R<d. Baittnland- Mr. H, Leiden: Red. Stad ten Sporti M. Zonder op, Leiden: Red. Omgeving: J Rooxen. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Pr. |i bseiders. Leidenverantwoordelijk voor de »«Jvertei>ti*n! C de Heiden. Loden. 7 in onder 5.14 u. Dinsd.av. I >n op 8.31 u. Wnsd.ocht. T isschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Tinsd. 26.1: 10.41 onder. 22.47 op V oensd. 27.1: 11.03 onder, 23.57 op 1 ind. 28.1: 11.26 onder (L.K.). A -ijd. 29.1: 1.09 op, 11.52 onder, Zat.d. 30.1: 2.22 op, 12.22 onder Zond. 31.1: 3.37 op, 12.58 onder, I rd. 1.2: 4.52 op, 13.44 u. onder, Gemengde Berichten i.uto op onbewaakten overweg door trein gegrepen. De be- rv :hte onbewaakte overweg in i 1 Nieuwlandschen polder te ek van Holland heeft opnieuw ihtoffers geëischt. Een vracht- 0 is door den electrischen n uit Hoek van Holland ge ien en totaal vernield. De uffeur, de 36-jarige C. J. K. de inzittende, de 25-jarige W. S„ beiden uit den Haag, wer- 1 ernstig gewond. De slachtof- s werden naar het ziekenhuis irgebracht, waar K. is over- len. Stoker door kachelgassen ge dood. Toen hij daar gistermor gen aanbelde kreeg een em ployé van een inrichting aan de Laan van N. O.-Indië geen ge hoor. Hij klom door een raam r aar binnen en vond in den kel der den 40-jarigen stoker J. van der' H. dood op den grond. De man was door gassen uit de. kachel voor centrale verwarming bedwelmd geraakt; Doodelijke ongelukken. Op het stationsemplacement te Sus- teren is de leerling-machinist v. d. Steen uit Budel tusschen de buffers van de machine bekneld geraakt en op slag gedood. De 6-jarige J. Roemeling uit T eerta viel van een wagen en ge- xakte onder een der wielen. I enige dagen later is hij aan de gevolgen van het ongeval over leden. Pas geboren kind gedood- De 47-jarige landbouwer K. F. te Balkbrug en zijn ongehuwde 31- jarige stiefdochter G. M. zijn in arrest gesteld. Zij worden er van verdacht een omstreeks Kerstmis giboren kind van de stiefdochter gedood en achter de boerderij be graven te hebben. Het lijkje is reeds opgegraven, ƒ21.000 kwijt. Een. bewoner van Amsterdam Zuid, die den Za- irdagavond in de omgeving van le Reguliersbreestraat had door gebracht, bemerkte bij het huis- vaarts keeren, dat hij zijn porte feuille vermistte, waarin zich een bedrag van ƒ21.000 bevond, t.w. 18 bankbiljetten van duizend gulden en drieduizend gulden aan kleiner bankpapier. Gemeente-ontvanger gearres lïerd. De 46-jarige H., ge- ieente-ontvanger van Wouw (N.-B.), is in arrest gesteld we- i ?ns het plegen van malversaties. die reeds medio December werd geschorst, zou een bedrag van 1500, dat aan straatbelas ting was geïnd, ten eigen bate ebben aangewend, terwijl een -eds eerder gehouden controle ;n kastekort van 15.000 aan wees. Cafébrand. Vrijdagavond te f uur is door onbekende oor- .ak brand uitgebroken op den ilder van het café „Het Wapen tn Hem" te Hem. De bewoners 1 dden zich reeds ter ruste bege- n en bevonden zich nog te bed, :n de vlammen het dak uitsloe- f n. Desondanks gelukte het al len ongedeerd het huis te verla ten. De woning en het café brandden binnen anderhalf uur tot op den grond toe af. Een be lendende boerenplaats bleef met moeite behouden. Ernstig ongeluk door ontplof fing van een projectiel. Zater dagmorgen om ongeveer kwart voor negen is te Beek bij Breda een ernstig ongeluk gebeurd met een projectiel, dat een jongen had gevonden. Hij had het voorwerp- mee naar school genomen. Op de speelplaats is het op den grond gesmeten met het noodlottige ge volg, dat het explodeerde en 20 kinderen verwondingen oplie pen aan armen en beenen. 