r .J "MOMENTJE" BINNENLAND DE LEIDSCHE COURANT. TWEEDE BLAD. VIERDAG 30 JANUARI 1943. NA TIEN JAREN Vandaag, 30 Januari, is het en jaar geleden, dat Rijks- ■esident von Hindenburg Adolf itler tot Rijkskanselier heeft D snoemd en een nationaal-socia- H ;tische regeering de macht in j, :n Duitschen staat overnam. Dat was een historisch oogen- Jk in de geschiedenis van uitschiand, welks beteekenis irre uitging boven het oogen- lik en zijn invloed zou doen gel- ijm ver buiten de grenspalen van it Duitsche Rijk. Deze regeeringswisseling was eer dan een gewone binnen- indsche politieke aangelegen- tuid, zij was van internationaal lang. Wanneer wij den SOsten Ja- 79 iari 1933 beschouwen van in- mationaal politiek standpunt, in beteekent deze datum de ge- iortedag van een groeiende acht, v/elke de hegemonie van ïgeland cp het vasteland van iropa zou breken. „Dit mad tsmonopolie, zoo iirijft de diplomatieke redac- ar van de „Tijd", droeg het eudoniem var „Volkenbond". ïSer de "igueur van dit machts- onopolie, aren Je zwakkere aten verplicht in het volken- indskoor mee te doen, overi gs zonder gevaar te loopen lor een andere gelijkwaardige irtij van eenzijdigheid te wor- in beticht, eenvoudig omdat die fijkwaardige partij niet be- ond." Na Jan. 1933 bestond die par- wel degeink en zij liet zich ik weldra gelden. Al'ereerst erd ee' aanvang gemaakt met e uitwisseling van den smaad Versailles. Wat vóór den rtigsten Januari 1933 het lei- nde parool van de NSDAP f is, namelijk de vernietiging in alle tegen Duitschland ge- shte bepalingen /an het Ver •ag van Versailles, is na den rtigsten Januari 1933 verwe- nlijkt Lot begon met de in- iering van den algemeenen enstplicht, daarop volgde de irbezetting van het Rijnland, aansluiting van Oostenrijk en t Sudete.iland en d"> uitscha- ling van Tsjecho-Slowakije, s „doorn in het Duitsche li- laam". Ten slotte ontbrandde de oor- g bij de vergeefsche pogingen de kwestie van den Pool- tien Corridor op vreedzame wij- te regelen. En thans staan de genstanders als brullende ieeu- en tegenover elkander, waarbij ij het merkwaardige schouw- lel beleven, dat het Amerikaan- he dollar-kapitalisme zich heeft angesloten bij zijn tegenpool, :t bolsjewisme. De oorlogstoestand heeft de irdenking van het tien-jarig Ktaan der nationaal-socialis- he regeering in een geheel an- licht gezet, dan men ge- enscht had. In plaats van het estelijk schijnsel van vreugde- iren en lichtbundels schietende hij nwerpers kleurt de oor- igsbrand dezen herdenkingsdag iet rossen gloed. Het Duitsche )lk kan zich thans niet aan een ibekommerde feestviering over- even, doch zal zich nu meer dan tit hebben voor te bereiden op in zoo groot mogelijke krachts spanning. „Niets, zoo schreef dezer da- in de Rijksleider dr. Robert ey, is ons geschonken, ook in de tekomst moeten wij alles, wat ij bezitten, zelf scheppen, ver deren en verdedigen. Onze rijd sedert 1914, thans weldra tdert twintig jaren, heeft ons it'd en onverbiddelij' gemaakt, et geheele Duitsche volk is astbesloten, ditmaal niet een alf uur te vroeg den strijd te aken." Ley besloot met de roorden: „Wanneer wjj in den In harden vast beraden alweer DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van gisternamiddag meldt: „In harden, vastberaden af weer sloegen de legers aan het Oostelijk front alle massale aan vallen der bolsjewisten af en brachten zij hun voorgenomen bewegingen al strijdend ten uit voer. In Stalingrad zijn tegen het Zuidelijke front woedende vijan delijke aanvallen gaande, waar tegen de verdedigers in weerwil van de grootste ontberingen en de veelvoudige meerderheid