BINNENLAND GEVOLGEN VAN EEN LUCHTAANVAL. Een plaats in het Zuidwesten van ons land is. zooals wij meld den. zwaar getroffen door het lukraak neerwerpen van Brit- sche brisant- en brandbommen. Wii brachten, aldus een ver slaggever van het A.N.P.. een bezoek aan het stadie, dat daar anders zoo rustig ligt te midden der groene landouwen, en dat nu plotseling uit ziin rust is op geschrikt door de vuurspuwen de roofvogels. Afschuwelijk was het de verwoestingen te zien. Behalve de beide kerken ziin het biina alle kleine arbeiders woningen, die de Engelschen tot doelwit van hun aanval hadden gekozen. Verslagenheid heerscht in honderden gezinnen, die va der of moeder, kinderen of fa milieleden verloren hebben. Maar wat ons daarnaast het meeste trof was de groote on derlinge hulpvaardigheid der bewoners en de goede organisa tie van de betrokken instanties. „Bij alle ellende ziin wij dank baar voor de hulp. die wij van zoo vele ziiden ondervinden", zoo vertelde ons een politielui- tenant. Onmiddelliik na de ramp kwam men van alle zii den aangesneld om te redden wat te redden was. Vrijwel alle 1200 dakloozen werden onderge bracht bii familie en kennissen en andere inwoners der ge meente. die hun htiis ter be schikking stelden. De Neder- landsche Volksdienst wist er voor te zorgen, dat duizenden porties eten ter beschikking kwamen van de menschen. die dakloos geworden waren of die door het onklaar raken van gas- en wa terleiding niet in staat waren voor warm eten te zorgen. De brandweer der naburige plaat sen kwam zeer snel te huln: aan de gezamenlijke inspan ning van brandweerlieden en burgers is het te danken, dat de ramp niet een veel grooteren omvang heeft aangenomen. Een der groote kerkep kon echter niet behouden bliiven, zii is ge heel uitgebrand. Een andere kerk van historische waarde is d -or brisantbommen zwaar be- schadigd, een deel is verwoest, f en ander deel zoo zwaar ge troffen. dat instorting dreigt. Hier heeft men door krachtig ingriioen uitbreiding van een beginnende brand kunnen voor komen. Kranig werk is hier verricht door den luchtbe schermingsdienst en de techni sche noodhulp. Dit is bii alle ellende een troost, dat de Èn- gelsche terreurdaden niet alleen woede en verontwaardiging wekten, maar dat zii ook de beste gevoelens der* bewoners wakker riepen en hun saam- hoorigheidsgevoel versterkten. „EEN WEEK DER WERKENDE JEUGD." Geheel gievuld was gisteren de aula van het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam met jongens en meisjes, die op dezen eersten lentedag gehoor hadden gegeven aain den wekroep varn het N.A.F., dat in de komende dagen „Een week der werkende jeugd" orga niseert, waarvan de bijeenkomst in de hoofdstad de opening was. Ingeleid door den heer Dahmen von Bueh'holtz, den dienstleider der afdeeling jeugd te Amster dam, sprak de leider vain de af deeling jeugd van het N.A.F., de heer Th. Knol, een propagandis tisch woord. Hard, dapper, plichtsgetrouw, open en eerlijk gnoeten wij aldus spreker aijn en gelukkig zijn deze eigen schappen reeds in de Nederland- sdhe jeugd verankerd. Een bewijs hiervan levert o.a. de Nederlands sche jongen, die als eerste vrij williger uit de Genmaansche lan den het Ridderkruis heeft ver diend. Spreker wekte de jeugd op, niet terug te wijken voor pla gerijen van niet begrijpende men schen, maar allen mee te wer ken. Na de pauze was bet de leider van het Arbeidsfront, de heer J. Woudenberg, die zijn appèl tot de jongens en meisjes richtte. Wat wij. ouderen aldus spre ker in onze jeugd hadden: een doel, een ideaal, dat mist onze tegenwoordige jeugd helaas al te vaak. En toch moet zij die heb ben, want het ós de jeiugdl, die «esnüpg eeefii eest m-. dÉn&Q» OPROEP VAN HOOFD- STORMER VAN GEELKERKEN AAN DE STORMERS. Hoofdstormer van Geelkerken heeft een oproep gedaan aan alle stormsters van de nationale Jeugdstorm om zich in dienst te stellen van den totalen oorlog. In dezen