WOENSDAG 31 MAART 1943 34STE JAARGANG N°- 10519 "Bureaux: Papengracht 32 'elefoon: Redactie 20015. - Giro 103003 Admin. 20835 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN felle afweerslag ten luiden van Ladoga-meer DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- licht van Dinsdagmiddag luidt („Aan het Noordelijke front fan het Koebanbruggehoofd en het gebied ten Zuidwesten 'Jan Wiasma mislukten nieuwe Üandeliike aanvallen met groo- j.|ê. bloedige verliezen. 27 pant jrwagens werden alleen in het feveehtsgebied ten Zuidwesten an Wiasma kapotgeschoten In den afweerslag ten Zuiden het Ladogameer onder- jfcheidde zich gisteren wederom 'jnze voorbeeldig strijdende in- Interie. Deze sloeg in harde ge Échten van man tegen man de Janstormende Soviet-Russische iassa's af en handhaafde over haar stellingen. In het gebied van Staraja •4oessa hebben de troepen van Duitseh legerkoros tijdens "Vekenlange. moeilijke gevech In alle vijandelijke doorbraak jsingen afgeslagen en een vol- dig afweersucces behaald. De aviets verloren sedert den isten Februari in dezen sector 1.460 dooden 2.978 gevange- e en. 293 pantserwagens. 26 stuk- I en geschut. 806 machinegewe- IJ in. 114 granaatwerpers. 208 antserbuksen en 1.036 automa- sche pistolen. Tijdens de afweergevechten ii het Koebanbruggehoofd on- ïrscheidden zich Roemeensche ifanterieformaties. I De vijand deed ook gisteren talrijke plaatsen aan het Tu nesische front hevige aanvallen io de Duitsch-Italiaanschè stel peen, zonder dat het hem ge ijkte de beoogde doorbraak tot te brengen. De lucht- ïacht ondersteunde onvermoeid afweerstrijd der Duitsch- ialiaansche troepen. Duitsche gevechtsvliegtuigen ielen overdag en des nachts en vijandelijk convooi aan voor Ie Noord-Afrikaansche kust en Taatsten volgens tot nu toe be- fehikbare berichten treffers op trie koopvaardijschepen. ik In den afgeloopen nacht vie- aén Britsche vliegtuigen plaat sen in West-Duitschland alsme- nK .de hoofdstad des Riiks aan. 1(£i wierpen brand--en brisant bommen uit, vooral oo Bochum Ti op eeniae deelen en voor beden van Berlijn, Hoofdzake- Bk werden woonwijken getrof- |n. 27 bommenwerpers werden |(eergeschoten. TfEen aanval overdag door snel- Duitsche gevechtsvliegtuigen b een stad aan de Zuidkust van Ingeland had succes. Duitsche en Kroatische troe- "len hebben in samenwerking C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. VVilnser, Hoofdredacteur. soldaten in Duitsche uniformen De list gelukte. De Duitsche grenadiers hielden in de sche mering de voorbijtrekkende co lonne voor een eigen formatie en lieten haar passeeren. In den loop van den nacht vielen de bol siewisten daarna de Duitsche stelling in den rug aan. Eerst meenden de Duitsche soldaten, dat het een eigen formatie was, die zich niet meer wist te oriën- teeren. Toen de bolsjewisten de Duitsche loopgraven binnen drongen werden zij herkend. Tiidens de verbitterde nachte lijke worsteling werden de in Duitsche uniformen aanvallende bolsjewisten volkomen opgerold zoodat ook dit in strijd met het volkenrecht zijnde optreden der bolsjewisten geen succes ople verde. 4 et deelen van de Itaüaansche ^eermacht tiidens wekenlang? ta ivechten een door Sovjet-Rus- e nd op touw gezette communis- sche opstandige beweging in uid-Kroatië neergeslagen. Onder moeilijke weersom- pndigheden en ondanks het ^herbergzame van het berg- ,w :htige gevechtsterrein en de t* ihterbaksche strijdwijze der JStandelingen werd de georga- 45 iseerde tegenstand gebroken "71 werden wanen- en ravitail- Seringsonslagplaatsen buitge- ,ji laakt. Slechts zwakke over- j( hotten van communistische snden gelukte het in bet hoog- ïbergte te ontkomen". 