W m ADVERTEERT IN DIT BLAD* TELEFOONTJES RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. Uien gestolen. A. Nagetegaal te Leiden en C. Nagtegaal te Voorschoten hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal van een aantal zakken uien. Eisch tegen elk 3 mnd. Uitspr. A. N. 3 mnd. en C. N. 6 weken. Clandestien geslacht? C. den Eisen en J. C. J. van Haestert, beiden te Leidschendam, hadden zich te verantwoorden wegens het clandestien slachten van een koe. Het was niet zoo'n eenvoudig geval, want verdachte den Eisen was in een vechtpar tij met een controleur geraakt en hij had den controleur in een modderpoel geworpen en gepro beerd deze te verdrinken. Slechts door de hulp van zijn collega in te roepen had hij zich weten te bevrijden. Verdachten ontkenden plotseling alles. Zij waren daar alleen maar geweest om vleesch te koopen. De verdediger had 12 getuigen a décharge bijeengekre gen, zoodat de Off. de zaak terug wees naar den rechtercommissa ris. Suikerhandel. H. L. Versluis te Leiden had 3 Kg. suiker ge kocht zonder bon. Eisch 2 mnd. Uitspr. een week. Boter zonder bon. B. Merbis te Benthuizen had 6 kg. boter zonder bonneii verhan deld en werd veroordeeld tot een geldboete van 30 subs. 15 d. Bonlooze shag. G. Ouwe hand te K a t w ij k a. Z. had zich bezig gehouden met onwettige shaghandel en werd veroordeeld tot een ge'dboete van 50 subs. 25 d. met verbeurdverklaring van de shag. Een bloemetje. Het was lou ter een bloemetje voor liefheb berij, zei Ciere te N o o r d w ij k, die zonder aangesloten te zijn bij de N. S. C. 1 55 Are vroege tulpen had geteeld „Een beetje veel", vond de Off. en eischte 30 subs. 30 dagen. Aangehou den om getuigen te hooren. Helpende hand. P. Homan te Noordwijk had iemand aan wat aardappelen peho'nen. door ze cadeau te geven. Men mag geen aardappelen zonder bon geven en daarom werden eisch en uitspr. 5 subs. 5 d. Beter kunnen loopen. De patroon van G. P. Kennis te Roelof arendsvee e n had gezegd, „breng mijn mo'orrüwiel even mee". In plaats dat K. er naast was gaan loopen had hij het ding oc gang gebracht en was gaan riiden en had dus ben zine gebruikt hetgeen niet mag. Eisch en uitspr. 10 subs. 5 d. HAAGSCHE RECHTBANK. Groote sigaretten en sha->dief stal. In den nacht van 5 op 6 October is er een brutale in braak gepleegd in de rookwaren- zaak van de gebrs. Dekker te Leide.n. De inbrekers W. S. en S. H. beiden te Leiden en ged. waren via de daken in het perceel gekomen, hadden bru taalweg een bakfiets met sigaren sigaretten en shag geladen gn waren huiswaarts getogen. S. was pas 29 Juni uit de gevange nis ontslagen. Eisch tegen S. 2 jaar ei tegen H. 1 jaar en 3 mnd. P. S. te Leiden had uit winstbejag 20 pakjes sigaretten en shag, van den diefstal afkom stig, bewaard. „Het was maar voor een nacht" was het excuus van verd. Eisch wegens heling 6 mnd. Uitspraken over 14 dagen. HAAGSCHE POLITIERECH TER. Keel dichtgeknepen. S. L. te Koudekerk had ge dacht, dat J. C. v. d. H. hem be lasterd had en daarom had hij v. d. H. tegen de muur geplant en diens keel dichtgeknepen. Plotseling begon verdachte te ontkennen en daarom zal de man met de dichtgeknepen keel gehoord worden. Drie tegen een. A. B„ C. v. V. en M. S„ allen uit Koude kerk hadden tesamen A. J. P. te Hazerswoude afgedroogd en diens fiets in de sloot gedepo- i neerd. Alle drie ontkenden van iets te weten; ze hadden P. niet J gezien en waren daar nooit ge weest. De getuigen vertelden het anders, elk kreeg een week gevangenisstraf terwijl ze f 15.75 schadevergoedng zullen moeten betalen. Postambtenaren stalen post- paketten. Gisteren stonden voor de vijfde kamer der recht bank te Amsterdam vijf ambter naren van de P. T. T. terecht, die in 1942 uit