Red. Buitenland: Mr. H. Gctee*LeidenRed. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden; Red. Omgeving: L Roozen. Leiden: Red. Letteren en Kunst; Fr. Schneiders. Leiden; verantwoordelijk voor de advertentiën: C. de Heiden, Leiden, Zon op 8.39 u. Wns-d.ocht. Zon onder 5.01 u. Dinsd.av. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Dinsd. 19.1: 6.56 onder, 15 37 op. Woensd. 20.1: 7.43 onder, 16.27 op. Dond.d. 21.1: 8 23 onder. 17.23 op (V. M.). Vrijd. 22.1: 8.59 onder, 1824 op. Zat.d. 23.1: 9.29 onder, 19.27 op. Op 87-jarigen leeftijd is de zer dagen in den vreemde de Servische geleerde Nikola Tesla overleden. Tesla was oijzonder vruchtbaar als uitvinder op het gebied der electrophysica. Aan Sven Hedin is gisteren door den deken der natuurwe tenschappelijke faculteit te Müo- chen de waardigheid van eere- doctor verleend als onderdeel van de viering van het 470-jarig bestaan der Ludwig Maximilian Universiteit. De hittegolf in Argentinië oudt onverminderd aan. Te j uenos Aires wees de thermo- leter gisteren 40 graden Celsius; •et was de heetste dag sedert ze- zen jaar. In de naburige landen, vooral in Uruguay en Brazilië, is de temperatuur ongeveer even hoog. De boerenbevolking is zeer bezorgd over de aanhoudende droogte. Zondagochtend in de vroegte is het op den 1500 meter hoo- gen Mottarone gelegen hotel Mot- taronevetta nabij Stresa volko men afgebrand. Reeds heeft men zes geheel verkoolde lijken ge vonden. Het hotel bevatte hon derd gasten. BINNENLAND Première bij het Deutsche Theater. Het Deutsche Theater geeft Donderdagavond te 's-Gra- venhage de première van het aantrekkelijke blijspel „Margue rite: 3'', dat haast overal in Duitschland is vertoond. De be zetting bestaat uit Gretl Klug- Rainer, Joachim Ernst, Wolfgang Stumpf, Hermann Haensch en Max Wilmsen. Kaarsen voor stal- en voertui genverlichting in Februari en Maart. De distributiediensten zullen van 25 Januari tot en mer 6 Februari 1943 op nader te be palen tijdstippen aan verbruikers van kaarsen, die reeds voor De cember 1942 en Januari 1943 -antsoenbonnen voor kaarsen te-1| behoeve van stal- en voertuigen verlichting hebben ontvangen, de rantsoenbonnen voor de derde periode (dus van 1 Februari tot en met 31 Maart 1943) uitreiken Deze personen behoeven geei- nieuwe aanvragen in te dienen. Verbruikers van kaarsen voor stal verlichting en verlichting van voertuigen, die voor het eerst een aanvrage tot dit doel wenschen in te dienen, kunnen dezf aanvrage voor de period-, var. 1 Februari tol en me; 31 Nu art in hetzebde uovengeno .-m de tijdvak hij de distrlbutic- d'.ensten indienen op formulie 'er MD 333—-12 (oud MD 10' Voor stalverlichting, en formu lier MD 333—03 (oud MD 11) voor voertuigverlichting. De dis tributiediensten zullen bij het in dienen van laatstbedoelde aan vrage aan verbruikers van kaar sen voor meergemeld doel de helft van de in het tijdvak van 1 Februari tot en met 31 Maart 1943 toe te kennen rantsoenbon nen uitreiken. Het restant wordt later uitgereikt, nadat de aan vragen aan een controle zijn on derworpen. Verbruikers van kaarsen voor verlichting van voertuigen zullen echter ook indien zij voor het eerst een aan vrage indienen het geheele aantal bonnen, geldig van 1 Fe- Het ruimen van sneeuw In verband met de sneeuwruim verordening van 22 Oct. 1942. die destijds in de Staatscourant 211 afgekondigd en door de dag bladen gepubliceerd is, wordt met grooten nadruk op het vol gende gewezen: De Bevelhebber der Weermacht en de Rijkscommissaris verwach ten, dat de bevoegde instanties de noodige voorzorgsmaatrege len zullen nemen voor de sneeuwbestrijding op grond van deze verordening, opdat zoo nuo- dig aanstonds kan worden in gegrepen. Om redenen van voed selvoorziening en verkeer en op strategische gronden moeten dc verkeerswegen steeds berijdbaar worden gehouden. Onder alle omstandigheden moet er zorg voor worden gedragen, dat de misstanden van den vorigen win ter zich niet herhalen. In de eerste plaats worden de hoofdbewoners en -gebruikers van bebouwde erven er op op merkzaam gemaakt, dat