GROOTSCHE HERDENKING VAN DEN DERTIGSTEN JANUARI 1933 ie Rijkscommissaris en Mussert spreken in den Dierentuin te Den Haag ATERDAG 30 JANUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10468 nreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 DAfiRI AH VlkOR I.F.inFFU FN OMSTffFMFN c- M- van Hamersveld, Directeur, elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 llrtUBLAU VOVK LL.1UE.IN tIN VMS 1 KLnEin Th wilmer Hoofdredacteur. ten gelden. In deze zoo nauwer wordende wereld botsten de krachten in het Europeesche ge bied tegen elkaar op. In plaats evenwel nu haar onontkoomba re lotsgemeenschap in te zien, raakten deze krachten met elkaar handgemeen en gaven zoodoen de gelegenheid tot vrijer ont plooiing aan de buiten Europa staande machten, ondanks het feit, dat deze voor alles tevoor schijn kwamen met zulke nega tieve vooruitzichten en invloeden als het bolsjewisme in het Eura- sische gebied. DUITSCHLANDS LOT IS EUROPA'S LOT. Thans kunnen wij constatee- ren, dat het lot van het Duitsche volk feitelijk het lot van het Europeesche gebied bepaalt. Ge raakt het Duitsche volk in een toestand van ruchtdragende or dening, dan gedijt het continent, wordt deze ordening aan het Duitsche volk' ontzegd, dan zul len er altoos slechts heillooze spanningen bestaan. Wanneer wij ons de grootte en eigenschappen van het Duitsche volk voor oogen houden in verband met zijn cen trale ligging, dan zien wij, dat hier een logische samenhang aan wezig is. Destijds evenwel, in het jaar 1914, waren de uiterlijke omstandigheden van bedrieglij ken aard, omdat de uiterlijke voorteekens; die den machtsgroe- peeringen aankleefden, tenop- zichte van de centrale mogendhe den Duitschland en Oostenrijk door den zich modern noemen den tijdgeest zelfs in den boezem van het eigen volk als reaction- geworden zonder toen de laatste nair werden bestempeld en uit gekraamd. De afloop en het resultaat van den toenmaligen strijd in den eersten wereldoorlog zijn be kend. Aan alle fronten onver slagen ondanks een geconcen treerde bestorming, veroverde het Duitsche volk voor zichzelf geleidelijk militair de vrijheid in den rug, maar wegens gebrek aan een vastberaden politieke leiding hield het thuisfront geen stand, murw geslagen als het immers was door een geleidelijk verval tot algeheele armoede, dat ver oorzaakt was door het toenemen de tekort aan levensmiddelen. Europa heeft uit deze ineen storting van Europa niets ge wonnen. De vijandelijke mogend heden hoewel de Ver. Staten zich tenslotte terugtrokken en Europa aan zichzelf overlieten, na mede het onheil te hebben aangericht slaagden er niet in op Europeeschen bodem een or- KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben, hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Ne derland willen toetreden. 1.2.'43 Rotterdam, 9 uur, Deut- sches Haus, Westzeedijk. DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 31 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golf lengte 415 meter, naar de stem der S.S.: onderwerp: „Het Rijk en wij." MEDEDEELING. Aan de familieleden van de Vrijwilligers in de Waffen- SS. en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: De leider van het Ne derlandsche Arbeidsfront heeft het volgende bepaald: Alle vrijwilligers in de Waf fen-SS en het legioen hebben evenals hun familieleden, vrij toegang bij alle uitvoeringen van Vreugde en Arbeid. Voor het af halen van toegangsbewijzen kan men zich wenden tot de plaatse lijke kantoren van het N.A.F., af- deeling Vreugde en Arbeid. Men dient papieren mede te brengen waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratia toegangsbewijzen. dening tot stand te brengen, die de krachten der Europeesche vol ken tot een zinrijke en vrucht bare harmonie bracht. De split sing in overwinnaren en over wonnenen, in zoogenaamde bezit ters en niet-bezitters moest ge handhaafd blijven. Deze politiek had slechts dit eene