JDAG 19 MAART 1943 34s™ JAARGANG N°- 10509 3)e CcidóclveSoiMMMit jiux: Papengracht 32 Giro 103003 foon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDLN EM OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. piscine divisies lit den aanval DITSCH WEERMACHTS- BERICHT, it Duitsöhe wsermiadhtsbe- van gistemamiiddag meldt: den gehselen sector tius- i Charkof en het gebied ten dwesten van Koersk zijn de ies van Lager en Waffen-SS >n aanval in Oostelijke rich- 'in weerwil van dan ve:bit- ■n tegenstand en de moeilijke insornistandigiheden bereiken troepen dagelijks de gestel- pvalsdoelen, werpen de bot sten steeds weer uit hun jpe stellingen en brengen hiun menwerking met de lueht- .t de zwaarste verliezen toe. ien Zuidoosten van Charkof tloten vijandelijke strijd- huen ziio, met uitzondering kleine resten, vernietigd, jewistische ontzetpogimgsfli met bloedige verliezen mis- n Zuiden van Orel vielen de ©wisten gisteren opnieuw een bread front met sterke jterie-afdaelingen en ge arde strijdkrachten aan. De ireaheidene golven omderoo- aanvallen strandden met p verliezen op den onwrik- n tegenstand van o-nze troe- door de luchtmacht op treffelijke wijize gesteund ien. Ook ten Zuiden van het naneer bestormde de vijand srom tevergeefs onze stellin- Bij de plaatselijke gavech- jan het front in Tunis heib- Duitsche en Italiaansobe ien gevangenen gemaakt, htiige aanvallen van vijan- inifanterie aan bat front liid-Tunis werden jnet zware ;aen voor den vijand af ge- De luchitimacht menigde met sterke strijdkrachten in fweergevechten. itsehe jagers hebben boven Middellaaidsclhe-Zsag Jxed andelij'ke vliegtuigen, waar- r 4 torpedovliegtuigen, neer loten. Majoor Philipp, «commandant bij ©en jaóht- ier, heeft gisteren met bat schieten van 4 vliegtuigen 203de overwinning in de behaald", DE OEKRAÏNE. Dienst aus Deutschland ijft, dat met den Duitschen arcch tot voorbij Charkof einde is gekomen aan de be king van de vraag, of en in erre de verbonden Europee volken in .1943 kunnen be rken over de ïandfoouwpro- ie van de Oekraine en of ilüssetburg 'nsjwftv "«'A 9 Staraya-Roesss f_ <»OemJansk tètm - Katinirfr Welt kt Loeft fa jet? Wfastm MQSKAy ïoetsjintfsj W UEJ? Va" Mntsjctk EPROPETHC KRAINEf KAARr VAN Reu HET OOSTFRONT, et bijgaand kaartje geeft een 'zicht van de voornaamste tagische plaatsen aan. het tfront die de laatste weken ie weermaohtsberichten ge- hd zijn, lezer kan aan de hand van, ongeveer zelf het front ooj> op liet kaartje -besMdea, de bolsjewisten van hun winter offensief een verbetering van hun voedselpositie zullen over houden. Charkof ligt slechts 40 km. van de Noord-Westgrens der Oekrai ne. In het Zuiden ligt de Mioes- stelling (ten Oosten van Tagan rog) reeds Oostelijk van de grens der Oekraine en alleen in het daartusschen gelegen gebied van de Beneden-Donets zijn nog kleine stukken der Oekraine in Sovjethanden. De Duitsche en Roemeensche bezettingsautoriteiten hebben in de Oekraine vérstrekkende land- bouwplannen op touw gezet, welker uitvoering onderbroken zou zijn, indien een aanzienlijk deel van het landbouwgebied, vooral van de Westehjke Oekrai ne, ook maar tijdelijk aan den Duitschen invloed onttrokken zou zijn of in de oorlogszone was geraakt. Maar het Oekrairvche gebied, dat den grondslag vormt van de ravitail!eering,SD''anron voor Europa, is door de bolsje wisten nooit bereikt. Het aan zienlijke deel der Oost-Oekram- sche bevolking, dat bij den w'o- terteructocht der verbonden Fis» ropeesHie legers naar het Wes ten verhuisd is. krijgt thans door ■de Drd+.erhe horoverhi-vn gele genheid, naar de veraten dor pen