Ln' DAG 11 JANUARI 1943 34s™ JAARGANG N° 10451 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 29935 DAGBLAD VUOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveid, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Welikije Loeki handhaaft zich duitsche weermachts- berichten. Verbitterde Sovjetaanvalleu teruggeslagen. Het Duitsche weermachtsbe- cht van Zaterdagnamiddag lidt: (Tusschen Kaukasus en Don, Stalingrad en in het Donge- ied duren de zware gevechten nort. De verbitterd aanvallende olsjewisten werden overal te- jggeslagen. De op vele plaatsen nmiddellijk tot een tegenaanval rergaande Duitsche troepen tachten den vijand zware, bloe- ige verliezen toe en vernietig en talrijke hoeveelheden oor- igsmaterieel. Een ingesloten jandelijke groep strijdkrachten erd in de pan gehakt, 18 tanks erden vernietigd. Formaties ge- echtvliegtuigen en vliegende rtillerie mengden zich met suc- s in de afweergevechten en oegen vijandelijke cavalerie- en motoriseerde colonnes, alsme- gereedstaande troepen uiteen. Een eigen krachtige actie van lormtroepen ten Noordwesten an Liwny rolde de vijandelijke elling over een aanzienlijke reedte op. Talrijke gevechtsstel- ngen werden vernield en de be ttingen vernietigd. Het steunpunt Welikije Loeki andhaafde zich taai ondanks he- ige vijandelijke aanvallen. Door meedoogenlooze wijze men- chen in den strijd te werpen en iet een groote hoeveelheid ma- irieel zetten de bolsjewisten ten uidoosten van het Ilmenmeer i un aanvallen voort. Nadat 21 inks waren stukgeschoten bleef vijand in het vernietigende af- reervuur liggen. Het bombardeeren van de stad haven van Moermansk werd lelselmatig voortgezet, waarbij itgestrekte branden ontstonden een koopvaardijschip zwaar eschadigd werd. Op het geheele Afrikaansche Irijdtooneel werd gisteren lechts geringe bedrijvigheid ge leld. In Libye vernietigden for- aties Duitsche en Italiaansche liegende artillerie van de lucht- lacht talrijke Britsche tanks en uto's. Duitsche jagers schoten oven Noord-Afrika 21, de lucht- oelartillerie 2 vijandelijke vlieg- aigen neer. Britsche vliegtuigen vielen in en afgeloopen nacht verscheide- e plaatsen in West-Duitschland an. De bevolking leed verliezen, vliegtuigen werden neergescho- ;n. De aanvallen overdag van snel- Duitsche gevechtsvliegtuigen p Zuid-Engeland werden voort- ezet". Met onverminderde hevigheid. Het Duitsche weermachtsbe- icht van Zondagmiddag luidt: „De afweerslag in het Zuiden an het Oostelijke front gaat met «verminderde hevigheid yerder. 11e aanvallen van den vijand 'erden afgeslagen. Hierbij en bij igenaanvallen van Duitsche loepen werden 26 vijandelijke antserwagens kapotgeschoten, brmaties infanterie en pantser- Irijdkrachten verdreven den ijand in samenwerking metl ierke formaties vliegtuigen uit ilrijke plaatsen en vernietigden j één plaats een vijandelijk re- iment. Te Stalingrad plaatselijke be- lijvigheid van stoottroepen, achtvliegers schoten, zonder zelf erliezen te lijden, 12 Sovjet- 1 liegtuigen omlaag. In den centralen frontsector veroverden gevechtsgroepen eener divisie infanterie stormen derhand 75 gevechtsstellingen en hakten de sterke bezetting daar van in de pan. De bezetting van j Welikije Loeki bood ook gisteren heldhaftig verzet aan sterke vijandelijke aanvallen. Nieuwe aanvallen der Sovjets ten Zuidoosten van het Ilmen meer stortten na een hardnekki- gen strijd onder verlies van 17 pantserwagens ineen. Nachtelij ke uitvalspogingen van een inge sloten vijandelijke gevechtsgroep werden bloedig afgeslagen. Aan het front van de IJszee zet te de luchtmacht de verwoestin gen van belangrijke inrichtingen aan de spoorlijn naar Moermansk voort. In luchtgevechten werden 8 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Aan Duitsche zijde wer den hierbij geen verliezen gele den. In Noord-Afrika geen ge vechtshandelingen van beteeke- nis als gevolg van ongunstige weersgesteldheid. De luchtmacht bestookte tentenkampen en ge motoriseerde strijdkrachten van den vijand. Britsche vliegtuigen