tot resultaat: de ongeremde groei van het bol sjewisme, dat Europa recht streeks bedreigde en van het Amerikanisme der Ver. Staten, dat Europa steeds meer in het nauw dreef. Dit resultaat, vast gelegd in de dictaten van de Pa- rijsche voorsteden, kweekte voortdurend nieuwe conflicten. De toestand, die ontstaan was door de zoogenaamde overwin ning van de geallieerden, bracht in werkelijkheid geen vrede, doch was slechts de bron van blijven de verwarring en wanorde en de kiem voor nieuwe oorlogen. Duitschland is het midden van Europa en dit midden moet zijn overeenkomstige bestaansmoge lijkheden hebben en wel sociaal, nationaal, d.w.z. onafhankelijk van de invloedsfeer van vreemde mogendheden, de ter beschikking, staande leefruimte, die gebruikt wordt in gemeenschap met de andere Europeesche volkeren, alsmede de mogelijkheid om te leven volgens zijn eigen levens wetten. Alle mogelijke plannen, waarmede men toen steeds weer voor den dag kwam, mochten niets baten. Het Duitsche vol kan niet stil blijven zitten, wan- 2.2.'43 Tilburg, 9 uur, Lange Schijstraat 66. 2.2.'43 Den Bosch, 15 uur, Ho tel Noord Brabant, Markt 45. 3.2.'43 Roermond, 9 uur, NSD AP, Swalmerstraat 61. 3.2.'43 Venlo, 15 uur Deutsches Haus, hoek Wiïlemstraat. 4.2.'43 Arnhem, 9 uur, Wever straat 16b. 4.2.'43 Hengelo, 15 uur. Deut sches Haus. 5.2.'43 Zwolle, 9 uur, Hotel Pe ters, Markt. 5.2.43 Assen, 15 uur, Dienstge bouw, Vaart Zuidzijde. 6.2.'43 Groningen, 9 uur, Con certhuis, Poelestraat. 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, Huize Schaaf, Breedstraat. 7.2.'43 Amsterdam, 9 uur, School Iepenweg 13. 8.2.'43 Utrecht, 10 uur, Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2.'43 Amersfoort, 10 uur, Dienstgebouw, Leusderweg. 10.2.'43 Den Haag, 9 uur, Café Den Hout. Bezuidenhoütscheweg. danken, dat u aan deze betooging deelneemt. Ik dank u ook voor uw woorden en vooral voor uw betuiging van trouw aan onzen Fuehrer. Het is nu bijna drie jaar geleden, dat onze weg ons hier in Nederland heeft bijeen gebracht en ik mag zeggen, dat het succes bij de oplossing van onze gemeenschappelijke taak, die wij hebben, den grondslag van vertrouwen heeft gelegd, die het uitgangspunt is voor steeds vollediger deelneming aan de uitvoering van de opdracht, die wij hier hebben. Dit vereenigt ons, Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten. Zoo ver eenigt ons ook de dag van he den, die teruggrijpt op den dag van tien jaar geleden, waarop de nationaal-socialistische Duitsche arbeiderspartij aan de macht ge komen is. Er zijn dagen in de geschiede nis van de volkeren en van de menschheid, die de vervulling schen te zijn van een tijd van den economischen, socialen, poli- tieken en vooral geestelijken strijd en die de voltooiing en be krachtiging van dien strijd be- teekenen. Tegelijkertijd zijn zij echter ook het begin eener nieu we naar grootere ruimten stre vende ontwikkeling volgens de zelfde wet krachtens welke dra gers van die ontwikkeling zijn aangetreden, zoodat deze dagen symbolisch als mijlpalen in de geschiedenis bestaan. De 30ste Januari 1933 is een zoodanige gekenmerkte dag in de geschie denis van het Duitsche volk, thans reeds van Europa, en zal bovendien nog zijn bijdrage le veren voor de ontplooiing van de wereld. Het Duitsche volk is in het jaar 1914 met oorlog overladen geworden zonder toen de laatste oorzaken, die tot dien oorlog ge leid hebben, duidelijk te hebben ingezien. Die oorlog scheen al thans aanvankelijk een Europee sche aangelegenheid te zijn en toch moesten de laatste oorzaken gezocht worden in de omstandig heid, dat de grondslagen van het toenmalige Europeesohe leven geschokt woren door krachten, die buiten het continent stonden en het ontstaan van economische, politieke en militaire zwaarte punten buiten het Europeesche gebied zijn invloed op den Euro peeschen toestand begon te la- De veldtocht in het Zuidoosten. Op 3 Mei 1941 kon op