Red. Buitenland: Mr. H. Geiee.Leiden: Red. Stad en Sport M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden; Red. Letteren en Kunet: Pr. Schneider», Leidenverantwoordelijk voo» de advertentiënC. de Heiden. Leiden. Zon onder 4.52 u. Woensd.av. Zon op 8.45 u. Dnd.d.ocht. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Wnsd. 13.1: 0.42 ondr. 12.22 op. Dnd.d. 14.1: 1.52 onder, 12.46 op Vrijd. 15.1: 2 59 onder, 13.11 op. Zat.d.: 16.1: 4.04 ond., 13.40 op. Zondag 17.1: 5.06 ond., 14.14 op. Maand. 18.1: 6.03 onder, 14.51 op. BEWAKINGSDIENST TEGEN SABOTAGE TABAKSSURROGATEN ONDER DE LOUPE. De eerste stap is thans gedaan om tot een regeling van het sur- rogatenvraagstuk voor rookers te komen. Zooals talloozen reeds dikwijls tot hun groote ontgoo cheling zullen hebben geconsta teerd, is op het gebied van de vervangingsmiddelen voor tabak en tabaksproducten een groote verscheidenheid artikelen voor handen, die echter grootendeels ondanks de vaak zeer hooge prij zen, niet aan de verwachtingen voldoen. Om nu een inzicht te krijgen in de fabricage van de vele soor ten bladerenmengsels, papier enz., die als tabakvervangend product worden aangeboden, is den fabrikant var. tabakssurroga ten de plicht tot het geven van inlichtingen en het inzenden van monsters opgelegd, vastgelegd in een voorschrift van den gemach tigde voor de prijzen in de Staatscourant van 12 Januari. Batterijen voor zaklantaarns. In verband met de op 29 De cember 1942 verschenen publica tie omtrent de voorziening met batterijen voor zaklantaarns deelt de Nederlandsche Kultuur kamer het volgende mede: Naar aanleiding van de vele aanvra gen van kuituurwerkers om voor toewijzing van batterijen in aan merking te komen, heeft de lei der van de hoofdafdeeling Socia le Zaken der Nederlandsche Kul tuurkamer aan het rijksbureau voor verwerkende industrieën verzocht de volgende drie groe pen in te schakelen. 1. Orkestmu sici-dirigenten, solisten en alle andere toonkunstenaars, die aan het openbare muziekleven deel nemen 2. Tooneelspelers, regis seurs, cabaret- en variëté-artis- ten. 3. Bioscooptheaters ten be hoeve van de in de bedrijven werkzame ouvreuses. Thans kan worden medegedeeld, dat om trent toewijzing van de eerste twee groepen door de betreffen de instantie kan worden beslist, zoodra vaststaat, dat de grond stoffen-positie inschakeling mo gelijk maakt. Getracht zal wor den de bioscooptheaters reeds thans te voorzien. Voor de in de Ook UW teint wordt thans bedreigd door vitamine-F-gebrek. Neem tijdig maatregelen. Pas Dobbelman's Castella Crèmes toe, die uw huid met een over vloed van vitamine F verjongen en jong houden m WANNEER EN HOE? Wanneer werkt de bewakings dienst tegen sabotage? Het antwoord op deze vraag kan in zekeren zin kort zijn, en luiden: „in normale omstandig heden niet". Wanneer zich geen sabotage gevallen voordoen of te vreezen zijn in de gemeente, blijft de dienst een orgaan in ruste. Slechts wanneer de omstandig heden zulks noodzakelijk moch ten maken, komt het personeel van den dienst in actie. Zooals reeds eerder vermeld, staan de leden van den dienst on der bevel van het hoofd der plaatselijke politie en worden ook door deze politie gecontro leerd. Zij zelve missen elke po- litioneele bevoegdheid. Een belangrijk punt voor hen, die zich voor dezen dienst op geven, is, dat een bewaker nooit alleen op post komt te staan. Ook hier wordt het principe „één man is geen man" gehuldigd en wordt dientengevolge de bewa king van elk object toevertrouwd aan een groep van tenminste drie personen, ten einde een waarborg te hebben, dat de wacht op doeltreffende wijze kan plaats hebben en de bewakers in de gelegenheid zijn in geval van sabotage desnoods telefo nisch de hulp van politie in te roepen. De leden van den bewakings dienst mogen voorts geen dienst doen, zonder in het bezit te zijn van een legitimatiebewijs van voorgeschreven model en een