DINSDAG 30 MAART 1943 34STE JAARGANG N°- 10518 i MOMENTJE iireaux: Papengracht 32 - Giro 103003 jefoori: Redactie 20013. Aömsn. 20933 DAGBLAD VOOR LEIDLN EN OMSTREKEN C. 31. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Be-leeM Clirislen- dom ,De vrucht van het Licht be- in louter goedheid, gerech- leid en waarheid'', lit zijn woorden uit het Epis- van de H. Mis op j.l. Zondag aulus' Brief aan de Ephesiërs [e hoofdstuk). Wie christen is moet in zi.in le- n de vruchten toonen van het ristendom: „louter goedheid, •echtigheid en waarheid' I yij meenen het wel goed, zoo rd ons j.l. Zondag in een pre fatie voorgehouden, maar b e- ven wij ook het christendom de practijk van het dagelijk- ie leven? leleven wij ook het christen- m allereerst in ons per- inlijke leven? Streven wij er naar, dat het ristendom ook wordt beleefd het openbare, het maatschap- [ijke leven? Indien iemand istig daarnaar streeft, dan kan niet alle toestanden van vóór oorlog ongewijzigd terug ver- i gent Wij hebben gisteren in kele uitspraken van de Pausen lien, hoe deze o.m. spreken i een despotisme van het kapi- i van i!e geldmacht; hoe in encyclieken toen heerschen- econcmische en sociale wan- t standen worden veroordeeld, nu was er sedert het ver- lijnen van „Quadragesimo An- (1931) wel een én ander ver- derd. Maar ten onzent was er ïh nog reden te over, om te rlangen en te streven naar een uwe gemeenschap! Set is niet iedereen gegeven at=chapneliike hervormingen stand te brengen. Maar wèl iet de plicht, van iedereen zich- t te hervormen tot een nieu- n mensch van, voor zoover mo- i ijk, „louter goedheid, gerech- leid en waarheid", tan een „zoo vurig gewensch- hervorming der maatschappij et voorafgaan een hernieuwing li den christelijken geest" aldus Pius XI in „Quadragesi- Anno". ivjet - aanvallen bif llmen- en Ladoga* meer afgeslagen DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- ht van Maandagmiddag luidt: •In den Zuidelijken en den ïtralcn sector van het Ooste- c front kwam het ook gisteren een tot plaatselijke gevech- Ten Noordoosten van Orel loten grenadiers van een in- iteriedivisie van acht viiande- fce vliegtuigen, die in scheer- icht aanvielen, er zeven neer, aronder vier gepantserde gvliegtuigen. - Ten Zuiden van het Ilmen- ler en aan het Ladogameer rvatte de viiand ziin aanval- De aanvallen, die den ge- gelen dag duurden, werden met are verliezen voor den vijand J leslagen. Dok gisteren zette de viiand n aanvallen op talrijke pun- ij van het front in Tunis voort. werd wederom bloedig af wezen. In het Zuiden van Tu- strandden vijandelijke om- igelingspogingen op den vast* raden tegenstand en door jergieke tegenaanvallen onzer wegeliik strijdende troepen. litsch-Italiaansche af deelingen zetten in dezen sector volgens plannen nieuwe stellingen, til de aanvallen van viiar.de- :e vliegtuigen op plaatsen in it bezette gebied in het Wes- IP leed de bevolking zware I rliezen, Hierbij en aar. de lorsche kust verloor de viiand 1 „vliegtuigen. Een formatie zware Duitsche vechtsvliea tuigen heeft in den fieloopen nacht opnieuw vele 'isant- en brandbommen laten illen oo de industriesta-d Nor- ich'. Tusschen Don en Dnjepr. Bii de succesvolle gevechten tusschen Don en Dnjepr hebben de Duitsche troepen tot dusver re 1350 plaatsen, waaronder 40 grootere plaatsen en steden, her overd. Duitsche aanval op Brighton, Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben gistermiddag een aanval in scheervlueht gedaan op de stad Brighton aan de En- gelsche Zuidkust. De Britsche afweer werd door de op gerin ge hoogte de kust naderende Duitsche gevechtsvliegtuigen volkomen verrast. De Britsche luchtdoelartillerie begon pas te schieten, toen de bommen wa ren neergeworpen. Voltreffers oo omvangTiike gebouwencom plexen en uitgestrekte