ÏOgf ij \t Staten dezelfde er- ik ipgedaan met bezette fewa waarover de Engel- :nscl dezen wereldoorlog 'en kelijke mate beschik- viiu ien men in het alge ken usverre nagaf, dat zij n d ndige psychologische fst i te spelen, hebben in ger, Syrië, Palestina en maJ vooral niet te verge el -Indië bewegingen en (en en te voorschijn ge- orj elke ons, die immers in bezette gebieden moeten leggen, 2 I stille voldoening ver- echter op dit gebied s der Ver. Staten in ka vermogen te pres- rtreft onze stoutmoe- vachtingen. Hier kan liechts aan het parool istig laten begaan! w« le jaarwisseling 1942-1943 neWen wij met de jaar- 1942/43 niet slechts een |vak maar ongeveer te ook de derde phase 'orstelirg om de nieu- :ving van Europa. Wij ieder geval ie' be lebben, dat wij mili- imisth, vooral echter schikken over een be- waaraan onze tegen- liet kunnen tippen, en (oor dezen eindstrijd tellingen, welke bij on- tanders, voor een aan- ipsgewijze verovering, gewone besluitvaar- looral echter de bere d- (ontzaglijke offers van lard vooronderstellen, [enstanders zullen op noch over de noodige irdigheid, noch over de Idigheid beschikken. Iresultaat van deze wor- als prijs voor alle op staan voor hen steeds |un verburgerlijkte, ma- :h geworden wereld en V'flppij en menscheüjke igen, die nergens een van hoop op nieuwe doen opkomen, maar slechts het teeken van routine dragen, en ons vleugels gs- it echter het geloof aan iive vormgeving van het ihe vasteland, geor- dffcens de waarden, waar- isteland en alle daartoe ide vo'ken hun cultuur hebben, r.l. op een naar het ras bepaalde irdening. wij de hier in aan komende ruimte do lijke krachten om die te lus kortweg Europa en beesche volken, onder is het resultaat een ac- ïogelijkheid en cultureel igsvermogen, waarvan geen voorstelling kan in die, door den speciale 'd van deze ruimte en snschen, hun veilige en Ier individu nastrevens- duurzaamheid zullen Wanneer dit eenmaal is, zal noch het bolsje- systeem van het oos- het internationaal-kaui- ie systeem der angïo- inen zulk een mogejiik- invloed en trefkracht dat zij kunnen standhou- inover deze idee van het Europa. Daarom zijn wij leid tot ieder offer en ieder offer brengen, dat [wordt, reeds om op die mogelijkheid te hebben den strijd staan den sol- >or deze strijdvaardigheid waardig te zijn. Thans de dingen hard op elkan- de ruimte, zooals dit bij ifliot van dezen omvang 'maal onvermijdelijk is, Sebeurt, wat slechts kan beschouwd als een on- lijk verloop van natuur- „EENIGE WENSCHEN VOOR 1943". Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilver sum 1 in zijn politiek week- praatje over het onderwerp: „Eenige wenschen voor 1943". STADSNIEUWS Tibor de Machula voor den Leidschen Kunstkring. De cel list van dezen middag was, zooals hierboven vermeld, Tibor de Ma chula, die zich heeft laten bewon deren door zijn toehoorders om zijn kunnen. Hij heeft niet het klassieke in zich van Hekking b.v., en helt meer over naar de romantiek. Door zijn weelderige toon, volzongen cantilene en per fecte techniek bewijst hij een kunstenaar te zijn. Zijn spel is uitermate gedecideerd; wel eens wat onstuimig, zooals te beluiste ren viel in het „Allegro" van Handels „Sonate g. kl. t.'' of in de „Courante van de G dur suite" van Bach voor violoncel-solo, die, ofschoon in zéér eigen opvatting gespeeld, toch bewonderenswaard is van wedergave. Deze eigenaar dige onstuimigheid is geen tekort aan beheersching, want er is niets, wat minder gelukt of waar in hij te kort schiet. Krachtig en vol is zijn prachtige toon, onwrik baar zeker zijn greep. In Brahms' „Sonate e ki. t." was zijn spel grandioos. Hans Schouwman be toonde zich een vaardig pianist met een mooien lichten aanslag, maar zijn toonkleur paste niet best bij die van dezen met energie geladen cellist, 't Waren twee kunstenaars, die elk in eigen op vatting musiceerden, maar geen ideaal duo vormden. Ten slotte vermeldde het programma een arrangement van Schubert's Ave Maria. Waarom niet gekozen uit de typische cello-muziek? En verder drie kleine werken van Sibeliusl, Palmgren en Erdélyi, die deden genieten van melodieu- se muziek-cherme. Groote waar deering wekte het penetrant sensitief musiceeren, dat zich uitte in dankbaar- applaus. J. Kortmann. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 586. Firma-«N. R J:. v. d. Kwast, Dagelijksehe Leidsehe Mótorpakschuitdienst. Leiden, Oude Heerengracht 21. Uittr. E.: N.V. Dag. Bargedienst Amsterdam -C ouda, te Amster dam, d'd. 1 Jan. 1942. Wijz. han- delsn. in: Dagel. Leidsehe Motor- pakschuiitendienst N. R. J. van der Kwast N. E.: Firma Boel houwer, Kruyswijk Balhuizen, Amsterdam. 737. Naamlooze Vennootschap Nationaal Veem. Leiden, Heeren gracht 118. Overl. Comm.: J. C. A. Binnendijk, Leiden, did. 19 Dec. 1942. 111. F; G. Mastenbroek. Lei dien, Hoogewoerd 60. Koek- en banketbakkerij en winkel, uit zending van diners. De zaak is did. 1 Juli 1942 omgezet in een vennootschap onder firma: Firma Mastenbroek. (B.P.). Venn.: F. G. Mastenbroek en G. A. Masten broek, Leiden. lijke en noodzakelijke gebeurte nissen. Maar alles wat gebeurt, wordt gedragen door den zedelij ken errst van de taak en door de onvoorwaardelijkheid en grootte "van den inzet, geleid door den wil van den Fuehrer. Hij draagt de zwaarte van het gebeuren in een mate, dat dit ons zelf nau welijks ooit geheel bewust wordt Daar tegenover echter heeft nog nooit een man zoo vormend in gegrepen in het lot van de ge- heele wereld, nog nooit werd een man door zóó vele millioenen menschen in onvoorwaardelijke overgave met de geheele per- soorlijkheid bemind. In dit ge loof en met deze wetenschap tre den wij het nieuwe jaar en de laatste gevechtsphase voor een nieuw Europa in. Heil den Fueh rer! 844. N.V.; Leidsehe Agentuur en Commissiehandel. Leiden, Nieuwstraat 31. Procuratie ver leend aan: P. A. Pranger, Leiden. 6908. Fa. Reyst en Krak. Lei den, Steenstraat 41. Drogisterij. Uiütr. Venn.: J. J. Compehnan, Leiden, dd. 31 Dec. 1942. Het be drijf wordt onder den oudien naam voortgezet door den över- blijvenden vennoot J. G. Com pehnan, als eenig eigenaar. 5170. J. Olivier. Leiden, Garen- markt 19. Bouw-, aannemers, timmer- en metselbedr. De zaak is dd. 1 Jan. 1943 omgezet in een venn. o. firma: Firma J. Olivier. (B.P.) Venn.: J. Olivier en J. P. Olivier, Leiden. Opheffing. 7217. N.V. Jachtwerf „De Zijl" en Technisch Bureau „Nautiea". Leiden, Ra penburg 122. Vereff.: en bewaar der dier boeken; J. P. C. Sen tel, Oegstgeest. N.V. Exploitatie Maatschappij van onroerende goederen. Lei den, Rapenburg 122. Vereff.: en bewaarder der boeken: J. P. C. Sen tel, Oe gstgeest Aan de katholieke school in d)e Potgieterlaan is 'benoemd tot on derwijzer onze stadgenoot de heer H. Schouten, thans onder wijzer te Voorschoten. Op het katholiek kerkhof zijn gedurende 1942 187 personen be graven tegen 204 in 1941. De cijfers voor alle begraaf plaatsen te zamen zijn resp. 1061 en 1197. Het is 25 jaar geleden, dat de heer P. H. Kooyman, rangeerder bij de Ned. Spoorwegen op het station alhier in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Door talrij ke bloemstukken, was zijn wo ning, Da Costastraat 75, in een waar bloemhof herschapen. On der hartelijke bewoordingen en gelukwenschen huldigde de hoofdstationschef, de heer D. Sle- bos, in bijzijn van den chef-com- mies, den heer Ras, collega's en personeel, den jubilaris namens de directie, waarbij hij zijn per soonlijke wenschen en die van het personeel voegde. Hij bood hem een fraai geteekende oor konde voor 25 jarige dienstver vulling met het gebruikelijk