armband, terwijl, hoewel bewa pening met vuurwapens uitgeslo ten is, eventueel geen bezwaar bestaat tegen het tijdens den dienst ter beschikking hebben van afweermiddelen, die in voor komend geval tot zelfverdedi ging kunnen worden aangewend. Bij beëindiging daarvan moet aan onmiddellijke inlevering der uitgedeelde wapens streng de hand worden gehouden. Het bij den bewakingsdienst ingedeelde personeel ontvangt een vergoeding van 0.50 voor elk uur, dat het in werkelijken dienst is geweest. Gedeelten van een uur, langer dan een half uur, worden voor vol gere kend, gedeelten, die korter zijn, worden niet medegerekend. Wordt de dienst vervuld met onderbreking van wachturen, welke in een wachtlokaal wor den doorgebracht, dan worden deze uren voor de berekening der vergoeding meegeteld. Indien den wakers tijdens de uitoefening van den dienst een ongeval mocht overkomen, heb ben zij aanspraak op een uitkee- ring uit het herstelfonds 1910, overeenkomstig met de uitkee- ring, welke zij ingeval van ver zekering tegen ongevallen zou den ontvangen. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat er naar gestreefd is de voorwaarden te scheppen om een goede uitvoering van den be wakingsdienst te garandeeren op een manier, die op zoo redelijk mogelijke wijze rekening houdt met de belangen en de veilig heid d=r b ;v. akers, een omstan digheid, die er zeker toe kan bij dragen de animo voor vrijwilli ge melding te verhoogen. Een groot aantal vrijwilligers maakt de kansen op verplichte aan wij- ring zoo gering mogelijk. „Meld', u daarom vrijwillig bij den bewakingsdienst tegen sabo tage". U doet daarmede een goede daad in het belang van uw mede-gemeente-leden en van uzelf. VITAMINE F CRÈMES theaters werkzame ouvreuses kunnen op een hiertoe bestemd formulier H.G. bij het rijksbureau voor verwerkende industrieën aanvragen worden ingediend. Bedoelde formulieren zijn inmid dels door de Nederlandsche Kul tuurkamer aan belanghebbenden toegezonden. Ten einde een redelijke rege ling te treffen, is thans vastge steld, dat anderen dan de reeds genoemden evehtueel ook voor batterijen in aanmerking kunnen komen, indien de directie van het bedrijf of de instelling, waar zij werkzaam zijn, van meening is, dat deze persoren een batterij voor de uitoefening van hun dienst beslist noodig hebben. In dit geval dient de werkgever of het bestuur van de instelling zich te wenden tot het rijksbureau voor verwerkende industrieën, Riouwstraat 174 te 's Gravenha- ge, waar een formulier kan wor den aangevraagd en ingevuld worden ingediend. Zoo zal b.v. een directeur van een bioscoop theater een formulier kunnen in vullen en indienen ten behoeve van de ouvreuses. Voor leden van de E.H.B.O. en dergelijke zal de organisatie een aanvraag moeten indienen. Uit den aard der zaak wil dit nog niet zeggen, dat men beslist voor verstrekking van batterijen in aanmerking komt. Men bedenke in ieder geval, dat voor het heen- en teruggaan naar het werk zeker geen batte rijen worden verstrekt. Volledig heidshalve zij nog vermeld, dat de luchtbeschermingsdiensten zich dienen te wenden tot de rijksinspectie voor de luchtbe scherming. De speciale batterijen, welke dooven gebruiken voor hun gehoorapparaten, vallen bui ten deze regeling. Het heeft dus geen zin, dat voor deze personen een aanvraa wordt ingediend. Zoo spoedig mogeliik zal voor hen een aparte regeling worden getroffen. Loterij Haighton en Co. He den zijn de volgende hooge prij zen getrokken: 25.000.op no. 1989, 5.000.