mm Mann. of Vrouwelijke Kafito&rbediende TELEFOONTJES Wilt U iets weten? Vraag: Wat krijgt iemand die ondertrouwd is voor toewij dingen? En wat is het maximum en wat wordt er verstrekt? Oox wat de huwelijksdag zelf be treft brocci, vleesch, versnape ringen, enz., sigaren, sigaretten, textiel? Antwoord: 1 rantsoen sui ker (1 KG.), 2 rants, koffiesurr. K.G./ 2 rants, boter (14 K.G.), 6 rants, vleesch, 2 rants, taptemelk 24 rants, brood, 6 rantsoenen veisnaper. of 3 rant soenen tabak. Wat textiel be treft, kunt u aanvragen wat u denxt noodig te hebben. Verdere inlichtingen worden hierover niet verstrekt. U moet uw aan vrage richten aar het kantoor Steenschuur 21, hoek Lange- brug. Stamkaarten en onder trouwbewijs meebrengen. Vraag: Hoe is de werktijd geregeld bij de wet voor een jon gen van 14 jaar oud in een fa briek? Antwoord: In 't algemeen bepaalt de Arbeidswet, dat een jeugdig persoon geen arbeid mag verrichten op Zondag en Zater dagmiddag en dat hij niet langer dan 8l/2 uur per dag en 48 per week mag werken. De arbeidsdag moet liggen tusschen 7 uur 's morgens en 6 uur 's avonds. Voor verschillende bedrijven zijn echter allerlei uitzonderingsbe palingen, terwijl bovendien nog speciale vergunningen van over werk gegeven kunnen worden. Vraag: inzake het dwingen van koopers van klompen om ook andere artikelen te koopen. Antwoord: Een dergelijke koopdwang is niet geoorloofd. Vraag: Op welke manier kan men van stearine zeep en boen was vervaardigen? Antwoord: Zeep: 100 gr. kaarsen (oude kwal.). 200 gr. natronloog (20 a 25 pet.), pl.m. 54 L. water. Kaarsen smelten, natronloog en water erbij, door laten koken tot de massa ver zeept is (pl.m. 15 a 20 min.). Boenwas: 100 kaarsen v. para- fine (nieuwe kwal.), 200 gr. ter pentijn of kurstterpentijn, kaar sen klein maken, terpentijn er bü doen en dan „Au bain Ma rie'' verwateren tot het zich vermengd heeft. Zoo noodig daarna kleurstof er door men gen. Vraag: Is er tegenwoordig nog een tijdschrift in omloop voor bakkers, banketbakkers, koks, of zoo iets. dergelijks? Zoo ja, wilt u dan vermelden waar zooiets bestelbaar of verkrijg baar is en hoe de titel luidt? Antwoord: Het Bakkers vakblad Uitgeverij „De Prins", Gabriël Metzustraat 13, Amster dam (Z.). Vraag: P. A. R. te N. inzake Kinderbijslagwet. Antwoord: Daar de samen stelling van uw gezin op 1 Octo ber van het voorafgaande jaar beslissend is voor de uitkeering, gaat uw uitkeering pas op 1 Jan. 1944 in. Uw werkgever moet voor de aangifte zorgen. Het „in de kost liggen" zal alleen voor de distributie bezwaren kunnen op- levren, daarom dient u zich te wenden tot het plaatselijk distri butiebureau. öfficieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Zuid-Holland. Zooals bekend kan worden ge acht, was voorheen de handel in paarden, welke via het Vee- en Vleesch Aankoopbureau aan- en verkocht werden slechts moge lijk door bemiddeling van een voor dit doel erkende agent. Thans echter is de mogelijk heid opengesteld, den aanbren- ger/verkooper het paard zelf aan het Vee- en Vleesch-Aankoop- bureau te doen aanbieden, dus zonder bemiddeling van een aan- breng-agent. Hij dient zich daar toe in verbinding te stellen met den Plaatselijken Bureauhou der van het district, waarin hij gevestigd is, opdat de noodige formaliteiten kunnen worden vervuld. Nadrukkelijk wordt er op ge wezen, dat de vereischte formu lieren 4 dagen voor de betref fende markt bij het Bureau van den Provincialen Voedselcom- missaris ingediend moeten wór den. Voor elk geleverd paard wordt een paardenbon afgege ven, waarop de taxatieprijs is vermeld, en welke bestemd is voor den leverancier. Vanzelfsprekend