Castella Red. Batttaludi Mr. H. Gttoc. Lctdo; Rtd. Stall «a Sport i M. Zonderop. Lelden; Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden; Red. Letteren ca Kuril Pr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de advertentrtai C. de Helden. Leiden. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. Zon onder 5.18 u. Donderd.av. Zon op 8 28 u. Vryd.ocht. MAANSTANDEN. Dond. 28.1: 11.26 onder (L.K.). Vrijd. 29.1: 1.09 op, 11.52 onder. Zat.d. 80.1: 2.22 op, 12.22 onder Zond. 31.1: 3.37 op, 12.58 onder. Mnd. 1.2: 4.52 op, 13.44 u. onder, Dinsd. 2.2: 5.59 op, 14.39 onder. Wnsd. 3.2: 7 op, 15.47 onder. BRITSCHE BOMMENWERPERS BOVEN WEST-DUITSCHLAND. Naar het D.N.B. verneemt, heb ben Brilsche bommenwerptrs gis teravond laat een aanval gedaan op Westduitsch gebied. De bsvol king leed verliezen. Door brisant- en brandbommen werd eenige schade aan gebouwen aar gericht. In twee ziekenhuizen ontstond brand. De vijand verloor volgens de tot dusverre ontvangen be richten drie meermotorige bom menwerpers. GEEN VOLLEDIGE OVEREEN KOMST TUSSCHEN GAULLE EN GIRAUD. Inzake de conferentie te Ca sablanca geef tde „Times" open hartig toe, dat tusschen Giraud en de Gaulle „geen volledige overeenkomst tot stand is geko men". Behalve met Giraud zou de Gaulle ook met Roosevelt geen volledige overeenstemming bereikt hebben. Als resultaat van de onderhandelingen tusschen beide generaals zal thans een de- egatie van Giraud naar Londen gezonden worden, terwijl de Gaulle zijnerzijds vertegenwoor digers zal sturen naar het hoofd kwartier van Giraud in Noord- Afrika. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP KOPENHAGEN. Naar het D.N.B. verneemt heb ben Britsche bommenwerpers in den avond van den 27sten Jan. een terreuraanval ondernomen op de Deensche hoofdstad. Zij wierpen brisantbommen op het stedelijk gebied van Kopenha gen, die slachtoffers order de burgerbevolking maakten. Een der aanvallende vliegtuigen viel brandend neer getroffen door het afweergeschut. Opnieuw is een Ameri- kaansch militair vliegtuig veron gelukt. Bij Tampa aan de West kust van Florida, is n.l. een vlieg tuig neergestort, waarbij o.a. ge neraal Carlyle om het leven is gekomen. Poets Uw tanden met Cas- tellade tandpasta van Dobbelman, die Perldon bevat, waardoor kleine schuimbelletjes gevormd worden, die de vroeger „onbereikbare" kleine ge bitsholten reinigen! ichuimende TANDPASTA lt\ x poetsen uit één tube BINNENLAND DEPARTEMENT VAN VOLKS VOORLICHTING EN NED. KULTUURKAMER. Het voorzitterschap. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft Prof. dr. Goedewaagen op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn functies van Se cretaris-Generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten en van president van de Nederlandsche Kultuurka mer, onder dankzegging voor de bewezen diensten. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft in zijn plaats den hoofdaf- deelingsleider bij den Neder- landschen Landstand, mr. Her- mannus Reydon, Den Haag, be noemd tot Secretaris-Generaal van het departement voor Volks, voorlichting en Kunsten en tot president van de Nederlandsche Kultuurkamer. De Secretaris-Generaal van het departement voor Opvoe ding, Wetenschappen en Kui tuurbescherming heeft prof. dr. Goedewaagen benoemd tot ge woon hoogleeraar in de wijsbe geerte aan de universiteit te Utrecht. In verband hiermede heeft de Rijkscomissaris het voegende schrijven aan prof. dr. Goede waagen gezonden: „Zeer geachte heer dr. Goede waagen, Toen gij op 27 November 1940 belast werd met de leiding van het pas opgerichte departement voor volksvoorlichting en kun sten, hebt gij een voor Nederland nieuwe organisatorische en po litieke taak op u genomen. Op het oogenblik, waarop gij mij uw benoeming tot