TERDAG 23 JANUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10462 reaux: Papengracht 32 - Giro 103003 lefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bolsjewistische massale aanvallen DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- ht van gisternamiddag' luidt volgt: „In den Zuidelijken sector van :t Oostelijke front hebben de litsche troepen den aan het ge- ele front zich tot de doorbraak ■reedmakenden vijand onder rare verliezen voor de bolsje- ieken afgeweerd en den tegen- tnder op vele plaatsen, den te- naanval inzettende, teruggesla- Een pantserdivisie sloeg srbij in vastberaden aanval een erke vijandelijke formatie in- nterie uiteen. in den Oostelijken Kaukasus bben de Duitsche troepen zich, nnen het bestek van de bewe- slijke oorlogvoering, systema- ich van den vijand losgemaakt. De door den tegenstander auw omsingelde en aan den erken vijandelijken druk hard- :kkig weerstand biedende groep uitsche strijdkrachten in Sta- ïgrad moest ook gisteren zwa- gevechten tegen de met verre iperieure strijdkrachten aan- ormende bolsjewieken door- aan. Ondanks heldhaftige af- eer konden de verdedigers van talingrad niet verhinderen, dat vijand van het Westen af bin- endrong, hetgeen dwong tot een ichteruit schuiven der eigen stel- ngen met eenige kilometers. In en strijd van man tegen man erd een vrij groot aantal tanks :r bolsjewieken vernietigd. In de groote bocht van den Dn en aan den middenloop van en Don duren de zvare, wissel- allige gevechten, voort. Plaatselijke acties van den ijand in den" centralen sector het front en het Zuidoosten an het Ilmenmeer mislukten, ij Welikije Loeki werden acht en tanks vernield. Ten Zuiden van het Ladoga- leer zijn felle aanvallen der Dlsjewieken gestrand op den astberaden afweer van onze oepen. De vijand verloor hier 4 tanks. In Noord-Afrika werden Mi- irata en Homs na vernieling der aor den oorlog belangrijke in- allaties ontruimd. Achterhoede- oepen sloegen in hardnekkige vechten de aanvallen van op- ringende vijandelijke strijd- rachten af. In Tunis werden de succesvolle [gen aanvalsacties voortgezet, ilriike vijandelijke steunpunten erden genomen en vijandelijke roepen strijdkrachten in den in gehakt Duitsche ja«ers vielen met suc- is sooorwegdoelen aan en scho- in drie Britsche jagers neer. De bestrijding van het groote ijandelijke convooi voor de oord-Afrikaansche Kust bracht erdere successen. Het Duitsch- aliaansche luchtwapen heeft ijf vrachtschepen met tezamen .010 brt. in den grond geboord a 12 transportschepen voor een cel zoo zwaar beschadigd, dat et verlies van 5 dezer schepen erwacht kan worden. Zwakke strijdkrachten van het irivsche luchtwapen hebben gis- [favond lukraak Westduitsch ebied gebombardeerd, de bevol ing leed verliezen. In woonwij- en ontstond schade aan gebou- 'en. Door jagers en afweerge- ïhut verloor de vijand 9 vlieg den". Het „offensief der verkwisting". De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Op het oogenblik wordt in de Zuidelijke sectoren van het Oos telijke front de geweldigste slag ges jagen, dien de oorlog in Rus land tot nu toe gekend heeft. De bo'sjewisten vallen met alle te hunner beschikking staande mid delen aan en trachten, blijkens net legerbericht, een algeheele doorbraak te forceeren. Van militaire zijde te Berlijn wijst men op een bericht van het opperbevel der bolsjewistische troepen, waarin gezegd wordt, dat het doel van het huidige of fensief de vernietiging van groo te hoeveelheden Duitsch oor logsmateriaal is. Deze verklaring is opmerkelijk, daar het bolsje wistische opperbevel geen strate gische doelen meer noemt, doch slechts een vernietigingsslag schijnt te willen voeren. Men verklaart te Berlijn, dat gedu rende de wintermaanden van het vorige jaar een soortgelijke toe stand als thans heeft bestaan. Ook toen vielen de bolsjewisten met man en macht aan en ook toen hebben de Duitsche front troepen zonder den steun van re serves aan manschaDpen en ma teriaal stand gehouden, waar en wanneer hun dit bevolen werd. Na het bolsjewistische winterof fensief bleek de Duitsche leger leiding het vorige jaar toch in staat te ziin een geheel nieuw le ger aan het front op te stellen en de in den winter afgematte troepen af te lossen. Het tweede Duitsche zomeroffen«ief begon met het bekende resultaat. Ook onder de huidige omstan digheden toont men zich te Ber lijn in mili+aire kringen niet ner veus. Menjieeft een rotsvast ver trouwen in de aan het front