kan de aan- brenger-verkooper ook een aan- breng-agent inschakelen b.v. met het oog op het op de taxatie- markt beter „voorbrengen" van het paard. In dit laatste geval zorgt de agent voor de aan het aanbrengen verbonden formali teiten en is voor de leverancier een bezoek aan den Plaatselij ken Bureauhouder overbodig. Tusschen aanbrenger en agent dient betreffende die provisie, welke de laatste kan bedingen, een overeenkomst gemaakt te worden; deze mag echter maxi maal 2 pet. van den taxatieprijs van het paard bedragen. Het koopen van een paard ge schiedt door bemiddeling van een agent, die het paard door de Provinciale Commissie voor den Paardenhandel krijgt toege wezen. Opgemerkt zij, dat niet de agent, doch steeds de houder van de aankoopvergunning een be- naald paard toegewezen krijgt. Hierbij wordt de datum van af gifte als basis gesteld, behou dens in die gevallen, waarin het naar het oordeel van den Pro vincialen Voedselcommissaris een apart geval betreft. Aangezien allen, die in het be zit zijn van een aankoop vergun ning voor een paard, geacht wor den een paard dringend noodig te hebben, behoeft geen betoog, dat slechts in zeer bijzondere ge vallen voorrang wordt verleend. Wanneer de agent een paard voor zijn cliënt' krijgt toegewe zen, is de laatste verplicht het paard te accepteeren en den agent het verschuldigde bedrag te betalen, te weten den taxatie prijs plus 6 pet., zooals op den paardenbon is vermeld. De ontvanger van het paard dient dus na te gaan, welk be drag hij moet betalen en den paardenbon oo te vragen, daar deze voor den kooper bestemd is. Indien de kooper een paard, dat afkomstig is uit een andere provincie, krijgt toegewezen, ko men bij het bedrag van taxatie waarde plus de 6 pet. nog bijzon dere kosten, welke op een aan hangsel van den paardenbon zijn vermeld en aan den agent uitbe taald dienen te worden. Opgemerkt wordt nog, dat bij aanbieding van het paard op de markt de origineele identiteits kaart aan de marktadministratie overhandigd dient te worden. Bij het niet aanwezig zijn van deze kaart zal geen uitbetaling plaats vinden. Er wordt dus eerst dan uitbetaald, wanneer de identi teitskaart v/ordt afgegeven. GELDIGHEID STIKSTOF ZEGELS. Landbouwers opgepast! De stikstofzegels met opdruk No. 4 zijn slechts geldig tot 27 Februari a.s. Deze zegels moeten uiterlijk 25 Februari bij den le verancier ingeleverd zijn, daar na dien datum binnengekomen ze gels onder geen voorwaarde ge accepteerd kunnen worden. De kalifconnen met opdruk BT behouden hun geldigheid tot na der order. Veeboekjes voor schapenhou ders. In de vorige öfficieele Landbouwmededeelingen werd medegedeeld, dat aan schapen houders veeboekjes voor niet- rundveehouders tegen betaling van 0.50 werden verstrekt door den Plaatselijken Bureauhouder. Dit berust echter op een vergis sing. De veeboekjes worden name lijk gratis verstrekt, en alleen in die gevallen, dat het veeboekje wordt verloren of op een of an dere wijze wordt onbruikbaar gemaakt, kan men alleen slechts tegen betaling van 0.50 een nieuw veeboekje verkrijgen. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. Öfficieele Mededeelingen Prijzen voor stroo. De ge machtigde voor de prijzen maakt bekend, dat de volgende maxi mum-prijzen voor stroo zullen gelden, alles per 1000 kg. Voor den verbouwer. A-stroo 18.70, B-stroo 16.65, groene erwtenstroo 28.30, schokkererwtenstroo 25.25, ca- pucijner- en blauwe peulenstroo ƒ3.25, witte- en bruine boonen- stroo ƒ23.25. Deze prijzen gelden voor ge perst stroo bij levering af boer derij. Bij levering af laadplaats te verhoogen met 2.indien verder dan 6 K.M. van het be drijf mag 0.20 per K.M. extra worden berekend, voorzoover het A.B.D.