van den vijand stand bleven houden. De massale vijandelijke door braakpogingen in den Westelij ken Kaukasus stortten voor de Duitsche en Rjemeensche stel lingen ineen In het Koebange- fcied en in de steppe ter Zuiden van de Manycsj wc:eer, vijande. IijKe pantseraaiivsüen tot staan gebracht. In eer, tegenaanval verstrooiden Duitsche gepant serde afdeelingen een divisie bolsjewistische gardecavallerie en een infanterieformatie. Aange voerde reserves wierpen tus- schen de Donets en het gebied van den midden-Don de bolsje wisten naar het Oosten terug. Tegen de Westelijke flank van het gevechbgebied bij Woronesj voerde de vijand sterke strijd krachten aan. die in vastberaden afweer bloedig werden terugge slagen. Ten Noord-Westen van Woronesj duren de zware, heen- en weer-golvende gevechten voort. Ten Zuiden van het Ladoga- meer viel de vijand slechts in den sector van één divisie aan. Na harde gevechten werd hij met zware verliezen teruggesla gen. In Afrika zijn vijandelijke strijdkrachten, die onze stellin gen in het Westen van Tripolita- nië aanvielen, teruggeslagen. In Tunis alleen gevechtsactie van p'aatselijke beteekenis. Snelle Duitsche -gevechtsvliegtuigen vielen vijandelijke gepantserde verkenningswagens en spoorweg doelen aan. Duitsche en Italiaan- sche jagers en afweergeschut vernielden 9 vijandelijke vlieg tuigen." WORONESJ IN HET BRANDPUNT. Woronesj in het brandpunt. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Nu er in het Oos ten wat meer teekening in de fronten begint te komen, beoor deelt men de situatie met toene mend optimi-me. De aanva'len der bolsjewisten hebben op ver schillende punten van het front aan kracht verloren, terwijl aan den anderen kant de tegenstand der Duitsche en verbonden troe pen krachtiger is geworden. Dit is vooral het geval in het Zuiden, waar het Kaukasusleger zich vrijwel intact heeft terug getrokken. In den sector tus- schen Manytsj en Don, d. w. z. daar waar de beide rivieren sa menvloeien, schijnt het front thans stevig voor de bolsjewisti sche aanvallen afgegrendeld te zijn. Tusschen Don en Donetz is het op het oogenblik' vrij rustig. Het brandpunt van den strijd is nog steeds het gebied ten Westen van Woronesj, waar de bolsjewisten hevige aanvallen ondernemen op den Westelijken vleugel der inmiddels met re serves versterkte Duitsche troe pen. Hier meldden de bolsjewis ten de verovering van verschei- strijd eensgezind blijven en werkelijk al onze krachten ge ven, zal ook ons allen den zegen eener gelukkiger toekomst ten deel vallen. Eerst echter zal de helm nog vaster gebonden wor den, hamer en ploeg nog vaster In de vuist genomen worden." dene dorpen ten Westen van Wo ronesj, die echter, naar men hier verklaart, nog in handen der Duitschers zijn. Daar de strijd hier nog in vollen gang is, is de afloop ervan nog onzeker. In het centrale deel van het front is het op het oogenblik rustig. ITALIAANSCH WEER- MACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van gisternamiddag luidt: „In Westelijk Tripolitanië heb. ben onze eenheden aan een voortdurenden Britschen druk krachtigen weerstand geboden. In tegenaanvallen werden vijan delijke afdeelingen, die optraden tegen een van onze verkennings formaties, afgeslagen. Aan het front in Tunis hebben de Spilstrijdkrachten nieuwe stellingen veroverd en ze on danks hevige tegenaanvallen van den vijand hecht in handen ge houden. Italiaansche en Duitrche ja gers hebben in luchtgevechten zeven vliegtuigen neergeschoten en drie op den grond staande toestellen vernield Sfax, in Tunis, is gisteren door vijandelijke vliegtuigen in ver scheidene golven met bommen aange"allen. De schade is aan zienlijk. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Engelsche vliegtuigen hebben in de omgeving van Cefalu eeni- ge brisant- en brandbommen neergeworpen en in dezelfde streek een personentrein met mi- trailleurvuur bestookt. Ook in de provincies Palermo en Co- senza werden mitrailleurvuur- aanvallen gericht op spoorweg- trajecten en verkeerswegen. De aanvallen eischten in totaal acht dooden en negen gewonden. Een vijandelijke aanval op Scicli (Sy. racuse) eischte achttien dooden en 25 gewonden onder de be volking en deed eenige woon huizen instorten." Arbe dsmobillsatle REDE VAN GOUWLEIDER SAUCKEL. De algemeen gevolmachtigde voor de „Arbeitseinsatz", gouw leider en rijksstadhouder Sauckel heeft Vrijdag te Weimar het woord gevoerd op een groote bij eenkomst van de N.S.D.A.P. over zijn verordening inzake de aan melding van mannen en vrou wen voor werkzaamheden voor de rijks verdediging. Er is niet de minste reden, zoo zeide hij, te twijfelen aan de sol daten of aan de toekomst van Duitschland. Duitschland moet één enkele wapensmidse worden en de weermacht het best mo gelijke aan wapens beschikbaar stellen. Niet de strijd om Stalin grad, doch alleen het feit. dat de oorlog zijn hoogtepunt tegemoet gaat, heeft geleid tot het in wer king treden van de reeds in April van het vorige jaar voor bereide verordening inzake den aanmeldingsplicht voor arbeid voor alle Duitschers. Vervolgens keerde Sauckel zich tegen de door de vijanden verspreide beweringen met be trekking tot de „Arbeitseinsatz" in Duitschland. Deze heeft niets gemeen met slavenhouderij of deportatie. De millioeenn bui- tenlandsche arbeiders voelen zich in Duitschland op hun ge mak. Om dezen buitenlanders een voorbeeld en aansporing te geven, worden thans weder Duit sche menschen ter beschikking gesteld van de oorlogsindustrie. Door de mobilisatie van nieuwe millioenen arbeidskrachten heeft Duitschland tegenover de vijan delijke mogendheden opnieuw een grooten voorsprong verkre gen. Stap voor stap, naar gelang de Duitsche bewapeningsindüs- trie menschen noodig heeft voor nieuwe werkzaamheden, zal nu de verordening inzake de „Ar beitseinsatz" van alle Duitschers in werking treden OORLOGSGRAF. Aan alle dooden. Hoe velen liggen nu reeds lang verzonken, In 't stil en kil en namelooze graf En wachten er, óf van Gods glorie dronken Of louterend, den dag van opstaan af? Of dieper ook misschien? Zou't moogTijk wezen? Zij hadden hier op aarde toch hun hel, Waarheen de barstende granaten hen verwezen? Die hel was bloed en dood en brandde feL Nu liggen zij in 't vreemde land begraven, Diep onder sneeuw of onder 't heete zand. Hun vaderland, Heer, was eens uwe gave. Hun dood de dood voor 't hun geschonken land. Zij liggen moe en afgemat te wachten Op 't uur dat alle tijden zijn vervuld. Zij wachten donk're dagen, donk're nachten, Tot aan den dag, dat Gij hen roepen zult Bedenk dan, Heer, dat zij hun huis verlieten Voor 't naad'ren van een ongewissen dood, En laat hen van het leven dat genieten, Waartoe Gij hen de poort des levens sloot. Ook in Italië. In enkele belangrijke takken van de Italiaansche bewape ningsindustrie zal een aantal vrouwelijke arbeidskrachten te werk worden gesteld om zoo doende mannelijke arbeidskrach ten te vervangen. Het ministerie van corporaties heeft bepaald, dat met ingang van 1 Maart mannelijke arbeidskrachten in theaters, bioscopen en andere instellingen van vermaak door vrouwelijke werkkrachten ver vangen moeten worden. In het transportbedrijf wor den mannelijke werkkrachten door vrouwelijke