16 jongens konden naar huis ge bracht worden, terwijl 4 zoo ern stig gewond waren, dat zij naar het St. Ignatiusziekenhuis te Bre da vervoerd moesten worden. Een jongen van elf jaar, zal waarschijnlijk beide oogen moe ten missen. Men vreest zelfs voor zijn leven. Hoogst merkwaardig is wel, dat de jongen, die het projectiel gevonden had, er eerst thuis ongeveer 14 dagen mee ge speeld had. Dit voorval bewijst weer eens, dat men niet voor zichtig genoeg met gevonden pro jectielen kan zijn. De moord te Nijmegen. In den avond van Dinsdag 12 Ja nuari 1.1. werd door de politie te Nijmegen het stiffelijk overschot gevonden van den 46-jarigen goudsmid A. H. Strijbos en diens echtgenoote, in hun woning aan het Wintersoord. De recherche is op het spoor gekomen van dr 33- jarige vrouw A. M. M. in Maas tricht, die nu heeft bekend Het motief van de daad is gelegen in de vrees van ver dachte, dat de slachtoffers, met wie zij overigens vriendschappe lijke betrekkingen had, wisten, dat zij een vuurwapen had, en zij vreesde, dat zij daaraan bekend heid zouden geven. In verband met andere geruchten, wordt van politie-zijde medegedeeld, dat geen andere personen in deze moordzaak betrokken zijn. Het risico van een beroep. Zondagavond trad te Hilver sum in een der theaters tijdens een varieté-voorstelling een goo chelaar op, die het publiek onbe wust bijzonder vermaakte. Hij stond n.l. op een gegeven moment zoo goed als in brand. De kwestie was, dat de man een truc had uitgevoerd, waarin hij overal brandende sigaretten vandaan haalde, uit zijn broekzakken en uit zijn binnenzakken, uit de lucht, uit zijn neus en waar al niet vandaan. Eenige minuten la ter begon de goochelaar ruim schoots rook uit te slaan. Hij was juist gewikkeld in een truc om scheermesjes te eten en moest door het publiek op zijn te vreemde „vurigheid" worden ge wezen. Het bleek, dat hij een brandend peukje sigaret in een binnenzak had laten zitten met cevolg, dat de voering reeds vol komen was weggebrand. GEEN AALMOES MAAR PLICHT. Reeds nu worden de voorberei dingen getroffen om allen man non van het vrijwilligers-legioe.i, WaUar.-SS en het N.S.K.K. met Paschen een paketje te zenden. Hiervoor zijn duizenden guldens benocrigd. Heipl u ons aan deze verplich ting te voldoen. Wij lossen dan een kiem gedeelte van de schula in tegenover de Nederlandsche mannen, die hun leven inzetter oor ons allen. - Siert uw bijdragen op: giro 432100 Verzorgingsfonds van het Vrijwilligers-legioen Nederianri. sche ledenvergadering van „Hol land" plaats in Oud Hörtuszicht. Gekozen werden als bestuursle den H. Kükler (voorz.), C. Stui- venberg (secr.), P. Masurel (pen- ningm.), Fr. Schroder (wedst.