I Red. Buitenland: Mr. H. Geiae. LeidenRed. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving L. Roozen. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Pr. (Schneiders. Leiden: verantwoordelijk voor de :ndvertentiën: O de Heiden. Leiden. Zon onder 4.50 u. Dinsd.av. Zon op 8.45 u. Wnsd.ocht. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Dinsd. 12.1: 11.58 op (E.K.). Wnsd. 13.1: 0.42 ondr, 12.22 op. Dnd.d. 14.1: 1.52 onder, 12.46 op. Vrijd. 15.1: 2 59 onder, 13.11 op. Zat.d.: 16.1: 4.04 ond., 13.40 op. Zondag 17.1: 5.06 ond., 14.14 op. BINNENLAND JEUGD STORMERS NAAR WEST-PRUISEN TERUG. Ongeveer vierhonderd jongens en meisjes, die in West-Pruisen hun plicht vervullen in den Ger- maanschen Landdienst en die hun Kerstverlof in het vader land hebben doorgebracht, zijn gisteren weet vit Amsterdam naar de verschillende kampen in West-Pruisen vertrokken. Voor hun vertrek zijn de stor- mers en stormsters, die geruimen tijd zullen we/;olijven, gister middag op den Dam officieel toegesproken. Een aantal auto riteiten woonewt de afscheids- plechtigheid bij. DE WONINGTOESTAND IN IN NEDERLAND. Op het totaal aantal inwoners van Nederland, groot ongeveer 8.900.000, waren er in 1940 2.200.000 woningen, zoodat ge middeld 4.02 personen over een woning beschikten. Volgens de laatste woningtel ling vormen eensgezinshuizen 72.3 procent van het totaal aan tal woningen. In de voornaamste steden wordt de verhouding van een gezinshuizen naar huizen voor meer dan een gezin ver plaatst ten gunste van het een gezinshuis. Zoo bedroeg het per centage der eengezinshuizen in 1930 in Amsterdam en Rotter dam 10 procent, in den Haag, Maastricht en 's-Hertogenbosch 30 procent, in de rest van het land, die 71,5 procent van de be volking en 98,5 procent der op pervlakte van Nederland omvat, bedroeg het percentage der een gezinshuizen 94. Sedert 1940 is door maatregelen van staat en gemeente de bouw van eenge zinshuizen bijzonder bevorderd, zoodat men terecht kan zeggen, dat 70 procent der Nederlandsche bevolking in eengezinshuizen woont. Voor de grootte der ver schillende woningen is het ken merkend, dat 62 procent van alle woningen in 1930 meer dan vier slaapkamers had. De verhouding is sedert 1930 nog ten gunste van de woningen met meer kamers gestegen. Voor het eengezinshuis, dat deel uitmaakt van blokken- woningen, heeft zich in Neder land een standaardtype ontwik keld, dat op de benedenverdie ping de suite bevat met de kleine keuken aan het einde van den smallen gang, boven op gelijke wijze twee naast elkaar liggende kamers met een kabinet aan de straatzijde en een aan de tuin- zijde. Ook het in de steden alge- meene type van het boven- en benedenhuis, een tweegezinswo ning, gebouwd in huizenblokken, met vier verdiepingen en afzon derlijke trappenhuizen, toont het zelfde plan. Deze wijze van bou wen is ontstaan uit den afkeer .van den Nederlander van étage woningen. Hij kan slechts accoord gaan met een gemeenschappelijk entrée en trappenhuis, zoodat men vaak huizen met vier naast elkaar liggende deuren ziet. De woningbouw is na den wereld oorlog van 19141918, toen een aanzienlijk woningtekort aan den dag trad, in grooten omvang door staat en gemeente bevorderd: se dert 1920 werden rond 1 millioen •woningen gebouwd, zoodat bij een totaal van 2.200.000 woningen BEWAKINGSDIENST i: VOOR WIE? Voor den bewakingsdienst te gen sabotage, die weldra in al le Nederlandsche gemeenten ge organiseerd zal worden, komen zooals reeds eerder werd ver meld in de eerste plaats in aanmerking zij, die zich uit vrijen wil voor dit doel opge ven. Men verwacht, dat het er velen zullen zijn, zoodat zij de groote meerderheid zullen vor men en verplichte indeeüng slechts een betrekkelijke uitzon dering zal zijn. De vrijwillige aanmelding moet geschieden met gebruikmaking van een formulier, dat van ge meentewege gratis ter beschik king wordt gesteld en verkrijg baar is op het politiebureau of de gemeentesecretarie. De beoor deeling der gegadigden geschiedt door het hoofd