oproep zegt de hoofdstor mer, dat de fabrieken, die wer ken voor de oorlogsproductie om arbeidskrachten vragen. De stormsters hebben den plicht zich te melden voor den halfjaarlijk- schen fabrieksinzet in Nederland, hetwelk in gesloten groepen dient te geschieden. Bijeengebracht in heemen, onder leiding van jeugd stormleidsters wordt overdag in verband gewerkt, terwijl de avonden in jeugdstormgeest zul len worden doorgebracht. Storm sters, aldus de oproep, waar man nen staan aan Oost- en West front, waar steeds nieuwe Neder landers de Duitsche arbeiders moeten vervangen, daar is het de stormster, die haar taak in dezen tijd begrijpt en zich zon der verderen commentaar meldt. Alleen zij kunnen zich melden, die den 17-jarigen leeftijd heb ben bereikt. De aanmelding dient te geschieden bij de streek- meisjesleidsters. De eerst inzet zal aanvangen op 1 Mei a.s. Wat gij vandaag den dag doet, is beslissend, veel meer dan ooit, voor de toekomst van ons Neder; lamdisohe volk. Een volk is zóó rijk. als het arbeid weet te orga- niseeren. Wijzende op het voor beeld der vaderen, die grootscbe dingen tot stand hebben gebracht, wees de heer Woudenberg erop, daf ook wij nog die goede eigen schappen bezitten. Wij zijn be zitters van groote cuitureeie erf goederen en slechts door arbeid kunnen wij die bewaren. Op de zen Heldemgedenkdag herdenken wij de belden, die aan den Greb be berg en aan het Oostfront ge vallen zijn en die het allerhoog ste hebben gegeven, dat een meosch geven kan: het leven. Uit het bloed, door zoovele vol keren voor één ideaal vergoten, gaat een •volkeirengetneeneiehap groeien, die wij in Europa zoo noodig hebben. Gii. als pioniers aldus besloot de arbeidsleider zult onze jeugd voorgaan en zóó eens getuigen van een her boren Nederland. De bijeenkomst werd met het zesde couplet van het Wilhelmus besloten. BURGEMEE STERS BENOEMINGEN. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Commissaris-Gene raal voor Bestuur en Justitie heeft den employé W. Udema te Groningen benoemd tot burge meester van Zudwold, en den koopman M. C. van der Weele tot burgemeester van St. Anna- land. De nieuwe burgemeester van Delft. Mr. A. van Leijenhorst, die thans benoemd is tot burge meester van Delft, werd op 28 Februari 1904 te Amsterdam ge boren. Hii bezocht het christe lijk gymnasium aldaar, waarna hij rechten ging studeeren aan de Vrije Universiteit. Na de school voor reserve-officieren te hebben bezocht deed hij in No vember 1931 ziin doctoraal exa men rechten. In Juli 1932 vestig de mr. van Leijenhorst zich als advocaat en procureur te Haar lem. Het jaar daarop werd hij lid van de N.S.B. Van de overige door mr. van Leijenhorst vervul de functies kunnen worden ver meld die van secretaris van de Chr. Vereeniging voor lijders aan vallende ziekten „Meer en Bosch". Mr. van Leijenhorst, die met ingang van 1 Maart j.l. werd benoemd tot wethouder van Delft, was tot November 1942 ad vocaat en procureur te Haarlem. Invoering zomertijd. In over eenstemming met de regeling in het Duitsche Rijk wordt ook, zoo als reeds gemeld, in het bezette Nederlandsche gebied in den nacht van 28 op 29 Maart 1943 de zomertijd ingevoerd. Volgens de verordening van den secre taris-generaal van het ministe rie van Birtnenlandsóhe Zaken over de regeling van den wette- lijken tijd (Nederlandsche Staats courant nr. 206/42) begint de zo mertijd op 29 Maart 1943 des voormiddags te 2 uur. Op dat tïi rMin worden alle openbare klokken een uur vooruitgezet, dus van 2 op 3 uur. Op dat [enblik ie bet dus 3 uur voor- RU1M 75 MILLE VOOR ONS VOLK. In de vorige week heeft het Nederlandsche volk een bedrag van niet minder dan 76.218.25 bijeengebracht voor minderbe deelde volksgenooten. Deze mooie som, die is samengesteld uit be- diagen van enkele centen tot tienduizend gulden (van de fa. Vroom en Dreesman te Amster dam) geeft goede moed voor de laatste groote collecte van Win terhulp, die