vielen in de late avonduren West-Duitsch gebied aan. De bevolking leed verliezen. Hierbij werden vijf vliegtuigen neergeschoten en overdag aan de kust van het Ka naal nog drie toestellen. Zooals in een extra bericht is bekend gemaakt, heeft het op treden van een groep Duitsche duikbooten tegen een van Trini dad inaar Gibraltar onderweg zijnd konvooi een volledig succes opgeleverd. Het zwaar bescherm de konvooi bestond uitsluitend uit groote tankschepen, die brandstof naar Noord-Afrika moesten overbrengen. In hard nekkige gevechten werden 13 tankfcooten met tezamen 124.009 brt. tot zinken gebracht en drie andere getorpedeerd. Het kon vooi werd volkomen uiteengesla gen. Het verlies der lading, be staande uit 174.000 ton brandstof is een zware slag voor de oorlog veering der Engelschen en Ame rikanen in Noord-Afrika". EEN MOOIKJST IN GEBRUIK BESPAART GAS EN ELECTR1CITEIT «Zoo hebben wij hem gekraakt" Een duikbootcommandant vertelt zijo kameraden na ziin terugkeer, hoe hij een groot vijandeli|k troepentransport- schip tot zinken heeft gebracht. «Als door een beroerte getroffen, was h'et opeens weg", deelde hij mede. ..Daas waar eerst de Oceaanreus lag. was nu een leege vlakte. De torpedojagers beschoten ons daarop met lichte gra naten en- vervolgden ons met diepte bommen Terwijl wil wegvoeren hoor den wij nog verdere torpedo- en dieptebomdetonacles. Onze andere U-boot Kameraden waren bi) het soavGQl en grepen hun bult" PK Kramw-Sch-f-JP m WAPENFEITEN VAN DE DUITSCHE MARINE EN LUCHTMACHT IN 1942. De Duitsche luchtdoelartillerie en het afweergeschut op de sche pen van de Duitsche marine heb ben, naar het D.N.B. verneemt, in 1942 meer dan 650 vliegtuigen, waaronder vele viermotorige bommenwerpers, deels door licht luchtafweergeschut neergescho ten. Van dit totale aantal hebben de varende formaties van de Duitsche marine 290 vliegtuigen neergehaald. De Duitsche marine en lucht macht hebben in 1942 aan vijan delijke oorlogsschepen tot zin ken gebracht: 1 vliegtuigmoeder schip, 7 kruisers, 40 torpedoja gers, 16 duikbooten, 56 motortor- pedobooten, 5 torpedobooten, 11 kanonneerbooten, 30 bewakings vaartuigen, 5 duikbootjagers, 2 patrouillevaartuigen, 1 luchtdoel- artillerievaartuig, 1 mijnenleg- ger, 10 hulpoorlogsschepen, 3 hulpkruisers, 38 kleine oorlogs vaartuigen. Drie kustvaartuigen en een motortorpedoboot werden met gevangenen binnengebracht. Zoodoende heeft de vijand meer dan 230 oorlogsschepen in 1942 alleen door het optreden van DuitSche strijdkrachten verloren. ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Het Italiaansche weermachts- berioh't van Zaterdag luidt: „Aan de fronten in de Syrte en Tunesië namen botsingen van verkenninigs troepen een voor ons gunistig verloop. In Libye werden concentraties van tanks en gemo toriseerde voertuigen door onze escadrilles gevechtsvliegtuigen met ziebtibare resultaten aanval len, terwijl Duitsche jagers im felle luchtgevechten boven Liibye en Tunesië 21 vliegtuigen neer schoten. Tijdens vijandelijke luchtaan vallen op bewoonde streken in Noord-Afrika schoten onze bat terij en luchtdoelartillerie 2 vlieg tuigen neer. Op het eiland Lampedusa werd een nieuwe aanval ondernomen. Schade van beteekenis is niet ge- meid. Er vielen geen slachtoffers. Een van onze duikbooten is niet op haar steunpunt terugge keerd. Volgens berichten uit vij andelijke bron is een groot ge deelte van de bemanning gevan gen genomen." Zondagmiddag werd gemeld: „De weersgesteldheid, die op- i nieuw verergerd is, heeft de krijgsverrichtingen aan de fron ten in Noord-Airi'ka belemmerd. Ónze luchtmacht bombardeerde j doeltreffend het vliegveld „Mai- json Blanche" alsmede de havens 'Bougie en Algiers. In laatstge- 1 noemde havens braken uitge strekte branden uit. In het gebied van Tunis wer den concentraties troepen en voertuigen van den vijand met j suoees aangevallen door Duitsche I vliegtuigen, die talrijke voertui- gen in brand schoten en vernie- tigden. Twee vijandelijke machi- rees werden door onze jagers