verkeers- instal'aties veroorzaakten aan zienlijke verwoestingen. Op den terugweg namen onze vliegtui gen militaire installaties in plaatsen, gelegen in de verde digingszone aan de Engelsche Zuidkust, onder vuur. Een Britsche iager van het tvpe „Typhoon" werd door onze iagers van het tvpe ..Focke- Wulf 190" na een kort luchtge vecht neergeschoten. De Britsche berichtendienst meldt; Tiidens een Duitschen luchtaanval oo een stad aan de Engelsche Zuidkustis vandaag ..zeer groote schade" aangericht. Een groot gebouwencomplex in de stad werd vernield. De bevol king leed verliezen. 1 BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST- EN NOORD- DÜITSCHLAND. In den naoht van 29 op 30 Maart hebben Britsche vliegtui gen boven West- en Noord- Duitsch gebied gevlogen. Zonder een poging te doen militaire doelen te treffen wierp de viiand. naar aan het D. N. B. wordt gemeM. op woonwijken van eenige steden en dorpen op het platteland'brisant- en brand bommen. De bevolking leed ver liezen De meest afzonder' iik nade rende viiandeliike bommenwer pers stieten op enormen afweer der luchtdoelartillerie en wer den met succes ook door eska ders nacbtiagers aar gevallen. De bedoeling van den viiand. door het naderen der toestellen over een groot gebied te ver deden den Duitschen afweer te versnipperen, mis1 uk te. De viian deliike vliegtuigen kwamen overal in het dichte net van Hen Duitschen afweer terecht. Volgens tot nu toe beschikbare berichten ziin minstens 22 meer- motorige viiandeliike bommen werpers ten val gebracht. Een aantal andere aanvallende toe stellen ziin door granaten der luchtdoelartillerie of beschieting door nachtiagers zoo zwaar ge troffen. dat zii wel hun havens van vertrek niet meer zullen hebben bereikt. De Britsche vliegtuigen, die in den afgeloopen naoht boven West- en Noord-Duitsehland verschenen, hebben ook Berlijn aangevallen. Afzonderlijk na derende bommenwerpers brach ten tegen half twee te Berliin een luchtalarm teweeg dat on geveer twee uur duurde. De viiand stiet op krachtig afweer- vuur en op een groot aantal nachtiagers. Brand- en brisant bommen op woonwiiken in ver schillende deelen der stad ver oorzaakten verliezen onder de bevolking. DR. DIETRICH IN DE GEBOM BARDEERDE STREKEN. Rijksoerschef dr. Dietrich beeft tiidens een bezoek aan de gebombardeerde streken in het Westen van Buitschland tegen over journalisten den terreuroor- log der vijanden gekenmerkt als een „bewusten veldtocht van vernietiging tegen de bèscha- virg tegen menscheliike wonin gen en verblijven van vrouwen en kinderen". Ais bewijs voor beschreef, wil hii thans in daden omzetten. Hij is begonnen met den bommenoorlog tegen vrou weer en kinderen en den moord oo Ge burgerbevolking heeft hii in het. kader van den oorlog ge organiseerd. Van deze schuld zal niemand hem kunnen vrijspre ken Deze misdaad, zoo vervolgde dr Dietrich, die Churchill toen de opzettelijke bedoeling van dit soort oorlogsvoering haalde dr. Dietrich een dagbladartikel aan van Winston Churchill uit het jaar 1934. waarin deze schreef: „Wellicht zal in den volgenden oorlog erom gaan, vrouwen en kinderen of de bur gerbevolking in het algemeen te dooden en de godin der over winning zal zich tenslotte vol ontzetting met denffene verbin den. die zulks in den geweldig ste»". omvang weet te organisee- ren." Be strifd in Tunis Hte Italiaansche weermachts- 'oericht van Maandagmiddag luidt: „In den Zuidelijken sector van het Tunesische front heb ben onze hevige tegenaanvallen, gesteund door pantserwagens ernstig het optreden van den vijand belemmerd. Onder den druk van de sterkere vijandelij ke strijdkrachten werden enkele stellingen ontruimd. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen namen aan den strijd deel. