Re<L Buitenland: Mr. H. Geiae.Leiden: Red. Stad en Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Rooien, Leiden; Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de advertentiënC. de Heiden. Leiden. Zon onder 4.42 Wnsd.av. Zon op 8.49 Donderd.ocht. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Wnsd. 6.1: 8.22 op, 17.03 onder (N. M.). Donderd. 7.1: 9.17 op, 18.17 onder ONTZETTENDE SNEEUW STORM TEISTERT CANADA. Naar eerst thans uit Ottawa wordt gemeld, is Canada tijdens de Kerstdagen en de jaarwisse ling door een vreeselijke sneeuw storm geteisterd, zooals sinds menschenheugenis niet is voor gekomen. In het gebied van To ronto en Montreal woedde de storm het hevigst. De gevolgen waren hier dan ook ontzettend. Totnutoe zijn nog vrij groote ste den en dorpen aan de St, Lau- rensrivier volkomen van de bui tenwereld afgesneden, daar alle verkeerswegen onbegaanbaar en de telefoonleidingen kapot zijn. De sneeuwmassa's liggen meters hoog. Het geheele treinverkeer is in de meeste gebieden van Cana da totaal lamgelegd en hetzelfde geldt voor de diep onder de sneeuw bedolven liggende wegen. Er is een zoo groot tekort aan ar beidskrachten, dat zelfs geen be gin kan worden gemaakt met de noodzakelijkste opruimings- en reddingswerkzaamheden. Er zijn mtusschen troepen gemobili seerd. Men verwacht, dat het nog weken zal duren alvorens het verkeer eenigszins zal kunnen functioneeren. Over den omvang van de aan gerichte schade of het aantal slachtoffers is nog niets bekend. De verliezen aan menschenlevens en de schade schijnen hoog te zijn. Pas wanneer de verbindin gen met de ingesneeuwde en geïsoleerde plaatsen hersteld is, zal het mogelijk zijn een nauw keuriger beeld te geven van deze natuurramp, waardoor Canada geteisterd is. De hittegolf houdt in geheel Argentinië aan. In Cordoba steeg de temperatuur tot 40 gra den, in Mendoza tot 42 en in San Luis tot 45 graden. In Santa Fé zijn tengevolge van zelfontbran ding 31 wagons in vlammen op gegaan. De gezant der Unie van Zuid» Afrika te Washington heeft, naar Reuter meldt, uiting gege ven aan zijn hoop, dat de vriend schappelijke betrekkingen tus schen Zuid-Afrika en „de an dere Britsche koloniën in Afri ka" zullen leiden tot een vorm van „Vereenigde Staten van Afrika". Houdt Uw gebit gezond met Castellade eenige tand pasta, die Perldon bevat, waardoor zeer kleine schuim- belletjes ook de „onbereik bare" kleine gebitsholten reinigen BINNENLAND Ontheffing luisterbijdragen. Eigenaars van een radio-ontvang toestel, die ontheffing v»n de luisterbijdrage 1943 willen vra gen, moeten in de maand, waar in de luistervergunningen van hun naamletters worden omge wisseld, a. h. postk. 'n aanvraag formulier afhalen en dat inzen den bij het gemeentebestuur van hun woonplaats.. In afwachting van de beslissing moeten de voor 1942 uitgereikte vrijstellingsluis- tervergunningen niet worden omgewisseld. Aangeslotenen op rijksradiocentralen ontvangen de aanvraagformulieren thuis. Na dere inlichtingen verstrekken de postkantoren en de kantoren der radiocentralen. Arbeiders uit Linz vervroegd van vacantie terug. Van be voegde zijde bereikt ons de vol gende mededeeling: Arbeiders uit Linz (Ober-Do- nau), die op 16 Dec. 1942 met verlof naar Nederland zijn ge gaan en die volgens hun Urlaubs schein 16 Januari 1943 terug zouden moeten keeren, moeten reeds Zaterdag 9 Januari a.s. uit Nederland vertrekken. De speciale trein vertrekt uit Utrecht om 15.40 uur en rijdt over Arnhem-Emmerik. De uitgereikte reisbiljetten zijn uitsluitend voor dezen ver- loftrein op 9 Januari geldig. Trekking loterij Haighton en Co. Bij de heden gehouden trekking van de loterij Haighton en Co. viel de premie van 25.000 op nummer 8512 en die van 5.000 op nummer 2369. Gemengde Berichten De Luntersche moordzaak. Over de Luntersche moordzaak kunnen wij nog het volgende