sneeuw en ijs op de voetpaden voor de huizen moeten worden verwij derd en dat bij gladheid ge strooid moet worden. De sneeuw moet van het voetpad verwijderd worden of zóó op den uitersten rand van het voetpad gebracht worden, dat het rijverkeer geen hinder kan ondervinden. Iedere betrokkene moet zich aan deze regeling, die in het be lang der geheele bevolking is, op de meest nauwgezette wijze houden. Overtredingen geven aanleiding tot strafrechtelijke gevolgen en politiemaatregelen. bruari 1943 tot en met 31 Maart 1943, ineens ontvangen. De bo vengenoemde rantsóenbonnen, waarop vermeld staat „een rant soen kaarsen', zijn voor onbe- paalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen^van één pak kaarsen (300 gram).' Voor verlichting van auto's, carriers, bakfietsen en gewone fietsen worden geen kaarsen ver strekt. De geldigheidsduur van de kaarsenbonnen verlengd. De geldigheidsduur van de met „22 verlichting'" en ,.34 verlichting" gemerkte bonnen der petroleum kaarten, respectievelijk S 108 en S 208, welke van 3 Januari 1943 af recht geven op het koopen van één raAtsoen kaarsen, is voor onbepaalden tijd verlengd. De bouwmaterialenbeschikking aangevuld. Door een aanvul ling van de bouwmaterialenbe schikking, opgenomen in de Staatscourant van 18 Januari 1943, gelden alle ten aanzien van bouwmaterialen vastgestelde ver boden tot koopen, verkoopen, at- t veren, bewerken, verwerken, en vervoeren met ingang van 19 Ja nuari 1943 ook voor het doen verrichten van deze handelingen. Nieuwe hoofdcommissaris van poli ie te Amsterdam. Bij be sluit van den secretaris-generaal van het departement van justi tie is belast met de waarneming van het ambt van hoofdcommis saris van politie te Amsterdam de heer J. C. Krenning. De nieu we functionaris, die als zooda nig den op 22 Oct. j.l. overleden kolonel S. Tulp opvolgt, is voor het Amsterdamsche politiecorps geen onbekende. Hij is daar se dert 1916 in dienst en was sinds 1941 belast met het commando der ordepolitie in den rang van luitenant-kolonel. De nieuwe hoofdcommissaris is sedert Nov. 1940 lid van de N.S.B. Tevens is hij voorzitter van den bondsraad van den kameraadschapsbond der Nederlandsche politie. Opleiding voor hulpkeurmees ter. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Za ken heeft aangewezen als plaat sen, waar in 1943 een cursus voor de opleiding van hulpkeurmees ter van vee en vleesch zal wor sen gehouden: Enschede, Leeu warden, Nijmegen, Rotterdam en Tilburg. Gemengde Berichten Doodelijke ongelukken. Gistermiddag is het 2-jarig zoon tje Fokke van de familie J. de Jong, wonende op het schip „Nooit Gedacht' te Groningen over boord geslagen en verdron ken. Gistermiddag ongeveer half één is de 75-jarige C. B. wonen de in de Rembrandtstraat te Den Haag, toen hij onvoorzichtig den rijweg overstak, in de Groote Marktstraat door een wagen van lijn 6 aangereden. De oude man werd ernstig aan het hoofd ver wond en is óp weg naar het zie kenhuis overleden. Gisteravond is de 52-jarige voetganger J V., wonende in de Koningsstraat, op den Rijswijk- schewer; nabij het viaduct aange reden door een vrachtauto. Hij kreeg een bekkenfractuur en eenige ribfracturen en is heden ochtend overleden. De bejaarde heer J. H. den Herder, uit de Genestetstraat te Zwolle, is gisteravond, toen hij in de buurt een boodschan wil de doen, bij de Vondelkade in het water geloopen en verdron ken. Belooning van 1000. Door de Nederlandsche politie wordt een voortvluchtig gevaar lijk misdadiger gezocht. Zijn laatst bekende verblijfplaats was in de Insulindestraat te Rotter dam, waar hij in den nacht van 11 op 12 Januari 1943 vrij zeker ernstig werd aangeschoten, zoo dat hij beslist medische hulp moet hebben ingeroepen. Ieder een. die aanwijzingen verstrekt, welke leiden tot de aanhouding van dezen man, krijgt de boven- beloofde belooning. Hij is ge naamd Karei Meyer, geboren te Rotterdam, 18 Mei 1919, metaal bewerker van beroep, signale ment: :slank van gestalte, heeft donkerblond achterovergekamd haar, hoog voorhoofd, lengte pl m. 1.70 m. Hij draagt