MOMENTJE DONDERDAG 7 JANUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10448 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20S35 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Onverminderd zware afweergevecliten DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van gisternamiddag luidt'. ,In het Dongebied duurden ook gisteren de zware afweergevech- ten met onverminderde kracht voort. Aanvallen der bolsjewie ken werden onder zware verhe ien voor den vijand afgeslagen. Een pantserdivisie schoot daarbij )1 tanks kapot. In tegenaanvallen vernielde een gemotoriseerd re giment grenadiers nog 25 bolsje wistische tanks en twee batte rijen, benevens 22 pantserafweer- kanonnen. Elders sloeg een Duitsche tegenaanval twee vijan delijke bataillons uiteen. Het luchtwapen bestreed het raviail- leeringsverkeer en troepencon centraties van den vijand. In den centralen sector van liet front werd een vijandelijke formatie cavallerie tot den strijd gedwongen en vernietigd. Vijan delijke aanvallen op het steun punt Welikije Loeki en ten Zuid oosten van het Ilmenmeer wer denafgeslagen. Jachtvliegtuigen en afweergeschut schoten boven iet centrale en het Noordelijke Oostfront 20 bolsjewistische liegtufgen neer. Installaties van de Moermansk- ijn zijn door Duitsche gevechts vliegtuigen en jachtkruisers, des lachts ook het stationsterrein van Kandalakaja aangevallen. In Noord-Afrika zijn slechts gevechtshandelingen van gerin- <en omvang voorgekomen. In Tunis wederzijdsche levendige verkenningsactiviteit. Het lucht wapen heeft een vijandelijk luchtsteunpunt, stellingen af weergeschut en tankconcentra ties aangevallen. In luchtgevech ten werden drie vliegtuigen neer geschoten. Een Duitsche duikboot heeft op de Noordelijke IJszee een ravi tailleeringschin van 5000 brt. tot zinken gebracht." ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT Het Italiaansche weermachts- berichit luidt: „Geen gebeurte nissen van beteekenis in dam sec tor van de Syrte Aan het front in Tunesië levendige bedrijvigheid van verkernninigspatrouilles aan weerskanten. Door Duitsche tos stellen werden drie vliegtuigen neergeschoten In het gevecht van Januari, waarbij, zooals reeds gemeld, gevangenen werden ge naakt, zijn bovendien negen ka nonnen, eenige machinegeweren en talrijke infanteriewapenen ^uitgemaakt en 30 motorvoertui gen vernield. Onze bommenwerpers hebben net succes havens en opslag plaatsen van Algiers, Bougie en Bhiliippeville aangevallen. Ame- rikaansche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Keroean in Tunesië, er zijn vier dood en en Ks gewonden onder d'Q burger bevolking. Tijdens een vlucht bo- het Westen der Middelland- sche Zee werd een watervlieg tuig van onzen marine verken- tengis dienst door twee Britsche jagers aangevallen het slaagde er in beide na verwoede gevech ten neer te schieten, waarna het getroffen op zijn basis terug- teerde met één gewonde aan boord" Doet Uw volksche plicht. Geeft voorrang aan houd sters van voorrangskaar- ten van den Nederland- schen Yolksdienst. De strijd aan tiet Oostelijk front De A. N. P.-correepondent te Berlijn meldt: De verdedigings oorlog, dien de Duitsche troepen in de Zuidelijke sectoren van het Oostelijk front voeren, heeft thans een geheel nieuw karakter aangenomen. Men zal zich her inneren, dat gedurende de win termaanden van het vorige jaar sprake is geweart van zooge naamde winterstellingen, waarop de Duitsch legerafdeelingen zich na de zomeroffensieven terug trokken. Dit is op het oogenblik niet het gevaL De verdedigings oorlog, welke op het oogenblik gevoerd wordt, is voor den eer sten keer in een elastischen strijd overgegaan, dat wil zeggen, dat de fronten voortdurend op en neergolven. Het front bestaat thans uit een diep vóórterrein, waar de infan terie en de gepantserde strijd krachten de aanvallen der bols jewisten afslaan en, zoo noodig, tot tegenoffensieven overgaan, en 'n Zeer diep achterterrein, waar een steunpuntensysteem is op gebouwd. Uit deze steunpunten worden nu telkenmale