der plaatselijke politie, waarbij hoofdoorzaak is, dat de aan te nemen personen lichamelijk en geestelijk verant woordelijk kunnen worden ge acht voor de hun op te dragen werkzaamheden. Een geneeskundig onderzoek kan achterwege blijven en ook behoeven geen bepaalde leef tijdsgrenzen te worden in acht genomen. Zeer belangrijk is de bepaling, dat de bewakingsdien sten ook kunnen worden uitge oefend bij wijze van nevenfunc tie, en dat geen personen tot het verrichten van deze diensten mo gen worden aangewezen, die ten gevolge daarvan (b.v. door den duur der wachtdiensten) in de in 1940 45 procent van alle wo ningen niet ouder dan 20 jaar wa ren. In het begin van 1940 waren de woningtoestanden zeer gun stig. Er was een overschot aan woningen, groot ongeveer 110 duizend, d.w.z. 4 procent van alle woningen. Door den oorlog is een verlies van ongeveer 30.000 woningen ontstaan. Tijdens den oorlog bepaalt men zich in het bouwen van woningen tot een program van urgentie. Voor den tijd na den oorlog verwacht men dat tien jaar lang waarschijnlijk 32.000 woningen per jaar zullen moeten worden gebouwd. RECHTSZAKEN ECON. RECHTER. Het afge sprongen hüwelijk. J. W. van Dam te Ter Aar had een ver gunning aangevraagd en gekre gen voor een vloerkleed en een damesmantel. Toen het huwe lijk. waarvoor hij deze dingen noodig had, niet doorging, was hij de vergunning gaan verhan delen. Eisch 40 of 20 dagen. Vonr.is ƒ30 of 15 d. J. M. Ver meulen te Ter Aar had de vergunning voor het vloerkleed gekocht. Eisch 25 of 15 d. Von nis 15 of 7 d. Mej. C. A. van Zwieten te Ter Aar was on rechtmatig eigenaresse gewor den van de vergunning voor de damesmantel door ze te koopen. Eisch en uitspr. 15 of 7 d. J. Wildenburg te Ter Aar was een tusschenhandelaar geweest in deze vergunningenhandel. Eisch en uitspr. 15 of 7 d. Th. A. Turk te Ter Aar had een der vergunningen verder ver handeld. Eisch en uitspr. 15 of 7 d. Vrijgesproken. De E. R. had een geheel afzonderlijke mid dagzitting belegd voor dg zaak tegen C. Herrewijn te Nieuw koop en J. van Leeuwen te Aarlanderveen. Deze zaak had al eens eerder gediend en betrof een clandestiene slachte rij en het vervoeren van vleesch. De Off. had vijf getuigen gedag vaard, terwijl de verdediging tien getuigen a décharge had opgeroepen. Na al deze getui gen gehoord te hebben achtte de Off. het bewijs tegen de ver dachten niet geleverd en vor derde vrijspraak. De E. R. sprak de verdachten vrij. TEGEN SABOTAGE onmogelijkheid komen te ver- keeren, hun dagelijksch beroep naar behooren te vervullen. Evenmin komen vrouwen in aan merking. In verband daarmede zal het natuurlijk aanbeveling verdie nen de den bewakingsdienst uit oefenende groepen zoo ruim mogelijk samen te stellen, het geen bovendien ook het voordeel biedt, dat de diensten minder drukkend zijn en de verantwoor delijkheid door het in te deelen personeel gemakkelijker kan worden aanvaard. Het ideaal zou vanzelfspre kend zijn, dat het personeel in alle gemeente des lands geheel uit vrijwilligers zou zijn samen gesteld. Geheel en al mogelijk zal dit wel niet blijken, maar het zal zeker in het belang zijn van den goeden gang van za ken, indien het aantal vrijwilli gers groot wordt. Met klem wordt daarom een beroep gedaan op allen, die daarvoor in aan merking komen, om hun volle medewerking te verleenen bij het tot stand komen van een vlot werkenden bewakingsdienst als afweerr-'ddel tegen onheilen, die eventueel zouden kunnen voort vloeien uit sabotagedaden van mensclien zonder verantwoorde lijkheidsgevoel, wier bedrijf in vele gevallen in den letterlijken zin van het woord slechts „kwa- jengenswerk" bleek. „Meldt u vrijwillig bij den be wakingsdienst tegen sabotage". U doet daarmee in het belang van het algemeen een goed werk. HAAGSCHE RECHTBANK. Dood door schuld. Zeven maanden gevangenisstraf had de Off. geëischt tegen den 61- jarigen expediteur H. P. W. L. te Leidschendam, die op 7 Juli, op den Schenkweg in den Haag met zijn autuo een jeugdigen wielrijder had dood gereden. De