terug te keeren en het noo- dige lcudhouwerk te verrichten. ÏTALIAANSCH WEEKMACKTSBERICHT, Het Italiaamscbe weenmaehts- 'beriobt van gistermiddag meldit: „Aan bet front in Tunis zijn bij plaatselijke operaties^ onigeveer honderd gevangenen gemaakt. Vliegtuigen van de Spil hebben colonnes van troepen en motor voertuigen, alsmede artillerie stellingen aangevallen. In lucht gevechten hebben Duitsche ja- rgers vijf Britscbe toestellen neer geschoten. Afzonderlijk vliegende vijande lijke toestellen hebben eenige bomimen laten vallen en machi- negeweervuur gericht op plaat sen en spoorwegstations in Zuid- Italië. Te Metaponto vier dooden en vier gewonden, alsmede lichte schade. In de Middellancusche Zee is een motorzeilboot met vier vijandelijke officieren aan boord door een Italiaanisehe motortor pedoboot 'genomen". De stri.jd in Tunis, De A.N.P.-corfespondeintt te Berlijn meldt: Van Duitscihe militaire zijde, deelt men ten aanzien van den strijd in Tunis mede, dat de acht ste Briische armee weliswaar in het Zuiden tegenover en vóór de Marsihlijn een grooteren aanval heeft ondernomen, doch dat vooralsnog van een werkelijk of fensief nog geen siprake is. Een dergelijke operatie in de richting van Gai'sa :en wel door de Ame rikanen acht men te Berlijn in dit verband niet onmogelijk. Voor alsnog beperkt zich de Briitscih© infanterieaanvallen op de Ma- retlh-lijn en de Noordelijke secto ren van het verdedigingssysteem. In Noord-Tunis hadden stechts enkele kleine scbermiutsêlingen met Aim-erikaanische eenheden plaats. 1 AMERIKA ANSCHE BOMMENWERPERS VERLOREN BOVEN N.W, DUITSCHLAND, De in Engeland gestationneerde Amerikaansche luchtstrijdkrach ten hebben gistermiddag bij hun vierde poging om het Duitsche Rijksgebied overdag aan te val len, opnieuw een zware neder laag geleden. Een vijandelijke formatie viermotorige bommen werpers werd door Duitsche ja gers verstrooid. Slechts enkele vijandelijke machines slaagden erin, tijdens de hevige luchtge vechten haar. bommen boven het Noordwest-Duitsche kustgebied los te laten. Volgens de voorloo- pige berichten verloren de Ame rikanen bij deze volkomen mis lukt aanvalspogmg zeven bom bardementsvliegtuigen. 29 MAART BEGIN ZOMERTIJD. Naar van bevoegde zijde in de Duitsche Rijkshoofdstad wordt medegedeeld, zal in Duitschland en in de door dit land bezette gebieden, de Zo mertijd op 29 Maart een aan vang nemen. Op dien dag zul len de klokken een uur wor den vooruitgszet. JAPANSCHE AANVAL OP PORT DARWIN, Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche ma. rinevliegtuigen een aanval op Port Darwin hebben gedaan en ernstige schade hebben toege bracht aan militaire installaties. In gevechten met meer dan 30 vijandelijke vliegtuigen schoten de Japanners 16 toestellen neer. Een Japansch vliegtuig is niet te ruggekeerd. Tusschen 6 en 13 Maart heb ben Japansche vlootstrijdkrach- ten zes vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht. Twee Japan sche koopvaardijschepen zijn in den grond geboord. DE OORLOG IN DE LUCHT, Zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 18 op 19 Maart twee havensteden aan de Oostkust van Engeland aange vallen. Bij goed zicht wierpen zij een groot aantal bisant- en brandbommen op de aangegeven doelen. Vijandelijke vluchten naar de bezette gebieden en het gebied van het Duitsche Rijk kwamen dezen nacht niet voor. BERLIJN EN DE REDE VAN SAKADZJOGLOE. Ten aanzien van de' rede van den Turkschen minister-presi dent, Saradzjcgloe, in de Natio nale Vergadering wordt in Ber lijn principieele verklaard, dat deze buiten de uitlatingen van den laatsten tijd van dezen