nieuwe reserves in den strijd gebracht, terwijl andere troepen er weer geravitailleerd worden. De strijd speelt zich ten deele ook tusschen deze steunpunten af, zoo voegt men er van mili taire zijde nog aan toe. Hierdoor is tevens een directe bewegings oorlog ontstaan. Hoewel men zich in bevoegde kringer. te Berlijn vol vertrou wen toont ten aanzien van den afloop van deze oorlogsfaze, neemt men, zooals gebruikelijk, een afwachtende houding aan. Plaatsnamen en voorloopige re sultaten worden slechts schaars bekend gemaakt. Men wijst er op, dat het ge heele front thans terdege voor den winter is uitgerust. De weersgesteldheid is evenwel nog niet te verge'ijken met de barre koude, die het vorige jaar in Rusland op dit tijdstip reeds heerschte. De temperatuur be draagt op het oogenblik gemid deld zes graden onder nul. Hin derlijk zijn slechts de sneeuw stormen, die de operaties der luchtvloot ten deele verhinde ren. Slechts de „vliegende arti'- lerie" en de transportvliegtui gen nemen in beperkten omvang deel aan de gevechtshandelingen. De bolsjewistische aanvallen ten Zuiden van het Ilmenmeer zijn tot nu toe alle zonder resul taat .gebleven, hoewel de bolsje wieken gepoogd hebben met grootc troepenmachten door de Duitsche stellingen heen-te bre ken. Na het mislukken dezer aanvallen trachten de roode troepen het bendewezen achter het front weer nieuw leven in te blazen. Ook dit is mislukt, daar verschillende benden om- singelcl en vernietigd zijn. De leider van deze frar.ctireursorga- nisatie, een zekere Semjonowitsj, die dr. ger van de Lenin-orde was en tot „held der Sovjet- Unie" was uitgeroepen, is in den strijd gevallen. „GROOTE EN KLEINE ZORGEN'. Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilver sum I in de serie brandende kwesties over het onderwerp: ,Groote en kleine zorgen". Engelands besluit in 1939 ARTIKEL VAN DR. GOEBBELS IN „DAS REICH". Minister dr. Goebbels stelt in een artikel in het weekblad „Das Reich" de vraag, of Engeland thans, uitgerust met de nu opge dane ervaringen van dezen oor log, nog eens het besluit zou ne men tot den aanval op Duitsch- land van September 1939. Zonder de vraag rechtstreeks te beantwoorden, constateert mi nister Goebbels: „Hoe men de dingen ook keert of draait, het Britsche wereldrijk zal aan het einde van dezen oorlog in elk ge val aan den verliezerskant staan, of het nu door de Asmogendhe- den of door de Ver. Staten ver slagen wordt. Het zal tenslotte niets meer in de weegschaal kun nen leggen. Zijn marine is thans reeds een torso, zijn koopvaar dijvloot ligt grootendeels op den bodem der zee, zijn koloniale rijk is voor de eene helft reeds verloren, terwijl de andere helft een proces van verval tegemoet gaat. Bij het uitbreken van dezen oorlog had Engeland maar weinig te winnen doch alles te verlie zen. Wanneer het omgekeerde bij ons het geval is, zien wij daarin onze eigenlijke kracht. Elke toe neming aan land is winst voor ons, zooals elk verlies aan land voor Engeland een schadepost vomt. Om den oorlog te winnen zou Gr.-Brittannië ons alle ver overde gebieden weer moeten af nemen, het zou ons in eigen land moeten verslaan, het zou zijn verloren gegane gebieden moe' ten heroveren, het zou zijn oor- logs- en koopvaardijvloot van de dooden moeten doen herleven en het zou het rad der geschiedkun dige ontwikkeling moeten terug draaien tot September 1939 en desondanks zou het dan pas staan waar het stond bij het be gin van den oorlog, n.l. voor het onopgeloste probleem: Duitsch- land". „Engeland heeft echter, zoo vervolgt dr. Goebbels, reeds te zware verliezen aan macht, pres tige en bezit geleden om nog te kunnen overwinnen. Wat men in den oorlog verliest, weet men pas, als hij voorbij is. Dat geldt vooral, wanneer men veel te ver liezen heeft. Bijna-alle verove ringen die Engeland gemaakt heeft ten koste van zijn vroege- ren Franschen bondgenoot, zijn ten slotte zijn Amerikaanschen bondgenoot ten goede gekomen. Duitschland wil echter geenszins in troebel water visschen. Ziin kansen op de