rechtbank uitspraak doende veroordeelde verdachte tot twee maanden hechtenis. Ongeoorloofde har del in blik- groenten. De restaurateur A. B. te Leiden kocht in Juli j.l. ongeveer 700 literblikken geconserveerde groenten a ƒ1.60 per literblik van den winkelchef A. v. d. N. te Oegstgeest. Amb tenaren van de Prijsbeheer- sching maakten tegen beiden procesverbaal op en namen ruim 500 blikken bij den winkelchef in beslag. Onlangs heeft de be rechtende instantie den restau rateur een boete van 300 op gelegd en den winkelchef een boete van 50. De in beslag ge nomen blikken groenten wer den verbeurd verklaard. SPORT BOKSEN. Nicolaas wint van den Belg Jacobs. Jan Nicolaas heeft gisteravond bewezen nog steeds in grootschen vorm te ver- keeren. In de groote zaal van den Haagschen Dierentuin heeft hij een overtuigende overwinning behaald op den Belg Staf Jacobs, die aanspraken maakt op den Belgischen titel in het lichtge wicht. Nicolaas liet den Belg ge woon geen gelegenheid zijn kun nen te toonen en kwam de Belg al eens in den aanval, dan strand de alles op de sublieme dekking van den Hagenaar. 25 Januari a.s. komt Jacobs op nieuw naar Nederland en bokst dan in Amsterdam tegen Robert Disch. LITURGIE WOENSDAG 13 Jan. Octaafdag van Driekoningen. Mis: Ecce ad- venit. Gloria. 2e gebed Voor de vrede. Credo. Prefatie en het gebed „Communicantes" van Driekoningen. Kleur: Wit. Zet het nieuwe jaar gced Steunt Winterhulp. Gir» 5553. Gemengde Berichten Oude vrouw verbrand. Za terdagmiddag is er in de Rose- straat te Rotterdam een afschu welijk ongeluk gebeurd, waarbij de 80-jarige weduwe F. Klui- ters van Lith het leven heeft verloren. De vrouw was alleen in haar woning op de tweede verdieping toen vermoedelijk haar kleeren in aanraking zijn gekomen met de brandende kachel en vlam vatten. De vrouw heeft getracht het vuur te dooven met een wollen de ken, doch deze geraakte ook in brand. Het vv.ur deelde zich nog mede aan een gordijn en een bed. De 38-jarige waterstoker J. Groer.eheide en diens broer G., die beneden wonen, roken de brandlucht en gingen naar bo ven op onderzoek. Zij vonden de kamer wol rook, terwijl het bed brandde. De oude vrouw lag be wusteloos op den grond. Zij is oogenblikkelijk per auto van den G.G.D. naar het Zuiderziekenhuis gebracht doch bij aankomst bleek zij reeds aan de brandwonden te zijn overleden. Door steekvlam getroffen. Een ernstig ongeval met doo- delijken afloop heeft zich gister morgen voorgedaan op een be drijf te IJmuiden.-. De 30-jarige J. K. werd tijdens herstellings werkzaamheden aan een hoog spanningsschakelaar door een groote steekvlam getroffen. De man werd in ernstigen toestand naar het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk vervoerd, alwaar hij gistermiddag aan de bekomen verwondingen is overleden. Van de fiets gevallen. De G. G. en G. D. heeft naar het Westergasthuis te Amsterdam gebracht een 54-jarigen timmer man, wonende in de Ortelius- straat. die op den hoofdweg met zijn fiets '"as komen te vallen, waardoor hij zc zwaar aan het achterhoofd werd gewond, dat' hij kort na aankomst in het zie kenhuis overleed. Woning leeggestolen. Een even brutale als laaghartige diefstal werd kort geleden ge pleegd in de Vrolikstraat te Am sterdam. Terwijl een bewoon ster van die straat in een zieken huis werd verpleegd, haalden eenige buurtbewoners, die van haar afwezigheid op de hoogte waren, haar woning geheel leeg. Toevallig ontdekten familiele den van de vrouw Zaterdagoch tend, dat voorwerpen uit den ge stolen inboedel een perceel te genover de woning van de be nadeelde vrouw werden binnen gedragen. Zij waarschuwden de politie, die den vervoerder, een 26-jaiigen los werkman uit de 3 e Oosterparkstraat, aanhield. Spoedig bleek, dat de man teza men met nog twee anderen, den diefstal had gepleegd. Hij zou nu naar de Vrolikstraat verhui zen en nam ook het gestolen goed mede, hetgeen hem nood lottig werd. STADSNIEUWS SCHIETOEFENINGEN. De burgemeester van Leiden vestigt de aandacht er op, dat morgen 14 