UNDAG 25 JANUARI 1943 34STE JAARGANG fi°- 10463 MOMENTJE reams; Papemgracht 32 - Giro 103003 lefoon: Redactie 20013. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur, Th. Wilmer, Hoofdredacteur. eroieke worsteling om Stalingrad DUITSCHE (yEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdag. Set Duitsche weermachtsbe- nt van Zaterdagmiddag ïuidt: Vijanaelijke aanvatten in het ssteuiKe aeel van den Kauka- s mts.ukten. Het xosmaicen it den vijand in het Noorde- ke deel van den Kaukasus noopt volgens de plannen, xn :t tjongeOiSd weraen tairjjxe nvatlen der bolsjewisten in rare en afwisselende gevech- n afgeslagen. Een tegenaanval in Duitscne infanterie en for- aties tanks wierp den vijand ir naar het Oosten terug. De verdedigers van Stalin- ad boaen gts.eren tijaens aen (heelen dag' in een heroieke Drsteling verzet tegen een nu- eriek superieuren vijand, vin tig tantes werden in ge enten op korten afstand ver- etigd. Een diepe vijandelijke :s in het verdedigingsfront rd door het in den strijd wer- van alle krachten opgevan- )e zware afweergevechten in den middenloop van den an en ten Zuiden van het La- igameer duren voort. Het Buitsch-Itauaansche pant- 'rleger heeft zich na het afwe- n van zware vijandelijke aan- i, dien in den afgeloopen nacht lereenkomstig ae p.annen van 2|m vijand losgemaakt. Door beweging naar het Wes- n werd Tripolis zonder strijd truimd, naaat alle voorraden al het oorlogsmateriaal uit de !id weggevoerd waren en de ven vernield was. in het gevechtsgebied van Tu- ïsië nemen de eigen krijgsope- ties een gunstig verloop. Een Ij sterke vijandelijke groep rijdkrachten werd ingesloten pogingen tot ontzet afgesla- :n. Tijdens levendige weder- fldsche activiteit in de lucht erden in het Middellandsche ïe&ebied zeven vijandelijke iegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen overdag op de Jtst van de bezette gebieden in j#t Westen verloor de vijard por den afweer van jachtvlieg- igen en luchtdoelartillerie 17 iegtuigen, voor het meeren- iel bommenwerpers. Enkele Britsche vliegtuigen ibben op 22 Januari des avonds eren daar bommen geworpen West-Duitsch gebied. I Duitsche gevechtsvliegtuigen bben in den nacht voor den "Jrlog belangrijke installaties 4n de Zuidkust van Engeland J in het mondingsgebied van rivieren Tees en Tyne aan vallen''. Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe- bt van Zondag meldt: ,De winterslag in het Oosten urt met onverminderde hevig- id voorV Overeenkomstig ae iselmatige verkorting van het üdelijke front hebben de ge- chten in het Noorden van aen aukasus zich verplaatst naar it gebied van den Koeban, lar ook gisteren vrij zwakke bvallen der Sovjets misluk- k in het Westexijke deel van k Kaukasus wierpen Duitsche irgjagers en Roemeensche troe- n, doeltreffend door de lucht- acht gesteund, den doorge- 'ongen vijand tot zijn punt van tgang terug. Aan den beneden- on gelukte het aan snelle Duit- he formaties den sterken vij- d in den flank aan te vallen, hem onder de zwaarste ver ben aan menschen en mate-1 riaal naar het Oosten te ver drijven. Bij Stalingrad is de toestand door het verdere binnendringen van sterke vijandelijke massa's van het Westen uit verscherpt. Desondanks handhaven de ver dedigers steeds nog ongebroken als lichtend voorbeeld van het beste Duitsche soldatendom den steeds nauwer wordenden ring om de stad. Zij binden door hun heldhaftig optreden sterke vij andelijke strijdkrachten en stag- neeren nu reeds sinds maanden den vijandelijken aanvoer op een zijner belangrijkste punten. Evenzoo is tusschen Donetz en Don de woedende storm van sterke vijandelijke strijdkrach ten gebroken op den dapperen tegenstand eener divisie pant serstrijdkrachten, die in deze ge vechten 16 pantserwagens ver nietigde. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer werd een vijan delijke afdeeling na dagenlange omsingeling in de pan gehakt. In den slag ten Zuiden van het Ladogameer golfden de gevech ten heen en weer. Het front hield op alle plaatsen stand te gen den vijandelijken druk. Versch aangevoede regimenten wierpen den vijand uit alle stel lingen, waar hij den dag tevoren in was doorgedrongen. Ten Westen van Tripolis vonden gisteren behalve ver kenningsondernemingen, geen bijzondere gevechtshandelingen plaats. In Tunesië mislukten vij andelijke aanvallen op de hoog ten, die de Duitsche en Italiaan- sche troepen de laatste dagen hebben genomen. Er werden talrijke gevangenen gemaakt en oorlogsmateriaal buitgemaakt. Na epn nachtelijken aanval van de luchtmacht op het havenge bied Van Bone ontstonden uit gebreide branden. Bij aanvallen overdag en des nachts oo plaatsen in de bezette Westelijke gebieden en in West- Duitschland werden 16 vliegtui gen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen wiemen overdag bommen van zwaar kaliber op belangrij ke militaire doelen aan de Z"id- kust van Engeland en zetten door beschieting met boordwa- pens een ravitailleeringsbedrijf in brand". Tripolis ontruimd ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Het Italiaansche weermachts- bericht meldde Zaterdag o.a.: „De strijd tegen vijandelijke pantsereenheden werd gisteren den geheelen dag' ten Zuiden van Tripolis voortgezet. De lucht macht van de Spil mengde zich voortdurend in den strijd en steunde de operaties te land. In den afgeloopen nacht is, na de hevige gevechten tijdens de voorgaande dagen Tripolis door de troepen der Spilmogendheden ontruimd, die zich in Westelijke richting terugtrekken. In Tunesië hebben de Italiaan sche en Duitsche troepen hun successen van de vorige dagen uitgebreid. Op 22 Januari des avonds heb ben formaties bommenwerpers de haven Bone aangevallen, waar installaties werden getrof fen en branden en ontploffingen werden veroorzaakt. Een forma tie torpedovliegtuigen heeft on danks de ongunstige weergesteld heid de baai van Bone aangeval len. Na drie schepen te hebben waargenomen werden deze met torpedo's aangevallen. Twee schepen werden met zekerheid in den grond geboord, terwijl het derde schip ernstig beschadigd werd. Een ander koopvaardij schip werd in den haveningang getroffen''. Zondag werd gemeld: „De bewegingen van het Ita- liaansch-Duitsche pantserleger naar de ï.ieuwe opmarschstellin- gen worden ordelijk en regelma tig voortgezet. Het kwam giste ren slechts tot partieele acties van tanks, die door onze achter hoeden tot den strijd gedwongen werden. In den sector van Tunis wer den in gevechten, die leidden tot de bezetting van nog een vijan delijke stelling, 275 gevangenen gemaakt en oorlogsmateriaal buitgemaakt. Gedurende de laatste twee da gen zijn 16 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten, tien door Duitsche jagers en zes door af weergeschut. Vijandelijke vliegtuigen heb ben bii Castellamare del Golfo op Sicilië een reizigerstrein on der mitrailleurvuur genomen. Er zijn 7 dooden en 30 gewonden gemeld". GAYDA OVER DE ONTRUIMING VAN TRIPOLIS. Tot de ontruiming van Tripo lis en Tripolitanië was reeds ge- ruimen tijd geleden besloten, zoo zet de directeur van den Gior- nale d'Italia in de Zondagseditie, de „Voce d'Italia', uiteen, en er was al lang bevel toe gegeven. Zij was reeds begonnen, nog vóór de druk van het achtste le ger merkbaar werd. Het is ge lukt alles, wat geborgen moest worden, in veiligheid te brengen en alles, wat moest worden ach tergelaten en wat den vijand dienstig kon zijn, te vernielen. Tenslotte concludeert Gayda: 1. De strijdkrachten der Spilmo gendheden staan nog steeds op volle gevechtskracht in Noord- Afrika, hun trefkracht en actie- mogelijkheid hebben op geener lei wijze geleden. 2. De strijd krachten der Spilmogendheden kunnen thans veel gemakkelij ker en met veel minder moeite geravitailleerd worden, dan toen zij op Egyptischen grond voch ten. 3. De Middellandsche Zee is nog steeds voor het Britsche overzeesche verkeer versperd. 4. De -trijdkrachten der Angelsak- sers worden steeds meer en steeds krachtiger in beslag ge nomen door den oorlog te land en ter zee in het gebied van de Middellandsche Zee. 5. De door de Spiltroepen in Tunis bezette stellingen kunnen onder deze omstandigheden worden tot het uitgangspunt voor het nieuwe hoofdstuk van den oorlog in het p'ebied van de Middellandsche Zee. Radio-rede van Pavolini. De Italiaansche minister van landbouw, Pavolini, heeft Zater dagavond een radiorede gehou den, waarin hij o.a. zeide: Alleen een Italiaan, alleen iemand die weet hoeveel van de jongste Ita liaansche geschiedenis ligt opge sloten in die drie lettergrepen: Tripolis, kan de smart begrijpen die wij thans gevoelen, doch geen oogenblik zullen wij ons door onze gevoelens laten meeslepen, omdat ons vertrouwen in het eindresultaat ongeschokt blijft. De vijand