a Jarenlang hevige rheumatiek. Nu kan ik weer loopen. De Heer C. C. te B. schrijft, d.d. 19-11 '40: „Jarenlang leed ik aan lievige rheuina- rnatiek. Soms kon ik heelemaal niet meer loopen en dikwijls alleen met behulp van een stok. O vaal tjes hielpen mij zoo goed, dat ik reeds na enkele tabletten weer gaan kon en nu ook weer mijn beroep kan uit oefen n. Ik ben nu heelemaal gezond, maar heb steeds Ovaaltjes bij de hand en kan ze iederen lijder aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn hel pen de Ovaaltjes van het l'rineal Agentschap. Deze hebben geen schade- delijken invloed op hart, maag en dar men. Neem direct de proef 1 Origi- neele verpakking van 20 tabletten slechts 60 cent. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373 Amsterdam. BRIDGE. Viertallencompeti tie „De Sleutels". Op den voorlaatsten avond van de vier tallencompetitie zijn reeds meer dere beslissingen gevallen. In de hoofdklasse is team Van der Staay gedegradeerd. Wie hier als tweede degradeeren zal is nog niet uitgemaakt. Het gaat tusschen de teams Van Wingen en Prins. Kampioenen der beide eerste klasse-afdeelingen werden de teams Staal en Wakka, die dus naar de hoofdklasse over gaan. De teams Leujes en Piela nen gaan terug naar de tweede klasse. Hun plaatsen in de eerste klasse worden ingenomen door de teams Van Berge Henegou wen en Been. Ziehier de uitsla gen: Hoofdklasse: team Verboog Sr. wint van team Van der Staay met 33 m.p.; team v. Hel- vert wint van team Thoolen met 17 m.p.; team v. d. Star wint van team Prins met 20 m.p.; team Van Weizen wint van team Van Wingen met 29 m.p. Stand: 1. en 2. Teams Van Weizen en Van der Star, elk 12-20; 3. team v. Hel- vert 13-18; 4. team Verboog Sr. 13-15; 5. team Thoolen 12-11; 6. team Prins 13-8; 7. team Van Wingen 13-6; 8. team v. d. Staay 12-2. Eerste klasse A: team Wijn- nobel wint van team v. Alphen met 13 m.p.; team v. Noort speelt gelijk tegen team Van Doorn; team Pamontjak wint van team Pielanen met 19 m.p.; team Wak- ka wint van team Siem met 37 m.p. Stand: 1. Team Wakka 13- 22; 2. team Wijnobel 13-19; 3. team Pamontjak 13-16; 4. team Van Alphen 13-14; 5. en 6. team Siem en team Van Noort, elk 13-12; 7. team v. Doorn 13-9; 8. team Pielanen 13-0. Eerste klas se B; team Smittenaar speelt ge lijk tegen team Slebos; team Rijnbende wint van team Bleu- ze met 55 m.p.; tëam De Graaf wint van team v. Luyken met 19 m.p.; team Staal wint van team Leujes met 44 m.p. Inhaalwed strijd: team Slebos wint van team Rijnbende met 22 mp. Stand: 1. team Staal 13-22; 2. team De Graaf 13-19; 3. team Slebos 13-16; 4. team Smittenaar 13-15; 5. team Bleuze 13-14; 6. team Rijnbende 13-11; 7. team v Luyken 13-5; 8. team Leujes 13-2. Tweede klasse: team v. d. Heuvel wint van team Key met 35 m.p.; team v. Berge Henegou wen wint van team Doing met 13 m.p.; team mevr. Slebos wint van team Bennema met 50 m.p.; team Been wint van team Zand bergen met 28 m.p.; Stand: 1. en 2 teams Been en v. Berge He negouwen, elk 13-22; 3. team Zandbergen 13-18; 4. team mevr. Slebos 13-16; 5. team v. d. Heu vel 13-13; 6. team Key 13-9; 7. team Doing 13-4; 8. team Ben nema 13-0. NAAR ORDSJONIKIDSE SS-PK. Met groote, verwon derde oogen staan vreemd ge- kleede Osseten en Kabardiners langs de wegen, zien met onbe grijpelijke verbazing het geweldi ge militaire schouwspel voor zich afrollen en bieden, als de vroege schemering valt, met