O' trfert flinke Nederlanders strijden j reeds in het Oosten ty) bi] de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. et. %et geloof in de ,reft verloren. Ik gij met den n< ons aan de uit zie overwinning volk? Wederom M „ja" van vele wnen. gij vastbesloten "let bevechten van 5tdoor dik en dun eding van ook de 2£onlijke lasten te Ivuldig, vele ma- was het ant- „gte- rfe Engelschen be- "juitsche volk den vraag u: Zijt ge fuehrer, als pha- elerland achter de irmacht staande, l5 wilde vastbera- "bnder afdwalen eüoor alle lotsbe- fyi tot de overwin- -1 handen is? Een ïe van alle aan wa chtwoord. Engelschen be- :l|t Duitsche volk °!hceft zich te on- den hand over ejte oorlogsarbeid, ,ae eischt. Ik vraag 'set Duitsche volk °anneer de Fueh- hj tien, twaalf en 'frtien en zestien ij werken en het pin voor de over kom antwoordde een donderend o| e Engelschen be et Duitsche volk rin de totale oor- i van de regee- „|niet den totalen |Je capitulatie. Ik jjl den totalen oor- 3m zoo noodig to- "j]er dan wij hem ,jaar kunnen voor- '^lnemers aan de jjDordden met een Engelschen be- 5uitsche volk zijn len Fuehrer heeft lag u: Is uw ver- ,^n Fuehrer thans jger en onwrik- ^t? Is uw bereid- jfijn wegen te vol- t doen, wat noodig J; tot een zegevie- jrengen volstrekt jelijk? De menigte J instemming met jiilgeroep op den 3jt in spreekkoren: ,1, wij volgen", in zesde: Zijt gij jf aan uw geheele Lg en het Oostfront ji wapens ter be- §llen, die het noo- i.t bolsjewisme den J; toe te brengen? rclonk een onvoor- r£ van vele duizen- Ji achtste: Wilt gij §n eed aan het he af, dat het va- Ark moreel achter en het alles zal j noodig heeft om te bevechten? *h chtste: Wilt gij, jler gij vrouwen Vlegeering er zorg ®jt ook de Duitsche :ehaar kracht ter fit van de oorlog- veral, waar dat Pk is, inspringt om Qiet front vrij te '<jrmede haar man font te helpen? 'U ten negende: (fcoed, wanneer zoo test radicale maat- elen worden tegen kring menschen, hekken, en oplich ters. die midden in den oorlog vrede spelen en den nood van het volk willen uitbuiten voor zelfzuchtige doeleinden? Gaat gij er mede accoord, dat, wie zich aan den oorlog vergrijpt het hoofd verliest? De geweldige zaal brak ten antwoord uit in donderenden bijval. Ik vraag u ten tiende en ten slotte: Wilt gij, dat, zooals het nationaal-sociaïistische program het eischt, juist in den oorlog gelijke plichten en gelijke rech ten heerschen, dat het vaderland de zware lasten van den oorlog solidair op zijn schouders neemt en dat zij voor hoog en laag en arm en rijk op gelijke wijze ver deeld worden? Het antwoord was een heil-geroep, waaraan geen einde kwam. Ik heb u gevraagd, zoo ging de minister voort, en gij hebt uw antwoord gegeven. Door uw mond heeft zich dus het stand punt van het Duitsche volk ge manifesteerd. Gij hebt onzer, vijandén toegeroepen, wat zij moeten weten, opdat zij zich niet overgeven aan illusies en val- schhe voorstellingen. De mach tigste bondgenoot, die ter wereld bestaat, het volk zelf, staat acn- ter ons en is vastbesloten met den Fuehrer, het koste wat het koste en met aanvaarding van ook de zwaarste offers de over winning strijdende te bevechten. Welke macht ter wereld zou ons thans nog kunnen verhinderen alles door te zetten en te ver vullen, wat wij ons als doel heb ben gesteld. Wij leggen voor het front de gelofte af en wij leg gen voor den Fuehrer de gelofte af, dat wij het vaderland tot één blok willen aaneen smeden, waarop de Fuehrer en zijn strij dende soldaten onvoorwaardelijk en blindelings kunnen vertrou wen. Met vurig hart en koel hoofd willen wij de oplossing der groote problemen van deze phase van den oorlog ter hand nemen. Wij betreden daarmede den weg naar de definitieve overwinning. Zij ligt gefundeerd in het geloof aan