— op no. 13840. De gemeentebegrooting van Amsterdam. Het thans ver schenen ontwerp gemeentebe- grooting voor 1943 wijst een te kort aan van 30.428.711, hetwelk 2.237.123 hooger is dan voor het vorige jaar. Naar de wethouder voor de financiën, de heer J. Walch, mededeelde, mogen deze beide tekorten evenwel niet zoo maar met elkaar worden vergele ken, daar in de begrooting voor 1942 de ramingen van enkele be lastingopbrengsten waren ver werkt, die in de begrooting voor 1943 niet zijn opgenomen. Het groote tekort is grooten deels veroorzaakt door het feit, dat de opbrengst van de nieuw ingevoerde Ondernemingsbelas ting, welke bedoeld is als een belangrijk onderdeel van de maatregelen tot saneering van de gemeentelijke financiën, nog niet is te ramen, zoodat deze als een memoriepost op de begroo ting voorkomt. Voorts laten de in ujtzicht gestelde voorzieningen omtrent de financieele verhou ding tusschen het rijk en de ge meenten nog steeds op zich wachten. Ook waren de finan cieele gevolgen van enkele nieu we ingrijpende maatregelen nog niet voldoende te overzien. Wand- en muurtegels alleen voor de bouwnijverheid. Blij kens publicatie in de Staatscou rant van 12 Januari 1943 is met ingang van dien datum het koo- pen, bewerken en verwerken van wand- (muur-) tegels ten behoeve van andere doeleinden dan dit van de bouwnijverheid verboden .behoudens vergun ning, welke uitsluitend kan wor den aangevraagd bij het bureau voor de keramische industrie. LITURGIE DONDERDAG 14 Jan. Mis v. d. H. Hilarius, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. Glo ria. 2e gebed v. d. H. Felix, Mar telaar; 3e voor den vrede. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. In de kerken der E.E.P.P. Franciscanen. DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Gemengde Berichten Slachtoffer van kolendamp vergiftiging. Maandag heeft zich ten huize van den heer Mourik, te Enkhuizen, een ern stig geval van kolendampvergif tiging voorgedaan, waarbij een doode valt te betreuren. Het slachtoffer is de 58-jarige A. L. B. D. Damen uit Heemstede. De heer Damen was met nog twee collega's den geheelen dag bezig geweest de boeken van het plaat selijk kantoor van het N. A. F. te controleeren. Doordat de afvoer van de gaskachel, welke in het vertrek brandde, niet goed ge- functionneerd heeft, zijn zij des middags onwel geworden en hoe wel onmiddellijk een geneesheer werd gewaarschuwd kwam de hulp voor den heer Damen te laat. Na eenige uren is hij over leden. De beide andere heeren hebben geen nadealige gevolgen van de vergiftiging ondervon den. RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. Groenten- en fruitroof wordt zwaar gestraft. De E. R. vond het noodzakelijk, om het stelen van groenten en fruit van tui nen den kop in te drukken en dat gaat alleen maar met flinke straffen. L. J. van Rooden te Leiden was met een bootje naar Oegstgeest gegaan en had daar van een tuin groente ge stolen. Eisch 3 mnd. Vonnis 6 weken. P. J. D. Vlietstra te L e i- d e n had eveneens te Oegstgeest groenten gestolen van de tuin van Zandstra. Eisch 3 mnd. Von nis 6 weken. J. M. v. d. Zwan te Wassenaar was speciaal naar Katwijk getogen om daar groenten te gaan stelen. Eisch 2 mnd. Vonnis een mand. Rechtmatig ontslag. J. L. v. Dort te Oegstgeest zou een ondergeschikte onrechtmatig ont slagen hebben. De off. wilde deee zaak verwezen zien naar den kantonrechter, maar toen verdachte een vergunning van de Arbeidsinspectie toonde werd hij dadelijk vrijgesproken. 250 K.G. capucijners. A. v. d. Wiel te Leiden had eenige zakken met 250 K.G. capucijners tijdelijk neergezet bij J. de la Bey te Leiden en nu vond v. d. W., dat hij straf had verdiend, maar de la B. niet, want die ging geheel vrij uit. De off. achtte bei den even schuldig en eïschte te gen elk een maand gevangenis straf. De E. R. veroordeelde v. d. W. tot een maand, terwijl de la B. 80 of 40 dagen kreeg. De capucijners werden verbeurd verklaard. HAAGSCHE POLITIERECH TER. Dames staan terecht. Toen een colporteur in huis was had mej. A. J. G. A. te O e g s t- geest diens handschoenen van de divan genomen. Eisch en uit spraak 15 of 7 d. Mej. M. J. E. te Leiden pleegde in diverse winkels dief stallen. Aangehouden om een rapport in te winnen. Mej. T. C. G. den H. Lei den, mej. M. L. Leiden en mej. J. L. D. teWassenaar hadden hun medemenschen be- leedigd, door te gaan schelden. De dames dien H. en L. kregen 10 of 5 dagen en mej. D., die heviger gescholden had 25 of 10 dagen. Mej. W. van A. te L e i d e n had bij C. en A. een japon gesto len. Eisch en uitspr. 