veel gebuig kwartieren en slaapplaatsen aan. „Wij hebben gewacht en wis ten dat jullie zouden komen, zeg gen zij, en wij willen met jullie vechten, zooals vroeger onze va deren vochten tegen het volk van de steppen in het Noorden Tot diep in den nacht rollen de kolonnes vóór heeft men mu nitie, benzine en nóg eens mu nitie dringend noodig. Telkens weer probeeren de Sovjets zich vast te bijten en stand te houden, telkens weer probeeren zij hun uiteengeslagen linies opnieuw te ordenen, maar onze pantservoor hoede laaLhen niet met rust, laat hen niet tot rust komen. Langs de wegen liggen de wrakken van uitgebrande Sov- jet-staalreuzen, verlaten kanon nen; steken gezwollen paarde-ca- davers hun beenen stijf in de hoogte. Krijgsgevangenen dwalen in groepjes van achteren, meest zijn het Kaukasiërs, Georgiërs en Armeniërs, die meestal slechts onder dwang der Sovjetcommis sarissen de wapenen hadden op genomen. „Wij zouden door jullie gedood, afgeslacht worden, werd ons ge zegd, heer", vertelt een Georgiër van nauwelijks 17 jaar. „En wij geloofden hen en hadden angst. En men gaf ons brood inplaats van.... wij zijn u zoo dank baar, heer". Wijd breidt zich het bekken van Ordsjonikidse, in het Oosten voor ons uit, terwijl in het Zui den de kantige, steile toppen on der de laag-hangende wolken schuil gaan. Aan den rand v«Thet bekken stooten de pantsers naar voren, hebben Ardon en Alagir reeds achter zich gelaten, van waar de Ossetische heerweg de bergen in klimt. Op de rechterflank dek ken Roe~>eensche bergjagers den voorstoot, bergjagers, die ook den dag van Naltsjik meebeleefd hebben. Nóg liggen echter aan beide zijden van den marschweg uiteengeslagen vijandelijke groe pen, die zich na de eerste verras sing, weer verzamelen en weer stand willen bieden. Vanuit het Noord-Oosten en het Oosten blik semt het afweervuur der zware Sovjet-batterijen en laat onze verzorgings-kolonnes spitsroede loopen. Dreunend scheren en zwermen onze bommenwerpers en jagers over ons heen hui lend ontploffen de zware bom men en doen den grond beven. Het land wordt golvend en is dicht met struikgewas bedekt en doorsneden door tallooze beek jes en waterloopen. Het wordt nacht en langs den weg vormen wij onze „militaire stekelvarkens", de tros- en ver zorgings-kolonnes zorgen voor hun eigen veiligheid. In den zwarten, maanloozen nacht bran den spookachtig-flakkerend de kolchosen, overal wordt de nach telijke stilte verscheurd door het opklinkende strijdgedruisch. Lichte flak wordt tegen de door sijpelende Sovjettroepen ingezet, met harde, oorverdoovende sla gen ontploffen de granaten van onze zware granaatwerpers. De vijand doet een regen van grana ten met zijn salvogeschut op on ze voorhoede neerhagelen. Als een luguber benauwend vuur werk barsten de granaten fel-op- flitsend, begeleid door het rol lende gedreun der dubbele ont ploffingen door den donkeren nacht. De vaalgrijze ochtendschemer brengt een massale aanval van Sovjet-pantserbrigades, die in zwaren strijd door de voorhoede van ons pantserregiment afgewe zen worden. Eén worsteling zon Hitlerjongen» uit d* door luchtaanvallen bedreigde gebieden, die in Bulgarije in een kamp lijn ondergebracht, bezoeken een kampement van Ouirsche marlnevlieoer» aan de Zwarte Zee PK Krause PBZ-R-P m De N.V.D. te Den Haag organiseerde voor ruim 1200 kinderen een Kerstfeest in den Haagschen Dierentuin. Het Kerstmannetje