DONDERDAG 21 JANUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10460 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20013. Admin. 20933 DAGBLAD VOOR LE1DLN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur, Th. YVilmer, Hoofdredacteur. „Draagt elkanders lasten" „Wanneer al het leed van de aarde zou worden weggeno men, dat opgroeit uit onheils zaad, door menschen uit haat en nijd, uit heersch- en geld- !K zucht, uit iedere soort van gemeenen hartstocht over de anderen uitstorten, dan zou negentig procent van alle aardsche ellende en alle menschenleed zijn wegge vaagd". Aldus Emil Fiedler in zijn boekje „God en het lijden". Inderdaad het meeste leed, dat er is, doen de menschen elkaar aan. De menschen.... ook wij, onderling? Zeer veel leed, dat er is ook zelfs nu, in den oorlog vindt zijn oorzaak in den slechten, in den liefdeloo- zen omgang van het gewone da- jj gelijksche leven buiten alle ooriogs-oorzaak. Wij beweren niet, dat dit leed ook nog in de zen tijd het grootste deel is van wat de menschen lijden, maar het is toch zelfs nu nog een be- trekkelijk zeer groot deel. Wat zou er ook nu, o n d a n k s den oorlog, veel minder leed zijn, als allen gedachtig waren en han delden naar St. Paulus' woord: „Draagt elkanders lasten"; als 1 allen overtuigd waren van de waarheid, dat men het lijden, dat men niet kan wegnemen, kan heioen dragen, en naar die waar heid leefden! Wij kunnen positief zooveel doen en nalaten om anderen geen onnoodig leed te brengen, en om anderer feiteliik leed te verzachten. Als we daarop 'ns ons vernuft zouden scheroen en voor dat ideaal dat wezenlijk tot een christelijk leven behoort ons hart zouden doen klop pen! OFFERT VOOR WINTERHULP EEN FLINKE OtFT. WAT DOET GIJ? Wij van het legioen Nederland weten wat het zeggen wil, vech ten en desnoods tot den laatsten man. Tachtig jaren woedde de oorlog in de lage landen aan de zee, tachtig jaren streden onze voorvaderen voor hun vrijheid. De gedachte aan dien tijd ver vult iederen waren Nederlander met trots. Thans zijn aan het Oostfront weer onze beste zonen aangetre den om te strijden voor de vrij heid van Europa en de toekomst van ons land en volk. Het minste wat gij kunt doen is.... storten op 4K00 verzor gingsfonds van het Vrijwilligers legioen Nederland. Beginnende dooi be moeilijkt de gevechten DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van gisternamiddag luidt: „In het Noordwestelijke deel van de Kaukasus hebben Duit sche, Roemeensche en Slowaak- sche troepen plaatselijke aanval len der bolsjewieken afgeslagen. Beginnende dooi bemoeilijkte tusschen Kaukasus en Don de ge vechtshandelingen aan beide kanten. Een vrij zwakke vijand werd, voor een deel in tegenaan val, afgeslagen en een vijande lijk bataillon werd vernietigd. In de gevechtssectoren van het Dongebied brachten Duitsche troepen met steun van het lucht- wapen vijandelijke aanvallen in hier en daar zeer harde gevech ten tot staan. Een divisie infan terie vernietigde daarbij tien tanks. De verdedigers van het gebied van Stalingrad weerden, ondanks ontberingen, alle aanvallen der bolsjewieken af. Ten Zuidoosten van het Ilmen- meer is een ingesloten gevechts groep van den tegenstander in den pan gehakt. In den aanval werden deelen van een andere afgesneden groep der bolsjewie ken uit hun stellingen geworpen en ontlastingspogingen afgesla gen. Sterke vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer zijn mislukt in harde gevechten, waarbij plaatselijke doorbraken in tegenaanvallen afgegrendeld of opgeruimd werden. In Noord-Afrika duren de be wegingsgevechten aan het front van het Duitsch-Italiaansche pantserleger voort. Het Duitsche en Italiaansche luchtwapen heeft den Britten zware verliezen aan tanks en auto's toegebracht. De aanval van Duitsch-Ita liaansche gevechtsgroepen in het Tunesische gebied is met doeltref- fenden steun door het luchtwapen voortgezet, belangrijke stellingen werden genomen en ruim 1000 gevangenen