Eft leidsche courant .HS TWEEDE BLAD. da%nsdag 29 dec. 1942. 3.30 eh 4006 LT 2matie BINNENLAND e als (jfnc'ma'cin9 registratie en _L_ichikking motorrijtuigen \/\f^den Commissaris-Generaal Financiën en Economische N J1 Kin betreffende de registratie iA A Rimotorry tuigen, aanhang wa- Franj cnderdeelen van motorry- -Sieifn en voorraden benzine, t - EMr0^e en -vetten, alsmede 4Qgiffende het vervreemden )VFN®et afstanddoen van motor- igen en aanhangwagens. 1cendmaking registratie en L .25 '-'r^jkking motorrij tuigen) eleett,, gr0nd van de artikelen 1 LIONn van de verordening no. OTEA'1942 betreffende de regis- |e en de vordering van goe- a wordt bekend gemaakt: ikel 1. Van motorrijtuigen, aan- wagens, onderdeelen van rrijtuigen alsmede voorra- 3BP- ^enzine> motorolie en -vet- moet in den toestand, waar- leze verkeeren op het tijd- van het inwerkingtreden deze bekendmaking binnen week door de eigenaren en Itters aangifte worden ge- i bij den burgemeester van gemeente, waarin de sfand- its van het motorrijtuig of het aan te geven voorwerp, bevindt Evenzoo moet van iorrijtuigen aangifte worden aan welke voor het in wer- gtreden van deze bekendma- g zijn omgebouwd of gede- nteerd. 2) De eigenaar en bezitter een motorrijtuig dat na het werkingtreden van deze be- idmaking in het bezette Ne- —^rlandsche gebied wordt inge- érd, moet van dit voertuig pne.i twee weken na den in- l er aangifte doen bij den bur- k neester van de gemeente arin dit zich bevindt, tenzij dit inen bovengenoemden termijn t bezette Nederlandsche ge ld wederom heeft verlaten. Artikel 2. (1) Zonder schriftelijke toe- imming van den bevoegden iksinspecteur van het verkeer het verboden: 1. een motorrijtuig, een aan- ngwagen of een onderdeel van o motorrijtuig te vervreemden, een motorrijtuig of een [nhangwagen, indien het voer- ig zijn gewone standplaats nnen het bezette Nederland- he gebied heeft, langer dan dagen buiten zijn stand- aats te laten, 3. het bezit van een motorrij- lig of aanhangwagen langer aa een maand bij een derde te ten, de transportcapaciteit, de -fcjze van aandrijving of het Hliassis van een motorrijtuig of lp aanhangwagen in aanzien lijke mate te veranderen of van |p.. motorrijtuig of aanhangwa- 'en op zoodanig wijze onderdee- in te verwijderen, dat de ge- :hiktheid tot het gebruik van et motorrijtuig of de aanhang wagen als zoodanig in aanzien- ijke mate wordt beperkt, 5. zijn bemiddeling te verlee- ien bij handelingen bedoeld on- ler 1 tot en met 4, als foemid- leling wordt ook beschouwd het lubliceeren van een advertentie in een nieuwsblad of tijdschriftt. (2) Wie den eigendom van een Motorrijtuig of aanhangwagen ien gevolge van een executie of foor het leggen van een conser vatoir beslag verliest, moet dit '«rstond bij den bevoegden in specteur van het verkeer opge ven. (3) De bevoegde Rijksinspec teur van het Verkeer in den zin van de leden 1 en 2, is de Rijks inspecteur van het Verkeer, in wiens district do standplaats van het motorrijtuig of den aanhang wagen zich bevindt, of, wanneer deze plaats niet is vast te stel- ien, in wiens district zich het motorrijtuig, de aanhangwagen of het onderdeel van een motor rijtuig bevindt. Artikel 3. (1) De eigenaren en bezitters van motorrijtuigen of aanhang wagens, welke door den weer machtsbevelhebber in Nederland te zijner beschikking worden ge. houden („Sichergestellt sind") mogen slechts met toestemming van de door den weermachtsbe velhebber in Nederland bepaalde instantie over deze motorrijtui gen of aanhangwagens beschik ken, eemge veranderingen hier aan aanbrengen of de stand plaats wijzigen. De eigenaren en de bezitters van motorrijtui gen of aanhangwagens, welke door de „Amtrgruppe Motorisie- rung" van den algemeen gemach tigde voor de bewapening in be slag genomen zijn om te worden aangekocht, mogen alleen met toestemming van de „Amts- gruppe" over