- secr.), J. v. Nood (2e secr.), E. Warmerdam (2e penningm.), D. Heynis (comm.); als Techn. Com missie: Fr. Schroder (voorz.), C. Stuivenberg (secr), J. v. Nood (lid); als ballotagecommissie H. Kükler (voorz.), C. Stuivenberg (secr), D. Heynis (lid), als kas- commissie W. den Dopper, H. Re- del en D. Heynis. Medisch advi seur, tevens sportkeuring, dr. D. Verrijp. De training berust we derom bij den Rotterdamschen coach, den heer Wijburg. Jaar verslag, T.C.-verslag en Fin.-ver slag werden goedgekeurd. Dank werd gebracht aan den voorma- ligen voorzitter Noordenbos, dié om studieredenen afgetreden was. Het ledental is stérk stugende. SPORT VOETBAL. AlphenWes terkwartier 32. Kort na aan vang kwam door Blonk voor Al phen het eerste doelpunt, daarna vergrootte Zoutman den voor sprong. Na de rust maakte Blonk! er reeds spoedig voor de thuis club 30 van. Daarna wisten de bezoekers resp. door hun links buiten en rechtsbinnen den ach terstand tot 32 te reduceeren. LisseTona 80. Na een kwartier moest de keeper van Tona zwichten voor een schot van den midvoor (10). Spoedig hierop is het 20 door toedoen van den rechtsbuiten; dan is het de midvoor, die onhoudbaar in schiet (30). Even voor de rust maakt de midvoor er 40 van. Na de rust het zelfde spelbeeld. Al heel spoedig maakt de mid voor 50 en vervolgens 60. Tona is geenszins ontmoedigd en speelt dapper verder, maar alles zonder resultaat. De linksbinnen scoort dan 70 en de linksbuiten 8—0. ATHLETIEK. Jaarvergade ring van Holland. Dezer da gen vond de algemeene jaarlijk- RECHTSZAKEN HAASCHE RECHTBANK Bandendiefstal. De expeditie knecht J. de R. te Lei-de n, had ten nadeele van het expe ditiebedrijf waar hij werkzaam was een autoband gestolen en deze verkocht voor 135, voor welk feit de Off. 6 mnd. gevan genisstraf eischte. Uitspr. over 14 dagen. De koopman G. H. te Leiden had hierbij zijn be middeling verleend en 25 er aan verdiend. Verd. ontkende te hebben geweten, dat het een ge stolen band was. Eisch 100. subs. 50 d. Uitspr. over 14 dai gen. HAAGSCHE POLITIERECH TER. Turf gestolen. J. de W. te R ij n s b u r g en G. B. te Valkenburg hadden een partij turf bestemd voor gasge neratoren weggehaald van de opslagplaats van. de „Shell'' te Oègstgeest en deze verkocht voor 5. Eisch elk 14 dagen. Vonnis elk een week. A. B. te Valkenburg had, toen hij in de kou zat, 600 tur ven weggenomen van de opslag plaats van de dakpannenfabriek te Oegstgeest. Eisch 14 dagen. Vonnis een week met kans op gratie. Kolendiefstal. A. S„ A. C„ J. S. en G. L. allen te Leiden waren naar de „Hortus Botani cus" te Leiden gegaan en hadden daar gietcokes weggenomen. Eisch tegen J. S. een mnd. en te gen de anderen 14 dagen. Vonnis J. S. 14 dagen en de anderen een week. W. F. van D. en H. K. beiden te Leiden waren op heeter- daad betrant, toen ze drie zak ken steenkolen stalen van het terrein van de Stedelijke Licht fabrieken te Leiden. Eisch elk 14 dagen. Vonnis H. K. 20 subs. 10 d. W. F. van D. 30 of 15 d. Fiets gestolen. H. J. V. te Leiden had 14 Juli een fiets gestolen van mej. J. F. O. te Lei den, die deze even van een ken nis geleend had. Verd. had vlug thuis willen zijn. Thuis was geen plaats voor de fiets en daarom had hij het vehikel maar ver kocht. Eisch zes mnd. Uitspr. vier mnd. Clandestiene baby. J. W. uit L e i.den had een ver houding gehad met een juf frouw. Een tijdje nadat deze f verhouding uit was, was W. met zijn stamkaart en andere docu menten