binnengebracht. In luchtsteunpunten van den vijand ontstonden na luchtaanvallen uit gebreide branden. Des nachts werden de haveninstallaties van Bone opnieuw gebombardeerd. De gisteren voor Bone als bescha digd opgegeven twee koopvaar ders zijn gezonken. Daarmede heeft de vijand door den lucht aanval in den nacht van 18 op 19 Januari vier koopvaarders verlo Mat handgranaten en machinepistolen tegen bunkers SS PK Klerk (Vrtjw. Leg. Ned.) O U-P l ren met tezamen een inhoud van 20.000 brt. Een Duitsche duikboot heeft ten Westen van Gran van een krachtig beschermd convooi een schip van 4.000 brt. tot zinken ge bracht". De strijd rond Stalingrad. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Ten aanzien van de verbitterde gevechten in en om Stalingrad verklaart men van Duitsche zij- de nog het volgende: De stad Stalingrad zelve is niet het centrum van de gevechten. Rondom de stad liggen uitge strekte veldstellingen, waar de onophoudelijke massale stormloo- pen der Sovjets worder opgevan gen. De indruk, dat de bolsjewis ten hun uiterste krachten inspan nen om de gewenschte doelen te bereiken, wordt versterkt door de berichten, waarin de bolsje wisten in bedekte termen verkla ren, niet langer op de vorming van een tweede front in West- Europa te kunnen wachten. Op het oogenblik. zoo verklaart men voorts, is iedere frontsector in hevige gevechten gewikkeld, met dien verstande, dat het karakter der gevechten in iederen sector verschillend is. In het Zuiden worden de ge vechten sterk beïnvloed door het dooiweer. dat plotseling is inge vallen. Kist en reeen b°lemme ren de oóeraties der bolsjewisten en der Duitsche en Roemeensche troepen. ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van gisteren luidt: „De militaire bedrijvigheid is gisteren intensief voortgezet in Tripolitanë. oFrmates duikbom menwerpers hebben met zichtba re resultaten Britsche colonnes bestookt en haar ernstige verlie zen toegebracht, waardoor haar opmarsch werd vertraagd. Detachementen van onze Zui delijke garnizoenen hebben met succes een gepantserde vijande lijke formatie aangevallen en vijf vachtwagens vernield, terwijl eenige gevangenen werden ge maakt. In de streek van Tunis zijn de operaties van Italiaansche en Duitsche gevechtsgroeepn voort gezet met steun van machtige formaties luchtstrijdkrachten. Stellingen van tactisch belang werden veroverd en verscheide ne honderden gevangenen wer den binnengebracht. Tijdens luchtgevechten in den loop van den dag werden vier toestellen vernield door jagers der Spil, die een vijfde boven Tripolis tijden seen aanval neer schoten. Bij de Algerijnsche kust heeft een formatie torpedovlieg tuigen, onder bevel van luitenant Giuseppe Cimicchi, ondanks he vige reactie van het afweer geschut, een Engelsch-Ameri- kaansch convooi aangevallen en een grooten koopvaarder getor pedeerd, die men snel heeft zien zinken. Een actie, die is uitge voerd door onze jagers en bom- booten, eindigde eveneens met succes. E ender beide eenheden werd verscheidene malen getrof fen en moet als gezonken wor- d enbeschouwd. Een onzer vlieg tuigen is niet van zijn oorlogs- taak teruggekeerd. Een topedo- boot, die convooidienst deed op de Middellandsche Zee, is verlo ren gegaan door een duikboot- aanval. Een groot deel der be manning is. gered. De families der vermisten zijn op de hoogte gebracht. HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM GERMAANSCHE LAND- DIENST. In het Oosten van Europa wacht een grootsche taak, want daar wordt de toekomst van ons land veilig gesteld. Jongens uit alle Germaansche landen, uit Noorwegen, Dene marken, Duitschland, Vlaan deren en Nederland dienen daar als de pioniers van wel eer hun vaderland. Eenige honderden Neder- landsche jongens staan reeds in den Ch'.rmaanschen land- dienst. Geen mooiere en meer verantwoordelijke taak dan deze jongens leiding te geven. De gelegenheid 'hiertoe is thans voor iederen jongen Nederlander van 20 jaar en ouder opengesteld. Vereischten hiervoor