geschenk onder couvert aan. Daarop overhandigde spreker, namens het geheele personeel een mooie ets. Mevr. Kooyman ont ving een fraaie bloemenmand. Morgen herdenkt de heer J. Tierolf, Leliestraat 25a, den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam van de gemeente Lei den, bij de afd. Plantsoendienst. Met ingang van heden is de heer W. van Duyn, hoofdopzich ter bij Weg en Werken der Ned. Spoorwegen, alhier, door de di rectie der Ned. Spoorwegen be noemd tot hoofdbouwkundige bij de Ned. Spoorwegen, alhier. Geboren: Andries z. van L. E. J. Moeliker en C. van der Blom: Hendrika Theodora Maria d. van A. G. de Jeu en J. C. Zandvliet; Frederik Adolf z. van H. Begemann en B. Bakker; Ma ria Catharir.a d. van J. Aarts en C. Damen; Jisk z. van H. Hette ma en H. G. Terpstra; Johannes Jacobus z. van T. H. Opstal en C. Hoogeveen; Marianne There- sia d. van J. Molenaar en M. G. van Deelen; Cornelia d. van J. Zwaan en M. J. van Breenen; Antonius z. van J. M. Quellhorst en S. H. Gerritsen; Emerentia Jantina d. van E. Dekker en J. van den Berg; Margaretha d. van H. Sloos en J. T. van Eijk: Dirk z. van D. Heruer en C. van Es; Cornells Adrianus Maria z. van B. de Bruin en M. Heetvelt: Johannes Adrianus z. van P. S. G. den Hollander en G. Snoeker. Ondertrouwd: J. J. Dernee jm. 30 j. en 'D. v. Buuren jd. 28 j.; D. Stouten jm. 25 j. en J. Schlagwein jm. 20 j.; H. H. van Egmond wedr. 39 j. en S. J. BRITSCHE LUCHTA- .- VALLEN IN DECEMBER. In December heeft de Neder- landsche burgerbevolking door Britsche luchtaanvallen op woonwijken de volgende verlie- en geleden: 130 dooden, 235 zwaargewonden, 144 lichtge wonden en 103 vermisten, waar onder veel vrouwen en kinde ren. Behalve talrijke woonhui zen werden verscheiden openba re gebouwen, kerken en een ziekenhuis zwaar beschadigd. Wolters jd. 29 j.; J. T. M. Holt jm. 27 j. en C. J. M. van Hamers- veld jd. 23 j.; J. G. N. Cupedo jm. 22 j. en G. M. Goudswaard jd. 23 j. O v e r i e d e n: A. S. Pommer wed. van G. Rijnsbur ger, 72 j.; G. Fafié m. 52 j.; C. S. M. Slewe wed. van C. Grif fioen, 79 j.; D. A. Ploeg m. 77 j.; J. Reeuv/ijk huisvr. v. L. Brink man, 31 j.; J. M. van Wijk d. 3 j.; J. A. Hiep m. 42 j.; H. T. Juffer mans z. 29 j. OMGEVING BOSKOOP. Verdronken. Op Nieuwjaarsavond omstreeks negen uur is tengevolge van de duisternis de 65-jarige onge huwde mandenmaker C. Kom peer nabij de Bulksche brug te water geraakt en verdronken. LEIDERDORP. De tol opge heven! Eindelijk is het dan zoover gekomen, dat de eeuwen oude tol over de Leiderdorpsche brug is opgeheven. De groote bor den, vermeldende het tarief van de tolheffing, zijn verdwenen en het hek, dat altijd angstvallig half gesloten werd gehouden, op dat maar niemand, zonder aan zijn verplichting te hebben vol daan, gemakkelijk zou kunnen passeeren, is nu wijd geopend. Zoo is dan nu toch nog - onver wacht aan het bestaan van dit oude verkeersobstakel 'een einde gekomen. Door burgemeester Brug zijn gedurende meer dan 10 jaren onderhandelingen ge voerd met de gemeente Leiden, de provincie en het Rijk om de tol, een zeer oud recht, reeds da- teerende van 1542, dus precies 400 jaar geleden gevestigd, weg te krijgen. Alle genoemde licha men waren bij deze zaak finan cieel geïnteresseerd, vandaar ook vermoedelijk de lange duur der besprekingen. Van deze plaats mogen we burgemeester Brug wel van harte feliciteeren met het door hem uiteindelijk bereik te succes. Bij de door hem ge voerde onderhandelingen had hij wel altijd de volle medewerking van het provinciaal bestuur, met name van den waarnemend com missaris, den heer mr. Bolsius, maar, zooals reeds gezegd, de fi- nancieele kant aan deze kwestie woog zwaar. Tot brugwachters zijn nu aangesteld de heeren G. Ramaker en J. van Leeuwen. Eerstgenoemde is een zoon van de voormalige