•Red. Buiten!andMr. H, Geiee. Leiden: Red. Stod jen Sport: M. Zonderop, Leiden: Red. Omgeving: iJL Roozsn. Leiden; Red. Letteren en Kanst: Pr. (Schneider», Leiden; verantwoordelijk voce de «dvertentiHn: C. de Heiden, Leiden. Zon onder 5.56 uur Dond.av. Zon op 7.49 u. Vrijd.ocht. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Zat.d. 20.2: 7.53 onder, 18.21 op. Zond. 21.2: 8.23 onder, 19.30 op. Maand. 22.2: 8.46 onder, 20.39 op Dinsd 23.2: 9.09 onder, 21.49 op. Woensd. 24.2: 9.31 onder 23 op. tegen het Jodendom, kan ons dat niet beletten het noodzakelijke te doen. Duitschland althans is niet van zins zich voor deze be dreiging te buigen, maar veeleer bijtijds en zoonoodig met de ra dicaalste maatregelen tegen haar op te treden. Gemechaniseerde robots. In het teeken van al deze over denkingen staat de militaire druk tegen het Duitsche Rijk in het Oosten. De oorlog der gemecha niseerde robots tegen Duitsch land en Europa is op zijn hoogte punt. Het Duitsche volk vervult met zijn bondgeriooten in den volsten zin van het woord een Europeesche zending, wanneer het met de wapenen optreedt te gen deze rechtstreeksche en al lerernstigste levensbedreiging. Deze strijd kan en mag slechts met een overwinning eindigen. De worsteling om Stalingrad is in haar tragische verwikkeling juist een symbool van dezen heldhaftigen tegenstand tegen het oproer der steppe geworden. Het had dan ook een geestelijke en moreele beteekenis voor het Duitsche volk, een diepe betee kenis. Eerst hier zijn onzt oogen volkomen geopend voor de pro blematiek, die uit dezen oorlog voortvloeit. T/ij willen de feiten, al zijn zij nog zoo hard en wreed, moedig onder oogen zien. Want steeds nog is in de geschiedenis van onze partij en van onzen staat bewezen, dat een kerkend gevaar spoedig ook een overwon nen gevaar is. In het teeken van deezn heldhaftigen tegenstand staan onze verdere allerzwaarste afweergevechten in het Oosten. v Oorlog zonder genade. In het Oosten woedt een oorlog zonder genade. De Fuehrer heeft dien juist gekarakteriseerd, toen hij ver klaarde, dat er uit dezen oorlog niet overwinnaars en overwon nenen, maar slechts, overleven den en vernietigden zouden voortkomen. In het Oosten strijdt het Duitsche voik om al les wat het heeft. Wij zijn in dezen strijd tot het inzicht ge komen, dat het Duitsche volk hier zijn heiligste goederen, zijn gezinnen, zijn vrouwen en kin deren. de schoonheid en onge reptheid van zijn landschap, van zijn steden en dorpen, het twee duizend jaar oude erfgoed zij ner cultuur en alles, wat het le ven waard maakt om geleetd fe worden, heeft te verdedigen. Voor deze schatten van onze rijke volksgemeenschap heeft het bolsjewisme natuurlijk niet het geringste begrip en het zou daarmede niet in het minst re kening houden. Het doet dat im mers niet eens bij zijn eigen volk. De massa's pantserwa gens, die in dezen winter ons front in het Oosten bestormen, zijn het resultaat van 25 jaar maatschappelijk ongeluk en el lende van het bolsjewistische volk. Daarentegen moeten wij met de vereischte tegenmaatre gelen optreden. Ik geef uiting aan mijn vaste overtuiging, dat wij het bolsjewistische gevaar op den duur niet kunnen neer werpen, wanneer wij het, zoo niet met gelijke, dan toch met gelijkwaardige methoden bestrij den. Het Duitsche volk staat daar door voor het ernstigste feit van dezen oorlog, n.L het toonen van een vastbeslotenheid om alles te geven, teneinde alles wat het be- eit te behouden, en alles, wat het voor het