den Fuehrer. De Fuehrer verwacht van ors een prestatie, die alles, wat tot dusver bestaan heeft, in den schaduw stelt. Wij willen zijn ei.seh niet afwijzen. De natie is tot alles bereid. De Fuehrer heeft bevolen, wij zu len hem volgen. Wanneer wij ooit trouw en onver brekclijk aan de overwinning geloofd hebben, dan .op dit oogenblik van nationale bezin ning en innerlijke oprichting'. Wij zien haar in tastbare nabij heid voor ons liggen, wij moeten slechts toegrijpen. Wij moeten slechts de besluitvaardigheid to nen om al het andere onderge schikt te maken aan het dienen der overwinning. Dat is het ge bod van het oogenbiik en daar om luidt het parool: Thans, volk, sta op, en storm, breek los. STADSNIEUWS De Ned. Zeesleepvaart. Op uitnoodiging van de afd. Leiden der N. R. V. hield de heer C. J. M. v. d. Hidde gisteravond in café-rest. „In den Vergulden Turk" een interessante lezing met lichtbeelden over de Neder- landsche Zeesleepvaart. Spr. be gon met erop te wijzen, dat het boek Holland's Glorie hierover veel wetenswaardigs brengt, hoewel het historisch niet ge heel juist is. Daarna volgde een korte be schrijving van de ontwikkeling van de Zeesleepvaart, welke om streeks 1880 is ontstaan. Oor spronkelijk geschiedde deze sleepvaart met rivierbooten, daarna kwamen de speciale zee sleepbooten. Het is een typisch Hollandsch bedrijf, omdat de Nederlanders altijd zeer voor zichtig zijn in het aanvaarden van opdrachten. Daardoor slaag- BIJNA TWEE EN EEN KWART TON VOOR ONS VOLK. Voor onze minder bedeelde volksgenoot en is in de vorige week een bedrag van niet minder dan 223.098.46 bijeengebracht. Dit bedrag is gevormd door ga ven van enkele centen tot 150.000 toe. Onze volksigenooten hebben hiermede bewezen, dat zij weten, dat Winterhulp voor een juiste verdeelinig van dit be drag zal zorg dragen. Dit geeft goede hoop voor de laatste weken van het Winterhulp-seizoen. Men zegt, dat dat de laatste loodjes bet zwaarst wegen; wij zijn ervan overtuigd, dat dit niet geldt voor het werk van Winterhulp, omdat deze instelling zich heeft ingezet voor onze eigen voliksgenooten, die een geldelijke aanvulling ge durende de moeilijke winter maanden hard noodig hebben. Daarom zij steeds weer het pa rool: niet alleen geven, doch offeren. den zij in tegenstelling met con- curreerende landen steeds zeer gced in hun opdrachten. Boven dien biedt Nederland door zijn gunstige ligging velt mogelijk heden. Door de geringe eirchen, welke de bemanning der zee sleepbooten stelden, kon de con currentie gemakkelijk worden aanvaard. Een groote verdienste was voorts het zeesleepvaartdi- ploma. waardoor eenvoudige menschen kapitein konden wor den. Aan de hand van een aan tal interessante lantaarnplaatjes lichtte de spreker een en ander nader toe. De vice-voorz., de heer L. A. Mennes, sprak aan het slot een woord van dank. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3221. Eerste I-eidsche Lakfabriek L. J. J. J. Co-hen, Leiden, Hooigr. 60. De Liquidationstreuhander D. A. Bongers is met ingang van 2 Februari 1943 benoemd als „Ver- waltungstreuhander" in boven genoemde zaak. 5404. L. Berk, Leiden, Kaas markt 6, café, bodebestelhuis, automobiel- en garagebedrijf, benzinehandeL De zaak is om gezet in een vennootschap o. fir ma: Firma L. Berk en Zoon (B. P.) Venn.: L. Berk en G. B. M. Berk, Leiden. Aan G. B. M. Berk is beperkte handlichting ver leend. 1302. W. en A. Hoogeveen, Leiden, Haarlemmerstr. 9. manu- facturenhandel. Overl. Venn.: W. E. C. Hoogeveen, Leiden, dd. 6 Febr. 1943. Het bedrijf wordt voortgezet door de vennoote: A. J. M. Hoogeveen, onder den cuden naam. 383. N.V. Leidsche Bouw Mij Leiden, O. Singel 144, Overl. Bestuurder: H. J. Jesse, Leiden, dd. 11 Febr. 1943. 