VRIJDAG 5 FEBRUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10473 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Eedactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDfcN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Huispersoneel Wederkeerige waardeering een noodzakelijk vereischte voor een gezond, een vruchtdragend gemeenschapsleven. Zij is onontbeerlijk voor het gemeenschapsleven van een volk, onontbeerlijk ook voor het ge meenschapsleven van een gezin. Als wij denken aan het gezin, denken wij speciaal aan de vaak zoo véél te wenschen over latende verhouding tusschen de gezinsleden eenerzij ds en het dienstpersoneel anderzijds. Er is in die verhouding vaak maar bitter weinig van weder keerige waardeering te bemer ken! Het huispersoneel be- schouwt dikwijls degenen, wien 0, zij hun diensten hebben aange boden, als menschen, die hun vreemden zijn en vreemden zul len blijven, bij wie zij alléén zijn, moéten zijn, om wat te verdié nen. En omgekeerd de patroon of patrones respecteeren dikwijls het huispersoneel geenszins de menschen, die door hun toege- wijden arbeid hun leven zoozeer kunnen verlichten en verblijden; die door den aard van hun dage- lijkschen arbeid hun zeer -nabij staan, hun huisgenooten zijn. „De positie van het huisperso- jeel en de wsardeering van den wisarbeid behooren tot de din gen, die een grondige revisie noo- i dig hebben" schreef de „Tijd" ■dezer dagen. Inderdaad. Maar wetten en verordeningen zullen slechts zwakke, zéér zwakke middelen nnen zijn om in dezen toestand rbetering te brengen. De ver moet komen van-bin- ien-uit, uit een gewijzigde men- aliteit. Men zal in elkaar moe- en zien en practisch waardee- :en: mede-men-chen, met hun [oeds en verkeerds, hun deug-, len en fouten; en men zal de we- lerkeerige verhoud in» moeten laseeren op de christelüke liefde. 5oo en zoo alléén kan de zoozeer «[ewenschte radicale verbetering n den hier bedoelden wantoe- tand worden verkregen. DE BENOEMING VAN ADMIRAAL DOENITZ. De benoeming van admiraal loenitz tot opperbevelhebber an de Duitsche marine is een lirect aan het adres van de ge- ilüeerde gerichte uitdaging tot len strijd, zoo schrijft de „Man- hester Guardian". Met het oog ip de geweldige scheepsverlie- en, die de geallieerden lijden ls gevolg van de Duitsche luikbootaanvallen, wordt deze enoeming, naar het blad schrijft, iet bijzondere aandacht door geallieerden opgenomen, ,'ant Doenitz is de grootste en oor zijn vijand niet weinig ge- reesde duikbootdeskundige. Het zinloos speculaties over deze enoeming op te stellen, daar ïen veel te goed weet, hoe suc- esvol totdusver de Duitsche luikbootoorlog is geweest. DE GEVECHTEN BIJ DE SALOMONS-EILANDEN. Naar een woordvoerder van et Amerikaansche ministerie sn marine volgens een mede deling van Radio-New York eeft veiklaara, beschikt men tans in de Vereenigde Staten ver berichten omtrent de ver lezen in de gevechten bij de Sa- toons-eilanden. De woordvoer- er kon dienaangaande echter iets mededeelen, daar „de Ja- anners daarvan in hun voor- eel zouden kunnen gebruik laken. IJi.eengeslagen Sovjet-aanvallen DUITSCH WEERMACmStfERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt luidt als vo.gt: „In den Westeujken Kauka- sus, in het Koebangebied en in het gebied van den Beneden- Don zijn vijandelijite aanvallen, soms ook van vrij krachtigen aard, afgeslagen. Aan het front van de Donets hebben pantserformaties een door den tegenstander gevorm de bruggehoofdstelling aange vallen en sterke vijandelijke strijdkrachten in den pan ge hakt; 46 tanks en 33 kanonnen werden vernietigd of buitge maakt. In aanhoudende zware afweer- en bewegingsgevechten tegen sterke vijandelijke formatiees, die nieuwe versterkingen toege voerd krijgen, hebben de troe pen van het leger, gesteund door sterke formaties van het luchtwapen. tusschen Don en Boven-Donets aile omsingelings- pogingen afgeslagen. De slag aan het Ladogameer, die na het optreden van nieuwe vijandelijke strijdkrachten weer in voile scherpte is ontbrand, heeft tot een belangrijk afweer- succes geleid. Onze toepen kon den op een breed fror.t ver scheidene zware, met sterken steun van artillerie en tanks uit gevoerde aanvallen met zware verliezen voor den vijand af slaan. Concentraties voor ver dere aanvallen werden door ge concentreerd artillerievuur uit eengeslagen. In Jar.uari zijn 832 Sovjet vliegtuigen vernietigd, waarvan 640 tijdens luchtgevechten, 99 door .afweergeschut, 22 door for maties van het leger, de overige zijn op den grond vernield. In Tunis zijn herhaalde plaat selijke aanvallen van den vijand bloedig afgeslagen. Duitsche duikbommenwerpers en snelle gevechtsvliegtuigen zetten de bestrijding der