verdere leven noo- dig heeft, te verkrijgen. De geestelijke bedreiging van het bolsjewisme. De geestelijke bedreiging, die het bolsjewisme vormt, is be kend. dat wordt ook in het neu trale buitenland niet bestreden. Maar buiten die geestelijke be dreiging vormt het bolsjewisme voor ons en Europa thans een onmiddellijke militaire bedrei ging. Het zou bij de machtheb bers van het. Kremlin waar schijnlijk een stormachtige vroo- lijkheid opwekken, wanneer men daartegen alleen met geestelijke argumenten zou willen optreden. Wij zijn vastbesloten ons leven met alle middelen te verdedigen zonder er rekening mee te hou den, of de omringende wereld de noodzakelijkheid van dezen strijd inziet of niet. De totale oorlog is dus het ge bod van het oogenblik. Het ge vaar, waartegenover wij staan, is reusachtig. Reusachtig moet derhalve ook de krachtsinspan ning zijn, waarmede wij het ge vaar tegemoet treden. Thans is het oogenblik gekomen om de glacé-handschoenen nit te trek ken en de vuist te bandageeren. Het gaat niet langer aan, het rij ke oorlogspotentieel niet alleen van ons eigen land, maar ook van het te onzer beschikking staande aanzienlijke deel van Europa slechts vluchtig en op pervlakkig te gebruiken. Het moet geheel uitgeput worden. Europa's toekomst hangt van on zer: strijd in het Oosten af. Het Duitsche volk stelt zijn kost baarste rationale bloed voor de zen strijd beschikbaar. Het ove rige deel van Europa behoort al thans zijn arbeid beschikbaar te stellen. Er zijn vele ernstige critici ook in andere landen, die dezen dwinigenden plicht reeds inzien. Andere bestrijden hem nog. Dat kan voor ons echter, niet beslis send zijn. Wie in de rest van Europa dezen strijd vandaag nog niet begrijpt, zal ons' morgen op de knieën danken, dat wij hem moedig en vastberaden op ons hebben genomen. Het ergert ons niet eens, dat onze vijanden in het buitenland beweren, dat de maatregelen, welke wij thans ne men voor de totaliseering van den oorlog, tamelijk veel gelijken op die van bet bolsjewisme. Het gaai hier niet om de methode, maar om liet doel, n.l. bet uit den weg ruimen van het gevaar. De vraag is bus niet, of de metho den die wij toepaseen, goed of slecht zijn, maar of zij tot succes leiden. In ieder geval zijn wij als nationaalsocialistische volkslei ding thans tot alles besloten. Daarbij behoeven wij de bolsje wistische methoden reeds daar om niet na te volgen, omdat wij over beter menschenmateriaal en een betere leiding beschikken en daardoor een grooten voorsprong hebben. Maar wij moeten, zooals de ontwikkeling aantoont, veel meer doen, dan wij totdusverre gedaan hebben, om den oorlog in het Oosten een beslissende wen ding ten goede te geven. Overi gens weet ieder, dat deze oorlog, als wij hem zouden verliezen, ons allen zou vernietigen, en daarom is het volk met zijn leiding vast besloten thans zich op de meest radicale wijze zelf te helpen. Leiding en volk zijn het eens. Toen ik in mijn rede van 30 Januari op deze plaats den tota len oorlog proclameerde, bruiste mij uit de mensehenmassa om mij heen een orkaan van bijval te gemoet. Ik kan constateeren, dat de leiding bij haar maatregelen het volkomen eens is met het ge- heele Duitsche volk in het bin nenland en aam bet front Wij zullen liever te veel dan te wei nig kracht voor het behalen van de overwinning inspannen. Ik heb reeds, aldus vervolgde dr. Goebbels, openlijk verklaard, dat de voor dein oorlog beslis sende taak van bet oogenblik hierin bestaat dat wij den Fue