staats man in feite niets nieuws brengt. Saradzjogloe heeft opnieuw ver klaard, dat Turkije vasthoudt aan de politiek van strikte neu traliteit en dat deze politiek zijn land tot nu toe zeer groote suc cessen heeft opgeleverd, zoodat de Turksche regeering voorne mens is deze te handhaven. In toonaangevende kringen ïn de Rijkshoofdstad is men van meening, dat aan zekere passages der rede. die zich met de betrek kingen van Turkije met.Engeland en de Vereenigde Staten bezig houden, en die in de buitenland- sche pers bijzonder naar voren worden gebracht, geen bijzon dere politieke beteekenis moet worden gehecht en dat deze uit gevoelsoogpunt moeten worden bekeken. In dit verband wijst men te Berlijn naar de eerst en kele dagen geleden afgelegde verklaring van den Turkschen minister-president, dat de Turk sche politiek, volkomen onafhan kelijk van de bijzondere betrek kingen tot andere landen, het principe huldigt, dat iedere as piratie naar Turksch gebied móet worden tegengewerkt, een poli tiek, die ook door de nieuwe re geering zal worden voortgezet. FRANSCH GUYANA LOS VAN VICHY. Volgens „Exchange Telegraph" is te Londen officieel medege deeld, dat Fransch Guyana zich heeft los gemaakt van admiraal Robert op Martinique en daar mede ook van Vichy en zich heeft onderworpen aan de bevelen van generaal Giraud. DE AARDVERSCHUIVING IN SAVOYE, De aardverschuiving te Tho- non in Opper-Savoye heeft op nieuw een gevaarlijk karakter aangenomen. De grondmassa be weegt zich thans met een snel heid van 100 meter per uur; een nieuwe scheur in den' bodem maakt bovendien een tweede, nog heviger aardverschuiving mogelijk, die het dorp Vallonet zqu verwoesten. Z H. Exc.lMgr.A.F. Diepen, Bisschop van ®s Hertogen bosch, overleden In het ziekenhuis St. Joannes te Deo te 's-Hertogensbosch. is gis terenavond in den leeftijd van 83 jaar overleden Z. H. Ëxc. Mgr. A. F. Diepen, de vierde Bisschop van dien Bosch, na het herstel dier kerkelijke hierarchic. De toestand van Mgr. Diepen, die reeds vele maanden in hei ziekenhuis werd verpleegd, was de laatste dagen plotseling ver ergerd door een longontsteking, zoodat hem gistermorgen de Sa cramenten der Stervenden moes ten worden toegediend. Aan het sterfbed waren tegenwoordig de coadjutor van Mgr. Diepen, Mgr. Mutsaerts, en de beide secreta rissen van het Bisdom, alsmede familieladen. Mgr. Diepen bleef tot het laatste oogemblik bij bet volle bewustzijn. De teraardebestelling zal op Dinsdag a.s, plaats heibben. De Fonitificala uitvaartdienst in de Bossche St. Janskathedraal wordt gecelebreerd door Migr. Muit- saerts, coadjutor van den over leden Bisschop met rechtsopvol ging. De Aartsbisschop en ande re Bisschoppen zullen hierbij te genwoordig zijn. Mgr. Arnold Frans Diepen werd op 12 Maart 1860 te Den Bosch geboren. Na aanvankelijk te Rolduc middelbaar onderwijs te hebben geno.en, vojy^ie noj van 1874 tot 1878 de studies aan hst klein-semiinarie Beekvliet te St. Michielsgestel waarna hij van 1878 tot 1885 zijn hoogere pries terstudies deed aan het. groot seminarie te Haaren. Na in 1885 tot priester te zijn gewijd werd hij benoemd tot leer a ar aan het klein-seminarie. welke functie hij tot 1895 waarnam. Van 1895 tot 1915 was hij directeur-rector van de Bisschoppe-lijke Kweekschool te 's-Hertogenbosch; in 1898 werd hij benoemd tot inspecteur van het bijzonder onderwijs in heit Bisdom den Bosch, in 1909 tot voorzitter van dien R.K. School raad in Nederland. In 1910 werd hij kanunnik van het Kathedraal Kapittel.. Z.H. de Paus benoemde Mgr. Diepen iin 1915 tot ti'tu 1 a ir-bisschop van Danaba en coadjutor van het