Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden; Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneiders, Leiden; verantwoordelijk voor de advertentiën: C. de Heiden» Leiden. Zon onder 4.43 u. Donderd.av. Zon op 9.49 u. Vrijdagocht. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Donderd. 7.1: 9.17 op, 18.17 onder Vrijd. 8.1: 10.02 op, 19.36 onder Zat.d. 9.1: 10.38 op, 20.56 onder Zond. 10.1: 11.08 op, 22.13 onder HONDERDEN LIJKEN VAN AMERIKAANSCHE SOLDATEN IN GOLF VAN CADIZ. Uit Cadiz wordt gemeld: de be manning van een zoojuist hier binnengeloop en Spaansch schip meldt, dat zij op 23 December in de wateren van de Golf van Ca diz honderden lijken van ver dronken Amerikaansche soldaten heeft zien ronddrijven In nauwe lijks een uur tijds heeft men van boord af ruim 200 lijken geleld, die zwemvesten droegen over de uniform heen, die de Amerikaan sche troepen in Noord-Afrika dragen. Daar er, voor zoover be kend, in de Golf van Cadiz zelf geen schip in den grond is ge boord, vermoedt men, dat hier een ter hoogte van de Azoren ge torpedeerd Amerikaanseh troe pentransportschip betreft, dat voor Noord-Afrika bestemd was en in zwaar beschadigden toe stand gebrobeerd heeft een red dende haven te bereiken Het schip zou echter spoedig gezon ken zijn zoodat het grootste deel der troepen mede de diepte in is gegaan. De lijken zijn vervolgens met den getijdestroom de Golf van Cadiz binnengekomen. OORLOG TÜSSCHEN INDIANENSTAMMEN. In den Chaco van Paraguay aan den Rio Timatranos woedt tusschen twee Indianenstammen, de Chamacocos Mansos en de Chamacocos Bravos, en heftigen strijd. Aanleiding was een groo- te veediefstal, die werd gepleegd door de Bravos op 1 Januari. Ook de aangrenzende stam der Tinnaru, die in het merengebied van Paat de Klima woont, is in de vijandelijkheden betrokken geraakt. De Mansos stichtten brand in eenig# dorpen der Bravos, die van hun kant, om zich te wreken, de bronnen ver giftigden, waaruit de Mansos hun .water haalden. Aan beide kanten vielen talrijke slachtof fers. De Indianen vechten met vergiftigde pijlen. Paraguaysche troepen zijn per vliegtuig naar feet tooneel van den strijd ge bracht om de rust te herstellen. Cok missionarissen trachten den vrede te doen weerkeeren. Naar EFE meldt, wijdt ex- koning Carol van Roemenië, wien evenals madame Lupescu verblijf in de V. S. is geweigerd, zich thans in Mexico-City aan zaken. Zoo financiert hij een pas geopend luxe-cabaret in de Me- xicaansche hoofdstad. De Amerikaansche commis saris van de prijzen, Henderson, heeft alle pleiziertochten en niet-noodzakelijke autoritten in de 17 Oostelijke staten en het district Columbia verboden. Men gelooft, dat door dezen maatre gel 8.400.000 automobilisten wor den uitgeschakeld. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming v. Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G. H. KLEIN HANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT - TELEFOON 21455 Tarief en uitvoering in overleg met U 210 BINNENLAND UITREIKING VAN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN AAN GEëVACUEERDEN. Zooals bekend, kan men zijn distributiebescheiden in het al gemeen slechts bij den distribu- tiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is inge schreven, afhalen. Tot hen, die in een andere gemeente hun be scheiden kunnen verkrijgen, be- hooren, behalve degenen die dit thans reeds kunnen, de volgende categorieën: 1. Zij, die verplicht zijn hun woning wegens redenen van militairen aard of in het belang der burgerbevolking te verlaten, aangezien zij binnen het gebied, waarvan de bevoegde autoriteit de geheele of gedeeltelijke ont ruiming heeft gelast, woonachtig waren; 2. zij, die uit vrees voor oorlogshandelingen hun woning vrijwillig verlaten hebben; 3. zij, die hun woning hebben moe ten verlaten, aangezien deze ten gevolge van oorlogsgeweld onbe woonbaar geworden was. Deze personen dienen hun persoonsbe wijs, tezamen met hun stamkaart en inlegvel, aan te bieden aan de af deeling bevolking van de ge