hrer door de meest ingrijpende 1 maatregelen in het binnenland een operatieve reserve ter be schikking stellen, die het hem mogelijk maakt, in het komends voorjaar en in dsn zomer bet of fensief te hervatten en te trach ten, het bolsjewisme der Sowjet- Unie den beslissen den slag toe te brengenWij moeten in bet Oos ten weer offensief worden. Wij moeten daartoe de nooöige krach ten, die in het land nog rijkelijk voorbanden zijn, mobiliseeren. De tijd dorimgt, spoed is geboden. De offers, die de individueele burger daarbij moet brengen, zijn vaak groot, maar zij beteekenen maar weinig in vergelijking met de offers, die hij zou moeten brengen wanneer hij deze offers weigerde en daardoor het groot ste nationale ongeluk over ons volk zou oproepen. De chirurg snijdt niet om te dooden, maar om het leven van den patiënt te redden. Met nadruk verklaarde de mi nister, dat de offers rechtvaardig verdeeld moeten worden. Het land moet in zijn geheel ordelijk en intact blijven, niets mag zijn beeld van oorlogvoerend land vertroebelen. Na den oorlog wil len wij gaarne weer handelen naar het beginsel: strijden en la ten strijden. Men voere hiertegen niet aan, dat het behouden van een lieflijk en vreedzaam voor komen het. buitenland imponeert. Het buitenland wordt slechts ge ïmponeerd door een Duitsche overwinning. Wanneer wij heb ben overwonnen, zal ieder onze vriend willen zijn. Zouden wij echter eens het onderspit delven, dan zouden wij onze vrienden op de vingers van een hand kunnen aftellen. Wij willen liever een paar jaar verstelde kleeren dra gen, dan dat wij een toestand op roepen, waarin ons volk een paar eeuwen in lompen zou moeten loopen. Ontspanningsmogelijkhcid blijft bestaan. De minister legde er den na druk op, dat de regeering ander zijds alles doet om in dezen moeilijken tijd de noodige ont spanningsmogelijkheden voor het werkende volle te behouden. Schouwburgen, bioscooptheaters, concertzalen blijven onvermin derd open. Wij hebben, aldus vervolgde de minister, in het ge heel niet de bedoeling, over ons volk een grijae winierstemming te doen dalen. Wat het volk dient, wat zijn geveebts- en werkkracht in starnd houdt, staalt en doet groeien, is goed, en belangrijk voor den oorlog. Wat daarmede in sitrijd is, moet worden afge schaft. Dr. Goebbels sprak in dit verband ook over eenige practi- scbe maatregelen van den totalen oorlog, die reeds getroffen zijn. Het vraagstuk waarom bet gaaf, is het vrijmaken van soldaten voor hef front en van arbeiders en arbeidsters voor de wapen industrie. Aan deze beide doelen moeten alle andere behoeften on dergeschikt gemaakt worden. Dat moet niet een definitieve stabi liseering van onzen levensstan daard zijn, maar slechts een mid del tot het bereiken van het doel, de totale overwinning. Hierbij sprak de minister de overtuiging uit, dat de Duitsche vrouw vast besloten is de plaats, welke de man, die naar hef front gaat, vrij maakt, zoo spoedig mogelijk vol ledig in te nemen. wij behoeven ons daarvoor in hef geheel niet op bolsjewistische voorbeelden te beroepen. Ook in de Duitsche oorlogseconomie werken sedert jaren reeds millioenen van de beste Duitsche vrouwen met hef grootste succes. Honderdduizen den zijn leeds gekomen, honderd duizenden zullen nog komen. In zeer korten tijd hopen wij daar door legers van werkkrachten vrij te maken, die op haar beurt wederom legers van strijdende frontsoldaten beschikmbaar zul len maken. Geen nabootsing van het bolsjewisme. I Met verachting, aldus