overwinning zijn op andere factoren gebouwd dan op de tegenstelling tusschen En geland en Amerika". Wij weten niet, zoo besluit de minister, hoe lang deze oorlog zal duren. Wel weten wij, dat wij het zwaard pas dan uit handen zullen le?gen, wanneer de tyran- nie der figuren uit deze politieke onderwereld is gebroken. Wij gevoelen in ons pokde kracht en intelligentie, om dezen strijd tot het zegevierende einde te leiden. Wij zullen voor geen nood en geens vrees terugschrikken om dit doel te bereiken. Engeland zou zich verbazen waartoe wij besloten zijn wanneer de nood zaak van den oorlog ons daartoe dwingt en wij weten, dat ons volk daarbij met ons zal zijn. Londen heeft dezen oorlog ge wild en doen losbarsten. Het En- gelsche volk 'zal er voor moeten boeten. Het uur zal komen, waar op zijn levensaderen zullen bars ten." DE HOOIKIST BEWAART DE WARMTE; MAAKT ER EEN NUTTiG GEBRUIK VAN NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN BOSE. In de nieuwjaarsboodschap, die de Indische vrijheidsstrijder Soebhas Chandra Bose Dinsdag per radio tot zijn landgenooten in Indië heeft gericht, verklaar de hij, dat er in het geheel geen twijfel kan bestaan over de ko mende ineenstorting van het Britsche wereldrijk, wanneer men de oorlogssituatie van thans vergelijkt met die van 1917-T8. Bose waarschuwde zijn landge nooten voor de Anglo-Ameri- kaansche agitatie, die geen an der doel heeft dan het geloof in het z. g. onoverwinnelijke Em pire moeizaam te handhaven, en maakte in dit verband ook mel ding van de jongste truc t. w. he. witboek van Roosevelt, dat reeds door authentieke getuige nissen van de Amerikanen zelf weerlegd is. Zoolang het Indi sche volk den Amerikanen toe staat, het menschenmateriaal, ge'd en de grondstofbronnen van Indië voor hun imperialistische doeleinden uit te buiten zal In dië onder den oorlog te lijden hebben. Vervolgens herdacht Bose de bombardementen op Indische steden, vooral op Calcutta, waar van hf burgemeester geweest is, en gaf den raad, deze in de buurt van wapenfabrieken gele gen plaatsen geheel te evacuee- ren. De toespraak van Bose eindigde met een oproep tot zijn geboorte-provincie Benga len,' den stoot te geven tot de bevrijding van Indië van het Engelsche juk. EEN JAAR Wéér komen de dagen tot ons, één voor één, ordelijk, en in een lange rij. Hoe zou ik het Nieuwjaar ander beginnen dan met deze overweging? De overweging van wat dit jaar zal zijn, wat het brengen zal aan vreugde en leed. Want geen jaar is zoo slecht, dat het alleen leed brengt, zonder de vreugde van een lichtend oogenblik op één dier vele dagen. En wij vragen ons dus af, wat al die dagen ons zullen brengen. Weet, dat de dagen ons niets brengen. Al de da gen, die nu weer zullen komen, zijn op zich niets dan een „tabula rasa", een onbeschreven lei, die wij zelf volschrijven met de handelin gen en gedachten van ons le ven. Al die' dagen zullen één voor één tot ons komen als ongevormde klei, waaruit wij kunnen kneden de figuren van de liefde, het beeld van de haat of de gestalte van het medelijden. Niet wij zijn het eigendom van deze dagen, maar deze dagen zijn van ons en telkens als er een dag voorbij is, zullen wij het werk onzer handen moeten bezien en de gestalte moeten beoor deel en, die wij uit dien dag hebben gevormd De dagen zijn wat wij ze maken Laat ons dit beseffen, nu wij noig staan aam het begin van dit jaar KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen heb ben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtba- taljon. De opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland wil- len toetreden. 8.1.43 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstra&t. 9.1.43 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10.1.43 10 00 uur, Utrecht Wehr- machtheim. Mariaplaats. 11.1.43 10.00 uur: Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Bij de vrijwilligers. - ten verkenningstroep gaat goed uitgerust op weg, om contact met den vijand te zoeken S3 PK f rluch-O-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1