het postkantoor Centraal Station veie postpak ketten en zelfs heele postzakken hadden gestolen. De buit had den zij gedeeltelijk verkocht, gedeeltelijk geruild bij boeren voor levensmiddelen. De ambte naren, die allen reeds vele ja ren in dienst van de P. T. T. waren en nieerendeels een mooien staat van dienst hadden, zijn thans geschorst. Ter zitting legden zij een volledige bekente nis af. Zij zeiden tot hun daden gekomen te zijn, doordat zij te weinig verdienden. De officier van justitie, mr. dr. P. Kleer.e. merkte op, dat de loonen van de ambtenaren wel zeer gering waren als men rekent aan welke verleidingen zij geregeld bloot staan. Tegen den leider van het complot eischte de officier een jaar en zes maanden gevange nisstraf. Tegen de vier anderen elk tiet maanden gevangenis straf. Een broer van een der mannen hoorde wegens heling eveneens tien maanden gevange nisstraf tegen zich eischen. Uit spraak 11 Februari. vullen en de worst pl.m. 10 min. (bij gebruik van bloem 20 min.) in water van 80 a 90 gr. C. (te gen de kook aan) verwarmen. Daarna de worst even in koud water leggen. Wenscht u meer te weten voor de slacht bestelt dan het Vouwblad „de Slacht" (4 cent) bij den Voedingsraad te Den Haag, Dr. Kuyperstraat 8, giro 363081. V r aa g Hoe was de K, L. M. Indië-route? Antwoord; Amsterdam, Rome, Athene, Cairo, Bagdad, Karrachie, Jodhpur, Calcutta, Rangoon. Bangkok, Alorstar, Sin gapore, Palembang, Batavia, ('s Winters werd over Marseille gevlogen). Vraag: Hoe moet men een verweerde spiegel zelf bijwer ken. Antwoord: Bijwerken gaat niet. De spiegel zou opnieuw verzilverd moeten worden, doch dat is vakwerk. Wilt U iets weten? Vraag: Hoe moet lever- 'worst en bloedworst gemaakt worden? (hurslachting). Antwoord: Bloedworst. 1 lit r bloed. 500 gr. roggemeel, 250 gr. spek, gemalen kruidna gelen, 30 gr. (3 lepels) zout. Het spek in dobbelsteentjes snijden. I Het meel en de kruiden toevoe gen. Dc massa in darmen of ka toenen zakjes doen; deze niet te vast instoppen en dicht naaien. De worst in ruim water 1% u. gaarkoken. De worst is klaar ais er geen bloed meer uitkomt wanneer er met een breinaald in geprikt wordt. Bakleverworst. 2 Kg. lever, 1 Kg. spek, het hart, de wang, stukjes -zwoerd en spek. Doe bij de slachtafvallen zout, peper en nagelgruis (naar smaak). Om te birden: gort, haverdegort, ha vermout of bloem. De organen en het spek gaarkoken in water (pl.m. 1 u.) Alles malen of fun hakken, vermengen met de bloem of de gaargekookte an dere bindmiddelen. Dit met, kruiden en zooveel kooknat dat een dikke brij verkregen wordt, toevoegen. Darmen er stijf mee Officieele Mededeelingen Prijsverhooging caseïne met in gang van 28 Januari 1943. In het voedsel voorzieningsblad van 27/1/43 is opgenomen een nieu we prijsregeling voor caseïne bij aflevering door het in- en ver koopbureau voor zuivel aan han delaren in caseïne en door hande laren in caseïne aan caseïnever- werkende bedrijven. Deze prijs regeling, welke neerkomt op een verhoóging van de thans bestaan de prijzen, wordt door het be drijfschap aan de hem bekende handelaren en bedrijven toege zonden. Mochten er belangheb benden zijn, die de desbetreffen de regeling niet ontvingen, dan kunnen zij deze aanvragen bij het bedrijfschap voor zuivel, Laan v. Meerderv. 84, 's-Gravenhage. Houders van voorraden caseïne grooter dan 500 kg., met uitzon dering van producenten van ca seïne, ziin over de hoeveelheden boven 500 kg. de volgende hef fingen aan het bedrijfschap ver schuldigd: textiel caseïne f'0.27 per kg., zuurcaseïre ƒ0 23 per kg., Iebcaseïne 0 22 per kg. De vorenbedoelde voorraad- houders zijn verplicht van de bij hen aanwezige voorraden uiter lijk po 3 Februari 1943 naar den toestand op 27 Januari 1943 te 24 uur, ongave te doen op door het bedrijfschao te verstrekken for mulieren. Het bedrijfschap zal deze formulieren zenden aan de hem bekende voorraadhouders. Degenen, die in de termen va1]en deze opgave te doen en ?