Zaterdag en Maan dag 27 en 29 dezer in het geheele land gehouden wordt. Voor hen die de voorkeur geven aan giree- ren, zij nog vermeld, dat het gi ronummer van Winterhulp is 5553. INLEVERING BANKBILJETEN. Ook via bankiers en commis sionairs. De hoofdgroep banken deelt mede, dat de leden van de be drijfsgroep handelsbanken en de bedrijfsgroep landbouwcre- dietbanken en van de Ver. v. d. Eff. hun bemiddeling verleenen bij het inleveren van bankbiljet ten van 500 en van 1000 gulden bij de bevoegde rijksbelasting- kantoren. Degenen die van deze bemid deling wenschen gebruik te ma ken dienen bij de inlevering van hun bankbiljetten tevens aan den bankier of commissionnair in ef fecten gegevens te verschaffen, welke deze noodig heeft. De vorenbedoelde leden zullen voor ieder ten behoeve van wien zij hun bemiddeling verleenen, een afzonderlijke lijst bij het be voegde ri.iksbelastingkantoor (dat is het kantoor waaronder de eige naar ressorteert) moeten inleve ren, waarop vermeld staan naam, datum van geboorte, woonplaats op 14 Maart 1943 en beroep van den eigenaar, kohierartikelen en iaar van de openstaande belastin gen van den eigenaar der bank biljetten, alsmede aantal, waar de, serie en nummers van^de in geleverde bankbilietten. De leden der genoemde be drijfsgroepen zullen voor hun be middeling een provisie van een half pro mille aan de inleveraars in rekening brengen. Vergunning r ooclig voor be reiden van surrogaten van spe cerijen. Dat het overheidstoe zicht op de surrogaten nog steeds 'wordt uitgebreid, blijkt uit een in het 20 Maart [43 ver schenen voedselvoorzienings blad afgekondigde verordening van het bedrijfschap voor groen ten en fuit, de „verordening vervangingsmiddelen specerij en" Deze verordening, die dus be trekking heeft op een speciale groep der surrogaten, beoogt controle mogeliik te maken op hier te lande bereide dan wel eeimporteerde vervangingsmid delen van specerijen. Voortaan is het bereiden van vervangings middelen van specerijen onder meer afhankeliik van een schrif telijke vergunning, door het be drijfschap te verleenen. Het verhandelen of afleveren van niet met vergunning bereide vervangingsmiddelen van spe cerijen aan consumenten is van 1 Juli 1943 af verboden. Distributie van kunsttanden en -kiezen. Omtrent de spe ciale gevallen waarvoor dispen satie is verleend van de verbo den tot het koopen. be- en ver werken. verkoopen en afleveren van kunsttanden en -kiezen deelt de directeur van het rijks bureau voor genees- en ver bandmiddelen mede dat het koo pen. be- en verwerken, ver koopen en afleveren vrii kan geschieden voor zoover dit be treft heele prothesen, halve pro thesen en Dartieele prothesen ten behoeve van die patiënten, waarvoor de afdrukken reeds ziin genomen vóór 19 Maart 1943. Ook blijft het koopen. be en verwerken, verkoopen en af leveren van ten behoeve van een bepaalden patiënt vervaar digde porceleinen kunsttanden en/of -kiezen vrii, onverschillig of de afdrukken voor dit gebit- werk vóór 19 Maart 1943 dan wel daarna ziin genomen. In alle andere gevallen is het noo dig een vergunning aan te vra gen bii het rijksbureau voor ge nees- en verbandmiddelen te Amsterdam, hetwelk door den tandarts, mondarte of daarmede gelijkgestelde moet worden ge daan co de wüza. aooaU hem k De bloembollenstreek begint reeds een kleurig aspect te krijg Een der velden met bloeiende crocussen CNF-I. Zeijlemaker-P^ uiteengezet in een circulaire van den directeur van het rijksbu reau voor genees- en verband middelen. Patiënten kunnen zich dus niet rechtstreeks tot het rijksbureau wenden. Prof. dr. P. L. Tack f Te Nijmegen is begraven prof. dr. P. L. Tack. Hii was 18 Nov. 1870 te Humbeek (Vlaanderen) ge boren. was in 19141918 voor zitter van den Raad van Vlaan deren. directeur-generaal van het Dep. van Onderwiis te Brus sel en hoogleeraar te Genf. Na ziin uitwijzing was hii als leer- aar aan de H.B.S. te Middelburg. Op