me- deteelen: Het slachtoffer, de 85- jarige alleenwonende A. Veen- vltiat, stond goed 'bekend. Hij was nog krachtig en fietste, on danks zijn hooien leeftijd, nog naar de nabij gelegen plaatsen Lunteren en Baxnevsld, die op circa drie km. afstand van zijn woning liggen. V. stond niet be kend als iemand, die eenig bezit van beteekenis zou hebben. Zijn hoofdbezit was een koe. Hij trad vriendelijk en gastvrij op jegens meneehen, die hem bezochten. Da naaste buurman was de heer Spelt, die dan1 ook den moord heeft ontdekt. Zondag tegen twaalven vond deze buurman het vreemd, dat hij V. neg niet gezien had en ook kwam het hem ver dacht voor, dat de verduistering zich nog steeds bevond voor de ramen van V. Daarom stelde hij eens een nader onderzoek in. Toen deed hij meer vreemde ge waarwordingen op. De achter deur zag hij open staan en op zijn luid geroep werd geen ant woord gegeven. Verder gaande zag S. de klompen van V. naar gewoonte in de keuken staan. Doorloopende naar de kamer trof S. daar een ontstellend drama aan, waarop hij oogenblikkelijk terugkeerde om de politie te Lun teren te waarschuwen. Het lijk werd aangetroffen bij de trap. De beenen waren tezamen ge bonden, de sohedel was op meer dere plaatsen ingeslagen. Aan de gevolgen overleden. Vrijdag j.l. is in het kinderzie kenhuis aan den Gordelweg te Rotterdam overleden het 3-jarig kind M. Noolaard, dat in de Moerkerkestraat heeft gewoond en dat op 28 December j.l. in de ouderlijke woning bij het passee- ren in de gang door struikelen of stooten in een emmer heet water is gevallen. Jongeman vermist. Sinds 28 December wordt vermist de 22- jarige R. W. Jansen, geboren te Roermond. Hij was dien dag uit den Haag naar Nijmegen vertrok ken, waar zijn familie woont. Hier is hij echter niet aangeko men. Volgens zijn persoonsbewijs staat hij ingeschreven in huize SPORT VOETBAL. Uitslagen afd. Leiden N.V.B. van Zaterdag 2 Januari. le kl. Quick B. 2 Rijnsb. B. 1 5—2. 2e kl. A: ASV 1Noordwijk 3 73. 2e kl. B: Quick B 4Rijnsb. B. 3 27. Van Zondag 3 Januari: le kl. B: WSB 2—UVS 4 0—1 3e kl. B: Kagia 2—WSB 5 0—9. SCHAATSENRIJDEN. De kortebaanwedstrijden voor be roepsrijders. De rijksgevolmach- tigde voor die sport maakt hst volgende bekend: Aangezien nog geen landelijke organisatie in het leven is geroepen voor die rege ling van de kortebaanwedstrijden voor beroepsrijders op de schaats, zullen de provinciale organisaties, welke zich tof op heden bezig hielden met de kortebaanwed strijden in haar provincies, zich ook nog in dit seizoen met deze wedstrijden belasten. Hangende de stichting van een landelijke organisatie is een commissie aan gewezen, die toezicht houdt op het verloop van'deze wedstrijden. Secretaris dezer commissie is de heer J. Werkman, Rippingstraat 33, Alkmaar, telefoon 2491. BILJARTEN. Kampioen schap 2e klasse klein biljart. In het clubgebouw van de 's-Gra- venhaagsche biljartclub aan de Heerengracht boven theater Odeon worden op 7, 8, 9 en 10 Januari de wedstrijden gehouden om het kampioenschap «an Ne derland 2e klasse biljart kader 35/2. Deelnemers zijn: H. G.uij- ters van „Onder Ons" te Eindho ven; H. Comelissen van ,,'t Abat toir" te Tilburg; Jos de Coninck van „Dommering Biljartclub" te Axel; J. A. W. Barz'lay van „De Maasstad" te Rotterdam; R. Ous ting van ,,'s-Gravenhaagsche Bil jartclub"; P. Smith van „De Maasstad"; J. van Bokhoven van „Het Groene Laken" te Helmond en P. Hendrikx van „Entre Nous" te Den Haag. BRIDGE. Viertallencompetitie „De Sleutels". Met uitzonde ring van de ontmoeting tus schen de teams Van der Star en Van Weizen in de hoofdklasse er. van de belssingswedstrijöen om het kampioenschap van de eer ste en de tweede klasse, is de viertallencompetitie thans ten einde. De laatste avond bracht meerdere verrassende uitslagen, zooals een nederlaag van het team Van Weizen, dat daardoor