deelt apoelen uit Polygoon-Meijer-Pax m der weerga begint thans. jj In het gezicht van het Kau sus-gebergte, blinkend en lend in het zonlicht, worden t c beide zijden de zwaarste wan nen in den strijd geworpen, fe wijl de lucht vervuld is van ei ononderbroken zoemen en briL mend gieren der vliegtuig Eigen Stuka-aanvallen wissejo met verrassende duik-aanvalb van Sovjet-vliegtuigen, die j] laatste, vertwijfelde strijdmide fosforbrandplaatjes uitwji pen.... Een bijtende rookc walm ligt over het tooneel K den strijd, beneemt minuten-la; alle zicht. Dan werpen de Sqr jets nieuwe krachten tegen flank van de Duitsche wig. ver vooruitgestooten pantserdia sie dreigt met de bergjagers inj sloten te worden. Tot op hond$ meter dringen Sovjet stoottrfe pen naar den bataillons-gevechf stand naar voren.... Maar du gelukt het onze dapperen paifj sergrenadiers en jagers, dL klemmenden ring te verbrekj die zich worgend en knellend oj( de Duitsche voorhoede legl. Troepen der Waffen-SS grijpt op het beslissende oogenblik ij, in het verbitterde vuur loopt ei hernieuwde stoot van Sovj pantsers dood, zij blijven ligg' Zoo golft de strijd heen en wej in dit uur, op het oogenblik, dl dit geschreven wordt: de verb! ten strijd om de groote, sterk vestigde stad Ordsjonikidse, de poort naar de Grusiniscl heerbaan, die naar Tiflis leii over het gebergte, naar Tram kaukasië. SS-oorlógsverslaggevei( dr. Richard Stiirmef RECHTSZAKEN ECONOMISCH GERECHTS! HOF. Clandestien vleesch. -1 P. C. Fransen, schipper te Hi 11 e gom, kreeg van den E.R. 6 mnf wegpns iljet verhandelen van 51' K.G. vleesch. Hif verdiende er cent per K.G. op. De P.-G. eisc' te bevestiging. De verdediginj vroeg aftrek 4 mnd. voorarrest Vonnis over 8 dagen. ECONOMISCHE RECHTER. - Dubbele oliediefstal. L. va; Rosendaal te Woubrugge had een vat petroleum verkoch zonder bonnen. Hij had dit va olie gestolen en het verkocht aa; van Dam. Diezelfde olie later op nieuw van van Dam gestolen hetgeen de E.R. heel erg vond Eisch 3 mnd. Vonnis 3 mnd. W. Keesen te Woubruggi had tezamen met den vorigei verdachte de olie gestolen. Eiscl 3 mnd. Uitspr. een maand. Twee koeien gestolen. B. I de Römph teLeidschenda n had in den nacht van 17 op 1 Juli 2 koeien uit een weide ge stolen aan den Westvlietweg t Leidschendam en verkocht vooi 1300. Verd. ontkende pertinent tuur!" zei hij, op dien energie ken toon, welke gewoonlijk nog wel eens indruk op Daisy placht te maken. „Het betreft hier een jonge vrouw, kind van een Oos- tenrijksche moeder, die door de omstandigheden hier te lande aan den rand van den afgrond is gebracht. En voor deze vrouw wilde ik ook jouw hulp inroe pen, Daisy, jouw hulp en die van je vader." Zij staarde hem met groote oogen aan. Het scheen niét tot haar door te dringen, wat hij eigenlijk bedoelde. Hij begreep onmiddellijk, dat hij van dit ©ogenblik van zwijgzaamheid ge bruik moest maken om zijn plei dooi te vervolgen. Als hij er niet in Slaagde door een uitvoerige beschrijving van Lisaweta's lot al haar bezwaren en haar gren- zenloos wantrouwen weg te ne men, zou alles tevergeefs zijn. En zoo deed hij dan een be roep op haar hulpvaardigdheid «n haar naastenliefde. Hij ver- lelde haar van Lisaweta's jeugd «n hy voelde daarbij zelfs, hoe zeer de ontzettende belevenis sen van deze jonge Russische vrouw hem ter harte gingen. Alles gaf hij weer zooals het hemzelf was medegedeeld, van