staande troeoen en men ver klaart, dat ook nu weer de reser ves nan manschappen en waoe- nen gereed staan om in de ko mende zomermaanden een offen sief te openen. Wanne°r het groote bolsjewistische offensief ten einde is, zal men eerst een voorlooniee balans kunnen oo- mn'-en. i^et nadruk wüst men er te Berliin op. dat de bolsiewis- ten ontzettende verliezen lijden en het zal bii het inze+ien van een nieuw D"itsch offer->-f eemt btid'en of de machthebbers in M0cVou niet te ve°l van hun krachten gevergd hebben tijdens hun huidige „offensief der ver kwisting". .Men wii=t er te Berlijn nog op, dat de Duitsche legerleiding steeds zeer zuinig en snaarzaam is geweest. De beslissing va1! dan ook niet on het oogenbliV. 7P' 73! komen als de nieuwe D"it=ehe armee voor het tege"fvffQu"n'j>f staat aangetradori. rie «old*t»t. die on het oogenblik in den afweer- stag staat, houdt de lauweren voor nlQ,,we overwinningen in de hand. De tegenga* komt als de Duitsche legert aiding den tijd daarvoor rüp acht ITALIA ANSCH WEERMAUHTSBERICHT. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt o.a. het volgende bekend: „Gisteren hebben hevige ge vechten plaats gehad tusschen onze en de vijandelijke pantser strijdkrachten ten Zuid-Oosten en Zuid-Westen van Tripolis aan de lijn GharianTarunaKust. Italiaansche jagers bonden den strijd aan met een groote vijan delijke jachtformatie en vernie tigden twee vijandelijke vlieg tuigen. Vijandelijke gemotori seerde colonnes werden even eens gebombardeerd en met ma- Beperk het gas- en electriciteitsverbruik. Het is Uw eigen belang. BEKENDMAKING. Voor een Duitsch krijgsge- recht is een strafproces gevoerd tegen de vervaardigers van te gen de Duitsche bezettende macht gerichte ophitsende ge schriften en tegen degenen, die deze geschriften in het groot verspreidden. Zeventien beklaag den zijn ter dood veroordeeld. De bevelhebber der weermacht heeft het vonnis bevestigd. Tot vermaning en waarschuwing aan allen, wien het aangaat, worde uit de motiveering het volgende medegedeeld: Wij bevinden ons midden in den oorlog. De omstandigheden, die een oorlog onvermijdelijk met zich brengt, leggen een groot deel der Nederlandsche bevol king beperkingen op. De schuld daarvoor moet gezocht worden bij haar vroegere regeering. De Duitsche troepen en be- zettin "autoriteiten hebben zich van den aanvang af beijverd, een kiesche en correcte houding tegenover de bevolking aan te nemen. Indien nu door bepaalde krin gen de tegemoetkomende hou ding van de bezettende macht en de Duitsche instanties als zwakheid wordt uitgelegd en hun aanleiding geeft, Duitsche voorschriften en bevelen te ne- gesren, moge het volgende ver klaard worden: Buitschland bevindt zich thans met zijn vijanden in een strijd om het zijn ol niet-zijn niet al leen van het Duitsche volk, maar ook van Europa en zijn cu'tuur. Duitschland wil dezen strijd on der alle omstand:gheden tot een zegevierend einde brentmn. Degenen, die in strijd met de Duitrche bevelen en voorschrif ten anfi-Duitsche geschriften vervaardigen en verspreiden, moeten verwachten, dat zij vol gens de geldende oorlogswetten behandeld en dienovereenkom stig met zware en de zwaarste straffen gestraft worden. Het bureau van den bevelheb ber der weermacht in Neder land deelt mede: Groeten aan Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostfront De persdienst van den Neder- landschen omroep deelt mede, dat met ingang van Maandag 25 Ja nuari a.s. iederen dag op de golf lengte 16.81 en 19.56 meter tus schen 15.10 en 15.15 uur groeten van familieleden aan Nederland sche vrijwilligers aan het Oost front zullen worden uitgezonden. Het betreft hier groeten, welke op 10 Januari j.l. in een der stu dio's van den Nederlandschen Omroep te Hilversum zijn opge nomen. MEDEDEELING. Aan de familieleden van de Vrijwilligers in de Waffen- SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: De leider van het Ne derlandsche Arbeidsfront heeft het volgende bepaald: Alle vrijwilligers in de Waf- fen-SS en het legioen hebben, evenals hun familieleden, vrij toegang bij alle uitvoeringen van Vreugde en Arbeid. Voor het af halen van toegangsbewijzen kan men zich wenden tot de plaatse lijke kantoren van het N.A.F., af- deeüng Vreugde en Arbeid. Men dient papieren mede te brengen waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratis toegangsbewijzen. chinegeweervuur bestookt. In Tunis leidde de voortzetting der operaties van de laatste dagen