mm f. 7.500.000.000.- de leidsche courant TWEEDE BLAD. ja| donderdag 24 dec. 1942 Gemengde Berichten 1S( Heele winkelinventaris aan ta- k gestolen. Gisternacht zag langer agent te 's-Gravenhage hoe wee kerels met een koffer juist Dieen sigarenwinkel op het Gou- jdenregeniplein verlieten. Toen zij Ijïëm zagen, sloegen ze op de klucht, waarop de agent de ach- "Vtervolging inzette, zijn revolver k en hen eenige schoten aoh- ;erna zond, eohter zonder dé annen te raken. Het eenige re- ltaat was dat de inbrekers hun offer wegwierpen. Hij bleek rol te zitten met shag en siga- tten. Een nader onderzoek in len winkel wees uit, dat de man- inen er reeds eerder dien nacht een bezoek moesten hebben ge- nabracht. Kasten en laden waren jopen greb roken, de heele winkel- 93-inventaris aan shag, sigaretten r en sigaren was gestolen. Ook een schoenenmagazijn aan het Spui heeft bezoek gehad van inbrekers. Hier werd aan de ach- f h terzij de een deur geforceerd. De buit bestond uit tweehonderd «paar lederen schoenen. Ir Van een bakfiets, die de han delaar van H. uit Leidschendam even onbeheerd in de Wagen straat had achtergelaten, werden 450 pakjes boter en 25 kilogram kaas ontvreemd. Het transport rijwiel is later in de Paulus Pot terstraat aangetroffen. Handel in kaasbonnen. 200.000 kaasbonnnen zijn in de periode van April tot en met Oc tober door kaashandelaren (3 uit Gouda en één uit Rotterdam) op IE||frauduleuze wijze verhandeld, bij welke affaire 23 personen waarvan er 14. in arrest zijn ge steld uit Gouda, Nijmegen, Polsbroek, Amsterdam, Woerden, Breda, Den Haag, Bodegraven, Venlo, Nieuwpoort en Putten zijn betrokken en welke zaak na een diepgaand onderzoek van twee maanden door den oecono- mischen dienst der Goudsche politie tot opheldering is ge- ie( bracht. Dat de kaas duur betaald moest worden, volgde uit de prij zen, welke besteed werden voor een rantsoenbon 100 gram kaas. Aanvankelijk werd hier voor 15 tot 30 cent betaald, maar allengs steeg dit bedrag tot 50 cent. Te Putten bleek een com plete inkoopcentrale van kaas bonnen te zijn gevestigd Twee pakhuisknechten stroopten de Veluwe af om deze bonnen te be- ma^Misen. Rijksveerboot Brakzand vast- geloopen. Uit Schiermonnik oog werd gemeld, dat de rijks veerboot Brakzand op de terug reis buiten het vaarwater.is vast geraakt, zoodat post en passa giers Maandag niet vervoerd kon den worden. De allerbeminnelijkste dame. „Ik kom van den Nederl. Vrouwenbond. Wij willen graag de zorgen van de huisvrouwen in dezen moeilijken tijd verlichten en daarom helpen wij bij het koo- pen van distributie-artikelen. U behoeft dan niet in de ri; te staan en bent er zeker van, dat u ook inderdaad alles op uw bonnen krijgt waar u recht op hebt". Zoo had een keurig-uitziende dame gesproken tot een 67-jarige huis vrouw uit de Goudsbloemstraat te Amsterdam. Die huisvrouw vond de hulpvaardigheid van de vriendelijke dame buitengewoon attent. En toen deze op de vraag wat die bemiddeling kostte, met een afwerend gebaar geantwoord had, toen vond de huisvrouw haar de beminnelijkste dame, die zy ooit ontmoet had. Met negen gulden en een aantal distributie bonnen ging de dame heen, en de huisvrouw wachtte. Zij wachtte enkele dagen lang, maar het was blijkbaar heel druk in de winkels, want tot heden heeft zij haar boodschappen nog niet ontvan gen. En de politie, die op de hoogte werd gesteld, gelooft ook niet dat de boodschappen in de Goudsbloemstraat zullen aanko men. Zij gelooft heelemaal niet dat deze dame iets met een Ned. Vrouwenbond heeft te maken. Voor 30.000 opgelicht Een handelaar uit Groningen kreeg verleiden week een aanbieding van twee kooplieden uit Wormer- veer, t.w. een partij hoefnagels. 