6298. Nic. Blansjaar, Leiden Haarl.str. 267b, handel in bloe men en planten, tevens winkel; tevens steenhouwerij. De steen houwerij, gedreven o. d. naam Firma W. F. Moene, is overge gaan aan de venn. o. firma: N. Blansjaar Zoon. (B.P.) Venn:. N. en J. Blansjaar, Leiden. Loop der bevolking over het jaar 1942: Bevolking op 31 De cember 1941: 38.531 m., 40.848 vr., totaal 79.379. Vermeerderd door: a. geboorte 766 m., 723 vr., totaal 1489; b. vestiging: 1481 m., 2043 vr., totaal 3524; totaal 2247 m„ 2766 vr., totaal 5013. Vermindering door: a. overlij den: 317 m., 312 vr., totaal 629; b. vertrek: 1713 m., 2125 vr., totaal 3838; totaal 2030 m., 2437 vr., to taal 4467. Verschil tusschen de geheele vermeerdering en de geheele vermindering: 217 m., 329 vr., totaal 546. Bevolking op 31 Dec. 1942: 38.748 m., 41.177 vr., totaal 79.925. Aantal voltrokken huwelijken 911 (v.j. 601). Aantal ingeschre ven eehtsch. 33 (v.j. 34). Geboren: Johan Hendrik, z. van J. H. van Kasterop en C. Thiel; Rolf Josephus Jacobus Bastiaan, z. van A. J. F. Westen Gemeentel. Aankondiging VERKOOP VISCHKOEKEN. Verkoop van vischkoeken a 5 cent per stuk op Zaterdag 20 Fe bruari a.s. van 912 uur in ge bouw Levendaal 1 voor onder steunden van den Dienst voor Sociale Zaken en van 8.4511 uur in wachtlokaal schoolgebouw Lammermarkt voor ondersteun den Maatschappelijk Hulpbetoon. Voor den verkoop geldt de be kende regeling, waaraan strikt gehouden moet worden. 5377 STEVENINCK, Burgemeester. en M. F. Gemke. Onder- t r o u w d: L. de Jong jm. 23 j. en H. J. Glasbergen jd. 18 j.; A. E. J. Modderman jm. 30 j. en G. L. Janssen jd. 29 j. Getrouwd: H. P. N. Peeters jm. en H. L. Eeckelaert jd. Overleden: D. Binnekamp wedn. 72 j.; A. M. A. L. Hulsman wed. van J. J. Akker mans 72 j.; H. van der Worm wed. van A. Rossou 66 j.; A. H. van Tol zoon 7 mnd.: A. M. Boon- acker vrouw 82 j.: E. C. Veenhof wedn. 82 j.; J. M. Beek vrouw 79 j. LAATSTE BERICHTEN SABOTEURSa TERECHT GESTELD. Officieel wordt medegedeeld: Het door het Deutsche Ober- gericht op 20 Januari 1943 we gens sabotage gevelde doodvon nis tegen de Nederlanders Cor nells van den Berg uit Bussum en Hendrik Adriaan Johannes Breeman uit Naarden is, nadat het verzoek om gratie was ver worpen, voltrokken. Van den Berg en Breeman, reeds gedurende vele jaren com munisten, hadden een illegaal communistisch tijdschrift ge drukt en verspreid om op deze wijze de openbare orde en de veiligheid van het openbare le ven in de bezette Nederlandsche gebieden in gevaar te brengen. BEPERKING VAN LOGEES- GELEGENHEID. Het gepubliceerde bericht over de beperking van log.lesgelegen- heiid (zie 2de blad van dit num mer) heeft aanleiding gegeven tot het misverstand, dat men in een maand niet meer dan tien nachten in een hotel, logement of herberg zou mogen verblijven. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het voorschrift aldus luidt, dat men niet tien nachten in een kalendermaand in hetizelf- de hotel, hetzelfde logement of denzielfd'en herberg mag vertoe ven, dan wel meer dan acht nachten in twee kalendermaan den. Het is dus wel geoorloofd om het verblijf te verdeden over verschillende logies verstrekkende inrichtingen. Marktberichten LEIDEN, 19 Febr. Vee. Aan voer: 6 stieren; 64 kalf- en melk koeien f 8001400 en 109 vare koeien e.a. 400770 handel vlug; 50 vette koeien, 31 gras- kalveren f 300450, handel ma tig; 20 vette schapen; 1 zeug, 4 mestvarkens, 86 biggen 4055 handel vlug; 186 bokken of gei ten f 100200, handel tamelijk. Kaas. Geen noteering. LEEUWARDEN, 19 Febr. Vee. Aanvoer: 31 stieren, 264 vette koeien, 890 melk- en kalfk. 