Bis dom Den Bosch, met recht van opvolging. In 1919 volgde hü Mgr. van der Ven op als Bisschop van 's-Hertogenibosch, welke waardigheid Mgr. .Diepen thans dus gedurende 23 jaar heeft be kleed. Vermelden wij hier nog dat Mgr. Diepen in 1920 als Pau selijk Visitator voor Scandinavië een visitatiereis heeft gemaakt door Noorwagen, Zweden, Dene marken en Finland. Mgr. Diepen heeft voor zijn Diocees op allerlei gebied heel veel gearbeid. In woord en daad, in heel zijin dagelijksdh leven is hij priesters en leeken een voor beeld geweest van innige vroom heid, van diepe godsdienstigheid hij, de vurige, kinderlijke Ma ria vereerder. Zijn fijne christelij ke beschaving lag uitgedrukt in zijn waardig verschijning en in ■zijn hoffelijke omgangsvormen. I Gedurende zijn Episcopaat! heeft hij 155 kerken en kapellen geconsecreerd en 50 nieuwe pa rochies en 13 rectoraten opge richt. Hij wijdde in dit tijdperk 1500 priesters en 4 bissohoppen. Eind 1917 telde bet Bossohe Dio- oses 287 parochies, thans 330. Het aantal katholieken bedroeg toen ruim 480.000, thans ongeveer 800.000. Ook voor bet sociale leven in zijn Bisdom heeft Mgr. Diepen zeer veel gedaan. Vooral ook het onderwijs heeft siteedis zijn .groote zorg gehad. Door Z.H. de Paus is hij vaak 'belast geweest met zeer gewichtige zendingen. Wij ver meldden reeds zijn visitatiereis naar Scandinavië. Mgr. Diepen heeft in. 1920 te Helsinki diep gaande besprekingen gevoerd met de Finactoe regeeriing oon- trent dien rechtstoesitand der Fin- sabe katholieken, die tot dat tijd stip toe ressorteerden onder netl fitsssisobe Bisdom. Mobilief, Yer- MOMENTJE' LEED. Ieder leed. dat niet onver wacht komt-, kent drie graden. De gedachte aan bet leed, wanneer het dreigt. Dan is het leed het zwaarst. De werke lijkheid van het leed en deze is altijd minder erg dan de voorstelling, welke men er van had. De herinnering aan het leed.' als het voorbij is en dit is een gevoel van geluk en bevrijding. BE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 21 Maart van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1. op golfleng te 415 meter, naar de stem der S.S., onderwerp: „Heldenher denking". schillende reizen heeft hii ook naar Weenen gemaakt, mede in venband met zijn arbeid als voor zitter van het comité voor Kin- derhuisvestinjg. In de Kerkgeschiedenis van Ne derland zal het episcopaat van Mgr. Diepen een stuk belang rijke historie zijn. KEURINGEN VOOR DE"" WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando Nié- derlaniae deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen, vervoe gen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de moge lijkheid tot opleiding en dienst vervulling in Nederland, in een speciaal wachtbateljon. Gezins leden dezer Vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen ïn de Waffen-SS oï het legioen: kostwinnersvergoe ding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Gsrmaansebe SS in Nederland willen toetreden. 20.3.43 9.00, Roermond, N.S.D. A.P. Swalrosrstraat 61. 20.3.43 15.00, Arnhem, Wever straat 16 b. 21.3.43 9.00, Hengelo, Deutsches Haus. 21.3.43 1 5.00, Zwolle, hotel Pe ters. Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 22.3.43 15.00, Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.0Ü, Amsterdam, School Iep en weg 13. 24.3.43 10.00. Utrecht, Wehr- machtbeim, Mariaplein. 25.3.43 10.00, Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg. 23.3.43 10.00, Ben Haag, Cafe „Den Hout" Bezuidenhoutsche- weg. Nederhndsche vrijwilliger* in de Sovjet-Unie SS PK VVlgfocit-O H-? m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1