Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad Sport: M. Zonderop. Leiden: Red. Omgeving: Roozen, Leiden: Red. Letteren cn Kunst: Br. Schneiders, Leidenverantwoordelijk voor de idvertentiën: C. de Heiden. Leiden. Zon onder 5.22 u. Zat.av. Zon op 8.24 u. Zond.ocht. Zon onder 5.24 u. Zond.av. Zon op 8.22 u. Maand.ocht. Xusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Zat.d. 30.1: 2.22 op. 12.22 onder Zond. 31.1: 3.37 op. 12 58 onder. Mnd. 1.2: 4.52 op, 13.44 u. onder, Dinsd. 2.2: 5.59 op, 14 39 onder. neer zijn nationale levensrechten niet erkend worden, n.l. te leven volgens de wet, die overeenkomt met zijn aard en niet te moeten leven volgens een wet, die van buiten af, als bijvoorbeeld de li berale democratie, aan het Duit- sche volk wordt voorgeschreven. Voor Duitschland beteekende het resultaat van den eersten wereldoorlog een onophoudelijk, materieel en geestelijk, maar ook moreel proces van verarming, dat bevorderd en gestimuleerd werd door den in Duitschland geves- tigden invloed van westerschen geest. In dit verband is de in vloed van het Jodendom op het Duitsche volk van bijzondere beteekenis De mogelijkheid van deen invloed werd door de wes telijke democratieën verlangd, waartoe zij eischten, dat alle hin derpalen, die in het Duitsche volk tegen het binnenstroomen van het Jodendom waren opge richt, zouden worden neerge haald. DE INVLOED VAN HET JODENDOM. Het Jodendom van het Oosten, dat uit de ghetto's het Duitsche rijk binnenstroomde, greep deze gelegenheid aan. Nadrukkelijk moet hier worden vastgesteld, dat de invloed van het Jodendom in den boezem van het Duitsche volk funest werkte. Door den in vloed van het Jodendom werd af breuk gedaan aan alle tucht, door den invloed van het Joden dom werden alle traditioneele begrippen van ordening stukge slagen, werd de kern des volks versplinterd en verstrooid, kort om werd onhoudbaar de weg be reid voor het bolsjewisme, dat voorbereid en bevorderd werd door de economische leegbloe- ding, door de massale werkloos heid en dergeliike verschijnselen van een teugelloos, liberaal, ka pitalistisch stelsel. Dit te con- stateeren, is uitsluitend een aan gelegenheid van het Duitsche volk. dat ontelbare offers heeft moeten brengen, onzegbaar leed heeft moeten verduren en einde- looze gevaren en grooten neer gang daardoor heeft moeten be leven. En het is uitsluitend een aangelegenheid van het Duitsche volk, wanneer het in noodweer het besluit genomen heeft, het Jodendom uit zijn volkslichaam te verwijderen. MOSKOU GREFP NAAR DE MACHT. Nog al te goed herinneren wij ©ns den toestand, die in het jaar 1932 zoo ver gevorderd was, dat Moskou er aan dacht in Duitsch land naar de macht te grijpen en inderdaad niet ver van die moge lijkheid verwijderd was. Wan neer aan deze ontwikkeling, die juist door de zoogenaamde vre desverdragen aan het Duitsche volk was opgedrongen en door den voortdurenden invloed der westelijke mogendheden werd bevorderd, geen halt zou zijn toe geroepen, dan zou er tien jaar geleden een unie der socialisti- eche scrwjetrepublieken ontstaan zijn, die in het westen haar grens had in het Rijnland, dus in de nabijheid van Nederland. Doze ontwikkeling, met alle verdere gevolgen van die enorme machts concentratie, zou ontstaan zijn. wanneer Adolf Hitler en zijn N. S.D.A.P. er niet geweest waren, die den strijd tegen de toen ge weldig voorkomende vijandelijke mogendheden hebben opgeno men. Want hoe stond het met de krachtsverhouding? Aan den eenen kant was er één man, die half blind na vier jaren van uiterst zwaren strijd aan het front in het vaderland terugkeer de en daar aantrof een gebroken, murw gemaakt, bijna wanhopig geworden volk, waarin alle te genkrachten. die door de vijande lijke mogendheden waren losge laten, vrij konden woeden. Aan den anderen kant stond werkelijk de geweldige wereldcoalitie van de mogendheden, die toen door hun militaire exponenten en ju ridische verdragsmiddelen over de geheele aarde een volkomen machtsontplooiing hadden ver kregen, zooals in het geheel niet meer te overtreffen viel. Een on gelijker en ongunstiger krachts verhouding als toen, n.l. aan de eene zijde de eene man en aan de andere zijde de gezamenlij ke krachten, die alle machtsmid delen in hun bezit hadden, welke tegen Duitschland gericht waren, kan men zich