Red. Buitenland: Mr. H. Geisc, Leiden; Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden; Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneiders, Leidenverantwoordelijk voor de advertentiën: C, de Heiden, Leiden. Zon onder 4.29 u. Donderd.av. Zon op 8.50 u. Vriid-ocht. Zon onder 4.29 u. Vrijd.av. Zon op 8 50 u. Zat.ocht. Zon onder 4.30 u. Zat.av. Zon op 8.50 u. Zond.ocht. Zon onder 4.31 u. Zond.av. Zort op 8.50 u. Maand.ocht. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Zat. 26.12: 10.54 onder, 20.34 op. Zond. 27.12: 11.23 onder, 21.38 op. Mnd. 28.12: 11.48 onder, 22.43 op. Dinsd. 29.12: 12.11 onder, 23.52 op. Wsd.: 30.12: 12.33 onder (L. Kw.) ANGCO-AMERIKAANSCHE TEUrNSLAG IN TUNIS. De A. N. P.-correspondent meldt uit Berlijn: De verovering van een belangrijke, bergstelling in Tunis wordt te Berlijn als een nieuwe slag tegen de Anglo-, Amerikaansche plannen in Noord-Afrika gekwalificeérd. Het heeft er den schijn van, dat Tunis thans bijna geheel ge zuiverd is van Britsche en Ame rikaansohe troepen. De geallieer den opereeren in dit gebied hoofd zakelijk met pantsertroepen, zoodat de aantallen gevangenen, die, blijkens de verschillende le- gerberichten van de laatste we ken reeds ver over de duizend bedragen, hoog zijn. Meer en meer blijkt ook dat de Duitsch- Italiaansche tegenmaatregelen in Noord-Afrika een dikke streep door de Anglo-Amerikaansche be doelingen hebben gehaald. DE OORLOGSDOELSTELLIN GEN VAN ENGELAND. In een beschouwing over de oorlogsdoelstellingen van En geland eischt lord Robert Cecil, die in den laatsten oorlog de functie van minister voor de blokkade bekleedde, in het jongste nummer van het tijd schrift „Contemporary Review", dat het apparaat van den Vol kenbond in den tijd na den oor log gebruikt zal worden. De methode van het verdrag van Versailles dient in den tijd na den oorlog ook op alle economi sche en sociale problemen toe gepast te worden. Over de ter ritoriale vraagstukken in den tijd na den oorlog kan men, naar lord Cecil schrijft, op het oogen- blik niet veel zeggen. Eén ding is echter zeker. In Midden- en Oost-Europa kunnen geen veran deringen tot stand komen zon der de toestemming der Sovjet- Unie. De politieke en militaire positie van Sovjet-Rusland in deze gebieden zal, naar lord Cecil schrijft, over'aeerschend zijn. Heden hier, morgen daar! Verzekert U bij de „On derlinge Nederlandsche'\ Verwaarborgd kapitaal I'J f. Voorschotheiiing f. 0.80 per f. 1000, per hall jaar Amttardam Kolxengr. 399 Tol. 30315 OS3DE8LINGE fMEDERL&EMDSCHE MOLIST VERZEKERING MIJ. G«v. to Sneeh. „PASTOR ANGELICUS". Een dezer dagen werd bericht, dat te Rome de première is ge geven van een film over het le ven van Paus Pius XII, de eerste film over het leven van een Paus, die bovendien een beeld geeft van de geheele organisatie van de Katholieke Kerk. Deze film „Pastor Angelicus" bestaat uit twee deelen. Het eerste toont de jeugd van Eugenio Pacelli en het begin van zijn priesterlijke loopbaan. Dan volgt de diploma tieke loopbaan van den jongen priester ,die als vertegenwoordi ger van den H. Stoel in alle dee len der wereld, o.m. in München, Buenos Aires, Boedapest en Ber lijn vertoeft. Het tweede deel toont het dagelijksche leven van den Paus, zijn ochtend- en avond gebed in de particuliere kapel, zijn ontvangsten van vertegen woordigers der hooge geestelijk heid en hooggeplaatste staatslie den en zijn openbare audiënties. Voorts ziet men den Paus lezen de in den tuin van het Vaticaan, bij besprekingen^met vertegen woordigers van de Kerk uit alle deelen der wereld en in gesprek met het volk. Een deel van de film is gewijd aan het vredes werk van den Paus, de zorg voor de krijgsgevangenen, het radi~» station van den Paus, dat in dienst gesteld b van het opsoo- ren van vermisten. 3ovendien worden opnamen getoond van de vertrekken van het Vaticaan en van den arbeid der Kerk. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN AARTSBISSCHOP VAN GENUA. De aartsbisschop van Genua, Mgr. Pietro Boetto, heeft een herderlijk schrijven doen voorlg- zen, waarin hij o.a. zegt: „De barbaarsche vijandelijke aanvallen op onze geliefde stad hebben het grootste deel der pa rochiekerken in het centrum der stad verwoest en voor den èere- dienst onbruikbaar gemaakt. Als gevolg van de evacuatie gaat voor de overgebleven kerken een groot deel der geloovigen verlo ren. Hoewel de kathedraal be trekkelijk het minst geleden heeft, zijn toch alle ruiten ge sprongen en is een deel van het dak vernield, zoodat het water de kerk binnendringt. Daarom kunnen op den vooravond van het Kerstfeest in de' kathedraal van Sibt Lorentius geen missen gelezen worden en kunnen ook op Kerstdag geen plechtigheden verricht worden. Voorloopig zu1- len in de kathedraal in het ge heel geen godsdienstoefeningen kunnen plaats hebben." DARLAN EN DE GAULLE. Admiraal Darlan heeft door Radio-Marokko een verklaring laten verspreiden, waarin hij zijn Londenschen mededinger, generaal de Gaulle, openlijk een bijeenkomst voorstelt ter beslech ting van hun geschillen, zoo meldt de „Frankfurter Zeitung". Volgens Darlans verklaring beoordeelt de Gaulle de situatie van Engeland uit en zonder Dar lans houding van het laatste jaar te kennen. „Als ik gelegenheid had tot een onderhoud met hem, zou ik hem zekere bijzonderhe den kunnen meedeelen, die hem zijn houding volkomen zouden doen wijzigen, want ik streef naar geen enkele functie, waar op hijzelf aanspraak zou kun nen maken", aldus Darlan. „Ik hoop generaal de Gaulle zoo gau-v mogelijk te ontmoeten." Opmerkelijk is, dat Darlan zich in zijn laatste verklaringen ten overstaan van de pers niet meer heeft betiteld als „staats hoofd", doch als „hoogen com missaris" en ook verzekert, dat zijn rol zich beperkt tot Fransch- Noord-Afrika, terwijl hij vroe ger aanspraak heeft gemaakt op de leiding van het geheele Fransche koloniale rijlc. Deson danks valt nauwelijks aan te ne men, dat Darlan thans bereid zou zijn zich te scharen onder i SCHIPBREUKELINGEN VAN NEDERLANDSCH SCHIP GERED. Naar het blad „Critica" meldt, heeft het Argentijnsche s.s. „Santa Cruz" dertig schipbreu kelingen van het Nederland se h e s.s. „Ombilin" enkele da gen geleden ten Noorden van Brazilië aan boord genomen. De schipbreukelingen zijn 'in Per- nambuco aan land gezet. (Het Italiaansche weermachts- bericht van 16 Dec. j.l. vermeld de, dat een duikboot de sche pen „Empire" en „Ombilin", op den Atdantischen Oceaan in den grond heeft geboord). Het Nederlansche s.s. „Ombi lin" van de K.P.M., is in 1915 ge bouwd bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. de leiding van de Gaulle, hoe wel deze ongetwijfeld preten deert de leider te zijn van alle Fransche tegenstanders van Vi chy buiten Frankrijk. Overigens wenscht'Darlan ken nelijk te verstaan te geven, zoo eindigt de „Frankfurter Zei tung", dat hij al meer dan een jaar, dus al den tijd dat hij pre mier van Pétain was, met Ame rika heeft geconspireerd. Woensdagavond heeft een Lightning-vliegtuig op Spaansch gebied nabij Gibraltar een nood landing moeten maken. Het zwaar beschadigde toestel werd door de Spaansche autoriteiten in beslag genomen. De Zuid-Afrikaansche re geering heeft zich genoodzaakt gezien, in verband met het zich steeds meer uitbreidende aantal stakingen, een einde te maken aan het stakingsrecht der arbei ders. Door middel eener regee- ringsverordening worden voort- aan stakingen verboden ver klaard. Het proces tegen de daders van den- aanslag op den Duitschen ambassadeur von Papen is te An kara geëindigd. De beide Russische beklaagden werden definitief veroordeeld tot zestien jaar en 8 maanden tucht huis. De Turksche onderdanen kregen tien jaar tuchthuisstraf. Naar uit het aardbevingsge- bied van Erba gemeld wordt, bedraagt het aantal dooden thans reeds bijna 1500. Ook het aantal gewonden is nog zeer gestegen; definitieve getallen staan nog niet vast. In de Ver. Staten verwacht men voor 1943 rantsoeneering van boter, vet en oliën naar door het departement van landbouw bekend wordt gemaakt. Naar uit Aliquippa in de Ver. Staten gemeld wordt, is een autobus van de Pennsylvania lijn bij een bergstorting door neer-' vallend gesteente verpletterd. Alle 2o inzittenden vonden den dood. In Parijs word de vrije ver koop van chocolade stop gezet, daar de nog in Frankrijk aanwe zige voorraden cacao, welke ove rigens niet zeer groot zijn, zullen dienen tot dekking van het ge rantsoeneerde verbruik. Op nieu wen aanvoer uit de Fransohe ko loniën behoeft niet meer te wor den gerekend. (^-wopapress). Op de momenteel overal in Noorwegen gehouden pelsd ier veilingen worden