deze motorrijtui gen o' aanhangwagens beschik ken, hieraan eenige veranderin gen aanbrengen of de stand plaats wijzigen. De volgens ar tikel 2 benoodigde toestemming van den bevoegden Rijksinspec teur van het Verkeer is in deze gevallen niet vereischt. (2) De eigenaren en de bezit ters van de in lid 1 genoemde motorrijtuigen en aanhangwa gens zijn verplicht deze in tot het gebruik gerchikten toestand te houden. Zij dienen terstond aan» den eisch tot levering van het motorrijtuig of aanhangwa gen te voldoen. Artikel 4. In deze bekendmaking worden verstaan onder: „motorrijtuigen": 1. vrachtauto's en bestelauto's met een laadvermogen van ten minste één ton, 2. autobussen, 3. tractors, 4. trekkers, 5. auto's voor een bijzonder doel. zooals bijvoorbeeld tank auto's, ziekenauto's, vrachtauto's met lage laadbak, sleep- en kraan wagens kabelwagens, 6. personenauto'^, 7. motorrijwielen met of zon der zijspan. „Aanhangwagens": 1. aanhangwagens van auto bussen, 2. aanhangwagens van vracht auto's met een laadvermogen van tenminste één ton, 3. aanhangwagens van perso nenauto's met een laadvermogen van tenminste één ton. „Onderdeelen van motorrij tuigen";. Voorwerpen welke in het al gemeen bij de volledige uitrus ting van een motorrijtuig of aan hangwagen behooren of bestemd zijn of waren om deel uit te ma ken van een motorrijtuig of aan hangwagen of van de uitru~tig van een motorrijtuig of aanhang wagen. Artikel 5. (1) Deze bekendmaking wordt in de pers afgekondigd. (2) Zij wordt aangehaald als bekendmaking registratie en beschikking motorrijtuigen". 's-Gravenhage, 30 Dec. 1942. De Commissaris-Generaal voor Financiën en Economische Zaken. De slotbepaling van de Veror dening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden no. 139/1942 betr. de registratie en de vordering van goederen voorziet onder art. 28 de volgende strafbepalingen: 1) Hij die opzettelijk: 1. ir strijd handelt met een volgens artikel 1 gegeven bevel of 2. een op hem overeenkom- Het nizza van Sovjet-Rusland,.* een vergulde koestal S.S.-P.K. In het stof van den voorbijen zomer en in het slijk van dezen herfst had onze Buick het zingen bijna verleerd, en nu mocht zij opeens zoemen als weleer, toen zij nog blauw- of glanzer.dbruin gelakt over de wegen van West-Europa snelde. Zij wist niet wat haar over kwam, die trouwe Buick, gesto ken in haar grauwgrijze oorlogs kleed, op dezen asfaltweg, een heuschen straatweg, vele kilo meters lang., in Sovjet-Rusland. En wij? Voor het eerst sedert ons verblijf in Sovjet-Rusland zagen wij enkele steden, die vanuit de verte iets hadden van Nizza of Cannes. Vanuit de verte! Want toen wij dichter bij kwamen.. Daar lag zoo'n stad, helwit vlekten de muren van de kur- hotels in het licht van den No vemberzon op de hellingen der heuvels en bergen. Hadden hier de Sovjet-grooten hun Riviera? Boulevards, banken in de plantsoenen om te rusten, schoenpoetsers op de hoeken der straten hotels, bioscooptheaters, kapperszaken en muziekwin kels? Zeker, veel van dit alles was er, maar alles heel primi tief. Op den keper beschouwd bleek deze badplaats der bad plaatsen in de Kaukasus enkel wat meer verguldsel dan de „normale" Sovjet-Russische ar moede te hebben. In de straten onmiddellijk achter de restau rants en hotels werden wij reeds teruggevoerd in het land van haveloos-gekleede memchen, van hongerige, verwaarloosde kin deren. Ook in deze stad, die toch elk jaar in het seizoen de weelde te zien kreeg van de Sovjet-rijken uit de Noordelijke millioenensteden, waren de le vensomstandigheden der gewone bevolking even slecht als overal elders! „Eén-kamer-huizen" zonder houten vloeren! Eén tafel, enkele wrakke stoelen en soms een bed waren het voornaamste meubi lair. Héél kleine raampjes, nog bovendien dichtgeplakt met krantenpapier om zoo weinig mogelijk warmte uit de „hui zen te laten ontsnappen. Het