heeft territoriale ver liezen geleden die veel belangrij ker zijn dan de onze. Vastbera den en sterk, blijft Italië strij den aan de zijde van zijn bond- genooten en zal het volhouden totdat het vijandelijke initiatief zal zijn gebroken op ons onwrik baar verzet en op het toenemen de gewicht der vijandelijke scheepsverliezen Beperk hel gas- en eleetriciteitsverbruik. Het is Uw eigen belang. REDE VAN ROSENBERG. Reichsleiter Alfred Rosenberg heeft in de opera tijdens een plechtige bijeenkomst op het terrein der wereldbeschouwing een rede gehouden over het on derwerp: „Het Rijk der Duit- schers". De groote daden van een natie, zoo betoogde hij o.a., zijn niet ontstaat, in de voldaan heid van een burgerlijke zelfge noegzaamheid, maar in de uren van groote beproeving door een hard lot. Zoo worden ook de prestaties van het heden in zwa- ren strijd geboren. De huidige taak der Duitschers is de verde diging en ordening van hun Ger- maanschen oergrond en van het eerwaardige Europeesche conti nent. Wij weten, aldus spr., dat wij ons bevinde.. op een beslissend tijdstip der Duitsche geschiede nis. Wij weten evenwel ook, dat nog nooit bewuster en met har der hand de vlaggen van Jiet Rijk voortdragen zijn en wij we ten ten slotte, dat de overwin ning van het Rijk ligt gefundeerd in het innerlijk hartebesluit van 80 millioen Duitschers: dat geen macht ter wereld hier in staat is deze wedergeboorte van Duitschland en het Rijk tot heil van Europa te verhinderen. „Voelki cher Beobachter" over den totalen oorlog. In een artikel, getiteld ,De tijd is thans gekomen", noodigt de „Voelkische Beobachter" de Duitsche burgerbevolking uit haar burgerbestaan bij de wet ten van de totale oorlogvoering aan te passen en een deel van de lasten, die thans door het front gedragen worden, op haar schouders te nemen. Met het oog op de slagen, die nu in het Oosten woeden en op beslissin gen al: thans op het spel staan, vervalt het recht op een zoo vreedzaam mogelijk leven, dat het binnenland op het front vóór had. Veel begrippen van hard heid van den strijd zullen in de toekomst niet meer het privilege der soldaten blijven. De oorlog wordt totaal en betreft ons al len, aldus de „Voelkischer Beo bachter." Volgens een mededeeling van het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche zaken zijn bij het vliegtuigongeluk in Suriname 35 Amerikanen om gekomen, die allen op weg naar Afrika waren. De maatschappij „Panagra" in Lima heeft medegedeeld, dat het uit Chili verwachte vliegtuig TANTALUS. Er zit in den oorlog iets van een Tantaluskwelling bij al de kwellingen, die hij 's mid dags op onze ascetische, soms bijna mystieke borden sta pelt. U weet, dat Tantalus, die meneer was, die tot straf voor een of andere misdaad tot zijn kin in een plas water werd gezet en als hij drinken wilde, week het water terug. En wij, die door den oorlog aan onze beperkte omgeving gebonden zijn, lezen van bom aanvallen op Palermo, van on dergegane schepen in de blau we Middellandsche Zee en van veroverde zonnige, plaatsen en wij lezen deze namen net zoo lang tot het water ons naar de lippen stijgt. Want wij moeten thuis blijven. Maar kijk dan des middags aan ta fel op uw bord en droom voor zoover de surrogaten dit toe laten voor droomen is er tijd genoeg aan den disch over de landstreken waar die spijzen gedijen. En reis van de aardappelen naar de uitge strekte graanvelden en van daar naar de bevroren run derlappen van Argentinië. Zoo kunt ge ongedroomde reizen maken. En bid intus- schen dat de generaals genoeg laurier verzameld hebben om straks de biefstuk weer ouder- wetsch te kruiden. „HET POLITIEKE WEEK- PRAATJE" DOOR MAX BLOKZIJL. Het politieke weekpraatje dat Max Blokzijl hedenavond om 19.00 uur via den zender Hilver sum I zal uitspreken heeft tot titel: „De 30ste Januari 1933". met elf personen aan boord als verloren moet worden be schouwd. Er wordt op gewezen, dat tusschen Chili en Peru den laatsten tijd vaak dikke mist hing. Vrijdagmiddag hebben twee Britsche jachl vliegtuigen boven West-Frankrijk op den weg v. Le Havre naar Fécamp twee auto bussen beschoien. Hierdoor wer den zeven burgers gedood en veertien gewond. OFFERT VOOR DE WINTERHULP-COLLECTE EEN FLINKE GIFT. WCM* Een xtoottroep zuivert een ruine van den vijand SS PK Klerk (Vrljw. U<j. Ned.) P i

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1