'al De strijd ten Zuiden van het Ladogameer. Sedert dagen pogen de bolsje- Tsten. naar het D.N.B. ver- emt. tevergeefs ten Zuiden n het Ladogameer de Duit- fa the stellingen binnen te drin- mi. Steeds weer werpen Duit- jne grenadiers tezamen met de 'Visie Spaansche vrijwilligers e aanvallende bolsjewisten ï!et zware verliezen voor den and terug. Teneinde toch een DE LUCHTOORLOG. Duitsche luchtaanval op Salcombe. Zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen ondernamen gistermiddag een aanval in scheervlueht op de aan de Engelsche kust gelegen stad Salcombe. De Britsche af weer werd volkomen verrast. Pas toen» de eerste bommen op de met troepen bezette barakken kampen vielen, begon het afweer geschut te werken. Door bomvol- treffers op gebouwencomplexen en op het spoorwegstation ont stonden groote verwoestingen. Op den terugtocht namen de Duit sche vliegers nog militaire wer ken in plaatsen aan de Engel sche Zuidkust onder vuur, waar bij een batterij luchtdoelgeschut getroffen werd. Alle Duitsche machines keerden op haar pun ten van uitgang terug. 3 Engelsche vliegtuigen met 250 m, vi personeel verloren. Haar jongsten terreuraanval op Duitseh gebied in den nacht van 29 op 30 Maart heeft de Britsche luchtmacht weer met een bijzon der Jioog percentage der deelne mende groote bommenwerpers moeten betalen. 33 gevechtsvlieg tuigen met ongeveer 250 man aan personeel komen sinds den 30en Maart, volgens de voorloopige berichten, op de lange lijst van vermiste Britsche vliegtuigen en gevéchtsvliegers erbij. Bovendien moet erop gewezen worden, dat de vijandelijke verliezen bij de nachtelijke aanvallen in werke lijkheid telkens aanzienlijk hoo ger zijn dan van Duitsche zijde kan worden opgegeven. Immers, terwijl de vliegtuigen van de Duitsche luchtmacht bij hun ope raties tegen het Britsche eiland slechts betrekkelijk korte afstan den over zee behoeven af te leg gen. moeten de vijandelijke bom menwerpers over groote zeege bieden aan- en afvliegen, waar bij zij door den Duitschen afweer vaak tot groote omwegen ge noopt worden. Menige aangescho ten -Britsche of Amerikaansche groote bommenwerper is daarbij in het nachtelijke uur in de Noordzee gestort. Ook het neer storten des nachts boven Engel sche gebied en de noodlandingen op Engelsche vliegvelden ver- hoogen bij eiken aanval het ver liescijfer der vijandelijke groote vliegtuigen aanzienlijk. Naar de Britsche berichten dienst N meldt, werd gisteren in officieele kringen te Londen me degedeeld, dat in den vooraf- gaanden nacht Im' den luchtaan val op Berlijn 21 Britsche bom menwerpers verloren zijn gegaan. Voorts werd medegedeeld, dat bij de aanvallen op Bochum en andere plaatsen in West-Duitsch land 12 bommenwerpers zijn neergeschoten ITALIAANSCH WEERMACHTS BERICHT. Het Itaüaansche weermachts- bericht van gistermiddag luidt: „In den slag aan het front van Tunis heeft de vijand aanzienlij ke nieuwe afdeelingen gepantser de strijdkrachten en infanterie in door de troepen der Spil, die te genaanvallen ondernemen, wor den belemmerd. Volgens de plannen zijn nieuwe stellingen betrokken, waarbij vijandelijke o-msingelingspogingen werden verijdeld. De luchtmacht deed aanvallen op vijandelijke auto colonnes en pantserwagens, die naar de voorste linie op weg wa ren. Duitsche jagers hebben zes vliegtuigen vernield, een zevende stortte neer, na door het afweer geschut getroffen te zijn. Duitsche vliegtuigen hebben voor Philippeville een geëscor teerd konvooi aangevallen: twee koopvaardijschepen, elk 5000 ton metende, werden door torpedo's getroffen. In de gemeente Giarratana (Ragusa) .is een tweemotorig Amerikaansch vliegtuig brandend neergevallen. Een onzer duikbooten, onder bevel van luitenant-ter-zee Gian- franco Gazzana» heeft op den" At- lantischen Oceaan een koopvaar dijschip van 7000 ton tot zinken gebracht". 