475 1025, 118 pinken 280490, 976 nucht. kalv., 13 weidescha- pen, 30 vette varkens, 23 kleine biggen f 1780, 281 bokken en geiten f 60350, 2 paarden. To tale aanvoer 2629 stuks. DELFT, 18 Febr. Vee. Aan voer: 134 runderen, 2 graskalve ren, 129 nucht. kalv., 168 biggen, 112 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 400950, varekoeien f 275—550, biggen 2—36. Officieele Mededeelingen Zakboekje voor handelaren in schapen. Binnenkort zal een regeling in werkingtreden, waar- HET WASSCHEN VAN KUNSTZIJDE. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Het is ons gebleken, dat er van de zijde van de huisvrouwen groo te onzekerheid bestaat, hoe de tegenwoordige waschmiddelen aan te wenden. Het voorlich tingsbureau van den voedings raad heeft besloten, in samen werking met de commissie in zake huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding zoo nu en dan een mededeeling te verstrekken over de behandeling der wasch met de beschikbare middelen. Het vuile kunstzijden wasch- goed, zooals tafellakens, schor tjes, maar ook overhemden en onderjurken kunnen geweekt worden in lauw warm water met soda of een bonloos zeepvervan- gend waschmiddel voor de witte wasch. Men neemt 3 afgestreken lepels op één emmer water. Na het weeken moet er goed ge spoeld worden in een ruime hoeveelheid schoon water. De kunstzijde (merk R./R.T.B.) kan gewasschen worden in het sop van waschpoeder van nieuwe samenstelling. Men neemt 10 af gestreken lepels op 1 emmer. Teere stukken wascht men in een sop van een bonloos zeep- vervangend middel voor wol en zijde. Alle kunstzijde is in natte toestand zwak. Daarom mag men bij het wasschen niet wrij ven, wringen, borstelen of boe nen. Bovendien gaat door wrij ven de glans verloren en maakt het boenen de kunstzijde pluizig. Sterke goederen b.v. tafellakens, beddeiakens, witte jassen, e.d. kunnen in de waschmachine be handeld worden. Ondergoed, blouses, jurken, overhemden wascht men met de hand. Het is daarom dan ook aan te bevelen het waschgoed flink onder water te knijpen en te kneden. Haalt men een stuk boven het sop, dan moet men het onmiddellijk samendrukken, omdat er gevaar bestaat dat het losse weefsel of breiwerk het model verliest. De kunstzijde moet na het wasschen eerst gespoeld worden in een koud water. Het goed steeds met kleine hoeveelheid warm water en daarna eenige malen in ruim de hand uitdrukken of knijpen en wringen vermijden. Het ver dient aar beveling kunstzijden goederen niet zoo lang te dra gen. tot zij te vuil zijn, daar vlekken over het algemeen uit de nieuwe kunstzijde moeilijk te verwijderen zijn. bij aan alle naar het oordeel van het bedrijfschap voor vee en vleesch toe te laten handela ren in schapen een zakboekje zal worden uitgereikt. In dit zak boekje moet bij ontvangst of af levering van een schaap daarvan terstond naar 'waarheid en met inachtneming van de terzake ge geven aanwijzingen, aanteekenin- geven aanwijzingen, aanteeke- ning worden gehouden. Tevens I moet de ontvangst, onderschei denlijk de aflevering door onder- teekening van de terzake in het zakboekje of veeboekje van de wederpartij gemaakte aanteeke- ning bevestigd worden. Zoolang nog niet definitief is vastgesteld asm welke eischen men moet voldoen om voor het verkrijgen van een zakboekje in aanmerking te komen, zullen zakboekjes uitsluitend worden j uitgereikt aan hen, die kunnen aantoonen den schapenhandel re gelmatig als hun bedriif te heb ben uitgeoefend. Gegadigden dienen nun aan vraag zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 1 Maart 1943 te richten aan het bedrijfschap voor vee en vleesch, Laan van Meer- dervoort 55, 's Gravenhage, na welken datum geen aanvragen meer in behandeling zullen wor den genomen. Zij, die reeds als marktveehandelaren in schapen door voornoemd bedrijfschap zijn toegelaten, gelieven daarvan me dedeeling in hun aanvraag te doen met vermelding van de markt, waarvoor zii zï;n toe ten.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 3