tot de verovering van nieuwe be langrijke stellingen. Het aantal gevangenen steeg tot boven de 2500. Een tweemotorige bom menwerper werd bij Gabes door een gemotoriseerde afdeeling met machinegeweervuur omlaag geschoten. Drie leden der be manning werden gevangen geno men. De havenwerken van Al giers en een konvooi langs de Al- gerijnsche kust werden door on ze bommenwerpers aangevallen. Een schip van het konvooi werd getroffen. Duitsche jagers scho ten in herhaalde luchtgevechten vier vliegtuigen neer." De strijd in Tunis. Omtrent de gevechten in Tu nis wordt in aanvulling op het Italiaansche weermachtsbericht naar Stefani meldt nog medege deeld: De Spiltroepen hebben tijdens de voortzetting van hun aanval een diepe bres in de vijandelijke stellingen geslagen. Zij verover den, gebruik makend van de door den eersten stoot bij den vijand ontstane onzekerheid, be langrijke bergstellingen en een pas ten Noorden van Bauarada, die door de Engelschen verbit terd werd verdedigd. Verder naar het Zuiden trok de vijand wan ordelijk terug. De achtervolgen de troepen rukten 10 tot 20 ki'o- meter op. Het aantal gevange nen bedraagt 2500. De vijand heeft een aanzienlijk aantal ge sneuvelden op het slagveld ach tergelaten. Tijdens de gevechten werden ongeveer twintig stuk ken geschut en ongeveer tien pantserwagens buitgemaakt of vernietigd. De luchtmacht, die de vijandelijke colonnes onop houdelijk met bommen en mi- trailleurvuur bestookte, bracht den vijand eveneens groote ver liezen aan menschen en mate riaal toe. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteravond geslaagde bomaanvallen gedaan op ver- keersinstallaties en andere ob jecten van militair belang in ver scheidene steden aan de Zuid- Westkust van Engeland. Andere gevechtsvliegtuigen vielen steden in het Oosten van Engeland aan De bommen, die ten deele van VERMIJDT GEMAKZUCHT EN VERGEETACHTIGHEID Besparing van gas en elcctriciteit is dringend nood zakelijk. In dezen tijd, waarin men be slist moet uitkomen met de toe gewezen rantsoenen gas en elec- triciteit, hebben wij al eens eer der gewezen op de noodzaak om in de huishouding evenals in de onderneming een energiecontro leur aan te stellen. Het is een teeken van een minder economi sche huishouding, wanneer lam pen, strijkijzer, stofzuiger of ra diotoestel ingeschakeld blijven, wanneer zij niet worden gebruikt. Alle energie dient zoo te worden aangewend, dat het hoogste nut tige effect wordt bereikt. Wie wel eens in een fabriek heeft kunnen nagaan hoe een product tot stand komt, zal dikwijls heb ben kunnen constateeren, dat door een doelmatiger gebruik van de transportmiddelen de werk zaamheden vlotter zouden kun nen verloonen. Er wordt voor een eenvoudige handeling soms een omweg gemaakt, zonder dat men daarbij bedenkt, hoeveel overbodige energie dit kost. Ook in de huishouding zijn er derge lijke omwegen, waarvan men zich pas bewust wordt, wanneer men er opmerkzaam 00 wordt ge maakt. Er is niet alleen vereen voudiging, maar ook meer over leg bij het werk noodig. Gemak zucht of vergeetachtigheid leiden er dikwijls toe, dat energie in den vorm van electriciteit en gas wordt verbruikt, wat bij eenig nadenken had kunnen worden benaard. En men bedenke: wie zijn rantsoen overschrijdt, kriigt boete of wordt van den toevoer afgesneden. zeer gefinge hoogte werden neer- geworoen, veroorzaakten aan- zienlüke branden. In weerwil van het levendige afweervuur koerden alle Duitsche vliegtui gen terug. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. Gisteravond verschenen eenige Britsche bomenwerpers boven West-Duitsch gebied. Hier en daar neergeworpen bommen ver oorzaakten geringe verliezen on der de bevolking en matige schade aan gebouwen. AMERIKAANSCH TRANSPORT VLIEGTUIG VERMIST. Het Amerikaansche departe ment van marine heeft medege deeld, dat een groot transport watervliegtuig, dat met 19 per sonen, onder wie 10 marine-offi cieren, op weg was van Pearl Harbor naar San Francisco, 24 'ur over tijd is. in hec Rijksmuseum te Amscerdam is Donderdag een tencoonstelling van schilderden, aquarellen, teekeningen en beeldhouwwerken, vervaardigd door leden van de Duitsche weermacht en verzameld onder den titel „Kunst der Front 1942" officieel geopend door den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-inquart. Tijdens den rondgang van den Rijks commissaris over de tentoonstelling Polygoon-Zcljlemaker-Pax ss

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1