'cces te behalen kleedden de het vuur gebracht, welker bewe- 'lsjewisten een deel van hun'gingen, op doeltreffende wijze JAPANSCHE LUCHT AANVALLEN OP TSJITTAGONG. Japansche vliegtuigen hebben op 27 Maart heftige aanvallen gedaan op Enge.lsche bases en havenwerken ten Zuiden van Tsjittagong. Daarbij werden 5 schepen van 1000 ton en 6 van 500 ton zwaay beschadigd en 6 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Bovendien werd zware schade toegebracht aan militaire installaties. Zeven Japansche vliegtuigen zijn niet terugge keerd; een deel daarvan had zich op het doel gestort. BERLIJN OVER EDENS BESPREKINGEN TE WASHINGTON. Volgens Duitsche meening is het nauwelijks nog twijfelachtig, dat het bezoek van Eden aan Washington de hooggespannen verwachtingen te Londen heeft teleurgesteld. Het eenige concre te resultaat van twee weken be sprekingen is de aankondiging, dat Summer Welles zich binnen kort naar Londen zal begeven om de onderhandelingen voort te zetten. Welke onderwerpen te Wash ington ook behandeld mogen zijn, het schijnt vast te staan, zoo verklaart men te Berlijn, dat de verschillen van meening nog al tijd groot zijn. Engelsehen en Amerikanen zijn het niet alleen on eens over de vraag, hoe zij moeten vechten, maar zij twisten er ook over, waarvoor zü eigen lijk strijden. Overeenstemming tusschen Eden en de Amerikanen is. zoo verneemt men verder te Berlijn, slechts bereikt ten aanzien van de Atlantische Charta. Bij de aangekondigde besprekingen te Londen zal dit vraagstuk wel de finitief aldus opgelost worden, dat de Charta geheel wordt geli quideerd. Charkow,na de heroyering SS.FK. Reeds den eersten dag na den intocht der bolsje wisten leerden de bewoners van Charkow de meedoogenlooze wreedheid van het Sovjet-re gime kennen. Tallooze burgers werden neergeschoten omdat zij zich niet „anti-Duitsch" genoeg gedragen hadden. Intusschen plunderden troepen Sovjet-sol daten de winkels en magazijnen, die tijdens het Duitsche bewind ten behoeve der inheemsche be volking na vele jaren hun deu ren weer hadden geopend. Klee- dingstukken, levensmiddelen en gebruiksvoorwerpen werden weggesleept zonder dat men er over dacht deze te betalen. Hier bij bleef het echter niet: ook de gewone burgers moesten al wat waardevol was afgeven: horlo ges, ringen, en alles wat waarde had. Wie trachtte iets achter te houden werd als „saboteur" neergeschoten of als dwangar beider weggesleept. De geheele mannelijke bevolking tusschen 16 en 60 jaar moest zich tot dienstneming in het Sovjetleger melden. Naar achterblijvers en onwillige verstekelingen werd dag en nacht gezocht. Terwijl tijdens het Duitsche bewind de burgerbevolking oen weg tot het normale leven had teruggevonden velen vonden ook in Duitschen dienst een loo- nend emplooi werden onder het Sovjet-regiem mannen, vrouwen en kinderen, zonder daarvoor zelfs eenige vergoe ding werd gegeven, als dwang arbeiders voor schans- en barri- kadenbouw gebruikt. Al deze moeilijkheden schenen echter voor de bevolking nog garing, vergeleken bij de brandende zorg om het dagelij ksch bestaan. Want niemand dacht er aan. nie mand van de Sovjetheerschers althans, om te zorgen, dat de be volking van de noodige levens middelen werd voorzien. Toen zich uit de bevolking comité's vormden, om in dezen nood te helpen, ondervonden deze ook geen enkele medewerking van de Sovjet-autoriteiten. Ook wa ren er geen voertuigen voor de levensmiddelenverzorging. Men zal begrijpen,, hoe moeilijk het onder deze omstandigheden was, een stad met honderdduizenden inwoners zelfs van het allernoo- r MOMENTJE" NATUURDRANG. Mijn