de Akropolis in Athene de Duitsche Rijksvlag worden geheschen Hottmann-Stapl-Pax m Aan een van de vele herden- ngsbij eenkomsten, die in ver- hillende plaatsen van ons land orden gehouden ter gelegen- >id van het feit, dat de Fueh- r van het Duitsche Rijk heden »n jaar geleden tot rijkskanse- werd benoemd, hebben de jkscommissaris, Rijksminister >ys Inquart en Mussert bijzon- re beteekenis verleend door it uitspreken eener herden- ngsrede. Het was de bijeen- imst, die gisteren, op den voor- 'ond van den dertigsten Ja- lari, werd gehouden in de groo- Dierentuinzaal in den Haag, welke werd bijgewoond door van vertegenwoordigers van aat, weermacht en partij, Ne- rlandsche autoriteiten en ver- genwoordigers der Nederland- he nationaal-scoialistsiche for- aties. De zaal, waarvan de balcons aren ingenomen door het vroo- ke wit en blauw van de blouses r nationaal-socialistische jeugd, as met rood vlagigedoek, gouden elaars, bladslingers en witte fingen omgetooverd in een im- sante ruimte. Eenige duizenden Duitsche en iderlandsche nationaal-söcialis- hebben daar geluisterd naar aorden, die getuigden van ijze- a vastberadenheid en een on- ikbaar geloof in de toekomst, tgesproken, rustig en waardig een moment waarin het harde den van den strijd rond Sta grad de herdenking van den irieusen fakkeloptocht, tien ir geleden in de Wilhelmstras- te Berlijn, haast op den achter- )nd dringt. Ms zoodanig hadden zij speci- ke beteekenis. Zij legden ge- genis af van de verantwoor- lijkheid, die beide nationaal- ialistische leiders weten te agen op dit historisch oogen- waarin een worsteling zon- weerga zal beslissen over de komst van ons continent, en li hun vertrouwen in den Fueh- in wiens handen het lot van ropa en van de Germaansche iden in het bijzonder is ge ld. herwinning van het Sudeten- id. In October 1938 werden de detenduitsche gebieden weer "rijd. De Pührer op zijn tocht •or Sudetenland aan de grens van Wildenau HoHmann-Stapf-Pax m 30 Januari 1933 De hührer groet uit het venster der Rijkskanselarij te Berlijn de hem toejuichende menigte Holimann-Stapl-Pax m REDE VAN MUSSERT. Mussert schetste hoe de Vol kenbond niet bij machte was na den eersten wereldoorlog orde te scheppen en het geheel dreigde uit te loopen op een worsteling tusschen kapitalisme en commu nisme. In het Jand, dat men ver nederd had en waarvan men dacht dat daar geen kracht meer was, ontstond echter een nieuwe factor: het nationaal-socialisme. Een nieuwe idee, geboren uit in nerlijke kracht na beproeving, die het volk iéts beters bracht, den wil namelijk tot dienen en offeren ten bate der gemeen schap. Hij schilderde de phasen waar in het groote nationaal-socialis tische opbouwwerk zich voltrok, de periode 1920/1933 waarin Adolf Hitler met zijn aanhangers alles trotseerde, de periode 1933/ 1939 waarin men zich gereed moest maken om den dreigenden stormloop van communisme en reactionnairen te trotseeren. Nadat hij den afweer van den boisjewistischen kolos de histo rische roeping van den Fuehrer had genoemd en opnieuw getui genis had afgelegd van de soli dariteit van de Nederlandsche met de Duitsche nationaal-socia listen vooral op dit moment, zet te hij uiteen hoe zijns inziens de verhouding van volk tot volk, van partij tot partij en van Duit- schen tot Nederlandschen natio- naal-socialist dient te zijn. Hij vroeg daarbij onder tneer erken ning van de offers, die Neder land thans hoewel voor een deel niet vrijwillig 'brengt. Aan het slot van zijn rede dankte hij den Fuehrer voor het geen hij reeds thans voor Europa en daarmee voor Nederland heeft gedaan. DE REDEVOERING VAN RIJKSMINISTER DR. SEYSS-INQUART. Mijnheer Mussert, Nationaal- socialistische kameraden, het is mij een groote voldoenning u hier in een zoo vast aaneengeslo ten gemeenschap bijeen te zien en het is mij een bijzondere be hoefte u, mijnheer Mussert, te

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1