vermoe delijk een bril met hoornen mon tuur. Inbrekers- en dievencomplot ontmaskerd. Door het krach tig optreden van de gemeente politie te Lunteren, in samen werking met de marechaussée, is het gelukt volkomen klaar heid te brengen in enkele inbra ken en een geheele serie dief stallen, welke den laatsten tijd werden gepleegd op het rijks- werkkamp ,.De Biezen" onder Lunteren, gemeente Ede. Toen de beheerder van het kamp de- •zer dagen terugkeerde van ver lof, deed hij bij het betreden van de rijwielbewaarplaats de ontdekking, dat niet minder dan 28 rijwielen, die daar waren op geborgen, van de banden waren 'ontdaan. In verband hiermede werden niet minder dan zeven personen gearresteerd, waaron der enkele kampbewoners. Er blijkt nu. dat er ook andere za ken zijn gestolen. Het aanzetten van scheermes jes. Dezer dagen plaatsten en kele bladen, ook wij, een foto, waarop wordt gedemonstreerd hoe een veiligheidsscheermesje in een bierglas kan worden aan gezet. De maker van de foto meende volgens bijschrift, dat deze methode de aandacht ver dient met het oog op het schaarsch worden van de mes jes. Weest echter voorzichtig, zoo waarschuwt men nu van des kundige zijde aan de „N. Rott. Crt.", er aan toevoegend, dat het heen en weer schuiven in een glas een paardenmiddel is, dat den mesjes niet ten goede komt. Aanzetten, aldus het advies van den deskundige, dat wij hierme de overbrengen aan onze zelf- "■h eren de lezers, moet, wil men zijn mesjes niet bederven, op een zachten ondergrond ge schieden. RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. Vrijgesproken. C. P. Smit te Leiden heeft onlangs terecht moeten staan wegens clandestien slachten. Hij had ten stelligste ontkend zich aan zulk een feit te hebben schuldig gemaakt. De E. R. had een nieuw onderzoek gelast, hetgeen thans had plaats gevonden. De off. eischte we gens gebrek aan bewijs vrij spraak. Uitspr. conform. Tabakskaart. J. C. v. Lierop te Hillegom had een tabaks- kaart gekocht, welke later van diefstal afkomstig bleek te zijn, maar dat had verdachte niet ge weten. Eisch 25.subs. 10 da gen. Vonnis conform. Melkhonnen verhandeld. C. H. Kuipers te Nieuwveen, zou 160 taptemelk en 128 volle melkbonnen verhandeld hebben. Wegens een juridische kwestie hield de E. R. de zaak aan. Een zelfde beslissing werd ge nomen in de zaak tegen P. Th. Kuipers uit Nieuwveen. Appelen en peren gestolen. J. A. v. d. Meer te Voorscho ten had appelen en peren uit een boomgaard gestolen. Eisch en uitspraak 25.of 10 d. Voor een dergelijk feit werd de huisvrouw Th. J. M. Nieuw veen uit Voorschoten ver oordeeld tot een geldboete van 25.subs. 7 d. Bollen in voorraad. M. G. Salman te Noordwijk had van den Tuchtrechter een geld boete van 275.gekregen. Toen hij deze boete niet betaaal- de werd hij uitgesloten door de N. S. C., hetgeen tevens inhield, dat hij ook geen bloembollen in voorraad mocht hebben. In zijn schuur had men niettemin 27 H.L. bollen gevonden. De off. eischte drie weken. De E. R. hield rekening met het feit, dat er geen bollen geteeld waren en legde 40.subs 20 dagen op. Tarwe vervoerd. G. v. d. Poll te Lisse had 1200 kg. tar we doen vervoeren welke tarwe in den zwarten handel terecht was gekomen. Eisch 2 mnd. Uit spraak zes weken. A. Zoet te Lisse had de tarwe verhan deld en ook tegen hem eischte de Off. 2 mnd. Vonnis 6 weken. Onwettige suikerhandel, J. van EkteV oorschoten had suikerbonnen gekocht. Op deze bonnen kocht hij suiker, welke suiker hij dan weer met winst verkocht. Eisch 6 weken. Uitspr. voor ditmaal een geld boete van 50 subs. 25 dagen. D. J. Gusseklo te Voorscho ten had eveneens in suiker ge handeld buiten de distributie om Eisch f 75 subs. 30 dagen. Uit spraak 50 subs. 25 dagen. Vernaperingskaart. De jeugdige H. Prass te Noord- w ij k a. Z. had van een familie lid een versnaperingskaart be trokken, die hij daarna weer had verkocht. Eisch en uitspr. 