-tarief niet van toepas sing is. Voor ongeperst stroo geldt de maximum-prijs, verminderd met 4.50 voor perskosten. De maxi mum-prijs voor schoofstroo en roggevlegeldakstroo is 27.af boerderij en ƒ32.50 franco te le veren boord/wagon. Handel van boer - tot boer. Hier geldt voor ongeperst als voor geperst strop de prijs voor geperst stroo af boerderij -f 7 per 1000 kg. door den boer-ver- kooper af te dragen aan den P. B. H. bij het afhalen van het ge leide-biljet voor het vervoer. Voor den handel. De handelaar d^ent zijn ver koopprijs ƒ11.— hooger te stel len dan de bovengenoemde prij zen, welke 11.moet worden afgedragen aan het provinciaal kantoor stroohandel (P. K. H.). Het hoofdkantoor of P. K. H. zorgt dan voor de vergoeding de kosten. De handelaar, die aan den consument levert, mag zijn werkelijke vrachtkosten doorberekenen. De winstmarge bedraagt voor den landhande- laar 3.voor ongeperst en 1.80 voor geperst stroo; voor den groothandelaar 1.15 voor den kleinhandelaar, varieerend vanaf 1.65 tot 9.naar ge lang van de grootte der te leve ren hoeveelheid. Nadere mededeelingen kunnen verkregen worden aan het hoofdkantoor stroohandel, aBli- straat 74, 's-Gravenhage en aan het Bedrijfschap voor hooi, stroo en ruwvoeder, Zwarteweg 75, te 's-Gravenhage. Het betrekkeu van zaaipeul- vruchten door volkstuinders. De Provinciale Onkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Zuid-Holland maakt bekend, dat volkstuinders en daarmee gelijk te stellen tuinders, zaaipeul vruchten kunnen betrekken op bon no. 511 van de algemeene le vensmiddelenkaart. Uitsluitend die handelaren welke geen over eenkomst voor den handel in zaaipeulvruchten met de Neder- landsche Akerbouw Centrale hebben afgesloten en zij die agent zijn voor een handelaar, welke in het bezit van deze over eenkomst is, mogen bonnen 511 van de algemeene levensmidde lendistributiekaart innemen, ten einde hierop te zijner tijd zaai peulvruchten te kunnen afleve ren. De handelaren mogen thans op de in te leveren bonnen nog geen zaaipeulvruchten afleveren; zij dienen voor de door hen in genomen bonnen ontvangstbe wijzen af te geven aan hun klan ten. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat Waalsche boonen niet onder deze regeling vallen. Dit product mag in hoeveelhe den van ten hoogste 100 gram zonder in ontvangst neming van peulvruchtenbonnen of bestel bonnen worden afgeleverd. Koolborstels, borstelhouders, koelkasten en gehoorapparaten. Aan fabiikanten is zonder vergunning verboden: met in gang van 1 Mei 1943 de vervaar diging, het verkoopen en afle veren van koolborstels,, met in gang van 17 Februari 1943 de vervaardiging van electro-tech- nische borstelhouders, met in gang van 1 April 1943 de ver vaardiging van electrisehe koel- 1 asten tot ei met 250 liter in houd, met ingang van 1 April 1943 de vervaardiging van ge hoorapparaten voor slechthoo- renden en met ingang van 1 Maart 1943 van onderdeelen daarvoor. Door den directeur van het bureau voor de metalenver- werkende industrie wordt hier bij aan fabrikanten een voor waardelijke algemeene, vergun ning veriaend. Voor de voor waarden, verbonden aan deze vergunning, wordt verwezen naar de betreffende publicaties in de vakpe. naar het bureau j voor de metalenverwerkende in dustrie, Kiouv/straat 174, 's-Gra venhage, en naar de bedrijfs groep electrctechnische indus trie, Zwarteweg 1, s-Graven hage. 2 Net R. K. Buit je niet onder 16 j kunn. werken gevr naaien, goede beh, verk. bij bej. burgi paar. Br. P. WEN: agent L. Crt. Sttgg no. 5376a. ,f( 2 Net Meisje £etm den winkel en licht bezigh., meerderef' aanw., v. g. g. v.IJ, 5356 bur. v, d. bla 2 Nette R, K. W„. gevr. te Oegstgeesl 2 i 3 middagen p?t Br. met condities rf bur. van dit blad. n 2 Nette eenv. R. (J3 houdster of meisje*® v. d. d. of d. en n.,'* m 4 kind., wegens der huisvr. Goed f11 Br. agent L, C*e MEIJER, Nic. Da'e 42. Lisse. 