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche iagers twee toestellen neer." De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: In Tunesië woedt de strijd met onverminderde hevigheid voort en aanvallen wisselen af met tegenaanvallen. De Engelschen en Amerikanen zetten er thans, naar het schijnt, alles op, het leger van Rommel onschadelijk te maken, niet alleen door fron tale aanvallen van het Zuiden uit doch ook door flankeerende bewegingen, die ongetwijfeld een groote bedreiging voor de strijd krachten der Spilmogendheden ir Zuid-Tunesië beteekenen. Ten einde het gevaar te bezweren, heeft maarschalk Rommel ziin strijdkrachten teruggenomen en meer naar achter gelegen stel lingen doen betrekken. In dit verband wiist men er te Berliin oo. dat de Mareth-linie geen en kelvoudige linie, doch een diep gecchelonneerd stelsel van ver dedigingswerken is. In het ka der van de beweegliike oorlog- wering hebben de Duitsch-Ita- liaansche strijdkrachten thans een nieuwe hoofd-gevechtslinie be i rokken DE STRIJD IN DEN STILLEN OCEAAN. Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Japansche vliegtuigen den 27sten Maart een vijandelijke vloot in zicht kregen, die nabij het eiland Atsoeta der Aleoeten kruiste. Zij beschadig den twee kruisers en een torpe dojager en dreven de vijandelij ke vloot op de vlucht. Tijdens aanvallen op de Oro-baai op Nieuw-Guinea en op het eiland Canton hebben vliegtuigen van de marine twee transportschepen, een torpedojager en een patrouil levaartuig tot zinken gebracht. Tijdens deze gevechten werden negentien vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Drie Japan sche vliegtuigen hebben zich het zij op hun doelen gestort of zijn met teruggekeerd. Het communiqué deelt tevens mede, dat tusschen 15 Februari en 27 Maart vier vijandelijke duikbooten tot zinken zijn ge bracht. KARDINAAL PE1LEGRINETTI OVERLEDEN. Gisteravond om 22.10 uur is te Rome kardinaal Pellegrinetti overleden. De kardinaal-staats secretaris Maglione had den kardinaal ook namens den Paus nog een bezoek gebracht en hem evenais op de voorafgaande da gen, den Apostolischen Zegen gegeven. Kardinaal Pellegrinetti is 67 jaar.. DE VULCANXSCHE UITBAR STINGEN IN 3XEXICO. Naar uit Mexico gemeld wordt, duren de vulcanische catastrofes aldaar voort. Zoo is thans ook de vulkaan Parachutm bii de stad Parangaricultiro in werking getreden. De bevolking, die bii de uitbarsing door een paniek werd aangegrepen, verliet haar huizen en vluchtte naar ver afgelegen gebieden. De lava massa's van den vulkaan hebben reeds talrijke boerderijen ver woest Een aantal plaatsen loont gevaar vernietigd te worden. Gelijktijdig worden groote land streken geteisterd door een aschregen. die zich van het Zuid-Westen des lands uit over de stad Mexico verspreidt. De c-mgeving van We Parachutin is dO(-r een 29 cm. dikke aschlaag bedekt. Ook de landbouw wordt door de uitbarsting zwaar ge teisterd. BINNENLAND DUITSCHE JONGENS EN MEISJES OPGENOMEN IN DE H. J. EN DEN B. D. M. Zondag was wederom de dag, waarop in het Grootduitsche Rijk de jeugd, die den 14-jarigen leef tijd heeft bereikt, op plechtige wijze uit „Jungvolk" ontslagen en in de Hitlerjugend en den Bund Deutscher Maedel, en aldus in de groote gemeenschap van het Duitsche volk, wordt opgeno men. Dit jaar hield de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter F. Schmidt, een principieels rede tijdens de opnemingsplechtigheid in den Stadsschouwburg in Den Haag. Hauptdienstleiter Schmidt schetste de drie tijdvakken, die de jeugdige mensch doorloopt, alvorens hij zich als volksgenoot in de Duitsche gemeenschap schaart. Op zesjarigen leeftijd zijt gij, zoo zeide hij, op de Duitsche school gekomen. Van daag vereenigen zich in het groo te Duitsche vaderland de 14-jari- ge jongens en meisjes met hun ouders en de jeugleiders om in