10 subs. 5 dagen. Dum struik andijvie. Juist toen F. W. Rijsdam te Leiden een struik andijvie afsneed bij zijn buurman-volkstuinder be trapte deze buurman hem. Twee weken eischte de Off. voor deze minne daad. Vonnis 20 subs 10 dagen. Ongewenschte hulp. J. Evers te Voorhoui had 's morgens in de vroegte 30 kg. aardappe len gerooid en meegenomen van de tuin van B. Verdachte te hebben maar de Off. meende, dat er in Voorhout best een stuk je grond te krijgen was, waar verd. zelf aardappelen op had kunnen zetten. Eisch 1 mnd. Uitspr. 2 weken. Koop van levensmiddelenkaar ten niet bewezen. In de zaak tegen J. Koelwijn te Noord- w ij k waren door den off. vier getuigen gedagvaard. Deze vier getuigen moesten 't bewijs ge ven, dat verdachte van A. P. Koemans levensmiddelenkaar ten gekocht had. Genoemde Koe mans zeide zich niet meer pre cies te kunnen herinneren aan 5 wien hij de kaarten verkocht had, aan verdachte of aan diens broer, die sprekend op hem ge. Ie lijkt. Verd. zelf ontkende perti. 2 nent, van iets af te weten. De off. eischte 2 mnd., maar de E. B. r achtte het bewijs niet geleverd61 zoodat vrijspraak volgde. ;t Kooper van volvette kaas. De kaashandelaar W. H. A. Ver- W wey te Nijmegen was bij J. R t v. d. Heuvel te Bodegraven?! gekomen om een aantal volvette e kazen te koopen. Als een waar- al borg liet hij 100.achter; de s kazen moesten dus maar opge- e: stuurd worden, zoodra v. d. H, r' ze had. Voor deze kaaskooperjj eischte de off. een maand gevan- ia genisstraf. Uitspraak 60.— subs. 30 dagen. Straffen van den tuchtrechtei g te Haarlem. De tuchtrechter ,e te Haarlem legde dezer dagen aan een veehouder te V ïjfnuuen (gem. Haarlemmermeer)j een boete van ƒ1000.op, daaii, de man niet alle daarvoor in,e aanmerking komende op zijn t bedrijf gewonnen melk volgens ie de voorschriften had geleverd a Een veehouder te Hoogmads( (gem. Woubrugge) moest zich bovendien voor vijf andere over- ic tredingen van de voedselvoor zieningsbepalingen voor den Haagschen tuchtrechter verant-e woorden, o.a. wegens het zon der vergunning voorhanden heb-e ben van zurende melk en een i stierkalf zonder geldig identi i teitsbewijs, vervoedering vaan volle melk aan zijn dieren ent het doen van onjuiste opgaven» bij de inventarisatie van zijn j veestapel en zijn land. Dit kost-t te hem eenige boeten, tezamen c ƒ1050.Een b'oemkweeker te2 Aalsmeer, die rozen, anjers gekweekt op een grootere op-c pervlakte koude kaassen dan waarvoor hem vergunning was veleend, werd door den tucht- rechter te Haarlem veroordeel tot 1000.boete. HAAGSCHE POLITIERECH- TER. Balen meel gestolen. Tot tweemaal toe, n.l. op 28 Fe-i bruari en 1 Mri., hadden H. F, S., J. de L. en A. H. allen t« I. e i d e n balen meel weggeno- men uit een wagon op het spoor wegemplacement te Leiden. Een ernstig geval van plundering noemde de Off. dit en eischte tegen elk vier mnd. Vonnis vooij elk 2 mnd. Mej. W. S. te L e i-1 den had uit winstbejag in haat woning dit meel gedeeltelijk bewaard. Eisch zes weken. Von nis drie weken. J J. C. en G, C. te Leiden hadden het voor beeld van de vorige verdachten gevolgd en elk een baal meel gestolen uit een wagon welk meel toebehoorde aan de meel fabriek de „Sleutels" te Leiden. Eisch J. J. C. 4 mnd en tegen G. C. 6 mnd Vonnis J. J. C. f weken en G. C. 3 mnd. Mej. P. C. te Leiden had een gedeelte van het meel voor haar broers bewaard en een gedeelte er van gebruikt. Eisch 6 weken. Uitspr. aangehouden voor een rapport. Een flinke vischvangst. E. T. te Leimuiden en R. J. M te Rjjnsaterwoude waren met netten gaan vis-chen in de Ringvaart te Leimuiden welk water gepacht was door den Leidschen Hengelaarsbond. Maai liefst 168 kg. visch hadden ze er uit gehaald. Eisch tegen elk 1 maand. Uitspr. ieder 1 week. Moord op Bredaschen winke lier. Naar wij vernemen zal de Hooge Raad op Maandag I Februari des ochtends te elf uur in cassatie behandelen de zaak tegen den 37-jarigen huisschil der T. A. F. Slont uit Rotter dam ei. den 47-jarigen reiziger J. H. J. Dils uit Amsterdam, die zoowel door de Rotterdamsche rechtbank als in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gra- venhage zijn veroordeeld tot le venslange gevangenisstraffe®

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2