secretaris-gee neraal van dit departement te ruggeeft, is het mij een genoe gt de bijzondere succesen vast te stellen die gij in de uitvoe ring van de u opgedragen taak hebt behaald. Het departement voor Volksvoorlichting en Kun sten is thans een gevormde in stelling met mogelijkheden tot politieleen en staatsinvloed en vervult het doel, dat gehecht was aan de oprichting dezer functie. Ik zeg u derhalve op de meest hartelijke wijze dank voor uwe verrichtingen op dit oogenblik, nu gij volgens uw wensch weer op wetenschappelijk gebied als hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht werkzaam wordt ge steld. Met bijzondere verheugenis stel ik den aangenamen aard vast van onze persoonlijke be trekkingen en spreek ik den wensch uit dat gij uw persoon lijke gevoelens jegens mij zult behouden cn Ier beschikking zult staan voor verdere medewer king. Ik wensch u het beste voor uw verdere plannen en groet u als uw w.g. SEYSS INQUART. Den Haag, 28 Juni 1943.. VERTREK EERSTE TRANS PORT NEDERL. VER PLEEGSTERS. Voor het Duitsche Roode Kruis. Verleden week is het eerste transport van Nederlandsche ver pleegsters uit Den Haag naar een „Landesfuehrerschule" van het Duitsche Roode Kruis ver trokken. In deze school zullen zij ongeveer drie maanden opge leid worden, om dan als vol waardig verpleegster in de la zaretten aan het front of in zie kenhuizen ingezet te worden. Het afscheid geschiedde in het gebouw van het S.S.-Ersatzkom- mando, Den Haag, Korte Vijver berg 5, waar de commandant van het S.S.-Ersatzkommando een toespraak hield. In zijn rede wees de commandant erop, dat in September van het vorige JEUGDSTORMERS IN TIROL. De jeugd heeft de benijdens waardige eigenschap dwars over kloven van vijandschap heen bruggen te kunnen slaan, waar anderen versagen, zij sluit vriendschappen zóó hecht, dat zij duren door heel het leven. Deze eigenschap kwam gisteren weer eens tot uiting in het fris- sche onopgesmukte verhaal, dat de opperschaarleidster van den Nat. Jeugdstorm, Dora de Graaf, op de persconferentie te Den Haag deed van haar tweeweek- sche reis naar Tirol. Een aantal jongens en meisjes van den Nat. Jeugdstorm heeft nl. een ski cursus gevolgd in het Tiroolsche dorpje Schwaz en daar behalve een oefenschool om zich op de houten latten te bekwamen ook gelegenheid gevonden om de Ti- rolers te leeren kennen en omge keerd de Tirolers den Holland- schen aard te leeren waardee- ren. Zoo'n kamp in de witte sneeuwbergen is wel een uitge zocht oord om eikander nader te komen, en uit het reisverhaal bleek dan ook ten duidelijkste hoezeer men aan weerskanten erin geslaagd was om het ijs te breken het Tiroolsche berg volk is wat stug en te komen tot een kameraadschap, welke de beste beloften inhoudt voor de toekomst. Zoo leerden bijv. de Nederlanders in de avonden Tiro'.er liedjes en vooral dansen. Zij gaven ook een paar Holland- rche avonden die erg in den smaak vielen en leerden aan de Tirolers Hollandsche liedjes en' Hollandsche dansen. Ook werd verteld uit de vaderlandsche geschiedenis en speciaal het le ven van Michiel de Ruijter von den de Tirolers erg mooi. Van het Skilager is door de Ufa een film gemaakt, die hoogstwaar schijnlijk ook in Holland komt. jaar de Reichsfuehrer-S.S. de mogelijkheid geschapen heeft, dat ook Germaansche vrouwen zich als verpleegster daadwerke lijk in kunnen zetten. Zich ten volle bewust van de groote taak, die hen wacht in den strijd voor een nieuw Europa, meldden zich, naast een groot aantal Noorschs en Deenrche, meer dan duizend Nederlandsche vrouwen voor het Duitsche Roode Kruis. Helaas was het niet mogelijk om allen, die zich zoo spontaan gemeld hadden, ook inderdaad op te roepen. Maar thans kunt u, naast de vrijwilligers in de waffan-S.S en het legioen, uw deel bijdragen voor onze toekomst en door de daad deel nemen aan den vrij heidsstrijd van de Germaansche volken. Op het station bevonden zich een vertegenwoordiger van het S.S.