het kerkhof toonden o.a. hun belangstelling oud-collega's en vrienden uit Vlaanderen en Nederland en een deputatie van de groen Noord-Nederland van het Vlaamsch Nationaal Ver bond. Prof. De Decker, prof. De Waele. de directeur van de H. B. S. te Middelburg en namens dr. Elias. algemeen leider van het V.N.V.. gouwleider K. Wa- ternaux hebben het woord ge voerd. KERKNIEUWS HET OVERLIJDEN VAN MGR. DIEPEN. Bij den pontificalen Uitvaart dienst voor den overleden bis schop van 's-Hertogenboseh mgr. A. F. Dienen, zullen alle bisschop pen van Nederland aanwezig zijn, evenals de missie-bisschoppen mgr. van Roosmalen en mgr. Bucks. Het stoffelijk overschot zal Dinsdagmorgen achter in de kerk worden afgehaald door de dekens van het bisdom met de overige priesters, waarna het in de koe pel van de St. Jan's kathedraal, onder een daar opgestelde troon hemel zal worden geplaatst. Na het laatste evangelie zal een lijkrede worden uitgespro ken door mgr. Brekelmans, de ken van 's-Hertogenbosch. Een groote schare geloovigen vulde de laatste drie avonden de St. Jan tijdens het Rozenkransge bed voor de zielerust van den overledene,waarbij steeds de nieuwe bisschop, mgr. Mutsaerts, met de geheele geestelijkheid der stad tegenwoordig was. DEN BOSCH NAM AFSCHEID VAN MONSEIGNEUR DIEPEN. Op werkelijk overweldigende wijze heeft gistermiddag katho liek 's Hertogentoosch afscheid genomen van zijn Bisschop. Reeds lang vóór het vastgestel de uur verdrong zich een groo te menigte voor het bisschoppe lijk paleis, waar in een der za len, tussehen brandende kaarsen, het stoffelijk overschot van ■monseigneur Diepen, gekleed in pontificaal gewaad met bis- sohopskruis, staf en mijter lag opgebaard. Toen om 3 uur het défilé der geloovigen aanving, stond een honderden meters lan ge rij voor het paleis en de aan grenzende straten opgesteld. Urenlang wachtte men om toe gelaten te worden en een blik te kunnen werpen op het stoffe lijk overschot van den Kerk vorst. Uit alle hoeken van het bisdom was men op deze eerste lente-Zondag naar Den Bosch gekomen en onder de wachten de menigte waren alle maat schappelijke geledingen verte genwoordigd. Het défilé duurde tot bet invallen der duisternis LITURGIE DINSDAG. 23 Maart. Mil Dinsdag in de 2e week v. dl ten: Tibi. Geen Gloria. 2e u A Cunctis; 3e Omnipotent voor den vrede. Geen (S Prefatie v. d. Vasten. Br Paars. |1 RECHTSZAKEN': ..ECONOMISCHE RECHf Van een kreupel schaap. was het schaap dat J. van X ten te A 1 p h e n a. d. R ij i ook kreupel, het bracht hee narigheid teweeg voor de verdachten, die nu terecht den, nadat zij eerst enkele i den in het kamp te Amer; hadden doorgebracht. De ij zaak tegen D. J. Bal uit Al, de slachter van het sc moest v/orden aangehouden' geus ziekte van verdachte kreupele schaap was verkoc vervoerd door J. van Zwiel Alphen, nadgt op 17 Octobe bij hem was gekomen om dier te koopen. Maar aanv lijk weigerde van Zwieten, op het laatst kocht hij het met het resultaat, dat thans boete subs. 2 maanden heel werd geëischt, waarbij reli werd gehouden met het vo rest. De verdediger Mr. Taa toe dat het een clemente j was, doch wees op verschil! verzachtende omistandighj waarna de rechter f 200 j subs, drie maanden hectj oplegde. Wel had H. Blijleven tij phen gezien dat het schaap Bal in een schuur bij een! ceel achter de Raadhuisstri Alphen werd geslacht, doel dacht niet dat het eland gebeurde, omdat B. wel noodslachtingen verricht, om had hij geen bezwaar maakt het dnode dier na; woning van B. te brengen, welk feit de Officier than maand gevangenisstraf ei Mr. Meyer zette uiteen dal dachte onwetend was van clandestiene slachting, waai rechter tot 60 su'bs. 30 hechtenis veroordeelde. Gestolên of gekocht. het ook gegaan was; de lan wer W. J. v. d. Eyk te L schendam was in den van 17,-18 Juni twee koeie Een neergeschoten Amer bieren verheugen zich ov«

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 6