meente-secretarie, ten einde daarop een desbetreffende aan- teekening te doen stellen. Zoo dra zij in de nieuwe gemeente van vestiging aankomen, dienen zij zich, wederom met de ge noemde bescheiden, tot de afdee- ling bevolking van die gemeente te wenden. Het overlijden van den heer Ambrosetti. De familie van den comm. Gino Ambrosetti en de Gerenza degli affai conso- lare d'Italia te Den Haag betui gen hiermede hun oprechten dank aan de Duitsche en Neder- landsche autoriteiten, alsmede aan de nationaal-rocialistische kameraden, de vrienden en be kenden, voor de betuigingen van deelneming in de groote smart, die hen getroffen heeft. Uitkomst in den klokkennood. Nu op bevel der bezettende macht - naar men weet - beslag is gelegd op luiklokken en klok kenspelen in den lande, dreigt voor de bevolking een gemis te ontstaan, waarin evenwel kan worden voorzien, aldus een me- dedeeling van' het A. N. P., die dan vervolgt: Het is namelijk zeer wel mogelijk, het klokgelui te doen opnemen op gramofoon- platen. In dè eerste plaats be reikt men hiermede, dat de klank voor de toekomst bewaard blijft, ook al bestaan de klokken zelf niet meer. Uiteraard is dit zelfs van belang voor de klok ken, die door de Duitsche auto riteiten wegens cultureele be- teeekenis van de requisitie zijn uitgezonderd, want deze klok ken kunnen immers nog vernie tigd worden bij luchtaanvallen als anderszins. Maar deze gra- mofoonplaten openen ook ande re perspectieven, vooral voor kerkelijk gebruik. Door een een voudige pick-up-installatie kan men het klokgelui tijdens den kerkdienst doen weerklinken, zooals o.a. met Kerstmis en Oude jaar in de R. K. Singelkerk te Schiedam is geschied. Het effect verschilt in geen enkel opzicht van het gelui der klokken in den toren. De Schiedamsche platen, op initiatief van pastoor Meyer opgenomen, hebben tijdens de feestdagen ook tot volle tevre denheid dienst gedaan te Am sterdam en Rotterdam. Ten slotte bestaat nog (sporadisch) gelegenheid tot aanschaffing van een versterkingsinstallatie, die in den toren wordt aangebracht en het klokgelui ook in de ooen- lucht ten gehoore brengt. Alvo rens tot plaatsing van een der gelijke installatie en opneming van gramofoonplaten over te gaan, zal men echter goed doen zich ter verkrijging van een lui- vergunning tot de autoriteiten te wenden, daar aan deze ver gunning beperkende bepalingen verbonden zijn, o.a. omtrent den duur van het klokgelui. Een dergelij ke versterkerinstallatie, die te Kethel in gebruik is, pro duceert een zoo krachtig geluid, dat het zelfs te Rotterdam en Blijdorp hoorbaar is. Gemengde Berichten Doodelijk ongeluk. De 60-jarige kraamverpleegster C. de Vries, uit de Hugo Molenaar straat te Rotterdam, is Zondag op der» Beukelsdijk gestruikeld. Zij werd ernstig gewond en is spoedig overleden. Vrouw in sloot gegooid en be roofd. De 25-jarige mevr. De J. te Vlaardingen heeft aangifte gedaan, dat zij op den Schiedam- schedijk door twee personen, die onder invloed van drank waren, is aangevallen en in de sloot is gegooid. Nadat' zij weer op den kant was gekropen, vermiste zij haar tasch, waarin zich ongeveer een bedrag van ƒ80 en eenige distributiebescheiden bevonden. Treinroover geknipt. Door de activiteit van het kruiersper- son-eel op het station te Amers foort is het de recherche gelukt een treinroover te arresteeren. Een reiziger miste twee koffers, welke hij kort te voren bij de wa-chi'.kamer had neergezet. Hij vroeg een kruier waar deze ge bleven konden zijn en tosn deze wist hoe de vermiste koffers er uit zagen, ging hij eens op 't per ron zoeken. Juist toen de trein naar Zwolle voorreed, werd hem door een persoon verzocht twee koffers in den trein te plaatsen en de kruier, die dadelijk dacht aan de vermiste koffers, vroeg zijn opdrachtgever naar zijn per soonsbewijs, dat hem dadelijk werd overhandigd Daarop ging de kruier op zoek naar den man, die hem naar de vermiste kof fers had gevraagd. Deze herken de de in den trein naar Zwolle geplaatste koffers als zijn eigen dom. De dief, de 