GELDIGE BONNEN )e leidsche courant TWEEDE BLAD. INDERDAG 31 DEC. 1942 ITAIR JAAROVERZICHT IAJÏ LN ntè! otejks H Bei SCH VAN RUIM 1000 KILOMETER. sl Meer dan een millioen gevangenen. )T een jaaroverzicht van de [aire operaties merkt de A. ntèli -correspondent te Berlijn op, dat de militaire gebeur- Jssen in 1942, volgens de mi- re kringen te Berlijn, tot tevredenheid verloopen nnJAan alle fronten hebben de 2,\ aties ter zee, te land en in ucht successen gebracht, die bij het begin van het afge- itèrfen iaar n'et had kunnen Voeden. De spilmogendhe- hebben, voorzoover het ppa aangaat hun „blokkade- beid'- bewezen. Ook in de :omst zal men in staat zijn, waartepunten van dezen oor- te bepalen, e Duitsche troepen, die vo- [aar volkomen door den plot- ïg invallenden Russischen Iter verrast werden, hebben in winterslag tegen de talloo- aanvallen der bolsjewisten id gehouden en honderddui- ien gevangenen gemaakt, ter- bovendien nog tweeduizend en tweeduizend stukken :hut buitgemaakt of vernie- worden. De bolsjewisten ben Leningrad niet kunnen letten. O.a. valt van de af- irslagen te melden die aan Wolchow, waarbij ook de ierlandsche, Vlaamsche en ansche vrijwilligers, den vij- een groote nederlaag toe- èlifchten. Hier werden onder er drieëndertigduizend gevan- E8 en gemaakt. De militaire woordvoerder het opperbevel der Duitsche ïrmacht heeft naar aanleiding de jaarwisseling een uitvoe- overzicht gegeven, uit welk rzicht wij hier enkele pun- laten voigen. front in Rusland is on- Iwijfeld het belangrijkste ijdtooneel in 1942 geweest, hier de groote slagen tegen tegenstander werden gele dien men te Berlijn als den ■aarlijksten en den militair ichtigsten aanziet. De Sovjet- is de eenige Duitsche te- istander, waarvan men zeggen dat zij in het afgeloopen actief gevochten heeft, lerst den 16en Mei is sprake een groot Duitsch offensief. legers worden verslagen, nderdzeventigduizend gevan- nen meldt het Duitsche leger- icht. Dan volgt de slag bij arkow, dan de aanval op Se- itopol. Den lOen Juni volgt tweede groote aanval bij arkow. De Denets wordt over reden en Duitsche troepen (ken op naar den Don. Thans jkt ook het operatieve doel de Duitsche zomeroffensie- De aanval zal tot over den tot aan de Wolga gedragen rden, terwijl bovendien een e aanval in de richting van Kaukasus gaat ter afsnijding de petroleum en de graan- iductie in het Koe' s is dan Rostow hernomen, vorderingen zijn van dien dat 't opperbevel op 7 Sept. inneming van Noworros- kan melden. Men bleef ech- niet blind voor de voorberei den die de vijand in het Oos- trof. Timosjenko verzamelde verschillende punten de hem Weven krachten en reserves, bij het invallen van den win- te trachten de verloren ge- gebieden te heroveren. Op en 20 September begonnen Sovjets in het Dongebied aan een met zeer sterke troepen- Jchten. Het doel was klaarblij- naar Rostow door te bre tet lijk ken en zoo het Duitsche Kauka- sus-leger van de achterwaartsche verbindingen af te snijden. In het Noorden bleef het front staan. Het totaal aantal gevangenen, dat de Duitsche en de met de Duitsche weermacht verbon den troepen in het Oosten maak ten, bedraagt meer dan een mil lioen. Tienduizend tanks en een groot aantal stukken geschut wer den buitgemaakt of vernietigd. In den zuidelijken sector van het front rukten de troepen der Spilmogendheden in 1942 over meer dan duizend kilometer op. Ten aanzien van de gebeurte nissen in Afrika verklaart men te Berlijn, dat het bij den woestijn