20 of 10 d. Boterbonnen gestolen. Y. B. den L. te Noordwijk had zich schuldig gemaakt aan dief stal van boterbonnen. Eisch en uitspr. 25 of 14 dagen. Ging werk zoeken. Th. W. F. B., te A 1 p h e n a. d. R ij n, ging werk zoeken. Toen hij er- Odoricus van Pordenone, Roge- rius van Todi en Egidius van Laurenzana, Belijders: Confi- teantur. 2e gebed v. d. H. Hila rius; 3e v. d. H. Felix; 4e voor den vrede. gens op uitsluitsel moest wacj ten, neusde hij eens rond, z» een paar handschoenen liggen ei vertrok zonder op antwoord wachten met de handschoen Eisch zes weken. Vonnis maand. Een goed maaltje. A. te Ter T a r, had eerst t. konijn gestolen, vervolgens j K.G. bloem en daarna een tijtje gerst, boonen en tarwt Voor deze laatste diefstal had h van den E. R. reeds 3 mnd. kregen. Voor het konijn en~c bloem werd de eisch thans mnd. Vonnis zes weken. Onder compagnons. A. Z. Bodegraven moest tereck staan wegens verduisterinj Verd. was vroeger compagno geweest met S., grossier in ta baksartikelen. Het compagnon schap was met eenige strubbe ling uiteengegaan. Verd. maai te de facturen voor de tabakswi ren, die L. goedkeurde. Lak veranderde Z. de facturen maakte een herverdeeling van aanwezige tabakswaren. Geldi lijk nadeel had L. er absolui niet van ondervonden. De oj achtte niet bewezen, dat er hie tabakswaren verduisterd ware en vroeg vrijspraak. Vonnis con form. Opbrengst van diefstal aangt nomen. M. H. te Haze ri w o u d e had de helft van de op brengst van een gestolen fiet zijnde 32.50 aangenomen. Eisc wegens heling 100 of 50 d. plu 4 mnd. met kans op gratie. Voi nis 6 weken met kans op gratu SPORT SCHAATSENRIJDEN. Korii baanwedstrijden voor beroep rijders. fn verband met reorganisatie in de Nederlani sche schaatssport heeft de lai deiijke commissie voor de kort, baanwedstrijden voor beroep rijders in Utrecht vergaderd, li ampele besprekingen werd sloten: le. Van 13 Januari 19 af moeten beroepsrijders -rijdsters in het bezit zijn vi een startkaart, zonder welke i niet mogen uitkomen op wei strijden. De rijders kunnen dei week inschrijfformulieren aai vragen bij de leden der commi sie in hun provincie. 2e. In elk provincie zal men dit seizoi nog rijden onder de reglemei ten van de betreffende provil ciale organisatie, zulks omd het nationale reglement nog ni gereed is. In dit verband beslo de commissie met spoed de r glementeering ter hand te ii men. 3e. De organiseerende ijs clubs zijn verplicht na afio van eiken wedstrijd een proce verbaal van den wedstrijd, al mede een volledig ongevuli rijderslijst op te zenden aan di secretaris der prov. organisaÈ 4e. Het kampioenschap van B derland voor mannen wordt het seizoen 1942/43 verreden Groningen en dat voor vrouwi in Friesland. 5e. De provincia organisaties in Groningen, Frii land, Drente, Overijssel, Noot Holland en Zuid-Holland org niseeren in haar eigen provi cies de prov. kampioenswedstr den voor mannen en vrouwe De adressen, tot welke men zii in de verschillende bonden ki wenden zijn: voor Groninge G. K. Wiersema, Paterw. w 180, Groningen; voor Frieslau P. Dubois, Zuiderkade 35, Fr neker, tel. 2103; voor Drente: Wijngaarden, Vaart Z.Z. 1( Assen, tel. 2812; voor Overijsse H. F. v. d. Meer. Nobelstra 8bis, Utrecht, tel. 21508; va NoordHolland: J. Werkma Rippingstraat 33, Alkmaar, 2491; voor Zuid-Holland: Hendrikse, Groot-Ammers B 5 tel. 59. Secretarispenr.ingmee ter der landelijke commissie de heer J. Werkman, Alkmaa SKILOOPEN. Olli Real gesneuveld. De Fin Olli Bf mes, een bekend skilooper, is i den strijd tegen het bolsjewisnj gesneuveld, aldus meldt

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2