naar de bevoegde instan ties gegaan en had gezegd, dat de juffrouw een f linken zoon gekregen had. En W. af met de bonnen, enz. Een poosje later hoorde de vrouw, dat zij een „zoon" gekregen had en zij was daarover zoo verontwaardigd, dat zij het geval aangaf. De off. eischte tegen dan „vader" 6 maanden. Vonnis 4 mnd. Winkeldievegge. Mejuffrouw C. K. te Leiden had diverse winkeldiefstallen gepleegd en al- ierlei artikelen buitgemaakt. Eisch 30 subs. 15 d. Vonnis 20 subs. 10 d. Bonnendiefsta'J. A. O. en mej. A. O.-v .d. E., zoon en moe der te Leiden, moes ten terecht staan terzake verduistering en beling van bonnen, die de zoen stal en waar de moeder van pro fiteerde. Eisch tegen de zoon 3 mnd. en tegen de moeder 1 mnd. Vonnis voor den zoon inwinning van een rapport en voor de moe der 40 subs. 20 dagen. Collega's bestalen elkaar. De broodbezorger P. G. C. te Leiden kwam voor zijn baas broodbonnën te kort. Hij nam ze toen maar uit de tasch van een collega. Aangezien- hij voor dit feit ontslagen is, kwam hij er af met een geldboete van 30 subs. 15 dagen. KANTONGERECHT TE LEI DEN. Slechte kwaliteit melk. H. A. van L. uit Haarlemmer meer had zich te verantwoorden, omdat hij zijn zoon W. J. van L. te Leiden melk had laten ver- koopen met een te laag vetge halte. Eisch 75 subs, een mnd. Uitspr. 30 subs. 10 dagen. Jan. '42 bedroeg het aantal le den 97, op 31 Dec. 109. Het be zoek aan de ruilbeurs is over het algemeen slecht te noemen. Het gebruik, dat van de in het vorig jaar opgerichte bibliotheek wordt gemaakt, is heel matig te noemen. Het verslag van den penning meester, den heer W. Kraayen- brink, gaf een bedrag aan inkom sten van 967.67, aan uitgaven van 983.54, zoodat er een na- deelig slot is van f 37.87, hetgeen evenwel opgevangen wordt door aanwezige goedéren. Het verslag werd na rapport der kascommis sie goedgekeurd, evenals het ver slag van den administrateur dér rondzendingen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat alle aftredenden werden herkozen. Een voorgestelde reglements wijziging werd in handen van het bestuur gesteld om advies. Even zoo het voorstel tot abonnement op de Beraer Briefmarken Zei- tung. Na verloting en rondvraag volgde sluiting. LITURGIE WOENSDAG 27 Jan. Mis v. d. H. Joannes Chrysostomus, Bis-i schop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Gewone Pre fatie. Kleur: Wit. :te STADSNIEUWS Vinger gedeeltelijk afgerukt. Gistermorgen te omstreeks 11 uur is een 15-jarige jongen, werkzaam op een scheepswerf aan de Sumatrastraat met een ringvinger bekneld geraakt tus schen een draaiende boormachine met het gevolg, dat de vinger ten deele werd afgerukt. De E.H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis. Van de trap gevallen. Gister avond te omstreeks 19.15 uur is een 43-jarige bewoonster van de Tulpenstraat in haar woning van de trap gevallen. Zij kreeg een hoofdwond en werd door den E. H.D. ter behandeling naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Leidsche Ver. van Postzegel verzamelaars. In de bovenzaal van café-rest. ,,'t Schuttershof" hield de Leidsche Ver. van Post zegelverzamelaars gisterenavond haar jaarvergadering onder pre sidium van den heer R. de Wil de. Deze sprak in zijn welkomst woord de hoop