-Ersatzkommando en een Oberfuehrerin van het D. R. K., die de vertrekkende verpleeg sters een goede reis en veel suc ces bij hun nieuwe taak toe- wenschten. Na een hartelijk af scheid van familieleden en be kenden vertrok de trein om deze flinke Nederlandsche vrouwen naar hun nieuwen werkkring te brengen. FUEHRER EN W. A. Ter gelegenheid van den 30sten Januari, den dag waarop voor 10 jaar de Fuehrer tot Rijkskan selier werd benoemd, zal Op- perhopman E. Steenhuysen in de radiouitzending der W. A. van hedenavond, over den zender Hilversum II, van 18.1518.30 uur spreken over „Fuehrer en W. A.". De nieuwe burgemeester van Nijmegen. Zooals gemeld, is tot burgemeester van Nijmegen benoemd de heer M. van Lok horst. De heer van Lokhorst is geboren «op 2 December 1883 te 's-Gravenhage en doorliep na zijn studie' de verschillende militaire ran^-n tot en met den rang van majoor. Na het verlaten van den dienst, is de heer van Lokhorst hoofd geweest van de afdeeling ontspanning en cul tuur van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Hij is o.m. redacteur van het maandblad „Nederland". De heer van Lokhorst is van den begin ne af lid van de N.S.B. Burgemeester benoemd. Tot burgemeester van Beusichem is benoemd de heer G. C. van Mou- rik. Het varen op binnenschepen. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het varen op binnen schepen. Hierbij wordt o.m. be paald: varen op een binnenschip mogen slechts: 1. leden der be manning van het schip; 2. perso nen, die behooren tot een aan boord gevoerd huishouden van een lid der bemanning van het schip; 3. personen, die ambtshal ve medevaren: 4. op een schip, dat tot personenvervcer is toe gelaten, de reizigers. De gezag voerder draagt er zorg voor, dat op het schip slechts personen va ren, die overeenkomstig het vo rige lid mogen medevaren. Hij houdt bemanningslijsten bij vol gens aangegeven modellen. De medevarende bevestigt door zijn onderteekening, dat de hem be treffende inschrijving juist is. De gezagvoerder moet de beman ningslijsten onverwijld na elke inschrijving aan een water schout of aan eer. ambtenaar, die op grond van artikel 1 van het schepelingerbesluit de functie van een waterschout vervult, over te leggen. Voor ƒ15.000.wol in beslag genomen. De economische re cherche te Hilversum heeft bij een razzia, welke gericht was te gen den sluikhandel in wol, op verschillende plaatsen met suc ces een inval gedaan, waarbij be langrijke partijen wol, wollen goederen en spinnewielen in be slag werden genomen. Zoo werd in een woning in de Constanzia- straat een partij van niet minder dan-574 slipovers van schapenwol in beslag genomen, hetgeen een „zwarte" waarde van omstreeks f 15000.beteekent Gemengde Berichten AUTO IN HET DUISTER TE WATER. Chauffeur verdronken. Een 33-jarige chauffeur uit Den Haag. die gisteravond te on geveer half acht met zijn perso nenauto voor het Scheepvaart huis moest voorkomen, reed ten gevolge van de duisternis en on bekendheid ter plaatse, op den Binnenkant te water. Eerst na geruimen tijd slaag de de spoedig gealarmeerde brandweer er in, den wagen uit het water te halen. De inzittende chauffeur was inmiddels reeds den verdrinkingsdood gestorven. BOERDERIJBRAND TE BRAKKE BIJ GILZE. Boerin in de vlammen omgekomen. Maandag jl. is de kapitale boerderij van de familie J. in het gehucht Brakke bij Gilze, op het woonhuis na, tot den grond toe afgebrand. Hierbij is de weduwe J. in de vlammen om gekomen. Omstreeks kwart voor vier in den namiddag ontdekte de radiomonteur N. V." O., die daar passeerde, dat de schuur in brand