30.000 moest ze opbrengen en als de Groninger er iemand voor wist, kon hij op een behoorlijke provisie rekenen. Deze ging op het aanbod in en trad op zijn beurt in contact met een relatie in Ooeterbeek, die inderdaad tot den aankoop besloot Boter bij de visch, luidde bet parool en daarom kreeg de Groningsohe handelaar meteen de dertigdui zend gulden mee, welk bedrag hij aan de kooplieden uit Worm er- veer ter hand stelde. De hoefna gels kwamen echter niet opdagen en ten slotte bleek, dat de ge toonde papieren valsch waren en dat de partij niet eens bestond De politie werd in de zaak ge mengd en dank zij haar spoedig ir.'grypen kon bij de twee koop lieden nog 20.000 in beslag wor den genomen. Van de rest van bet geld hadden de beide oplich ters intusschen reedis goeden sier gemaakt Zij werdien gearresteerd evenals een derde man, die ech ter slechts een ondergeschikte rol in deze affaire beeft gespeeld. Brand dooi-dat een kind met lucifers speelde. In een een- gezinshuisje aan die Molensloot- straat no. 52, achter de Laakha ven, te 's-Gravenhage, is brand uitgebroken. De bewoonster, mej. J. S. du C., wier man in Duitsch- land werkt, had voor een drin gende boodschap de woning even verlaten en had verondersteld, dat haar Z'A jarig, wegens ziekte te bed liggend, zoontje met diens tweejarig broertje rustig in die achterkamer zou blijven. In plaats hiervan echter moet eerst genoemd kind zich tijdens de af wezigheid van de moeder naar de voorkamer hebben begeven en daar met lucifers hebben ge speeld, tengevolge waarvan een gordijn of ander licht brand baar voorwerp in vlam moet zijn geraakt. Het kind was, vermoe delijk zonder te weten welk on heil zou volgen, naar de achter kamer teruggegaan en weer in bed gaan liggen. Er brandde in de woning geen kaohel, zoodat di door het kind opgegeven oor zaak wel als juist kan worden aangemerkt. Buren ontdekten spoedig het gevaar en zorgden voor de redding van de beide kinderen, zoomede voor brand alarm. De brandweer was vlug ter plaatse en zij wist het vuur te beperken tot de voorkamer, die echter geheel uitbrandde. Terwijl de brandweer haar werk verrichtte, kwam de vrouw van haar boodschap terug. SPORT VOETBAL. Programma Ned. Voetbalbond voor a.s. Zondag. District I, le kl.: Stormvogels- HBS; Hermes DVS—De Vole- wijekers. District II, le kl.: UW Velox. 3e kl. A: Roodenburg LFC. 4e kl. A: VogelDocos, TeylingenHillegom,1 WSB Lisse, AlphiaTona. 4e kl. E: WaddinxveenMoordrecht; Bo degravenOude water; Schoon hovenStolwijk. Res. 3e kl. A: Alphen 2Lugdunum 2. Dis trict III, le kl.: EnschedeNEC. District IV, le kl.: Maurits Roermond; SpekholzerheidePi- cus; EindhovenNOAD; MW BW; NAC—PSV; Willem II— Longa. Uitslagen -fd. Leiden N.V.B. Van Zaterdag 19 December. 2e kl. A: Quick B. 3Rijnsb. B. 2 5—2. le kl. A: Lisse 2Rooden burg 2 5—3. 2e kl. C: LFC 4— UVS 6 0—0; WEB 4—Teylingen 2 4—2. 4e kl.: WSB 7—ASC 9 10—2. ZWEMMEN. Ragnhild Hve- ger onder behandeling van een dokter. Uit Kopenhagen wordt gemeld, aldus de Berliner Bör- sen-Zeitung, dat de beroemde Deensche zwemster en wereld recordhoudster Ragnhild Hveger onder behandeling van een dok ter is. Na een diepgaand onder zoek werd een belangrijk ver minderde bewegingsmogelijkheid der beide armen geconstateerd. Ragnhild kan wel haar dagelijk- sche werk verrichten, doch een geregelde zwemtraining is uitge sloten. Wat de oorzaak is van deze lichamelijke ongesteldheid, zal eerst na verloop van tijd kun nen worden vastgesteld. Verder is de physieke toestand van de Deensche zwemster uitstekend. FEUILLETON Ue>i£>4,o-(i&n B-andtti Roman van MARLISE KOLLING. 