Jan. tusschen 10 en 12 en 13.30 en 16.30 schietoefenin gen worden gehouden met af weergeschut. Zij, die zich op straat bevinden moeten bij' het inwerking treden van het afweer geschut dekking zoeken voor scherfgevaar. Gouden doctoraten. Prof. dr. P. Zeeman, oud-hoogleeraar in de Natuurkunde aan de Universiteit van Amsterdam, en wonende al daar, zal op 18 Januari a.s. den dag herdenken waarop hij vijftig jaar geleden aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkun de. Op 19 Januari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr. W. Th. de Vogel, rustend arts te Hilversum, promoveerde tnt doc tor m de geneeskunde, terwiil op 26 Januari a.s hun gouden d( ;iü toraat in de lechtswetenscs zullen herdenken mr. W. G. j j9. Baere, oud-kantonrechter Haarlem en wonende aldaar, prof. dr. Th. W. Juynboll, vv hoogleeraar aan de Rijksuniver n teit te Utrecht in de Semiet^ talen en wonende te Utrecht. °P )3K Teraardebestelling dr. F, 0pj Wieder. Gisterenmiddag voi onder groote belangstelling op Alg. Begraafplaats te Noordv; JaI de teraardebestelling plaats t e, het stoffelijk overschot van i hJ F. C. Wieder, oud-directeur j j Universiteits-bibliotheek, die ie, vorige week te Noordwijk op jarigen leeftijd overleed. Ond de vele aanwezigen merkten o.a. op: prof. dr. W. v. d. Woui'?r wnd. Rector-Mag. der R.U. Leiden, dr. T. P. Sevensma, jet recteur der Universiteits-bibli1,11 theek, dr. J. J. de Gelder, seci et taris Mij. Ned. Letterkunde i A Oegstgeest en vele vrienden i kennissen. Ook waren aanwe 4 enkele vertegenwoordigers d ffl1 firma E. J. Brill, waarvan 11. overledene President-Commiss ke ris was. 16 Toen de kist met een groot as 18 tal kransen en bloemstukken b ven het familiegraf was geplaat trad naar voren ds. W. W. Sidd (C uit Noordwiik-Binnen, Ne 1 Herv. pred., die het leven vi den overledene karakteriseer! Hierna bad ds. Siddre het On: Vader, waarna de zoon van d( overledene alle aanwezigen dan zegde voor de betoonde belai| lij stelling. oc Voordracht over Hor garije, Op uitnooöiging van de afd. Le den der Ned. Reisver. hield heer J. Thoulen, consul va 'r Hongarije hier te lande, giste P middag in de Turk een voor dracht over Hongarije. K De afdeelingsvoorzitter, i1 heer J. J. A. v. d. Horst herii nerde er in zijn openingswooi t aan, dat de afd. op 10 Jan. 1915' werd opgericht en dat deze bi ai eenkomst dus op den jubileum middag viel. s; De oudvoorzitter, de het p Hardeweg, sprak naar aanlei_ dir g hiervan een kort woot van felicitatie, waarna de het Thoolen het woord verkreeg. t Spr., die vele jaren Hongarij bereisd heeft, haar beroem! gastvrijheid heeft ondervondel 5 en dit land heeft leeren liefheb s ben, vertelde, dat de Hongare een prettig volk is. Hun cultuu is oud en zij bogen op een rijk geschiedenis, die in vele opzicl j ten parallel loopt met de om waar het betreft de strijd om d vrijheid. De heer Thoolen sprak da van Budapest, welke stad d „Koningin van de Donau" word genoemd. Buda en Pest zij feitelijk twee afzonderlijke ste den met geheel aparte karak ters, want Pest is de stad va arbeid, handel en bedrijf, tel wijl Buda het paleis, de Burj de ministeries en de Kronings kerk „De Mathiaskerk" bergt Doch het beroemde parlements gebouw staat in Pest. Spr. ging dan in den breed in op de geschiedenis van he land en vertoonde aan de ham hiervan een schitterende col lectie lantaarnplaatjes met prachtopnamen van het laad Na de pauze volgde een fik over Hongarije. Voor het examen belastingcon sulent en accountancy slaagde de heer J. Th. Luykx; voor het exa men accountancy slaagde de heö C. WijnobeL Geboren: Geertruida Aren- dina, d. van H. Hoving en H Popken; Hendrik Jan, z. v. H. v, Lienen en J. Valk; Wilhelmina Cornelia, d. v. P. C. v. Zijp el W. C. Crama; Martinus Johannes Hubertus, z. v. J. W. v. d. Steen en W. v. Hout; Hendrika Corne lia, d. v. P. Kasteel en C. J- Bouwman; Thecdorus Andreas Maria, z. v. D. Evers en A. C. M. Berk: Elisabeth, d. v. R. Kuipers

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2