haar kampioenskans belangrijk verzwakte in de hoofdklasse en gel.jke spelen van de beide eer- ste-klasse kampioenen. De resul taten waren: Hoofdklasse: team Prins wint van team Van Hei ver' met 39 m.p.; team Van dei P*ar wint van team Van der Staay met 31 m.p.; team Thoo'.en wint van team Van Weizen met 46 m.p.; team Verboog Sr. wint van team Van Wingen met 26 m.p Behalve het team Van der Staay is nu ook het team Van Wingen gedegradeerd. De stand is: 1. team v. d. Star 22 pnt. (13 gesp.); 2. team Van Weizen 20 p <13 gesp.); 3. team v. Helvert 18 p.; 4. earn Verboog Sr. 17 p., 5. team Thoo'.en 15 p.; 6. team Prins 10 p.; 7. team van Wingen 6 p.; 8. team v. d. Staay 2 p. Eerste klasse A: team Wijnnobel wint van team Siem met 41 m.p team Pielanen wint van team v. Nooft met 9 m.p.; team Pa- montjak wint van team Van Al phen met 31 m.p.; team Wakka speelt gelijk tegen team van Doorn (2 m.p. ten gunste van team Wakka). Eindstand: 1. team Van Luyken); team Rijn- nobel 21 p.; '3. team Pamontjak 18 p.; 4. team van Alphen 14 p., 5. en 6. team Siem en team van Noort, beide met 12 p.; 7. team van Doorn 10 p.; 8. team Pie lanen 2 p. Eerste klasse B: team Slebos Providentia te Sterksel. Hij is 1 80 meter lang, flink postuur, licht blond en draagt een donker blauw pak. De jongeman is eenigszins achterlijk. wint van team Leujes met 36 m.p.; team Smittenaar wint van team Bleuzé met 13 m.p.; team Staal speelt gelijk tegen team Van Luyken (4 p. ten gunste van team Van Leuyken); team Rijn bende speelt gelijk tegen team De Graaf (5 p. ten gunste van team De Graaf). Eindstand: 1. team Staal 23 p.; 2. team De Graaf 20 p.; 3. team Slebos 18 p.; 4. team Smittenaar 17 p.; 5. team Bleuzé 14 p.; 6. team Rijnbende 12 p.; 7. team Van Luyken 6 p.; 8. team Leujes 2 p. Tweede klasse: team v. d. Heu vel wint van team Zandbergen met 10 m.p.; team v. Berge He negouwen wint van team Renne- ma met 111 m.p. (de hoogste sco re in deze competitie werd be haald door team Verboog Sr dat indertijd eenmaal won met 119 m.p.); team Doing wint van team Key met 31 m.p.; team Been wint van team mevr. Sle bos met 10 m.p. Eindstand: 1. en 2 .team Been en team Van Berge Henegouwen, beide met 24 p.; 3. team Zandbergen 18 p.; 4. team mevr. Slebos 16 p.; 5. team v. d. Heuvel 15 p.; 6. team Key 9 p.; 7. team Doing 6 p.; 8. team Benne- ma 0 p. STADSNIEUWS GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1943 De over eenigen tijd in druk verschijnende begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1943 wijst voor den gewonen dienst een tekort aan van 1.414,319— Aan de nu verschenen uitvoe rige en zeer duidelijke en over zichtelijke toelichting ontleenen wij het volgende: De begrooting van 1941 werd aanvankelijk door den Gemeen teraad vastgesteld met een onge dekt tekort van 280.221. waarbij was gerekend op de hef fing van -55 opcenten op de ge- meentefond"beIasting en 170 op centen op de personeele belas ting. Even te voren den 15en Fe bruari 1941 was echter ver schenen het besluit van de Se cretarissen-Generaal van de De. partementen van Financiën en van Binnenl. Zaken tot regeling van de gevolgen voor het jaar 1941 voor de provinciën, het ge meentefonds en de gemeenten van de vervanging van de tot toen bestaande belastingen. In verband met een en ander werd de begrooting 1941 nader gewijzigd bij besluit van den Gemeenteraad van 13 Mrt. 1941. Het tekort van 280 221.dat Inmiddels nog door den inge- voerden duurtetoeslag van 6 pet. was gestegen tot 340.221. kon daarbij worden verminderd tot 33.930.