°en for mulieren ontvingen, ziin ver plicht deze bij het bedrijfschap aan te vragen. Bestelbonnen voor zomerzaai- granen en zaai-peulvruchten. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Zuid-Holland verzoekt de telers zich ten spoedigste te voorzien I van bestelbonnen ter verkrijging van zomerzaaigranen en zaa:- peulvruchten. j Deze bestelbonnen moeten bij de P.I.C.A.-secretarissen worden aangevraagd, terwijl met het oog op de bestaande vervoers- moeilijkheden dringend wordt aangeraden, deze bestelbonnen onverwijld bij de daarvoor in aanmerking komende handela ren in te leveren. Hierdoor kan een tijdige voor ziening worden bewerkstelligd, daar de handelaren reeds tot af levering moger overgaan. De verbruikersprijzen zullen zoo spoedig mogelijk worden be kend gemaakt. Men wachte hier evenwel niet op, doch neme thans aanstonds de noodige maat regelen. De prijs van Italiaansche man darijnen. De maximum-ver koopprijs voor Italiaansche man darijnen is vastgesteld als volgt: voor importeurs 9.30 per 100 kg. Voor grossiers 107.. per 100 kg. Voor winkeliers 13 >4 cent per 100 gr. De consumenten prijs mag op een halve cent naar boven worden afgerond. Het vragen van hocgere prijzen is strafbaar. Inlevering periodebonnen smeermiddelen. Aangezien bij handelaren in smeermiddelen misverstand heerscht omtrent de wijze, waarom de periodebon nen voor smeermiddelen bij de distributiediensten dienen in te leveren, volgen hieronder de richtlijnen. In het bezit der handelaren kunen zijn roode en blauwe pe riodebonnen, recht gevende op 0.5, 5 of 25 eenheden. Deze roo de of blauwe bonnen zijn ge merkt: a. bonnen „periode a", welke zoo spoedig mogelijk dienen te worden ingeleverd; b. bonnen „periode b" wel ke uiterlijk tot en met 28 Fe bruari 1943 kunnen v/orden in geleverd; c. bonnen „periode c", welke van le Februari 1943 af tot na der te bepalen datum geldig zijn. De handelaren moeten bij in levering der bennen gebruik ma ken van de opplakvellen MD 147102, met dien verstande, dat op elk oppiakvel slechts bonnen mogen voorkomen van gelijke waarde, gelijke kleur en betrek king hebbende op dezelfde pe riode. de bonnen dienen inge leverd te worden in veelvouden van 10 eenheden met een mi nimum van 10 eenheden. Dit houdt niet in dat op elk oppiak vel tot een n aarde van 10 een heden, moet voorkomen. Vol doende is. dat de gezamenlijke, in éénmaal in te leveren opplak vellen, met bonnen van dezelf de kleur beplakt, tezamen het vereisdhte minimum of veel voud van 10 eenheden bevat ten. Een handelaar, die b.v. in levert 1 oppiakvel met 6 blau we bonnen van 0.5 eenheden smeermiddelen „periode a", 1 oppiakvel met 4 blauwe bonnen van 0.5 eenheden smeermidde len „periode b" en 1 oplakvel met 1 blauwer, bon van 5 een den „periode c" tezamen 10 een heden van dezelfde kleur vor mende, voldoet aan de gestelde eischen. Koop, verkoop en aflevering van potasch. 'Met ingang van 1 Februari 1943 worden inge trokken de dispensatie van de verboden tot hst koopen, ver- koopen en afleveren van pot asch, welke dispensaties wer den verleend bij publicatie in April 1942. Dit houdt in, dat het met ingang van 1 Februari 1943 aan fabrikanten, importeurs, be en verwerkers van en handela ren in potasch verboden is, pot asch te koopen, te verkoopen of af te leveren, zonder schrifte lijke vergunning van den direc teur van het Rijksbureau voor chemische producten, Konings kade 15, 's-Gravenhage. 2 Handels-, dag- en avocd school: Typen, Steno p. c. 8, Ned. Handelscorr. 