oorlog van geen belang is of de Duitschr troepen in de El-Ala- meinstelling of in Tripolis staan. Van belang is. dat zij er zijn en dat de. zoogenaamde Punische driehoek, die reeds den klassie ken bekend was, door de Spilmo gendheden beheerscht wordt. Dit is meer dan ooit het geval, mede dank zij de landing van Brit- sche en Amerikaansche trospsn in Franscb Noord-Afrika, die het den Duitschen en Italiaanschen troepen mogelijk maakten in Tu nis binnen te dringen en bezit te nemen van de belangrijke ha ven Bizerte. Rommel heeft zich een meester in het overwinnen van strategische complicaties ge toond. BINNENLAND DE OPLEIDING BIJ DEN A.D.M. Aan den Rijksstraatweg tus- schen Driebergen en Doorn, tien minuten gaans van laatstge noemd dorp af, staat een be scheiden landhuis, dat den naam ;,Merwehoeve" draagt. Daarin zetelt de staf van den arbeids dienst voor meisjes kortweg A.D.M. die onlangs bij adver tentie aan jonge vrouwen de ge legenheid bood om als leidster in opleiding te worden genomen. Aan een redacteur van het A. N. P. vertelde de waarnemend algemeen leidster van den A.D. M., mej. A- C. W. Huigen, die de functie van de per 1 Decem ber j.l. wegens huwelijk uit den arbeidsdienst getreden stafleid ster doctoranda J. T. Hylkema vervult, dat het toenemende aantal aanmeldingen voor dienst neming in den A.D.M. uitbrei ding van het kader noodig maakt en om daarin op vrij korten ter mijn te helpen voorzien, is de aangekondigde opleiding inge steld. U moet deze als een nood maatregel beschouwen zeide zij, want de gewone kaderopleiding, die aan de leidstersschool te Wassenaar aan onze daarvoor in aanmerking gekomen eigen meis jes pleegt te worden gegeven, blijft wat ze is. Deze normale kaderopleiding is bestemd voor meisjes, die een half jaar in <Jen arbeidsdienst hebben doorge bracht en geschikt worden be vonden om naar Wassenaar te gaan, duurt trouwens vier maan den én deze speciale verkorte opleiding voor meisjes boven de 22 jaar zal in ca 2 14 maand die nen te worden volbracht. Deze spoedopleiding zal wor den geseven in Doorn, namelijk in het meisjeskamp „Berkenheu vel", waarvan de 52 arbeids- meisjes dan tijdelijk over ande re kampen worden verdeeld. De schoolleidster van Wassenaar, arbeidsleidster C. M. Wildschut, komt als hoofd van het oplei dingskamp naar Doorn, terwijl haar taak te Wassenaar zoolang aan een waarnemend schoolleid ster zal worden toevertrouwd. Zijn er al veel aanmeldingen voer dien spoedcursus binnen gekomen?. Honderden brieven hebben we al ontvangen, maar daar zijn er intusschen reeds veel „op schrift" van afgevallen wegens onge schiktheid om een of andere re den. De overige geven wel aan leiding tot persoonlijke kennis making en daaruit zal een nadere keuze moeten worden gedaan, want het aantal plaatsen is be perkt tot 40 a 50. We hopen half Januari met deze opleiding te kunnen beginnen, waarbij er re kening mee moet worden gehou den, dat aan de plaatsing nog een medische keuring van de candidaten vooraf dient te gaan. Het leilstersaantal bedraagt momenteel ongeveer 75 leden, terwijl de A.D.M. thans in het geheel een sterkte van circa 500 meisjes heeft. Zijn deze meisjes allemaal in vaste gebouwen ondergebracht? Inderdaad en wel in elf kam pen. Het ligt echter in de bedoe ling dit aantal in den loop van 1943 tot twintig uit te breiden. De jongste kampen zijn die te Dieren en te Boxtel, welke beide half November j.l. zijn geopend. De overige negen kampen zijn gevestigd te