eenvoudig niet voorstellen. Hij zelf, de onbeken de soldaat, ging uit in dien don keren nacht van het Duitsche lot. uitgelachen, omringd door viian- den en gehaat bij allen, die bin nen en buiten het Duitsche volk Duitschland vijandig gezind wa ren. Hij bezat niets anders dan dit eene, n.l. het geloof in het Duit sche volk en het was dit geloof, dat hem in staat stelde dien zoo ongeliiken strijd te aanvaarden, den strijd die, uit ziin hart voort komend, zich geleidelijk mee deelde aan de andere Duitschers, den strijd, die in een wisselvalli ge worsteling om het Duitsche volk via successen en tegensla gen leidde tot dien binnenland- schen politieken strijd, die het geheele Duitsche volk deed ont waken. De man en zijn bewegir.g beelden toestanden, die aan de nationaal-socialisten, die aantra den voor den strijd der bevrij ding, op sommige oogenblikken reeds den adem dreigden te ont nemen. Maar juist uit die over tuiging, niet anders te kunnen handelen en te moeten handelen, en uit het fanatieke ookomen voor deze idee, werd tenslotte de zege behaald, die voor den dag trad op den dertigsten Januari 1933. Die dag is derhalve het symbool van den zegevierenden strijd van het geloof in het Duit sche volk Dit onwrikbare geloof in het Duitsche volk en het onvoor waardelijk optreden voor het Duitsche volk is het nationaal- socialisme, dat ons Adolf Hitler gegeven heeft en dat is gewon nen uit het reehtstreeksche bele ven van den Duitschen noodtoe stand. Duitschland leed aan het geestelijke verval, dat tot uitin-g kwam onder de vlag van een niet te remmen liberalisme en tevens leed het aan de verarming, die ontstaan was door de even on geremde kapitalistische uitbui tingsclausules van de vredesver dragen. DE NAT.SOC. LEVENSWET. Tegenover de heerschappij van kapitaal en geld stelde de Fueh rer den socialen eiseh, dat de ar beid de hoogste waardefactor moet ziin en in plaats van de li beraal-democratische sn'itsing in individuen zonder onderscheid stelde hij de nationale gemeen schap van het door bloed ver bonden volk. Aldus schiep hij als onze hoogste volksche waarde- ordening de nationaal-socialisti- sche levenswet, als de doelmatig ste ordening van het gemeen schapsleven voor het Duitsche volk On deze nationaal-socialisti- sch.' levenswet hebben wij onge looflijk fel gestreden. Zij is ge wonnen uit de ervaring var. het Duitsche volk in eeuwen, in een tijd van strijd die zijns gelijke niet kent. Daarom geldt zij voor het Duitsche volk. Het is echter on- ze overtuiging, dat deze levens wet de levensvorm is van den Noordsch Germaanschen mensch, omdat zij het individueele .leven van dezen Noordsch-Germaan- schen mensch bevestigt en in het optreden voor de gemeenschap van zijn volk tot ontplooiing brengt. Voorwaarde voor het op gaan in de ordening volgens de beginselen van het nationaal-so- cialisme als de doelmatige orde ning van het gemeenschaosleven is echter, dat men uit eigen kracht van beslissing het nat.- -ocialisme als levensbasis erkent. Daarom ook hebben wij hier in dit land alle vormen van politie ke organisaties geplaatst op den Grondslag der vrijwilligheid, met dien verstande, dat zij tevens een beroenstaak van souvereinen aard te vervullen hebben. On dit oogenblik, waarop het op 30 Januari 1933 voor de ge heele wereld zichtbaar nationaal- sociaiistisch geworden Duitsch land den weg onder leiding van Adolf Hitler opging, teneinde ziji. levensrechten te verkrijgen, verzame'de zich de coalitie van a'len. die tevens de vijanden van het nat. socialisme en daar mede de vijanden van het Duit sche volk zijn. Het kapitali-me als de heerschappij van uitbuiting door de materieele krachten van het geld. en het bolsjewisme als de concentratie van de raslooze massa zijn thans tot den aanval overgegaan. Wat wi'len deze vijanden anders dan de uit hun innerlijkste natuur voortkomen de bedoeling, het nat. socialis tische Duitschland te vernieti gen? Uit de gelederen van on ze tegenstanders hooren wij al- tij .i weer dat zij zich verzetten tefen de plannen van het Duit sche volk tot overheersching van de wereld en te'en der door het nationaal socialisme uitgecefen- den gewetensdwang. Terwijl wij de Sri'moaendlyeden niets anders dan onze leefruimten wil len organiseeren. die volkomen bereid en in staat zijn om een economische en cultureelê' uit