22-jarige B. uit Weesp, werd daarop vastgehou den totdat de recherche was aan gekomen om den treinroover te arresteeren .De man ontkende iets van de koffers af te weten. Jeugdige aanrander. Onder het voorwendsel van een „prach tig zaakje in smokkelwaar" te hebben lokte Dinsdagavond een jongmensch uit Limmen den 32- jarigen Wormerveerder T. K. naar den Westerweg buiten de kom der gemeente Alkmaar. Hier sloeg hij hem met een zwaar voorwerp op het hoofd, zoodat hij bloedend neerviél. De getroffene verloor echter het bewustzijn niet en toen nam de aanrander de vlucht. T. K. strompelde naar het politiebureau, waar hem genees kundige hulp werd verleend. De politie kon den dader, den 17-ja- rigen recidivist P. v. H., des avonds aanhouden op een schip dat in het Kanaal lag. Honderd gulden voor een bui tenband. Dezer dagen ver scheen in een plaatselijk blad te Hilversum en kleine advertentie, waarin rijwielbinnen- en buiten banden te koop werden aangebo den. Een rechercheur van de eco nomische politie vervoegde zich aan het opgegeven adres met de mededdeeling, dat hij wel een band wilde koopen. De steller der annonce eischte voor een buiten band niet minder dan.... hon derd gulden .De koop werd ge sloten, doch onmiddellijk daarop kreeg de man een verdiend pro- e*> verbaal wegens ergerlijke prijsopdrijving, terwijl een acht tal banden in beslag werd geno- n-om-en. Zwendel met oormerken. Den laatsten tijd wordt door den economicshen dienst van de politie te Ede in samenwerking del in oormerken, die ten doel heeft rundvee in den zwarten handel te brengen. Enkele da gen geleden werd in verband daarmede een landbouwer te Bennekom gearresteerd, die op de leveringsplaats van vee te Wageningen twee koeien bracht, die wederrechtelijk van oormer ken waren voorzien. Woensdag stelden rechercheurs een onderzoek in op het bedrijf van den lanbouwer A. v. D. te Lunteren en opnieuw konden de beambten daar een succes boeken. Bij de controle van den vee stapel kwam namelijk aan het licht, dat verschillende runde ren oormerken droegen, die we derrechtelijk waren aangebracht, hetgeen o.m. bleek uit het feit, dat deze merken van ouderen datum waren, dan de dieren die ze droegen. De koeien voor wel ke de oormerken oorspronkelijk bestemd waren, bleken onvind baar en waren dus reeds in den zwarten handel verdwenen. Een gedeelte van den veestapel van den Luntermhen landbou wer werd in beslaggenomen, ter wijl ook nog beslag werd gelegd op een koe, die niet op het vee boekje van den eigenaar voor kwam en dus clandestien werd gehouden. De landbouwer trachtte nog het met de beambten op een accoord te gooien en bood hen een som gelds aan, als zij de overtredingen door de vingers zouden zien. Hierop werd na tuurlijk niet ingegaan. Integen deel, de betrokken boer werd gearrsteerd en zal zich ook te verantwoorden hebben voor zijn poging ambtenaren om te koopen Vroege lentebode? Op de boerderij van gebr. Roos onder Emmikhuizen bij Veenendaal is het nieuwe jaar al op heel bijzon dere wijze ingezet. Dezer dagen kwam n.l. een kip met elf jonge kuikentjes het erf van de boer derij op. wandelen. Moeder en kinderen waren in uitstekende conditie. Bij onderzoek bleek, dat de kloek gebroed had in den boomgaard, tusschen sneeuw en ijs. LITURGIE VRIJDAG, 8 Jan. Mis v. d. 3e dag onder het Driekoningenoc taaf: Ecce Advenit. Gloria. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie en het gebed „Commu- nicantes" van Driekoningen. Kleur: Wit. RECHTSZAKEN HAAGSCHE POLITIERECH TER. Voor closetrollen. M. v. D. te Leiden had van iemand 17 meegekregen om closetrol len te koopen. Wat er kwam, geen closetrollen. Eisch 3 mnd. Vonnis 2 mnd. Geld en bonnen. Mej. C. C. P. te Wassenaar had bij een kennis geld en bonnen wegge nomen. Volgens het rapport deed ze allerlei rare dingen. Eisch en uitspr. ontslag van rechtsvervol ging. Onbedachtzaam oogenblik. P. S. te Leiden had éen fiets weggenomen van het terrein der N. Z. H. T. M. te L e i d e«n. Hij had een goede betrekking. Offi cier vond het een