vervangen. Binnenkort zullen nieuwe maat regelen worden genomen om tal rijke groepen van arbeiders in de huisnijverheid nuttiger werk zaamheden te laten verrichten en om de mannelijke werkkrach ten in het hotel- en restaurant bedrijf, in de confectie-, mode- en levensmiddelenzaken door vrouwelijke werkkrachten te ver vangen. Het tewerkstellen van vrou wen blijft vooreerst beperkt tot enkele jeugdige jaargangen, alsmede tot ongetrouwde vrou wen, die geen arbeid verrichten. Zelfs in Australië. De algemeen gemachtigde voor den arbeid in Australië, Wurth, heeft bij verordening algeheele volmachten gekregen voor de mobilisatie van de mannelijke en vrouwelijke werkkrachten, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Sydney. Generaal Giraud heeft ver klaard, dat er op het oogenblik geen kans bestaat op een „en kele uniforme Fransche bewe ging". De eenige overeenkomst tusschen hem en generaal de Gaulle betreft het tot stand brengen van een „contact" in militaire, economische en finan- cieele kwesties. Het in Engelsch-Amerikaan- schen dienst varende Zweedsche stoomschip „Neva' is getorpe- deerd. Van de uit 21 koppen be staande bemanning zijn twee personen gered, die in een ha ven op IJsland aan land zijn gebracht. De overigen worden vermist. INSPECTIEREIS OPPER BEVELHEBBER. De opperbevelhebber West, ge- neraal-veldmaaschalk von Run- stedt, heeft de laatste dagen een inspectiereis door Nederland gemaakt. Bij deze gelegenheid woonde de veldmaarschalk oefe ningen van alle wapens der in Nederland staande troepen bij en overtuigde hij zich van de voortdurende paraatheid en ge vechtskracht der voor de kust verdediging bestemde weer- machtsonderdeelen. Voorts in specteerde generaal-veldmaar- schalk von Rundstedt op zijn reis nieuwe kustverdedigings- werken. BOTERBON 07 IN ELK GEVAL INLEVEREN. Anders geen margarine of vet Wij herinneren onze lezers er aan dat de bonnen 07 van de bo- terkaart uiterlijk heden (Zater dag) ingeleverd moeten worden hetzij bij den slager, hetzij bij den détaillbd in margarine. In dien men de bonnen niet inle vert zal men het rantsoen voor de distributieperiode van 16 tot en met 27 Febr. moeten missen. METALEN KEUKENGEREI EN SERVIESGOED. Geldigheidsduur van loopende bonnen verlengd. De geldigheidsduur van de bonnen voor keukengerei en ser viesgoed, reserve 3-77, 3-78 3-79, 3-80 en 4-77, 4-78, 4-79 en 4-80 van de bonkaart voor voedings middelen 13e periode k 310 en k 410 (dus de bonkaarten voor kinderen tot en met 13 jaar) is verlengd tot en met 28 Februari 1943. Men kan dus tot en met bovengenoemde datum op deze bonnen, bij gelijktijdigen af gifte van één der punten 01 tot en met 04 van de EV-kaart voor serviesgoed, naar keuze meta len keukengerei of serviesgoed koopen. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 1 Februari tot en met 30 April 1943 geeft de met „06 kf' gemerkte bon der DZ-kaart voor vaste brandstoffen voor kookdoel einden recht op het koopen van één eenhr1 vaste brandstoffen, met uitzonareing van anthraciet. BONAANWIJZING VOOR SMEERMIDDELEN. Van 1 Februari 1943 af, geven de met „periode c" gemerkte bonnen v. smeermiddelen recht op het koopen van het op den bon aangegeven aantal eenheden smeerolie. GENERATOR-ANTHRACIET EN BAGGERTURF VOOR FEBRUARI 1943. Van 1 tot en met 28 8Februari 1943 heeft elk der met de woor den „generator anthraciet veer tiende pediode" gemerkte- bon nen recht op het koopen van 1 hectoliter (maximum 75 kg.) ar.thracietnoo jes 4 of 5. In het zelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generator-turf veertiende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 5