pachteres van 'de tol. ZOETERWOUDE. Verdronken De 21-jarige mej. M. v. Haas trecht, tvonende Stompwijksche weg, is Zaterdagavond omstreeks 10 uur in de vaart nabij huis ge raakt en verdronken. Mandarijnen voor kinderen. Op de aan kinderen, geboren tusschen 30 November en 28 De cember 1938 uitgereikte bon kaarten voor de 13e periode 1942 en de le periode 1943 komen noch de bonnen Reserve 3-73 voor (recht gevende op appels), noch de bonnen Reserve 4-03 (recht gevende op mandarijnen), noch de bonnen Reserve 4-04 (reent gevende op mandarijnen en/of sinaasappelen). Deze kin deren zouden dus geen appelen, mandarijnen of sinaasappelen kunnen verkrijgen. Voor hen worden daarom thans 1200 gram mandarijnen ter beschikking ge steld op bon Reserve 3-02 van de bonkaart voor de le periode 1943. Deze bon dient men daar toe bij den plaatselijken distri- butiedienst in te leveren, onder overlegging van de stamkaart van het kind. De distributie- dienst plakt den bon op een ver klaring, waarop vermeld staat: „geldig voor 1200 gram manda rijnen". Met nadruk wordt er op gewezen, dat uitsluitend kin deren, geboren tusschen 30 No vember en 28 December 1938 voor zulk een verklaring in aan merking komen. Ongelukken. Op Nieuw jaarsdag is uit den Amstel nabij het Muntplein te Amsterdam het lijk opgehaald van 'n 26-jarigen man, die waarschijnlijk tijdens de duisternis te water was geraakt. Gisteren is op den Midden weg te Amsterdam een 74-jarige man van een rijdenden tramwa gen gevallen, waardoor hij zoo zwaar werd gewond, dat hij tij dens het vervoer naar het O. L. Vrouwegasthuis overleed. Moord te Lunteren. Zon dag werd ten huize van den al- leenwonenden 85-jarigcn A. Venvliet, wonende aan den Bar. neveldscheweg te Lunteren een gruwelijke ontdekking gedaan. In de rabijheid van de trap werd het lijk van den ouden man ge vonden. Zijn hoofd was inge slagen, zijn beenen waren vast gebonden, hetgeen er dus op wees, dat een misdrijf in het spel was. Het onderzoek is nog in vollen gang. Marktberichten UTRECHT, 2 Jan. Vee. Totaal aanvoer 1265 stuks, w. o. 275 runderen. Prijzen: Stieren 340 400, handel vlug; vaarzen 375525, pinken 300425, melkkoeien 650950, kalf- koeien 625950, varekoeien 425—625, handel vlug en duur der; graskalveren 200275, handel goed; 15 schrammen 40 60, 20 biggen 1040. handel vlug; 600 schapen 90225, weidelammeren 45—90, 125 gei ten 9022, handel vlug en duurder. LAATSTE BERICHTEN Pater dr. Innocentius van Boort O.F.M. t Te Sittard; is op 82- jarigen leeftijd in het klooster der Franciscanen na een zeer korte ongesteldheid overleden, pater dr. Innocentius van Boort, van de Orde der Franciscaner Minderbroeders. De overledene was nestor van de Nederlandeche provincie der Franciscanen. Hij was gedurende 66 jaar lid van de Orde. In 1886 promoveerde hij in Rome tot doctor in de wijsbe geerte. Verschillende belangrijke functies heeft de overledene ver vuld in ons land, waar hij een groote bekendheid verwierf. Officieele Mededeelingen Verklaringen mandarijnen. Detaillisten in mandarijnen zijn verplicht op de verklaringen: geldig voor 1200 gram manda rijnen, 1200 gram mandarijnen te leveren. Zij dienen deze ver klaringen, evenals de bonnen „reserve 4-03" en „reserve 4-04", bij de plaatselijke verdeelings- commissie van het bedrijfschap voor groeten en fruit in te leve ren. Verlenging huisslachlingster- mijn. De Provinciale Voed- selcommissaris voor Zuid-Hol land brengt aan belanghebben den in zijn werkgebied ter ken nis. dat de datum, tot welken varkens in huisslachting mogen worden geslacht, verschoven is van 1 Februari 1943 naar 1 April 1943. Derhalve mogen varkens, waarvoor een huisslachtingsver- gunning is uitgereikt, geslacht worden tot laatstgenoemden da tum.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 3