bed en de oven nemen de groot ste plaats van de ruimte in be slag, en dienen beide ook de oven van hardgetaken aarde tot slaapgelegenheid 's nacthts en tot slaapgelegenheid 's nachts en avonds. Daarop leven zij, overdag bij hun „Stalin-chocolade" ge brande zonnebloempitten (ironie der bevolking!) en 's avonds bij het flakkerende schijnsel van een olielampje. Als de familie groot is, hetgeen meestal het geval is, hangt er vooral 's avonds en 's nachts in de woonruimten een zeldzaam zure lucht, „bolsje widen lucht" noemen onze soldaten dit. Maar de inheemschen hebben hier blijkbaar weinig hinder van. Zeker niet tegen den avond als de olielamp kleintjes glim- mert en de zwakke lichtschijn sels in de hoeken van de kamer spelen. Dan pakt een de gitaar, een ander neemt de balalaika, en dan dromt groot en klein bijeen om gezamenlijk te spelen en te zingen. Dat kunnen zy, spelen en zin gen. Het hoofd op eikaars schou ders zingen zij hun leed, vol zelf-suggestie zóó uit, tot zij schreien. Maar een minuut latei lachen zy weer, staat er een op, om in de benauwde ruimte te dansen. Tot men moe is, en de een na den ar.der in slaap sukkelt op het bed. de oven en de lompen cp den grond. Zoo is het leven van de be roemde badplaats der Sovjets, een koestal verborgen achter grootdoende hotels.... Maar onze Buick had eindelijk voor d® eerste maal sedert haar Sovjetveldtocht een asfaltweg onder de wielen gehad! S.S.-oorlo®sver-l?»»«e'ver, A. VAN BREUGEL. stig artikelen 6, lid 2 of 8, lid 4, tweede volzin, rustende ver plichting niet, niet tijdig of niet behoorlijk nakomt, dan wel 3. aan een op hem overeen komstig artikel 27 rustenden plicht tot het geven van inlich tingen niet, niet tijdig 'of niet behoorlijk nakomt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete van ten hoog ste honderdduizend gulden of met een dezer straffen. 2) P jging is strafbaar. 3) Wordt het feit door schuld gepleegd, dan wordt de dader gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of met geldboete van ten hoogste vijftig duizer.c gulden. 4) Naast de straf kunnen de goederen, waarop de strafbare handeling betrekking heeft, ook wanneer zij den dader niet toe- behooren. worden verbeurdver klaard. Kan geen bepaalde per soon worden vervolgd of veroor deeld, dan kan de verbeurdver klaring afzonderlijk worden be- vo'en. 5) De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommis~aris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commissaris-Generaal voor Fi nanciën en Economische Zaken). Deze klacht kan worden inge trokken totdat het vonnis in tweede instantie in kracht van gewijsde is gegaan. 6) De bij de leden 1, 2 en 3 strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten, als bedoeld in artikel 2, lid 2, der Verorde ning no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze luidt in gevolge de bekendmaking no. 72/1942. De voor de aanmelding van motorrijtuigen bestemde formu lieren zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke polit'eautoritePen, alwaar de ingevulde vrageiilns- ten ook moeten worden afgele verd. gebruik van inb^suag- genomen voorwerpen. In het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche ge bied, nr. 32, is onder nr. 142/42 een nieuwe verordening versche nen over gevorderde en inbeslag- genomen voorwerpen, welke ver ordening 1 Januari 1943 in wer king treedt. De zin van deze verordening is, om in het Nederlandsche gebied overeenkomstig de tijdsomstan digheden te geraken tot een doelmatig en verstandig gebruik van alle inbeslaggenomen goe deren. Volgens het tot dusver heerschende recht was het ge bruik van gevorderd en inbeslag genomen goederen niet uniform geregeld. Van de inbeslaggeno men voorwerpen mocht op enkele uitzonderingen na principieel pas gebruik gemaakt worden na hun rechtsgeldige vordering. Waardeverminderingen als ge volg van