onbedacht zaam oogenblik, wil eerst een rapport inwonnen.Aldus beslo ten. Brood uit wagen genomen. J. F. te L e i d e n had brood ge stolen uit een bakfiets. De brood bezorger van Leeuwen uit Zoe- terwoude zag, dat een jongen uit zijn wagen een brood wegnam ging hem achterna en nam hem drie broodjes af. Ver. zei: van id ort je v< wor itraf igele ju» gee: ïii he indei ing van iden NTI 00 onl ik isef it jt 1 het her fias zij f 2 v rer be P lo oei uk ft i II, te tei v its< nv i-b E at h met den C. C. D. een scherpe onbekende gekregen. Eisch 2 strijd gevoerd tegen den zwen-weken. Vonnis één week. OPENBARE INZAMELING ZONDER TOESTEMMING GEHOUDEN. Kapelaan tot gevangenisstral veroordeeld; parochianen tot geldboeten. Voor den Arnhemschen vre- derechter, mr. J. Wilthuis, heb ben terecht gestaan de kapelaan F. H. P. van der Kroon, thans te Zwolle, vroeger in Renkut^ alsmede 12 leden van de R.-K, parochie te Renkum. Hun was ten laste gelegd het houden van een openbare inzameling van geld en goederen, zonder daar. toe vergunning te hebben, alsme- de het oprichten en instandhou den van een vereeniging zondei goedkeuring door de overheid. In October en November 1941 had den deze personen, wat de paro chieleden betreft allen oud-le den van het thans ontbonden E, K. Werkliedenverbond „St. Jo zef" te Renkum, verschillende malen geld ingezameld met het doel daarmee R.-K. arbeiders, die in den winter 1941'42 in be hoeftige omstandigheden ver keerden, te steunen. De ingeza melde gelden werden den kape laan ter hand gestseld, die voor de verdeeling zorg droeg. De verdachten verklaarden, dat er hier in het geheel geen sprake was geweest van een ver eeniging.'" Na een avondgods dienstoefening, toen men op het serkplein wat stond na te pra ten, had men afgesproken el kaar te steunen. Deze inzameling droeg geen enkel officieel ka rakter. Zij droeg naar de ver dachten verklaarden zuiver het karakter van een „onder onsje". De vrederechter merkte op, dat door deze actie de men- schen van het Arbeidsfront wer den afgehouden. Van de zijde der verdachten werd opgemerkt, dat het lidmaatschap van hei toenmalige N.V.V. door de bis schoppen voor Roomsch-Katho- lieken verboden was. Men heeft zichzelf toen maar geholpen. De Officier van Justitie eisch te tegen den kapelaan 2 maan den gevangenisstraf en tegen de overige 12 verdachten ieder 1 maand gevangenisstraf. De vrederechter, uitspraak doende, achtte niet bewezen, dat de verdachten een vereeniging hadden opgericht en sprak hen daarvan vrij. Elf der parochiele den achtte hij schuldig aan het deelnemen aan een inzameling zonder vergunning en veroor deelde ieder tof 10.boete subs. 5 dagen hechtenis. Het twaalfde parochielid werd vrij gesproken. In zijn vonnis over woog hij, dat de verdachten door het verbod der bisschop pen om zich bij het N. V. V aan te sluiten in een moeilijke positie waren gebracht, waarbij hij het als een verzachtende omstandigheid aanmerkte, dat de verdachten door de onjuiste hou ding van hun bisschoppen, die zich daarbij op een terrein be wogen, dat slechts den staat aan ging, op het verkeerde pad zijn gebracht. Ook t.a.v. den kape laan achtte de vrederechter niet bewezen, dat hij een verboden vereeniging heeft opgericht. Wel werd bewezen geacht, dat hij een openbare inzameling zonder ver gunning gehouden had en des wege veroordeelde de vrederech ter hem tot twee maanden ge vangenisstraf. In dit vonnis overwoog de vrederechter, dat de verdachte, toewei hij geeste lijke- is en optrad als bedienaar des Woords, zich heeft bemoeid met staatsaangelegenheden en daardoor zijn parochianen er toe bracht de wet te ontduiken. Ver der overwoog mr. Wolthuis, dat de verdachte ter terechtzitting heeft verklaard, dat hij ook op staatkundig gebied de orders van den bisschop opvolgt, ook wanneer de staat van oordeel mocht zijn, dat deze orders strijd zijn met de door de staat uitgegeven verordeningen; dat deze handelwijze, waardoor te vens afbreuk wordt gedaan aan

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2