vijandelijke stel lingen en colonnes voort en vieien vliegvelden van den vijar.d met succes aan. Tegen over drie eigen toestellen, die verboren gingen, werden in iuchtge vechten 14 vijandelijke toestellen neergeschoten en nog negen op den grond vernield. Overdag ondernomen aanval len van gemengde formaties van het Britsche luchtwapen op eenige plaatsen in het gebied der Fransche Kanaalkust heb ben talrijke slachtoffers, dooden en gewonden, geëischt onder de bewoners. Door deze militair zonder effect zijr.de aanvallen en door bommen, die in den af- geloopen nacht op het stedelijk gebied van Hamburg zijn ge richt, leed de bevolking verlie zen. Volgens de tot dusver ont vangen berichten zijn minstens 28 Britsche vliegtuigen neerge schoten. Na een aanval overdag van snelle Duitsche,. gevechtsvlieg tuigen op voor den oorlog be langrijke doelen in Zuid-Enge- land heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht havenin stallaties in het Oosten van En geland aangevallen. Tijdens de afweergevechten tusschen Kaukasus en Don heeft het 57ste pantsercorps, onder leiding van den generaal der pantsertroepen, Kirchner, zich bijzonder onderscheiden". Van Woronesj tot den Kaukasus. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front, d.w.z. van Woronesj tot den Kaukasus. woedt de strijd het hevigst in Concentratie van krachten DRIE VERORDENINGEN VAN DUITSCHEN MINISTER VAN ECON. ZAKEN. Krachtens de totale mobilisa tie der Duitsche volkskracht heeft de Duitsche minister van economische zaken de drie vol gende verordeningen uitgevaar digd: 1. Alle handelsbedrijven, die voor de verzorging der bevolking niet onvoorwaardelijk noodzake lijk zijn, worden gesloten. 2. Ook alle handwerkbedrijven worden gecontroleerd en werk, dat voor de oorlogseconomie niet noodzakelijk is of niet de vitale behoefte van de bevolking dient, zal gestaakt worden. 3. Alle instellingen op het ge bied van het restaurant- en het hotelbedrijf, die voor de oorlogs economie of de verzorging der bevolking niet onvoorwaardelijk noodig zijn, worden gesloten. Zoo worden o.a. gesloten: alle amusementslocalen en bars en alle luxe restaurants. De bevolen maatregelen wor den met den grootsten spoed uit gevoerd. De aeheele actie moet reeds op 15 Maart voltooid zijn. De Duitsche minister van eco nomische zaken, Funk, heeft aan persvertegenwoordigers uiteen gezet, dat het er bij al deze be palingen volstrekt niet gaat om meer arbeidskrachten, doch voor al om besparing aan grondstof fen en materialen alsmede loca- liteiten te verkrijgen. Minister Funk gaf verder bij zonderheden over de nieuwe be palingen. Inzake de handwerks- bedrijven verklaarde hij, dat hiervan lang niet zooveel getrof fen worden als bij den handel, daar de handwerksbedrijven voor het grootste deel reeds zijn ingeschakeld in de directe bewa- peninesnroductie. Het rationali- satie-nroces, vooral in het bank bedrijf, zal thans in versneld tempo worden tot stand gebracht. Tn het verzekeringsbedrijf komen in hoofdzaak inwendige rationali satie-maatregelen in aanmerking, doch ook het vrijmaken van ar beidskrachten. met name onder hen wier hoofdberoep verzeke ringsvertegenwoordiger is. In de warenhuizen zullen vitale afdee- lingen in stand gehouden wor den. Deze regelingen vinden niet plaats bij de industrie, daar deze reeds aan leiding onderworpen is. Tenslotte wees minister Funk nog eens op de noodzakelijkheid van actieve medewerking door het geheele Duitsche economi sche leven. „Ik twijfel er niet aan, dat van deze zijde alle krachten zullen worden inge spannen om het gestelde doel te bereiken. Ik behoef zeker niet te zeggen, dat het volk begrip voor deze maatregelen heeft". HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAAR ELKEN DAG WAT STROOM het gebied ten Westen van Wo ronesj, waar de bolsjewisten met onverminderde kracht blij ven aanvallen. Het geheele front is hier in beweging, doch de be weging geschiedt niet alleen in Westelijke richting, daar aanval len der bolsjewisten worden af gewisseld met tegenaanvallen der Duitschers, die, naar ook van SovjetRussische zijde wordt I verklaard, aar zienlijke verster- king in den vorm van versche I troepen hebben gekregen, zoo dat hun tegenstand allengs j krachtiger wordt. ITALIAANSCH WEFRMACHTS- BERICHT. Het Italiaansche weermachtbe- richt van gisteren meldt o.a.: „Aan het front in Tunis worden i gevechten geleverd met intensie- ve deelneming der wederzij dsche luchtwapens. Tijdens een bom bardementspoging van vijandelij ke viermotorige vliegtuigen, die krachtig geëscorteerd waren, op één van onze luchtbases, heeft een groep Italiaansche jagers een machtige vijandelijke formatie opgevangen, een der toestellen vernield en