de mi nister, vrij* ik het verwijt, ons door onze vijanden gemaakt, van de hand, dat dit een nabootsing van het bolsjewisme zou zijn. Wij willen het bolsjewisme niet nabootsen, wij willen het over winnen en wel met middelen en methoden, die tegen het bolsje wisme zijn opgewassen. De Duit sche vrouw zal dit het eerste be grijpen, want zij heeft reeds lang ingezien, dat de oorlog, welken onze mannen thans voeren, in de eerste plaats een oorlog ter be scherming harer kinderen is. Niemand mag den ernst van den tijd miskennen omdat de vijand zoo ver van onze grenzen ver wijderd is. Er bestaat deson danks een nationaal gevaar en dat moeten wij verijdelen, het koste wat het wil. Fusies in het bedrijfsleven. Daarnaast voltrekken zich grootscheepsche fusies in het al- gemeene bedrijfsleven. Dit heeft in de eerste plaats betrekking op verzekeringsmaatschappijen en banken, de belastingen, de tijdschriften en kranten, die niet van oorlogs- en vitaal belang zjjn. Het heeft betrekking op partij- en bestuursinstellingen, die voor den oorlog niet onont beerlijk zijn, maar ook op een verdere vereenvoudiging van het leven van het volk, voorzoo ver de behoeften van den oorlog dat noodig maken. Ik weet, dat groote deelen van ons volk daar bij zware offers moeten bren gen. Ik heb begrip voor deze of fers en de leiding streeft er naar ze tot een minimum te beper ken, maar er zal een zeker ge deelte overblijven, dat gedragen moet worden. Na den oorlog zul len wij datgene, wat wij thans ontbinden, grooter en schooner dan ooit opbouwen en de staat zal daartoe de helpende hand reiken. Na den oorlog wordt de mid denstand onmiddellijk in den grootsten omvang hersteld in economisch en maatschappelijk opzicht. De maatregelen van thans zijn uitsluitend noodmaat regelen voor de oogmerken en de behoeften van den oorlog. Zij zijn niet gericht op een structureele verandering van het economische leven, maar alleen op een zoo snelle en zoo grondig mogelijke overwinning. Want hier ligt de v/eg naar de overwinning. Al leen als wij voldoende soldaten en wapens hebben, kunnen wij ons niet alle middelen te weer stellen tegen de bedreiging uit het Oosten en een door de An gelsaksische mogendheden ge provoceerde bedreiging uit bet Westen of het Zuid-Oosten. Invasie-pogingen krijgen warme ontvangst. Men behoeft in Londen en Washington geen twijfel te heb ben over de ontvangst, welke de Duitsche weermacht een inva siepoging, waar cTie ook in Euro pa zou worden ondernomen, zal bereiden. Ik ontken niet, dat ook met het oog op de uitvoering van de zoo juist geschetste maatrege len ons nog weken vol zorg te wachten staan. Maar daardoor krijgen wij thans defenitief lucht. Wij richten deze maatregelen ge heel op de actie van den komen den zomer en gaan thans, zonder eenige aandacht te schenken aan de dreigementen en grootspreke- rij van den vijand, aan het werk. Het verheugt mij, dat ik dit pro gramma der Overwinning mag voordragen aan een Duitsch volk, dat deze maatregelen niet alleen bereidwillig draagt, maar ze zelfs eischt, en dat wel dringender dan ooit in den loop van dezen oorlog het geval is geweest. Ik spreek mijn diepe overtuiging uit, dat het Duitsche volk door den tragischen slag van het lot te Stalingrad innerlijk ten diep ste gelouterd is. Het heeft den oorlog in zijn hard en meedoo- genloos gelaat gekeken. Het weet thans de gruwelijke waar heid en is vastbesloten met den Fuehrer dcor dik en dun te gaan. Aan onzen kant staan trouwe en betrouwbare