uit, dat de ver- eeniging dit jaar het ledental van 150 zal mogen bereiken. De notulen der vorige verga dering wéi-den goedgekeurd, de candidaat-leden geballoteerd en een ingekomen schrijven van dr. Belinfante inzake een abonne ment voor de bibliotheek op de Berner Eriefmarken Zeitung tot het einde der vergadering aan gehouden. Aan het verslag van den se cretaris, den heer G. M. Minne- ma, ontleenen we, dat de ver wachtingen over het afgeloopen jaar niet ten volle in vervulling zijn gegaan, hoewel de resulta ten toch niet teleurstellend ge noemd mogen worden. De leden werving door de leden is op een mislukking uitgeloopen. Slechts elf nieuwe leden werden daar door gewonnen, terwijl de ove rige zeventien door eigen aan melding binnenkwamen. Op 1 Geboren: Nicolaas, z. van N. Kienjet en C. M. Guidemond; Jan Gerrit, z. van C. Boen en M, J. de Haag,; Frans Jan, z. van W. J. Brittijn en R. de Bruin; Jan Hendrik, z. van A. Jonkers en W. van Leeuwen; Johannes Pie- ter, z. van J. P. van der Blom| en T. van der Zwart; Helena Wil helmina, d. van P. C. van den Buuse en J. A .Momberg; Aleidai Antonia Josephina, d. van J. Cor-| nelisse en A. A. J. Blokhuizen Wilhelmina Fracina Maria, d van L. J. Koek en C. M. Tkiit- hof; Casper Hermanus, z. van C. H. van der Linr' en M. J. S van Kasterop; Max .tha Adria- na, d. van J. H. Drewes en A. D.| de Boer; Cornelis, z. van J. C I Ouwehand en J. van Duijn; Jo hannes Joseph Quirinus Maria z. van Q. J. J. de Bruin en J. P Hemmerling; Machelina JohanL na, d. van C. T. J. M. Houdij#^ en C. van der Meer; Cornelis, z. van A. van Duijvenvoorde en G, Guijt; David Jacobus, z. van J. Devilee en M. Wallaart; Willem, z. van P. Segaar en M. Blok; Wilhelmus Jacobus Lourerl ius z. van W. J. Schelvis en A. C. P Otto; Willibrord Christiaan Ar nout, z. van W. J. Karpes en Ar M. Wesseling. Overleden; Cr van Tol man 41 j.; G. van DruteiJ huisvr. vai. P S. Pots 66 j, tóe 'at (fc li Ie tt F Wilt U iets weten? Vraag: Op hoeveel gewicht5 zonder been hebben 2 personei !f recht vroeger en thans. a Antwoord: Vroeger 17! gram per persoon per week. Voo: I 2 personen dus 35Ó gram. Nu 14( - gram per persoon per week. Vooir twee personen dus 280 gram. r Vraag: N.N. inzake uitkee i ring van 55. bij bevalling, i Antwoord: U hebt recht o; deze uitkeering. Wend u pe: i brief tot de ziekenkas, waarbi, n uw patroon is aangesloten. Vraag: Hoe moet men zwar te brokken bakken? Antwoord: 14 liter stroopl lepels suiker, J4 lepel boten. Suiker en boter oplossen in dC warme stroop daarna alles sajj men inkoken tot één druppel in een kopje koud water een stevil hard balletje wordt. De massi uitgieten op een beboterde steef nen aanrecht, telkens met eel pannekoeksmes omleggen to' het zooved afgevloeid is, dat mei het kan vastnemen. Dan telken uittrekken en samenvouwen to de kleur L '.it en de massa ste vig begint te worden Ten slott uittrekken tot een dik lint en d massa in kleine stukjes knipper Vraag: Mijn dochter is drh dagen per week als dienstbod werkzaam. De overige dagen i zij bij mij thuis. Is zij nu voor d drie dagen verplicht verzekerd An twoord: Neen, om vei plicht verzekerd te zijn, zou z minstens 5 dagen in dienst mo» ten zyn.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2