3 p mnd., mond. en schrift, ook Handelskennis, Boek houden. Duitsch, e. a. Spreekuur 23 u. Ac. v. Wetensch., Rapenburg 57, Leiden. 4448 2" Eiken houten Sjoelbak m. schijven z. g. a. n. te koop aangeb. 25. Adres St. Bernardusgesticht ka mer 41, S'heira. 4741 Te huur gevraagd Te huur gevr. te Lei den of Leiderdorp net be nedenhuis of parterre. 2 ka mers ensuite m. keuken en bergpl. en gemakken. Br. m. cond. no. 4752 bur. v. d. blad. 2 200 tot 700 roe teel- land te huur gevr., liefst omgeving Noordwijk. Br. aan G. WASSENAAR, agent L, Crt. Noordwijk B. Diversen 2 Openlijk dank aan de H Gemma voor 'n verkre gen gunst. 4753 2 Flinke Bijverdienste- Wenscht u dezen winter een flinke bijverdienste, vraag dan onmiddellijk 'n agentschap aan voor ver koop van Tuin-, Bloem en Landbouwzaden tegen hooge provisie. Firma J. VINK, Zaadhandel te War mond, Tel. 11S. 4356 2 Voorschoten. J. H. J. v. d. NOORT is verhuisd van de Molenlaan no. 1 naar de Bloklaan no. 1. Zegt het voort. 4752 2 Prijsopgaaf gevr. koe- of ruigemes- per M3. Le vering op tuingr. Roombur- gerweg, Leiden, gelegen aan vaarwater. Br. C. J. BATELAAN, Mauritsstr. 65, Leiden. 436 Vraag 2 Meubelen te koop gevr electro waschmach., stof zuiger, vloerkl., overgord., en keukenuitzet. P. HOOIJ- MANS, Verlaatweg 2 Zoe- terwoude (Dorp) 445 2 Heereniiets te koop gevr., bekend merk, en in prima staat. P. HOOIJ- MANS, Verlaatweg 2 Zoe- terwoude (Dorp). 445 Bare ui Personeel gevraagd 2* Twee Dienstboden gep, in Amsterdam, hetzij zusters of vriendinnen i, d en n. Br. no. 4677 bp v d. blad, 2 R. K. Meisje gevr. i 'e'e' direct, zelfst. kunn. wei Ijen, boven 18 j„ bankej bakkerij H. J. M. PE1 PERKORN, Kraaierstr. Aanra. Levendaal 139. 443 <2 Meisje gevr. met huise verkeer v. d. d. of d. en i Zondags vrij. Wed. BAK I KER, Rijksstraatweg 46! Wassenaar. 4fj 2" Naaister voor nien en veranderwerk gevr. I a 2 dagen p. mnd. Rijn zichtweg 7, Oegstgeesl tel. 25475. 474j 2* Bekw. Tuindersknec voor direct gevr. door J. WITTEMAN, Tuinarch tectuur Dorpsstr. 40, Oegstgeest. 474! 2 Werkster gevr. voor a 2 ochtenden p. weel Adres: Aalmarkt 4. 43f 2 Personeel gevr. in ee bloembollenbedrijf Duitschland, voor direc in diensltreding. Inl. bij A. ALKEMADE, Lijnbaan] weg 2, Noordwijk. 474 2 R- K. Dienstbode gev v d. en n„ liei kindertjes, leeftijd 18221 voor 1, 2. 43. Mevr. KERCKHOFF, Lorenlzka de 7. Leiden. 470 Person, aangebodel 2 R. K, Slagersknecht z. a. in slagersbedrijf. no. 4750 bur. v. d. blad. 2 B ood-, Banketbakkd b z. a., leeft. 24 j., ext Leiden of omg. Br. n< 444 bur. v. d. blad. Aanbod 2 Uw naaimachine moa langer mee. Laat ze oo eens goed nazien schoonmaken. Bijtijds vei holpen kleine storinge voork. kostb. reparaties. Pfaff-Naaimachinebuis. Leiden, Alléén Steenstr. ll Tel. 23795. 183 2' Leert zeli uw kleedin knippen en naaien! Pa, troonteekenen naar maai' volgens eer.v. methode bl ervaren gedipl. Leerarej club- en privélessen. Bejl spreken Dinsd., Woensji en Donderd M. L EPS KAMP. Plantsoen 11. 3971 2 Vloerkleed te koofi 50, bedden, paardenbak ren vulling prima 45 bed, een haardkachel 5jp hangklok 15, gascon* foor, 1 prima schrijfbuf 125. Te bevr. POLAf NEN, de Genestetstr. 30.| 452 2 Nieuwe een ruiter lijs ten te koop alsmede eel huishoudmangel 15. A J LANGEVELD, Oud] Vest 137. 44a 2' Lits Jumeaux van» 125, ledik. 20, nacht) vanaf 2.50, karpet 2.5 3 22.50' kamervloerzel 45, kinderledik. vam 1 15, 4 stoelen 2 arrasto» len 65. J. v. ROSSUJY Zuidbuurtw. 42, Z'woude. 443 2 Beige wintermantel I koop, m. 44 en een grijz m 46 (geschikt om jol gensjasje van te maken) p zw. damesschoenen o 40. Alles voor 17.50. 1 zien Zaterdag van 25 N. Rijn 78. 449

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 8