1 17) Daisy lachte. „Dan schijnen de zaken je ten minste nog niet heelemaal in beslag te nemen. Heel netjes voor een hotelka mer midden tusschen.de bolsje wieken." Zij liep de kamer door en nam ten slotte een sigaret van de nog niet opgeruimde ontbyttafeL „Rook je tegenwoordig weer een ander merk?" vroeg ze, nog voor ze de sigaret had aangesto ken. „Er hangt hier zoo'n eigen aardige lucht." Robert voelde, hoe het bloed hem naar het hoofd steeg. Ge lukkig bemerkte Daisy het niet. Haar gedachten waren alweer bij iets anders. „Zalig, kaviaar!" Ze wees naar een schotel op de ontbyttafeL «Daar kon je me wel eens een broodje van klaar maken; we zijn den geheelen nacht doorge reisd en ik heb nog niet eens be hoorlijk ontbeten ik wou het eigenlijk met jou doen." Zij liet zich in denzelfden stoel vallen waarop Lisaweta nog slechts enkele minuten geleden had gezeten en zocht in haar taschje naar een sigarettenpijp je. Plotseling bleef haar blik verbaasd op iets rusten. Robert was niet meer in staat in te grij pen. Over de armleuning van den stoel lag een grijs-rose zijden doekje, Iyisaweta's sjaal. „Ach!" Daisy nam de sjaal tus- schen haar vingertoppen en hield haar in de hoogte. Een oogen- blik keken zij elkaar in de oogen, maar voor Robert scheen dit mo ment een eeuwigheid te duren. Hij voelde, hoe hy opnieuw van kleur verschoot. „Ik, ik heb ik wilde het voor jou", stamelde hij. Daisy lachte schamper. „Hoe attent! Je vermoedde zeker, dat ik zou komen?" In oabeheerschte drift scheur de zij het zijden weefsel door midden. „Kapot", zei ze met overslaande stem. „Ik geloof, mijn waarde, dat ook tusschen ons beiden weldra zeer veel ka pot zal zyn!" „Daisy...." Hij deed een schuchtere poging om haar terug te houden, maar zij schudde zijn hand van haar arm af. „Laat r.e los!" ,,Maar Daisy, zou je my ten minste niet even wülen aanhoo- ren?" Zij was de kamer al uit. Robert bleef een paar minu ten besluiteloos staan, niet in staat zijn gedachten te verzanle- len. Daisy's plotselinge verschij ning kon zijn plannen met Lisa weta volkomen in de war stu ren. Haar uitbarsting van woe de had dat reeds bewezen. Hij probeerde zich met alle geweld tot kalmte te dwingen. Daisy's verontwaardiging was natuurlijk niet geheel en al ge motiveerd. De omstandigheden en zyn houding gaven haar re den voor de veronderstelling, dat de taak van den sport journalist.- In de laatste sportpersconfe rentie van dit jaar, gistermiddag op het Departement van Volks voorlichting en Kunsten te Den Ha?- gehouden, heeft de rijksge- volmachitigde voor de sport, de heer H. van Groningen a Stuling een terugblik geworpen op het geen in het afgeloopen jaar is be reikt en gesproken over de taak van den sportjournalist. Spr. wees erop, dat de sport in dienst moet staan van ons volk. Wie daaraan ndet positief wil meewerken, trede terzijde. Het is nu, in dezen dynamischen tijd, geen tijd meer om stil te staan. Over het doel van de sportbe oefening sprekend, wees de heer a Stuling op het groote belang van de lichamelijke opvoeding en de sport voor ons volk. Wij hebben, aldus spreker te kam pen gehad met veel co-.?ervatis- me en weinig vooruitstrevend heid. Dit komt geenszins ten goede aan onzen positieven ar- oeid. Hiermede dient dus radicaal gebroken te worden. De sport journalisten hebben in dit op zicht een groote taak te vervul len. Zoowel de lichamelijke op voeding als de sportbeoefening dient gesteld te worden in dienst van ons volk. Hierby is absoluut een goede samenwerking noodig tusschen de overheid en de sport journalisten. Een passieve hou ding ten aanzien van de oplos sing van de problemen, zooals deze thans voor ons liggen, kan niet worden geduld. Het doel van de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening is het kweeken van een volk, dat gehard is om de moeilijkheden van dezen tijd en van hetgeen nog te wachten staat, met succes te overwinnen. Wij moeten komen tot een volk, dat gezond is naar geest en lichaam. Alleen dan kan men goede geestelijke prestaties ver wachten, indien de lichamelijke gesteldheid goed is. Het levens geluk en de goede gezondheid van ons volk moeten beschermd worden. Wij zullen angstvallig moeten waken tegen de verspil ling van de volkskracht. Spreker dankte voor de medewerking om tot het gestelde doel te komen ondervonden van de zijde van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten. Tal van goe de maatregelen zijn inmiddels ge nomen om te komen tot een ge zonden steun aan onze nationale sport. Zoo zijn o.a. tal van sub sidies