verband met het. spoed- eischend karakter moest bij wij ze van voorloopige voorziening naar een bestaande lijst van bouwwerktuigen („Liste der Wirtschaftserupoe Bauindustrie fuer maschinen und Gross Ge- raete, uitgave van September 1939) worden verwezen. Het is de bedoeling, dat deze liist spoe dig in het Nederlandsch zal ver schijnen. aangevuld met de spe cifiek Nederlandsche bouwwerk tuigen. Bovengenoemde lijst ligt ter inzage bii den dienst van den gemachtigde voor de priizen te Deventer en bii het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart te 's-Gravenhage en is verkrijgbaar bij de uitge verij Hermann Klockow Berlin Sw.. Alexandrirenstrasse 77. De toelaatbare huurtarieven moeten ook bii de vaststelling van vergoedingen voor door openbare diensten, waaronder ook te verstaan Duitsche- zoo als O. T.. Luftgau. Wehrmacht, gevorderde 'bouwwerktuigen worden toegepast - Aankoopvergunningen stroo. Aangezien de huidige stroo- posgitie niet toelaat, de afgege ven aankoopvergunningen aan veehouders geheel te honoree- ren, zal daarop niet meer dan 80 pet. stroo worden geleverd. Gehoopt word. dat de milde weersomstandigheden in dit sei zoen er toe t ijdragen, dat deze maatregel, waartoe noode moest worden overgegaan, geen al te groote moeilijkheden zal veroor zaken. Omzetbelasting sigarengros- siers en -winkeliers. Met fh- gang van 1 Maart 1943 is de verplichting voor sigarenfabri kanten om aan grossiers 1/4 en aan winkeliers 1 1/4 extra korting wegens omzetbelasting te geven, vervallen. In de plaats hiervan is de verplichting ge treden om aan grossiers en win keliers de door hen werkelijk verschuldigde omzetbelasting te vergoeden. Met ingang van 1 April 1943 is de verplichting voor grossiers in tabaksproducten om aan win keliers bii levering van sigaren 1 1/4 extra korting wegens omzetbelasting te geven, ver vallen. In de plaats hiervan is de verplichting getreden om aan winkeliers de door dezen wer kelijk verschuldigde omzetbe lasting te vergoeden. In beide gevallen dienen deze bedragen, naast de gebruikelijke korting, op elke factuur in mindering te VAN 1 APRIL AF: EN ZIJN ORKEST na 'n byzonder succesvoile tournée bij Heck's Lunch rooms te Amsterdam, Utrecht en Arnhem, met de nieuwste schlagers en arrangementen thans bij CAFETARIA-RESTAURANT Stationsweg 11-17 Leiden worden gebracht. Het door winkeliers aan om zetbelasting verschuldigde be draagt 2 pet. van het door hen ontvangen bedrag, d.i. 2 net. van den kleinhandelsprijs inclusief opcenten. Het door grossiers aan omzetbelasting verschuldigde bedraagt 1/2 pet. van het door hen ontvangen bedrag d.i. l/2 pet. van den kleinhandelsprijs inclusief opcenten, verminderd met winkelierskorting en -om zetbelasting. Verwerkingsverbod distribu- tiegoederen tot electrische ver lichtingsinrichtingen. - Inge volge publicatie in de Staatscou rant van 26 Maart 1943 is de vervaardiging van de in die pu blicatie b/doclde electrische ver lichtingsinrichtingen met ingang van 1 Mei 1943 verboden. De fa bricage van onderdeelen van verboden electrische verlich tingsinrichtingen zal reeds met ingang van 1 April 1943 verbo den zijn, behalve van die onder deelen, waarvoor de dispensaties blijkens punt a van de bekend making tot 1 Mei 1943 van kracht blijven. Met ingang van 1 Mei 1943 is eveneens verboden het vervaar digen van de electrische ver ben tingsinrich tingen, welke in de bijlage der publicatie zijn ver meld, met uitzondering van de typen en uitvoeringen, welke mede in die bijlage zijn om schreven. Het verkoopen en af leveren van de verboden artike len zal na 1 Mei 1943 evenmin zijn toegelaten, tenzij het arti kelen betreft, welke voor ge noemden datum werden ver vaardigd. Als vervaardiging wordt ook aangemerkt de sa menstelling uit onderdeelen. De verboden gelden voor alle op drachten, dus ook voor weer- machts- en „Verlagerungs"-op- drachten. Aan fabrikanten wordt hier bij een algemeene vergunning verleend voor de vervaardiging van electrische verlichtingsin richtingen, welke bestemd zijn voor uitvoer naar het buiten land, met uitzondering van Duitschland, het protectoraat Bohemen en Moraviè, het Gene- raal-Gouvernement, Elzas Lo tharingen, Luxemburg en de be zette gebieden van Frankrijk, België, Noorwegen, Denemar ken en Servië, voor zoover hier voor door den centralen dienst voor in- en uitvoer verstrekte grondstoffencertificaten aanwe zig zijn. Uitzonderingsvergunningen kun nen overigens aangevraagd wor den bij den directeur van het bureau voor de metalenverwer- kende industrie. Verzoekers die nen de aanvragen (in duplo) goed gemotiveerd en van gege vens voo.t:ien in, voor zoover het andere dan weermaehts- en „Verlagerungs" opdrachten be treft, door tussehenkomst van het secretariaat hunner bedrijfs groep. Aanvragen betreffende weermaehts- en „Verlagerungs"- opdrachten moeten worden inge diend bij den Duitschen gevol machtigde bii het Rijksbureau voor verwerkende industrieën, Rio'.i'"«traat 170, 's-Gravenhage.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 3