neergeschoten. Een onzer toestel len is van de krijgsverrichtingen van dien dag nie>t teruggekeerd." i NANKING VERKLAART DEN OORLOG. I De zender Tokio meldt, dat de Chineesche regeering te Nanking op 9 Januari te 10 uur den oorlog heeft verklaard aan de Ver- eenigde Staten en Engeland. By deze oorlogsverklaring pu- politiek weekpraatje" VAN MAX blokzijl, Het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond om 19 uur voor den zender Hilver sum I zal houden, heeft tot ti tel: „Alle boerenmoeders ver lieten de vergadering". bliceert de Jap'ansche regeering een verklaring, waarin gezegd wordt, dat Japan, dat evenzeer vele jaren van de vijandige intri ges van Engeland en de Ver- eenigde Staten te lijden heeft ge had, begrip en sympathie heeft voor het besluit der Chineesche nationale regeering. De beide regeeringen hebben onverwijld een gemeenschappe lijke, plechtige verklaring afge legd, waarin wordt uiteengezet, dat zij voor den strijd tegen En geland en de Vereenigde Staten op militair, politiek en econo misch gebied met onwrikbare vastberadenheid en trouw zullen samenwerken. Bij deze gelegenheid heeft Ja pan, dat een historische ontwik keling in de Chineesch-Japan- sche betrekkingen verwacht, be sloten, niet alleen alle uitsluitend Japansche concessies in de Chi neesche republiek terug te geven en de restitutie van de interna tionale nederzetting te Sjanghai, de internationale nederzetting te Amoy en de gezantschapswijk te Peking aan China, alsmede het prijsgeven der exterritoriale rechten goed te keuren, maar ook op ieder gebied alle maatre gelen van begunstiging te tref fen, die bij den opbouw van het nieuwe China op de doeltref fendste wijze kunnen medehel pen. Japan zal opnieuw aandacht schenken aan de bestaande over eenkomsten. Beide landen zullen als één blok samenwerken om de oude vijanden te vernietigen. Zij zullen ook gemeenschappelijk zich aan den opbouw der nieuwe orde in Groot-Azië wijden. MOMENTJE persoonsbewijs. De krant zegt, dat wij meer nut van het persoonsbewijs kunnen hebben en na deze uiteenzetting te hebben gele zen beaam ik dit. Zij zegt: Het ideaal moet zijn, dat een persoonsbewijs op elk ge bied een afdoend visitekaart je is, zoodat het niet meer noodig is met een porte feuille vol officieele en off'i- sieuse bescheiden rond te loopen. Daarom zal de Rijks inspectie het ook zeer toe juichen, wanneer de spoorwe gen, alsook tram- en autobus ondernemingen het persoons bewijs als grondslag vooi abonnementen gaan gebrui ken. Ik beeam dit niet alleen, ik juich dit zelfs toe. Waarom zouden de Nederlandsche Spoorwegen ons geen toe gang verleenen tot haar ge zellige haringtonnetjes van dezen modernen tijd op ver toon van een Nederlandsch persoonsbewijs? Kan een Ne derlandsch persoonsbewijs, dat toch een ordentelijk stuk papier is in een keurig cello- phaar jasje, niet dienen om een Nederlandsche Schouw burg \oor ons te openen? Ik loop nu al twee jaar met het persoonsbewijs in mijn zak en de eenige, die mij er ooit naar vraagd heeft is een ijverige agent geweest, toen mijn ach- icil chtje staakte. Heb ik daarvoor ai die moeite ge daan? De krint zegt: Het zou niet slechts een ver eenvoudiging, doch ook een niet onbelangrijke besparing op kosten van kaarten, foto 8 e.d. beleekenen. Wat zeg ik? Een prachtige besparing zou het zijn Het zou je reisge'd. tramkosten, bioscoop- en schouwburg-entrée's bespa ren En het is dus een der sympathiekste gedachten, die Tk ooit in de krant las. Ik wacht r.u slechts op de ver vulling KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht o« gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen heb ben hun di°nst buiten Nederland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtba- taljon. De opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland wil len toetreden. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Bij de vrijwilligers. De bewegingen van den vijand worden nauwkeurig waargenomen SS PK Frinch-O-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1