2 Net R, K. Meisg in gez. met kinden. hutsel, verkeer, goe^ en in gezellige omg handel A. WILDEN Schouw weg 5, Was 5371 Person, aangefg 2 B. z. a. uit af' stand meisje voor 11 alleen of huishoudste I no 751 aan A LEN* Nieuwveen. f Aanbod e j 2 Pension aangebf huisel. ver., centrutfE Br. no. 740 bur. v. 4e 740 2 Boekhouden. Op' praktijkdipL 5 p. Is del dipl. 4 p. mrE houden van boekf gen J. NABER, Df1 tastraat 40. 2 Bloemkoolplaat 2 p. h,. tevens kna, rijzaad en komkomirij (lange witte) aangefa, eigen teelt. Adres: 5 LAKEN, tuinder, jj gel 83, Leiden. g 2 Vloerkleeden. Ttj linnenkast 25, kooj fornuizen, en haarde tot 50, damesm., nen en heerenc. I 50, vloerkl. gr. en f ten 35 tot 100, L 17.50, matten, 22.50, ledik. en spie meubels, kinderiedif 17.50. F. NIEli BURG, Hooigr. 55. 2 Pr. spiegel, z, t aangeb. goudbrons vulpenhouder 9, 1 soldeerbout 6 e( broekenpers 7.50,f huistransformator rubber luchtkussen i Alleen hedenavond laan 20a, L. DE WEI 745 i Fabrieks- en Handelskantoor te Leiden vraagt voor spoedig indiensttreding: pl.m. 20 jaar, in bezit van Mulo-en Boekhouddiploma. Brieven onder no. 5351 bureau van dit blad. Echtpaar z. k. of een o. (wee personen gevraagd, die zich tevens belasten me: schoonhouden-van kan toor. Brieven bureau van dit bind no. 747. Personeel gevraagd 2 Mevr. DE RUYTER, Lijnbaan weg 7, Noord wijk, vraagt zoo spoedig moge lijk een net Meisje v. d. en nniet ben. 24 j. en een meisje v. d. d. niet ben. 18 jaar. 5367 UT FI, Werkster gevr. v. d. Maandag en Vrijdag of een dienstbode. W. VAN EGMOND, Koudekerk a. d. Rijn A 10. 5359 2 Net R. K. Meisje tegen t Maart gevr. v. d. d. of d. en n. niet ben. 16 j. bij J G. HOOGEVEEN, Zwar teweg 16, Noordwijk. 2 Flink Dagmeisje in kL gez. gevr. van 8.304 uur. Hoog loon. Veursche straat weg 122, L'dam. 5362 2 R- K. Huishoudster gevr, tegen April, liefst boven de 30 jaar. Adres: P. v. d. KROGT, Landbou wer, Vliet 29, Z'woude. 2 Pastorie. Net flink 2de Meisje gevr. aan pastorie in Zuid-Holland. Br. m. voll. inl. no. 5368 bureau van dit blad. 2 R. K. Boerenknecht gevr, met 1 Mei bij GOOF v. LEEUWEN, Spoorlaan 25, Voorhout. 5360 2 Boerenknecht met 1 Mei gevr,, goed kunn. mel ken en met alle boeren werk bekend bij N. VAN STEIJN, Oosthout, Voor hout. 749 2 Leerling Monteur dir. gevr., 1618 j. bij garage v. d. PIJL, Dr. v. Noortstr. Stompwijk, 5363 2 Dagdienstbode gevr. zelfst. kunn. werken en keken, v. g, g. v. Plant soen 85. 752 2 Net R. K. Meisje dir. gevr., meisje op jaren of wed., die wegens den oor log zonder huisvesting is, goede beh., huisel, ver., goed loon, bij bej. echt paar. Br. P. WENSVEEN, Stompwijk. 5375 2 Nette R. K, Knecht test. gevr. in melkzaak, tevens goed kunn. melken, tevens ook een R. K, Dienstbode gevr. J. J, v. LEEUWEN, Zuidkade 15, Boskoop, 753 Te huur aangeb 2 Gest. Zit- en S te huur aangeb. met ol der pension. Br. n< bur. van dit blad. Vraag 2 1 paar voetbaiscl te koop gevr. maat gen. te ruilen. Adrei MAURIK, Gravedai weg no. 27, Voorhou' 5369 2 Te koop gevr. werkman een goed m. o. z. banden. Br. i LIJN, Hoogmade. 2 Buitenband 28 l Wie heeft voor mij overn. in g. st. een 1 band. A TIBBOEL Lammermarkt 45. 2 Dames reg'erunai koop gevr., liefst linnen of gabardine of grooter Mej. A 1 WIJK, Lammerm, 4S

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 8