wisseling aan te gaan met alle ander leefruimten en, ter wijl voor ons het nationaa1 socialisme of het fascisme of de Jaoansche levensordenin" op duidelijke wijze ongebouwd schijnen te zijn op de eigenschap pen des bloeds van ons volk en geen export-artikel ziin spreken thans de verantwoordelijke man nen van de Ver. Staten er in alle toonaarden over, dat de Ver. Staten tot taak hebben, een we reldordening tot stand te bren gen en voor alle tiiden te waar borgen, en tevens de democratie en het christendom, zooals zij het« bedoelen, over de geheele wereld uit te voeren. Zij zijn het dus. die met hun wereld-imoe- rialisme abe organische levens mogelijkheden in het nauw bren gen en bedreigen, terwijl zij niets anders hebben aan te bie den dan hun internationalismen die alle met elkaar uiteindelijk slechts dit resultaat geven, dat zij de volksche waarde-ordening. waarop wij Europeanen ons heele cultureele leven hebben opge,-' bouwd. ontbinden en vernieti gen. Want alleen dit Europee- 'che continent bracht de bonte veelvuldigheid der volkeren en stammen als eigen persoonlijk heid te voorschijn, die de grond- sla j en het uitgangspunt is van den rijker bloei en van het bij zondere .karakter der Europee- sche beschaving. Wat kunnen echter onze tegenstanders als resultaat van dezen strijd, die de offers daarvan wel de moeite waard doet schijnen, anders aan bieden, dan slechts hun verbur gerlijkte materialistisch gewor den wereld en maatschappij en menschelijke betrekkingen, die nergens een sprank van hoop tot nieuwe ontplooiing laten opko men, doch altijd slechts het tee- ken dragen van aangeleerde rou tine. UITGELEVERD AAN HET BOLSJEWISME. De mogelijkheia, ons met hun geest- er. zielloozen levensvorm gelukkig te maken, hebben de We^ gelijke mogendheden zich zelf echter ontnomen, door met een ongekend misdadige frivo liteit hst Europeesche midden en daarmede Europa krachtens een verdrag aan het Bolsjewisme uit te leveren. Het gevoig van deze belofte van uitlevering trad met een niet meer te ontkennen dui delijkheid tvoorschijn ter ge legenheid van een gebeurtenis der laatste dagen. Roosevelt en Churchill wilden met Stalin con- fereeren om de mMi'aire en po litieke gevolgen, die uit dezen wereldoorlog ontstaan, te bespre ken en vast te legen. Roosevelt en Churchill waren bereid, Sta lin op elke dcor hem te noemen n'^ats te onf*noe4en. Stalin wee~ dit van de liand. Hij wil geen besprekingen, die ziin plannen zouden kunnen remmen. Er zijn lieden, die zich er me de vergenoegen, thans te herin neren aan het jaar 1918 Dit soort vijandige propaganda is ons niet onwelkom. Zij zal zoo eindigen als de bekende V-propaganda v an het jaar 1941. die den ter genstander zoo krachtig in het gelaat heeft teruggeslagen, dat zij ijlings ermee opgehouden hebben. Wanneer degenen, die door de vijandige propaganda zijn misleid, aan het eind van dit jaar zullen constateeren, dat de Spilmogendheden er in het ge heel niet aan denken ineen te storten, doch een uiterst krach- 'ig verzet bieden, dan zullen zij juist door deze propaganda er ever worden ingelicht, dat er toch geen herhaling komt en dat de tijd voor de Spilmogend heden werkt. Stalin zal wellicht op gelijke wijze, zij het lang niet zoo naief, doch stellig uiterst consequent denken. Wanneer er een 1918 zou kunnen ontstaan, dan moet ook de geheele verdere ontwik keling volgen, dia het Duitsche volk tot 1942 heeft meegemaakt, evenwel zonder de mogelijkheid, dat een Adolf Hitler en een nat.- socialistische Duitsche Arbeiders partij het stuur op het laatste oogenblik omgooien. Stalin re kent er blijkbaar op dat een door verliezen van den oorlog te leurgesteld en door het uitmoor den van zijn leiders naar Rus sisch model stuurloos geworden volk, des te spoediger tot het bolsjewisme zal vervallen naar mate het zich gaarne er toe zal laten bepraten, mede aan te tre den in een veldtocht van wraak tegen het Westen, voor welks bescherming het te vergeefs is leeggebloed. Welke mogelijkheid er echter voor dit Westen, en wel met inbegrip van de Engelsche eilanden, ontstaat, wanneer er van het Rijnland tot Kamsjatka een unie van socialistische Sov jet-republieken aanwezig is met de onverwijlde concentratie van menschelijke, en economische krachten en grondstoffen, kan men afmeten aan hetgeen het bolsjewisme aan