—. Toen de begrooting voor het jaar 1942 moest worden opge maakt waren voor dat jaar ten aanzien van een en ander nog geen voorzieningen door de Re geering getroffen. De begroo ting werd opgemaakt op de basis van die voor 1941. Bedroeg oorspronkelijk het te kort van het concept der be groeting 1942 788.961.reeds bij hare vaststelling op 4 Decem ber 1941 moesf tengevolge van diverse wijz'gingen dit worden gebracht op 818.931. Nadien steeg het tekort nog tot 1.203.798 Wanneer men nu vraagt, welke bepalingen of voorschriften om trent een en ander thains, in het eindstadium van de concept-be- grooting voor 1943, gelden, dan moet, met volledige erkenning van de moeilijkheden ook van het Rijk in financieel opzicht, wor den geconstateerd, dat de in uit zicht gestelde nadere regeling van de gevolgen voor het ge meentefonds en de gemeenten van de vervanging van de vroe gere belastingen naar het i men door één enkele ïnuic.nsi ja belasting niet slechts voet i |boo maai zelfs nog voor 1942 breekt; dat de werkingsauur min de wet var 4 Maart 1935, s pezir inzake het Werkloosneiossii 'R.-' diefonds met de daaraan veit it 3c der. tijdelijke wijzigingen van 53. gemeentelijk belastingstelsel jorig niet verder werd verlengd, rig tot en met het dienstjaar ljr 19 en dat evenmin nog iets lx is omtrent de wijze en de waarin het Rijk in de on ge .nel begrootings-tekorten zal bijt v gen. Schept deze toestand ti groote onzekerheid omtrent perspectief van de financiën gemeente, de onzekerheid 'e door de invoering inmiddels een drietal bedasting-maatijvan len, nog eer toe- dan afgenon wal Eennerzijds werd ten bshe aaj; van de gemeenten een onda ;0^ mingsbelasting in het leven roepen, ingaande met het jle 1942, doch blijkens een van Departement van Binnenlj Pi Zaken ontvangen circulaire 1 October 1942 beschikt de ri 1 belastingadministratie nog i over gegevens, welke dien gro "e slag van een eenigszins betroi ;r bare raming van de op'orei dezer belasting zouden kun vormen, zoodat bet Departen het wenschelijk acht den da *!t: treffenden begrootir.igsipost v<x L,r Memorie uit te Ken hands vj ken. Anderzijds werd, ii.'gaande i het jaar 1941, ten bate van - Rijk een vennootschapsbelast ingevoerd, aan welke mede bedrijven van openbare lie men zijn onderworpen. Het tai daarvan loopt tot 55 pet bij i belastbare winst van 441, q er. hooger, zoodat o.a. meer i y de helft van de winst van Lichtfabrieken daarmede is g metid en ook de baten uit je] aandeelenbezit c.a. van de Lt a sche Duinwater Maatschap daardoor aanzienlijk dalen. In de dercis plaats zijn met gang van het jaar 1942 de groi slagen 3 tot en met 7 van fle personeele belasting vervall zeodat nog alleen gehandhai bleven de grondslagen hu ep waard-e en meubilair, hetgeen verlies aan opbrengst van som en opcenten meebrengt 70.000.—. Afgescheiden nog van de alj,- meene onzekerheid wegens heerschende tijdsomstandigl den, valt dus van den toesta van de gemeentefinanciën zt M' voor de allernaaste toekon zeer weinig te zeggen. 0 Bij het opstellen der begri ting is er op gerekend, ook voor dat jaar inzake uitkeeringen uit het Gemei fon-ds en uit het Werkloosheid subsidiefonds weder dezelfde gelen zouden gelden als voL 1941. E Met inachtneming van dezf post bedraagt het tekort van begrooting 1.414.319. Loop der Katholieke bevolkii over het jaar 1942. Het hiervolgende overzicht g ons verstrekt door het R.K. B r volkingsbureau: I: Aantal Katholieken per 1 Ji i nuari 1943: 23529; per 1 Januau 1942: 23162; vermeerdering 36 f waarvan Parochie O. L. Vr. Hl melv. en St. Jozef 7545, v. jan 7528, meer 17; Parochie St. Pi i trus 8206, v. jaar 7927, meer 27!t Parochie O. L. Vr. Ontv. (Harte i brug) 4366, v. jaar 4350, meer if Parochie St. Leonardus (Haag weg) 2372, v. jaar 2619, meer 51 Parochie Oegstgeest (gemeen# Leiden) 740, v. jaar 738, meeri Totaal 23529, v. jaar 23162, mee 367. Aantal huwelijken beide Ka' tholiek 181, v. jaar 123, meer 55 Aantal huwelijken M. R.K., Vi niet: 77, v. jaar 45, meer 32. Aan tal huwelijken M. niet Vr. R-K 82, v. jaar 52, meer 30. Totaal 340, v. jaar 220, meer 120.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2