stukje van gisteren zou te beschouwen zijn als een algemeene inleiding op het onderwerp: Schoonmaak. Het was zooveel als 'n acade mische beschouwing over de waardeering ervan, welke het blijkt aldus tot mijn droe fenis door geen enkele vrouw onderschreven wordt. Als het lente wordt moeten de crocusjes bloeien, de kinde ren rumoerig zijn en een vrouw boenen. Dat is een wet van de natuur. En tegen de natuur redeneert men niet. Ik ken zelfs een huisvrouw, die er twee dienstboden en een werkster op na houdt. Spe ciaal voor de schoonmaak. Een verstandige vrouw zou men zeggen. Die laat tenminste an deren het werk doen. Maar mis hoor! De natuur is sterker dan de leer. Zij werkt als een postpaard, harder dan die drie betaalde krachten samen. Zoo'n vrouw zou je van haar ongelijk moeten kunnen over tuigen. Maar wie tegen zulk een vrouw redeneert praat te gen een natuurdrang en die laat zich niet overtuigen, zelfs niet door mannelijke logica. Zij redeneert anders. Zfj kan 's avonds geen pap meer zeggen. En eerst dan is zij voldaan, omdat zij weet, dat haar ademloosheid recht even redig is met de hoeveelheid stof, die zii heeft verplaatst. digste te voorzien. Geen wonder, dat de bevol king den terugkeer der Duitsche soldaten met vreugde begroette. Zoodra het schieten ha dopgehou den, kwamen mannen, vrouwen en kinderen uit de kelders en holen, waarin zii zich tijdens den strijd verscholen hadden, te voor- schiin. Met verheugde gezichten omringden zij de Duitsche solda ten. uitetn hun blijdschap over hun wederkeer en vertelden van al het leed. dat de drie weken Sovjet-bezetting hun hadden ge bracht. SS.-Oorlogsverslaggever. H. WALTER DOERING. BINNENLAND De nieuwe bonkaarten. Het zal de aar dacht hebben getrok ken. dat de bonkaart voor voe dingsmiddelen een wijziging heeft ondergaan. Thans zijn we derom de aardappelbonnen op deze kaarten gebracht. De be- noodigde ruimte hiervoor is ge deeltelijk gevonden door 2 B- bonnen in plaats van 4 B-bon nen voor brood er op aan te brengen. Deze maatregel is. zoo als men van bevoegde zijde me dedeelt. derhalve slechts om technische redenen genomen. Het gerucht, dat de maatregel Op den laatsten dag van de boekenactie van den Natio- ralen Jeugdstorm voor onze Nederlandsche arbeiders in Duitschland, roepen wij ook den laatst achtergebleven volksgenoot op, alsnog ziin plicht te doen. De Nederland sche arbeiders in Duitschland. die snakken naar ontspan ningslectuur. danken er u hartelijk voor! De Rijkscommissaris. Rt|kjmlnlseer dr. Seysi lnquart, ontving Maandag In Hen Haag den drager van het Ridderkruis, SS-Rottenführer Gerardus Mooyman Vrnl Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seysi Inquarti &S-RgU«atalitM Meoyuua cn SS Gruppenttihcer Raucer SS Blldberlcbter-Felti-Stapt-Pax cn verband zou houden met een wijziging van het broodrantsoen, is dus niet juist. Gemachtigde voor den oogst kan paarden en werktuigen vor deren. Teneinde een regel matig verloop van de werk zaamheden in den landbouw te verzekeren heeft de secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherii den dezer dagen benoemden ge machtigde voor den oogst, ir. C. Staf. gemachtigd overeen komstig de bepalingen van het algemeen vorderingsbesluit 1949 de ter beschikkingstelling in bruik te vorderen van paarden, werktuigen, gereedschappen en machines, welke voor gebruik in den landbouw geschikt zijn. Overplaatsing bureau waar- dcmatcriaal van het C. D. K. Met ingang van 5 April aA wordt het waardemateriaal van het Centraal Distributiekantoor, dat thans gevestigd is VÜetstraat 10 Den Haag. verplaatst naar Hattem. Het nieuwe adres luidt: van Heemstraschool te Hattem.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1