plechtige bijeenkomsten van de N.S.D.A.P. in de groote volksge meenschap te worden opgeno men. Gij leeft in een moeilijken tijd, dat weten wij. Deze tiid is hard en zal een sterken mensch vor men. Zoo zult gij thans de ko mende vier jaren moeten door- ioopen, de een op de schoolbank, de andere in zijn beroepsoplei ding. Denkt erom, dat deze vier jaren voor uw leven moeten worden gebruikt. Gij legt den grondslag voor uw later worden en zijn. Zijt derhalve uw leer meesters, uw jeugdleiders dank baar, volgt vrijwillig. Zijt open en eerlijk, gehoorzaam en bereid tot opoffering. Dan komt de tijd, dat de Fueh rer u weer zal roepen, jongens en meisjes, voor dgn Arbeids dienst. Hebt gij den arbeidsdienst achter u, dan wordt gij. jongpns, als soldatefi geroepen. Het groo te leger van den Fuehrer neemt u op als grenadiers van het leger, van de Waffen-SS, als vliegeniers en zeelieden. Deze weg, Duitsche jeugd, die voor u ligt, is zwaar, doch ook schoon. Onze legers in het Oosten, Noorden. Westen en Zuiden we ren den vijand af. Slechts, wan neer wij onszelf voor ons vader land opofferen, worden de ver dere overwinningen bevochten, die noodzakeliik zijn, om het Ger- maansche rijk te bouwen en Europa te pacificeeren. Ik kan u daarom in dit uur slechts dit eene mee op den weg geven: wanneer er eens een uur komt, waarop gij zwak wordt, denkt dan aan dien eenzamen Adolf Hitler, die als frontsoldaat uit den wereldoorlog 191418 kwam, als oorlogsblinde zijn volk opriep, en, nadat hii het gewonnen had, voor arbeid en rood zorgde, die zich het lot der moeders, der armen en koulij- SCHOONMAAKWOEDE. Alle distributie, beperkin gen en ontberingen ten spi.it, vermogen deze tijden er niet in te slagen de schoonmaak aan banden te leggen. Als mijn weg mij voert door de schoone en lieflijke wijken dezer stad, ontwaar ik overal gordijnlooze vensters, die mij aanstaren met doffe en vreug- delooze oogen. Daarachter zijn boenende en schrobbende vrouwen, druk in de weer het stof te verplaatsen, water te verknoeien en de gezinsleden een klein longontstekinkje te bezorgen. Nu kan men van meening verschillen over de noodzake lijkheid van dezen arbeid, maar ik vraag mij toch af of een schoonmaak nog wel aan bevelenswaardig is bij gebrek aan zeep, boenwas en andere elementaire benoodigdheden. Het eenige, wat den vrouwen gebleven is, is water. Zelfs de stofzuiger kan niet meer brommen naar eigen welbe hagen. En het wordt dus hoog tijd ook het water te rantsoeneeren, waardoor het schoonmaakmonster met één klap onschadelijk wordt ge maakt. denden aantrok, die toen op grond van deze daden door ziin tegenstanders werd aangevallen. Aldus is ondanks alle moeiliik- heden deze dag der jeugd voor óns een dag van vreugde, want wij weten: zij, die vandaag het vaandel dragen, kunnen morgen vallen. Gij zult dan die vaandels weder ter hand nemen en zult ze verder voorwaarts dragen. BRITSCHE LUCHT AANVALLEN. Slachtoffers onder de burgerbevolking. Door Britsche luchtaanvallen ir. den loop van gisteren op ver schillende plaatsen in het Zuid- Westen van het land. heeft de Nederlandsche bevolking 15 dooden. 12 zwaar- en 28 lichtge wonden te betreuren. BELANGRIJK NIEUWS VOOR DE LUISTERAARS VAN DEN NEDERL. OMROEP. Beide zenders zenden tot 21.13 uur uit. De persdienst van den Neder- landschen Omroep mqldt. Zooals vele luisteraars gister avond tot hun genoegen bemerkt zullen hebben, worden de pro gramma's van den Nederland- schen Omroep, welke tot 19.15 uur te beluisteren waren, thans tot 21.15 uur over de beide Hil- versumsche zenders uitgezonden. Tegen den middag u hel ta het Zuiden »in het Oostelijk (roet teede too warm. dat het administratie- personeel ran een rustende colonne lm 4a buitenlucht kan werken FK Kuncbat-O-U-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1