den tragischen dood van Lisa weta's ouders af tot hun eerste ontmoeting op de markt toe. Hier bleef hij steken. Hoe hij Lisawe- ta persoonlijk had leeren ken nen, dat kon hij Daisy natuurlijk niet vertellen. En het bewust zijn, slechts de halve waarheid te hebben opgebiecht, ontnam ten slotte aan zijn woorden toch die eerlijke overtuiging en de sug gestieve kracht, welke noodig zouden zijn geweest om Daisy's tcch reeds zoo weinig meevoe lend hart te vermurwen. Merkwaardigerwijze hoorde ze hem tot het eind toe aan, zon der hém ook maar éénmaal in de rede te vallen. Maar onder haar vorschenden blik voelde hij zich steeds onzekerder worden. En nog voor hij zijn relaas be sloot met de woorden. „Daisy, help mij te voorkomen, dat deze jonge vrouw ten onder gaat be denk ee-s een oogenblik, hoe hoe hél een vrouw als deze Li- saweta von Bernekamp te moe de moet zijn", wist hij, dat het hem niet gelukt was haar mede lijden op te wekken. Daisy nam hem nog steeds op met dien half spottenden, half nieuwsgierigen blik, welke hem zoo hevig irriteerde. Ten slotte zei ze langzaam „Een roerend verhaal, beste Robby. Ik zou er haast van onder den indruk ko men. Alleen, één ding heb je me nog niet verteld hoe die beklagenswaardige juffrouw von Bernekamp het heeft klaarge speeld, om je, na jullie idyllische kennismaking op die vodden markt, nu al in je hotel te ko men opzoeken. Een oogenblik, Robby", vervolgde ze, toen hij te gen haar voorstelling van zaken wilde protesteeren, „ik heb jou rustig laten uitpraten, laat mij nu ook eens even praten. Ik vind dit bezoek, op zijn zachtst uitgedrukt zeer merkwaardig. En dat je haar onmiddellijk een of andere attentie hebt bewe zen want die zijden sjaal zal toch wel niet tot de bescheiden garderobe van deze jongedame behooren het klinkt alles wel wat erg fantastisch Robby, en je zult mij wel niet kwalijk ne men, dat ik daar mijn eigen meening over heb. Maar ik wil", sprak zij zeer langzaam en ge articuleerd, nog eens overwegen, of er toch niet iets zou kunnen worden gedaan." „Daisy!" Hij herademde en wilde haar hand* grijpen. Zij glimlachte eigenaardig. - „Langzaam, Robby. Ik ben nog niet aan het eind. Ik wil dus een en ander nog eens over denken, als je me naar eer en geweten kunt verzekeren, dat je voor deze vrouw niets anders voelt dan medelijden, zooals je dat voor elk ander ook zoudt voelen en dat je dus niet met andere gedachten aan haar denkt. Dat moet ik op de eerste plaats weten, Robert. En dan zou ik dat meisje wel eens zelf wil len spreken. Ten slotte is het toch niet meer dan billijk dat men degeen, voor wie men zien misschien in moeilijkheden moet storten, ook persoonlijk kentl Zeg mij dus haar adres, dan zaj ik haar gaan opzoeken." Eschberg was --aalbleek ge worden. „Dat gaat niet, Daisy." „Wat gaat niet?" vroeg ze| scherp. ,,Dat ik dat meisje be zoek of dat je me de ver langde toezegging doet." Hij wilde antwoorden, maar hy zag er geen kans toe. Waai woonde Lisaweta? Dat wist hü immers zelf niet eens. En zelfs, wanneer hij het wel had gewe ten, zou hij het niet hebben mo gen verraden. Want dan zou ze ker alles aan het licht komen, dan zou ook Pjotr Lisaweta's spoor zeker weldra weten te vinden en zou zijn heele plan in duigen vallen. „Ik, ik weet niet, waar zij woont", bracht hij er ten -slotte met moeite uit. Daisy lachte schamper. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 6