reeds verstrekt, welke on getwijfeld zullen bijdragen tot het gestelde doel, een juiste ge zonde sportieve ontwikkeling van ons volk. Op internationaal gebied is in het afgeloopen jaar ook reeds veel bereikt. Toch- kan men zich nog de vraag stellen; waarom kunnen sportleiders elkaar wel op internationaal terrein ontmoe- hij zich niet had gedragen, zoo als een verloofd man betaamde. Stom, zooals hij zich daar had aangesteld. Maar hoe zou zy het opnemen, als hij haar nu eens de waarheid vertelde? Als hij haar deelgenoote maakte van Lisawe- ta's lot? Als hij er nu eens in slaagde Daisy's medelijden op te wekken en zich van haar hulp te verzekeren? Dan zou hij ook zijn aanstaanden schoonvader in het complot kunnen betrekken. Zijn schoonvader en hij zouden voor Lisaweta meer kunnen be reiken dan hij alleen. Er moest een poging in die richting wor den gedaan. Hij moest Daisy haar vergissing onder het oog brengen en trachten haar tot zyn bondgenoote te maken. Hij haastte zich naar haar toe, nadat hij telefonisch naar het nummer van haar kamers had geïnformeerd. Zij lagen op de zelfde verdieping, bijna schuin tegenover de zijne. Hij aarzelde een seconde, voor hij by haar aanklopte. Op haar „binnen" opende hy de deur. ONDERLINGE OORLOGSSCHADE Verzekering Maatschappij MOLESTVERZEKERINGEN VOOR» beschadiging von gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen, enz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; geld, geldswaarden en pre ciosa Halfjaarlijkscfie Schaderegeling! Meer don 500.000 deelnemers verzekerden reeds voor ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw Ijfcp Assuranriebezorger! W ten, daarbij getuigenis afleggend van een goede onderlinge ver standhouding en waarom zouden sportbeoefenaars dat niet kun nen? Om ten aanzien van derge lijke problemen het volk een ge zond oordeel bij te brengen heeft de sportjournalist een mooie taak, een goede missie te vervullen. Spreker besloot zijn rede, met erop te wijzen, dat het de plicht is van iederen sportjournalist de ze taak te begrijpen en overeen komstig deze taak te hande len in het belang van de volks gemeenschap. De heer M. Blokzijl wees ver volgens op het feit, dat het werk van den sportjournalist in verge lijking met het verleden veel be langrijker is geworden, omdat het zich nu niet meer uitsluitend beperken kan en mag tot de technische zijde, doch zich meer heeft uitgebreid, doordat de sportjournalist ook is ingescha keld in het politieke leven. He nationaal socialisme stelt dezen eisoh, omdat het bijzonder prijs stelt op een betere harmonie tus schen een gezond lichaam en een gezonden geest In verband hier mede achtte spreker het zeer be langrijk, dat meer en meer de aandacht wordt gevestigd op het werk, dat de Nationale Jeugd storm in dien geest verricht Spreker was zich bewust van de groote moeilijkheden, waarmede de sportjournalisten in dezen tijd bij de publicatie te kampen het ben, doch verklaarde, dat het c partement een open oog hee voor deae moeilijkheden en gaai ne bereid is in het belang vam het gestelde doel alle medewer king te verleenen. Daisy zat met een van woede en tranen verwrongen gezicht aan tafel. Zij keek hem niet aan. Haar handen speelden nerveus met de sluiting van haar taschje. Maar zy wees hem ten minste niet botweg af; zij duldde zelfs, dat hij tegenover haar plaats nam. Als zy hem nu maar wilde aanhooren, was er al veel ge wonnen. „Daisy", begin hij, „ik heb mij zooeven dwaas aangesteld. Ik had je direct de waarheid moe ten zeggen." „Je geeft het dus toe!" stoof zy op. Hij schudde het hoofd. „Daisy, de zaak is heel anders dan jy denkt. Luister nu eens kalm naar me". „Kalm naar je luisteren, als je mij een of ander liefdesavontuur met een ander vertelt". Haar schelle stem verried nog steeds de hevige opwinding, waaraan zij ten prooi was. „Er is geen sprake van een an der, hoogstens van ©en avon-

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 5