Lochem, Diepen- heim, Doorn, Maarssen, Hilver sum, Goirle, Leu, Baexem en Maartensdijk. In Januari komen er wederom twee kampen bij en in het voorjaar zullen nog vier kampen in gebruik worden ge nomen. Deze uitbreiding van het aantal meisjeskampen is noodig, want er liggen alweer bijna 300 aanmeldingen voor een vrijwilli ge verbintenis van een half jaar bij den A.D.M. te wachten, waarvoor we al tot April zijn volgeboekt. Half April is er weer een nieu we lichting te wachten, die dan tot half October blijft. Practisch bedraagt de diensttijd 5'A maand, daar er steeds twee we ken noodig zijn om het kamp voor de volgende lichtingen in orde te brengen. Verder zijn er tusschenlichtin- gen, die van begin Januari tot eind Juli loopen. Uitreiking distributiebeschei den. Op nader te bepalen tijd stippen van 3 t/m 23 Januari 1943 zullen op de plaatselijke distri- ■buitfediensten bonkaarten „Voe dingsmiddelen 2e pariode 1943", nieuwe aardappelkaarten en klantenkaarten voor groenten uitreiken. Er wordt onderscheid gemaakt tussohen sitad- en land kaarten. Zij, die geboren zijn tussohen 27 December 1921 en 25 Januari 1922, tussohen 27 Deoamber 1928 en 25 Januari 1929 of tussohen 27 December 1938 en 25 Januari 1939, moeten hun inlegvellen rui len, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 112, 2 aardappelkaarten N 112 en één klantenkaart voor groenten N 412; aan houders van een inleg vel K 2 of L 2 een bonkaart K 212, 3 aardappelkaarten N 112 en één klantenkaart voor groenten N 412; aan houders van een in legvel K 3 of L 3 een 'bonkaart K 312, 2 aardappelkaarten N 112 en één klantenkaart voor groen ten N 412; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 412, één aardappelkaart N 112 en één klantenkaart voor groen ten N 412; houders van L-inleg vellen ontvangen bovendien een toeslagikaart voor aardappelen N 212. Evenals bij de vorige uitrei- kig ontvingen zij, die een mach tiging hebben voor opslag van winteraardappelen en van wie de bonnen K of L 112, 212, 312 of 412 van bet inlegvel zijn afge- kruisit, géén aardappelkaarten. Zij, die in het bezit zijn van een L-.inlegvel, ontvangen wel een toeslagkaart N 212 voor aardap pelen. Voorts worden aan hen, die in bet bezit zijn van een „bewijs van bereohtiging", tosslagkaarten voor langöiuriigen arbeid uitge reikt. Men. kan zijn kaarten uitslui tend afhalen bij den distributie- dienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is op genomen. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor hen, bij wie uit een verklaring op de stamkaart en op het inlegvel blijkt, dat zij tengevolge van oor logsomstandigheden tijdelijk el ders verblij ven en voor schippers, woonwagenbewoners, gedeta cheerde marechaussee's, de vas te bevolking van kostscholen e.d. Bij de uitreiking van een bon kaart voor voedingsmiddelen en een klantenkaart voor groenten wordt het vakje P 5, en bij uit reiking van een aardappelkaart het vakje P 6 van de stamkaart afgekruist. Bovendien wordt een bon van het inlegvel verwijderd. Tenslotte wordt het vakje R 1 van de stamkaart afgekruist bij die personen, die geboren zijn in de jaren 1922, 1929 en 1939 en die dus in den loop van 1943 hun inlegvel moeten ruilen. Men moet terstond bij ontvangst nagaan of men alle bescheiden inderdaad heeft ontvangen; latere reclames worden niet in behandeling ge nomen. Generator-anthraciet en bag- gerturf voor Januari 1943. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Januari 1943 geven elk der met de woorden „gene rator-anthraciet dertiende pe riode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (maximum 75 kg) anthraciet- nootjes 4 of 5, terwijl geduren de hetzelfde tijdvak, elk der met. de woorden „generator-turf der tiende periode" gemerkte bon nen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Herdistributie van ijzer en staal. Op 8 October j.l. is een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder- landsche gebied verschenen be treffende de verplichting tot aan gifte van, het verbod tot het be schikken over en de bevoegdheid tot verbeurdverklaring van ijzer en staalmateriaal. Thans geeft een circulaire van den directeur van het rijksbureau voor ijzer en staal mededeelingen omtrent ge deeltelijke vrijgave van geblok keerde voorraden en inzake de indiening van gecorrigeerde op gaven. De circulaire is voor be langhebbenden bij het rijksbu reau verkrijgbaar. Bonaanwijzing honden- en kattenbrood. Voor de periode van 1 tol en met 31 Januari 1943 wordt op bon no. 20 van de voe- derkaarten voor honden volgens dezelfde normen hondenbrood verkrijgbaar gesteld als voor de voorafgaande periode. Op bon no. 20 van de voederkaart voor hon denbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode 1Y2 K.G. katten brood beschikbaar gesteld. Na 31 Januari 19-43 zijn de bonnen no. 20 van vermelde kaarten ongel dig; zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. 3 tot en met 9 Januari: 02-A Brood 02-B Brood 0? Beschuit 02-A VI. 02-B VI. C2-A A.app. 02-B A.app. 02 Melk 02 Taptem. 02 A en B Tabak 27 Dec. t/m. 23 Jan. '43. 4 rants. Yi rants. of §eb- 1 r. bes., br. geb. grants vl' of vLw' 2 kg. aardapp. 1 kg. aardapp. IA liter melk, IA liter taptem. 1 rants, tabak 463 algem. 464 algem. 466 tm 469 algem. 4-02 res. 465 algem. 470 algem. 471 algem. 472 algem. 1 kg. suiker 500 gr. jam 1 rants, bloem, br. of gebak 500 gr. rijst 250 gr. gort 125 gr. gort. 125 gr. havermout 100 gr. vermicelli of maizena 100 gram kaas 150 gr. cacao m. s. 100 gr. chocolade 100 gr. suikerw. 460 t/m 462 3-01, 4-01 r. 01 versnap. 02 03 versn. 27 Dec. tot en met 20 Febr.: 473 algem. 1250 gr. koffiesurr. 30 Dec. tot en met 10 Jan.: 02 Boter Yi rantsoen Boter 12 Nov. tot en met 10 Jan. 59 Boter Yi rantsoen Boter 1 Dec. tot en met 31 Dec. 452 algem. 1 rants. Eenh.zeep P Eenh.z. 1 rants. Eenh.zeep 453 algem. 1 rants. Waschp. P Waschp. 1 rants. Waschp. P Toiletz. 1 rants. Toiletzeep Bijzondere rantsoenen: Tot 31 December: 3-73 res. I 1 kg. appelen 2-77 res. 3 st. eieren. Tot 23 Januari: 4-03 res. 350 gr. mandarijnen I Sept. tot en met 31 Dec. M Textiel 45 gr. scheerzeep II Mei tot en met 31 Dec. 05 BaT ""'I brandst' 1 eenh' 16 Oct. tot en met 31 Dec, 0-8BtV.nm'|brandst- 1 eenh' 1 Nov. tot en met 9 Jan. 03 Petrol. 2 liter petroleum Tot 31 Januari: 446 aigem. I boter Tot en met 30 April. 01 tm 05 KFI brandst. 1 eenh. brandstoff. (geen anthraciet) BONNEN DIE AFLOOPEN. Na Zaterdag 2 Januari: 01 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Melk, Taptemelk, Tabak en Sigaretten. Bonnen beteekenen voedsel. mits er geld is! Zorgt voor Geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. De leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden. Ir. A. A Mussert. bracht tijdens tljn verbli/l ln Groningen een bezoek aan het onlangs geopend N.S.V.O.-huls aan den PreadinlusslngeL Ue medewerksters van den Moederdlenst worden door den Leider toegesproken VNP-Folkers-Ps* m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 9