stond, en daar hij op het geheeie bedrijf geen mensch aan trof, vroeg hij den buren om hulp. Men slaagde er nog in zestien stuks vee en twee paar den te redden. Toen later de dochter en twee zoons thuis kwamen, stonden schuur en stallen reeds geruimen tijd in brand. Zij zochten hun moeder, die men niet kon vinden. Pas den volgenden dag is het lijk van de weduwe J. onder de puin- hoopen te voorschijn gehaald. Verzekering dekt de schade. Dinsaag heeft een majoor der wyksinspectie van 't brandweer, i wezen gecontsateerd, dat <j, i brand door kortsluiting in schuur is ontstaan. De weduty >1 J., die alleen thuis was, heeft t vermoedelijk zelf willen ingrij. pen, hetgeen haar noodlottij werd. Doodelijke ongelukken. r, de Deken Scholtenstraat te denzaal liep een meisje van cir l ca 15 maanden van de familj W. aldaar, de straat op en kwaj terecht onder een passeerende venterswagen. Een wiel van wagen ging het meisje over hi hoofd, waardoor de dood onmid dellij k intrad. Het tweejarig zoontje vj e de familie J. D. te Ter Apel kree bij het omvergooien van een en mer met heet water ernstig brardwonden. In het ziekenhui te Emmen is het aan de bel men verwondingen overleden, Te Tilburg is de 79-jarig H. v. d. S. in zijn woning op d trap gestruikeld en gevallen. D man liep een schedelbreuk op e e is korten tijd later in het zie kenhuis overleden. Gisternamiddag :s de 56-ja rige arbeider M. uit Utrecht bi het verrichten van snoeiwerk i de Croeselaan van groote hoogt uit een boem gevallen en is koi i daarna overl den. Gisteravond is de 64-jarig gehuwde heer G. Terpstra Hoogkerk, door de duisternis il het Hoendiep geraakt en verf! dronken. Gevaarlijke tocht met granaa Zondagmorgen meldde zich o het hoofdbureau van politie Hilversum een zestien-jarig knaap; in zijn armen droeg h een onontplofte granaat, gevoi den op de Loosdrechtsche hei ns tij het rijwielpad naar de Hooi nen Boeg. Wonder boven won S der was dit transport goed afge loopen. SPORT VOETBAL. Bok de Kom gehuldigd. Bok de Korver een der beste en populairst u voetballers, die ons land gelceni i heeft, vierde V/oensdag zijn 60ei a verjaardag. Ter gelegenhei daarvan werd ir. het Sparta-kas i teel te Rotterdam een receptii gehouden, welke zeer druk be zocht was. Uit de rij der talrijk) aanwezigen trad allereerst naa voren de heer M. J. Overeyn der, voorzitter van Sparta ei van het comité dat zich gevormi s had om de Korver een hulde E blijk aan te bieden. Deze herin nerde er aan dat Bok geduren de tweederde van zijn leeftiji lid van Sparta is geweest en da j de namen van Korver en Spar ta voor altijd aan elkaar ver bon i den zullen blijven. De heeij A. Tordcir Bzn., lid van he comité, heeft daarna namen honderden Spartanen en namen vele vrienden en kennissen Boij toegesproken. Hij -? mde hen j den besten en grootsten voetbal j speler, dis ons land gekend heeft G In zijn spel kwamen rust, kalmte sportiviteit, eerlijkheid, ridder lijkheid, techniek en de kijk van J het spel duidelijk tot uiting. Di, voorzitter van den Nederland-j schen Voetbalbond, de heer K J. J. Lotsy, wenschte den jarige geluk namens den bond. Onder de velen die daarna nog het woord voerden bevond zich o.m. de heer H. J. van Groningen a Stil ling, rijksgevoimachtigde voor de sport. BRIDGE. Drive-competitie „De Sleutels". Op den derdei e avond van de drive-competitii van „De Sleutels" zijn de vol gende uitslagen verkregen Hoofdklasse: 1. ThoolenGan 19.5 p.; 2. Verboog Sr.Koel 23.5 p.; 3. Van WeizenVerbool Jr. 24 p.; 4. Van Wingen—Bie-j siot 25 p.; 5. BroekmanKees-, om 25.5 p. Totaalstand: 1. Thoo lenGans 65.5 p.; 2. hr. en mvr Van Wingen 71.5 p.; 3. Wakka- Vogelenzang 76 p.; 4. Verboog- Koch 77 p.; 5. Van Wingen-0

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2