oorlogs- en menschenmateriaal na zijn twin tig jaren van lijfeigenschap thans in het Oosten vermag op te brengen. Thans wordt Stalin echter van een niet meer te overtref fen duidelijkheid. Niet alleen dat hij zijn invloed verlangt in het Zuid-Oosten en in Midden-Euro pa, doch hij eischt thans ook Petsamo en Narvik. De eischen inzake de Dardanellen, met wel ker prijsgave de Fuehrer inder tijd waarschijnlijk nog een nieuw uitstel ter onderwerping van En geland had kunnen afkoopen, heeft hij stellig niet opgegeven. Zooals bekend, verlangen de bolsjewieken ook de vrije door vaart door de Sont, het Kattegat en het Skagerak, militair door steunpunten beschermd. Zijn dit de doelstellingen, die het bolsje wisme nog rechtstreeks in het kader van de militaire acties zich voor oogen houdt, zoo zal het bij het opnemen van het oude parool der wereHrecoluttj „proletariërs aller landen ver. eenigt u" niet rusten voordat hel zich in alle deelen der wereli genesteld heeft. Verschijnselen, die wij thans in Engeland en Amerika kunnen constateeren en die wellicht door de acteun slechts als een soort spelen me vuur beschouwd worden, zoudei op een schrikbarende wijze to bloedige ernst worden. Wat onze tegenstanders der halve aan Europa zouden kunL nen brengen is een verschrik® kin? zonder eind, een eeuwig*! oorlog der conflicten tusschcL de bolsjewistische en Amerikaan! scire wereld imps rial ismen, ei Europa zou het blijvende slage' veld zijn voor dit conflict. Daar om is het nat.-socialistisch! Duitschland, getrouw aan de wel lo volgens welke het den binnen- landschen politieken strijd tegei :r diezelfde tegenstanders heeft aai oi vaard en roemvol beëindigd thans aangetreden voor het be-la staan en de toekomst van Europa DOEL VAN DE NIEUWE ORDENING. n De nieuwe ordening van Euro pa, zooals wij haar ons indenken o] heeft een doel, nl. het bestaan ei de levensmogelijkheid der Euro c peesche volken te waarborgei t en nun innerlijke vruchtbaarheii als ontplooiende kracht in wer i< king te laten treden. Deze orde >1 ning streeft er niet naar een dee 1 klem te houden ten gunste vai het andere, doch beeft ten doel geen kracht verloren te latei i gaan, geen vruchtbaarheid onge t bruikt te laten. Elk der Euro peesche naties moet komen to de hoogste en beste ontwikk® ling, die aan haar eigen is. Daar? om wijzeii wij ook een lib&ralei i statenbond 'nahr het voorbeeli i' van d&n Volkenbond van d 1 hand, daar deze slechts het ge5 vaar in zich bergt van de over-' heersching door den num-eril1 sterkere. Wij willen de national! I1 en sociale ordening ook tusschei1 de naties, waarin elk de plaats ii de gemeenschap moet innem-en1 die haar toekomt krachtens haaf cultureele vermogen, haar be reidwillighieid tot militair op1 treden en haar economische pres1 tatievermo-gen voor de gemeen schap. In deze ordening is het in divkfu geen object maar subjec van de ontplooiing. Het inzicht dat de gebeurtenissen, die onver mij'dielijk uit den gemeenschap pelijfcen uiterlijken nood de po litieke en cultureele toe-naderinj j en de vorming eener groote ruim te van bescherming en econo misch leven in Europa bevorde ren, niet toevallig deze uitwer king hebben, doch rechtstreek ve-iband houden met den opbloe van het Duitsche volk, vormt h: putnt van uitgang voor den wi tot leven en ontwikkeling vai het jonge Europa, dat op de slag velden zijn toeko-mst beschermt. Het eerste deel van den strij-c om het nieuwe Europa bracht al voorwaarde om de aanvallen vai het Oosten en Westen te kunnei weerstaan, de militaire aaneen sluiting van het vasteland. Hei tweede deel bracht het terug slaan van den in 20-jarigen hee rendienst voltrokken bolsjewist! scben opmarsch en de uitbreidin; van de grenzen van Europa tol de noodige leefruimte. Thans, id het derde deel, gaat het er ord tegelijk met de handhaving van den wal tegen het Oosten, den aanval der Westersche kapitalisJ tLscbe krachten af te weren] Daarmede zijn wij getreden in d« beslissende phase van dezen strijd. Geweldig en nauwelijld te overzien is het strijdtooneelj geweldig en nauwelijks te begrij pen de afmeting van den strijd! Li deze worsteling moet aan den overwinnaar, die d-oor het lot is uitverkoren, een beproeving zijd opgelegd, zooals slechts toege dacht is aan hem, die tot een

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2