bondgenooten. Het Italiaansche volk zal met or onder leiding van zijn grootH Duce zonder afdwalen den w( naar de overwinning voortze ten. De fascistische leer heeft hp rijp gemaakt voor alle grooi lotsbeproevingen. In Oost-Af brengt het dappere JapanscC volk de Angelsaksische oorlog, macht slag na slag toe. Dre groote mogendheden en werek, machten tezamen met haar bont genooten voeren den strijd tegfj, de plutocratische tyrannie en bolsjewistische bedreiging. W[ kan ons gebeuren, wanneer Vir ons met hechte vastberadenhe^ onderwerpen aan de harde bE proevingen van dezen oorlog Aan de zekerheid van onze oveg winning bestaat bij ons ge^, twijfel. jj. De vijand zal ons in den aai, staanden zomer weer in oude og fensieve kracht leeren kenne^ Het Duitsche volk is vastbeslj, ten den Fuehrer daarvoor m inspanning van al zijn energie^ de noodige mogelijkheid te ve|( schaffen. In deze dagen heeft, zoo gis dr. Goebbels voort, de Engelsci, en Amerikaansche pers zich zet uitvoerig met de houding van h, Duitsche volk in de huidige ci sis bezig gehouden. De Enge schen kennen het Duitsche voln naar zij zelf beweren, zooals b; kend is, veel beter dan wij, zijj eigen leiding. Zij geven oj schijnheiligen raad omtrent h^ geen wij te doen en ce laten hej ben, steeds in de onjuiste opvag ting, dat het Duitsche volk v£ thans gelijkt op het Duitsche voj van November 1918, dat h slachtoffer werd van hun verl% dingskunsten. Ik behoef geen t genbewijs te leveren tegen dej, veronderstelling. Het tegen'% wijs wordt door het strijden^ en werkende Duitsche volk dag lijks opnieuw geleverd. e Een reeks vragen. e De minister richtte in dit ve! band tot de volksgenooten, die vergadering bijwoonden er reeks vragen. Toen mij, zot ze' de hij, mijn toehoorders op mil eischen van 30 Januari spont.ar de verzekering gaven van hur ir stemming, beweerde de Engr sche pers den volgenden dag, d" dat een propagandavertooniijl was geweest en geenszins I overeenstemming was met de w£ re stemming van het Duitser volk. Voor mij zitten thans reeksen Duitsche gewonden vf' het Oostelijke front, met afgezc? te armen en teenen, met stukgf schoten ledematen, oorlogsblr den, die met hun Roode Krur zusters zijn gekomen, mannen den bloei hunner jaren, die hl krukken voor zich hebben stasr Tusschen hen tel ik tegen de dragers van het eikenloof en h ridderkruis. Een schitterende cr legatie van ons strijdende froi Achter hen verheft zich een bic var. bewapeningsarbeiders en -r beidsters uit de Berlijnsche par) serfabrieken. Achter hen we. zitten mannen uit de oartijorg nisatie, soldaten uit de strijde: de weermacht, artsen, geleerde kunstenaars, ingenieurs en arch tecten, onderwijzers, ambtenar en bedienden, een trotsche ve tegenwoordiging van ons geest lijke leven. Rondom in het g heele sportpaleis zie ik verdek duizenden Duitsche vrouwen. Ij jeugd is hier vertegenwoordif en de grijze ouderdom. Gei stand, geen beroep en geen vensjaar is bij de uitnoodigingj over het hoofd gezien. Ik kan dl met het volste recht zeggen: W, hier voor mij zit is een vertega woordigend deel van het geheö Duitsche volk, aan het front i in het vaderland. Is dat juist? t of neen? (Donderend ja-gero} antwoordde den minister), (j dus, zoo ging dr. Goebbels vej der, vertegenwoordigt in oogenblik de natie. En tot u zt ik tien vragen willen richten, dj gij met het Duitsche volk te aanhoore van de geheele we rei moet beantwoorden. 1 De Engelschen beweren, datlie

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2