langdurigen of zelfs on- oordeelkundigen opslag moeten echter in dit tijdsgewricht onder alle omstandigheden- vermeden worden. Tot dit doel dient de nieuwe verordening in de eerste plaats. Daardoor wordt naast het uniforme gebruik in het bijzon der verkregen, dat inbeslaggeno men goederen, die aan bederf of waardevermindering bloot staan, terstond na de inbeslagneming kunnen worden verkocht. Het leek doelmatig om zoo min mo gelijk personen te belasten met den opslag, het bewaren, het be- Alle pijn verdwenen ik gevoelde mij als herboren. De Heer O.M. te K. sehrijtt, d.d. 23-l-'4l r Met mijn 83 jaren leed ik nan een bui tengewoon pijnlijken aanval van ischias. Niets hielp, zoodat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leunende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjes: Reeds den eersten dag verminderden de pijnen en siiep ik 6 uren. Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 3 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook ver der nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan B{j rheumathiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn hel pen de Ovaaltjes van het Trineral Agenschap. Deze hebben geen scha delijken invloed op maag en darmen. Neem direct proel! Origineele ver pakking van 20 tabletten slechts 60 cents. In alle apotheken en drogiste rijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam heeren en het gebruiken van ge vorderde goederen of van goe deren, die ten behoeve van de vordering in beslaggenomen zijn. Derhalve bepaalt art. 1, dat alle levens- en genotmiddelen moe ten worden afgestaan aan de por- vinciale voedsel-commissarissen, terwijl het gebruik van alle ove rige voorwerpen geschiedt vol gens aanwijzingen van een bij zonderen algemeenen gevol machtigde. Den algemeenen ge volmachtigde staan bij de uit oefening van deze taak speciale, door hem aangewezen gevol machtigden terzijde, die aan zyn i toezicht en leiding zyn onderwor pen. Paragraaf 3 van de nieuwe verordening houdt weliswaar vast aan het beginsel, dat het ge bruik van inbeslaggenomen voor werpen voorafgegaan moet wor den door hun rechtsgeldige vor dering, zij staat evenwel toe, dat voorwerpen, die aan bederf zijn blootgesteld of niet geschikt zijn, om geruimen tijd op te slaan reeds te voren gebruikt kunnen worden. Een voortijdig gebruik moet vooral geschieden bij le vensmiddelen. Hiermede worden alle voorwerpen gelijkgesteld, waarbij de bevoegde instantie een machtiging tot voortijdig ge bruik verstrekt. Inbeslaggeno men levensmiddelen zullen in de eerste plaats ten goede komen aan noodlijdende Nederlanders, vooral van tehuizen voor moeders en kinderen en dergelijke in richtingen voor de verzorging van de openbare welvaart. Om die reden is de Nederlandsche Volksdiens.t op zoo breed moge lijk terrein hierbij ingeschakeld. De provinciale en de stedelijke leiders van den Nederlandschen Volksdienst zullen voortaan met de voedselcommissarissen nauv- samenwerken en den voedse' - commissarissen mededeelen, aa i welke inrichtingeh de levensmic - delen dienen te worden afgele verd. Door dienovereenkomstige aanwijzingen is een feillooze sa menwerking tusschen den N.V.D. en de voedselcommissarissen ge waarborgd. In gevallen van twij fel beslist de a'gericen direc teur voor de voedselvoorziening. Prijzencontrole te Haarlem. In Haarlem hebben ongeveer vijf tig ambtenaren van de prijsfbe- 'heerisching een scherpe twee daagsohe controle op de winke liers gehouden. In totaal maakten zij 55 processen verbaal op. Waar van 18 tegen groentehandelaren, 15 tegen kruideniers, 10 tegen verkoopers van chocolade en sui kerwerk, 8 tegen slagers en 4 xe- gen winkeliers in textielgoederen. De ambtenaren controleerden niet alleen de pry zen, maar gin gen ook na, of de winkeliers wel het juiste gewicht afleverde.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 5