de andere gedwon gen van den aanval af te zien. Duitsche jagers schoten dertien vliegtuigen neer tijdens verschei dene luchtgevechten. Twee an dere toestellen werden door den vijand verloren in den loop der laatste dagen, behalve de machi nes, waarvan reeds melding is gemaakt. Een dezer beide toestel len stortte in zee ten Zuiden van Sfax, het tweede werd door onze jagers in de lucht boven Tunis in brand geschoten. In den loop van gisteren heb ben Amerikaansche bommenwer pers de stad Palermo aangeval len in opeenvolgende golven. Het optreden onzer jagers en het he vig vuren van het luchtafweer geschut belemmerde den aanval. Vier viermotorige machines wer den neergeschoten. Gemeid wordt, dat er 16 dooden en 41 ge wonden onder de bevolking ziin geval'en en dat aanzienlijke schade is aangericht aan de ge bouwen". BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Een sterke formatie Britsche bommenwerpers, die gisteren met gebruikmaking van den slechten weerstoestand en de dichte bewolking over de Wes telijke grenzen van Duitschland is gevlogen, is terstond bij het passeeren van de grens door sterke formaties jagers aange vallen en in fe'le luchtgevech ten gewikkeld. Tegen 12 uur na men de vijandelijke vliegtuigen de vlucht. Volgens totdusver ontvangen berichten werden 7 viermotorige bommenwerpers van Amerikaansche oorsprong neergeschoten. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat nog meer vijandelijke vliegtui gen zijn vernietigd. De vijande lijke bommenwerpers konden siechts hun bommen lukraak in het kustgebied neerwerpen, waar onbelangrijke schade werd aangericht. Het grootste deel van de bommen kwam in open zee terecht. LUCHTAANVAL OP FRANSCHE STAD. De Parijsche ochtendbladen maken melding van een nieuw Britsch luchtbon foardement op de burgerbevolking van Noord- Frankrijk. Zij berichten, dat Britsche bommenwerpers Woens dagmiddag een reeds eerder ge teisterde stad hebben aangeval len en van zeer groote hoogte bommen hebben laten vallen, die geen doel troffen. In een week heeft men tot dusverre 21 dooden en 60 gewonden geteld. Tot de slachtoffers behooren vrouwen, kinderen, ouden van dagen en uit Duitschland terug gekeerde krijgsgevangenen. Z. H. Paus Pius XII heeft in particuliere audiëntie de Ko ningin-Moeder van België ont- vangèn, met wie hi.' een langdu- ig en hartelijk onderhoud had. De audiëntie had geen enkel ceremonieel karakter en was geheel van particulieren aard. MOMENTJE ODEUR. Ik stapte dezer dagen een eau de cologne-winkel bin nen. Ik besef zeer wel, dat dit de juiste benaming niet is voor zulk een zaak, nu min der dan ooit, omdat er naar ik ervoer, ook geen eau de cologne meer te krijgen is. En toch zag ik een rij groote stopflesschen staan, zooals men die bij den drogist pleegt aan te treffen. In de eene zat iets geels, in de andere een vloeistof paars van kleur en zoo in allemaal iets. Ik wees erop. Dat is geen echte eau de cologne, meneer zei de aanminnige maagd, die mij hielp. Ik zeide, dat ik de gewone gangbare soorten ook niet wenschte. 't Is voor mij zelf, zei ik. Hebt U niet biefstuk met gebakken aardappelen? Zij haalde de schouders op. Tong a la meunière met gestoofde worteltjes? Tong met witte wijn saus of Russische eieren? U moet in een restaurant zijn, zei de nymph. Dat is in geen enkel restaurant meer te krijgen, antwoordde ik. Daarom kom ik iuist hier. Waarom maken jullie geen odeur met de geur van stok- visch of fazant met zuurkool en flensjes toe? Ik zou weer eens graag wat ruiken OFFERT MILD. De voorlaatste collecte van W.H.N. Maandag begint Winterhulp een lijsten-collecte. De opbrengst der lijsten-collecte is steeds stij gend geweest; en zij moge ten bate der vele hulpbehoevenden stijgend blijven! Wie in dezen tijd niet meeleeft met zijn minder-bedeelde volk/, genooten, blijkt verstard ta egoïsme, is een oasociaal Indi vidu. Men moet van wat men zelf bezit v/eten t: offeren. Men moet niet slechts weten te geven uit overvloed, maur weten te ge ven uit wat men ook zélf zou kunnen gebruiken; men moet weten te offeren. Gemengde Berichten Twee meisjes verdronken. Gisterenavond zijn twee dochters van de familie T. Penning te Weerdingermond, meisjes van 15 en 18 jaar, onder Ter Apel in het Hoofddiep geraakt en verdron ken. Beide lijken zijn hedenoch tend opgehaald. Inbrekersconiplot ontmaskerd. De Enschedeesche politie is erin geslaagd de daders aan te houden van een groot aantal in braken, welke den laatsten tijd in Twente zijn gepleegd. De dieven hadden het vooral ge munt op textiel- en confectiefa brieken waar voor vele duizen den guldens is gestolen. In to taal zijn 40 personen gearres teerd.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1