zijn begrip voor de nieuwe orde en belangstelling voor h- t boerenbedrijf. Na een opleiding van vijf maanden, welke gedeeltelijk in Nederland en gedeeltelijk in Duitschland plaats vindt, volgt p aatsing in een der Ne- derlandsche landdienstkam- pen. Aam leiding dient te ge schieden voor 1 Februari aan het adres Koningslaan 9, Utrecht. Jeugd van Nederland! In Oostland ligt onze toekomst, ons vaderland heeft je noo- dig, meld je aan voor den Ger- maanschen landdienst! Vijandelijke vliegtuigen heb ben vanochtend eenige brisant bommen geworpen in de omge ving van Noto: één doode en 11 gewonden onder de bevolking. Er wordt geen belangrijke scha de gemeld. De svrijd in Tunis. De A.N.F.-correspondent te Berlijn meldt: De belangstelling voor de ge vechtshandelingen aan het front in Tunis neemt te Berlijn snel toe, nu van Duitsche en van Ita liaansche zijde eenige nadere mededeelingen zijn gedaan. Uit een en ander blijkt, dat de stra- teg.sche driehoek BizertaTu nisMedzjes-al-Babh de basis vormt van de thans ingeleide ope a ties. Duitsche en Italiaansche troepen zijn van Medzjes-el- liabh uit naar het Westen opge rukt en hebben hier de Engelsch- Amerikaansche stellingen bij Pont du Fash veroverd, waarbij duizend krijgsgevangenen zijn gemaakt en een groot aantal zwa-e wai enen werd vernietigd. Van Amerikaansclie zijde wor den deze. Duitsch-Italiaansche successen toegegeven, in tegen stelling tjt de berichten, die .iic het hoofdkwartier van gene raal Girraud komen cu waarin verklaard v/o"dt, dat de aanval len van de Duitsche troepen zijn r geslagen. DOODVONNISSEN IN ZWIT SERLAND VOLTROKKEN. Nadat de Zwitsersche Bonds vergadering gisteren de gratie verzoeken vai drie wegens ver raad van militaire geheimen ver oordeelde militairen van de hand had gewezen, zijn de dood vonnissen voltroken. Den bladen is van bevoegde zijde commen taar op deze gebeurtenis verbo den. Een uitzondering maakt slechts de Neue Berner Zeitung, MOMENTJE KOFFIEHUISMIJMERING. Een meneer heeft in een der bladen een gezellig praat je gehouden over de restau rants van vroeger en nu. En nademaal ik mij reeds dik wijls heb afgevraagd, waar om de menseh van heden in een restaurant verwijlt, waar hij niet anders kan krijgen dan surrogaatkoffie en surro gaatthee met taptemelk en zonder suiker, ijl, dun bier en nog zoo een en ander, dat niet zoo heel lekker is, heb ik dat praatje met bijzondere be langstelling gelezen. Moet U hooren! De man vertelt het volgende: „Toen ik in „Polen" kwam in '92, kostte een halve bief stuk met gebakken aardap pelen veertig cent en dan kreeg je er nog z.g. Fransch brood bij. Boerenkool met worst was 60 cent en een bor rel kostte.... een dubbeltje. Verder werden er „halve bor rels'' geserveerd (die dan driekwart moest zijn!) voor een stuiver." Over deze heerlijke en ge notvolle beschrijving heb ik lang en diep zitten mijmeren. Ik heb eraan gedacht, dat ik vroeger wel eens smaalde op de menschen, die het maar hadden over dien goeden ouden tijd. (Allemaal nog met een echte n). Dat men vroeger naar een koffyhuys ging om een borrel te drin ken van een dubbeltje en dat wij nu naar een jeneverhuis gaan om surrogaatkoffie van een kwartje. Dat het een gul den tijd is voor de drankbe strijders en dat ik ongeveer dertig jaar te laat geboren ben. VJ „WAAROM ZOO SOMBER?" Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilver sum 1 in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Waarom zoo somber?" die een verscherpten strijd te- ge.. „organisaties, vergaderingen en bewegingen, die on-Zwit- schersche ideologieën nastre- streven", eischt. Op Initiatief van den burgemeester van Leiden Is een gemeentelijk Inlichtingen bureau Ingesteld, dat uitsluitend langs telelonlschen weg antwoord geert op de vragen-van-den-dag, over welk probleem dan ook Hierboven da juffrouw, die de meest uiteenloopenda vragen van haar onbekende chentea beantwoordt Polygoon-ZeijlemakM-Pas m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1