goede prijzen' betaald. Zoo worden b.v. voor bekroonde, zilvervossen prijzen betaald tot 2.000 kronen en voor goede roode vossen tot 200 kro nen. Het pelsdiermateriaal is zeer goed. Bij de groote pelsdiiert en- toonstelling te Sandane werden van de 1125 dieren in totaal 990 met een premie beloond, d.w.z. 83 pet. (Europapress). Stel niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. Legt reeds NU uw offer gereed voor de collecte van Winterhulp.' Giro 5553. BINNENLAND DE SLUITING DER CAFé'S OP OUDEJAARSAVOND. De commissaris-generaal voor de veiligheid en Hoehere S.S. und Polizeifuehrer maakt be kend: Ter voorkoming van straffen wordt erop gewezen, dat ook op den Oudejaarsavond 1942/'43 het op 23 uur vastgestelde sluitings uur der café's gehandhaafd moet blijven. Ook dien avond moet aan het sluitingsuur streng de hand gehouden worden. Bij deze gelegenheid wordt ge constateerd, dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde slui tingsuur (par. 1 der Verordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der Verordening no. 138/ 1941). vaak ernstig te wenschen overlaat. De politie heeft tot taak, op dergelijke overtredingen na drukkelijk te letten en ervoor te zorgen, dat de overtreders ge straft en de voorts nog vereisch- te maatregelen tegen de eigena ren van het betrokken bedrijf worden genomen. De commissaris-generaal voor de veiligheid en Hoehere S.S. und Polizeifuehrer, w.g. RAUTER. S.S. Gruppenfue' rer en luitenant-generaal der politie. UIT HET VERORDENINGEN- BLAD. Bij besluit van den Secretaris- Generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Fi nanciën zijn de vereveningshef fing 1941, de tijdelijke verhoo ging van bepaalde sociale 'ver zekeringsrenten met een bijzon deren toeslag, de wijziging van de Ziektewet verlengd tot 31 December 1943, evenals de strekking van het besluit be treffende uitkeeringen bij be valling aan niet verplicht verze kerde arbeiders en arbeidsters in den zin der Ziektewet. De Secretaris-Generaal van het departement van Sociale Za ken wijzigde hèt tweede uitvoe ringsbesluit ingevolge het Zie- kenfondsbesluit, krachtens wel ke wijziging.de voorloopige er- enning of toelating van zieken fondsen, welke op 1 Augustus 1941 bestonden, wordt verlengd tot 30 Juni 1943. EVACUATIEHULPDIENST VAN DE KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIbKEN VOOR ZUID-HOLLAND. Naar aanleiding van de dezer dagen in de dagbladen gepubli ceerde bedrijven brengt de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Zuid-Holland de vol gende aanvullende bijzonderhe den onder de aandacht van de belanghebbenden. Omstreeks half November j.l. is de Kamer, ten einde de moei lijkheden van de te ecacueeren bedrijven zooveel mogelijk te verlichten, overgegaan tot de in stelling van een Evacuatiehulp dienst, welke in het bijzonder tot taak heeft: a. den betrokkenen van ad vies te dienen: b. medewerking te verleenen aan hen, die moeilijkheden heb ben met het vervoer of die ver legen zitten om emballage of op slagruimte; c. behulpzaam te zijn bij het overwinnen van de fiancieele bezwaren, verbonden aan trans port, opslag, kosten van eerste inrichting van het nieuwe be drijf enz. De centrale post van den dienst is gevestigd te 's-Gravenhage, van de Spiegelstraat 12, terwijl hulp-evacuatieposten zijn inge richt in het gemeentehuis te Katwijk, alsmede te Noordwijk in het gebouw Sartorius. Zoo noodig zuilen ook posten komen te Brielle en Ouddorp. Iedere zakenman, wiens per soonlijke bemoeiingen niet tot welslagen hebben geleid, kan zich om medewerking tot deze posten wenden. Aangezien de evacuatie-hulpdienst van de Ka mer nauw samenwerkt met de Rijksbureaux, het. Rijksbureau^Gl vor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd en het Centraal Dis tributiekanroor, bestaat daar te vens de gelegenheid met deze in stellingen het vereischte overleg te plegen. Het is intusschen van het hoog ste belang, dat de betrokkenen me* eventueele verzoeken om hulp niet wachten tot het laat ste oogenblik, omdat dan door overstelping van werk zeker niet dit hulp zal kunnen worden geboden, welke mogelijk zou zijn 'bij een meer geleidelijk verloop van de aanvragen. Spoedige aan melding is dus in hooge mate gewenscht. De zakenlieden in de betrok ken gebieden zullen er goed aan doen, dengenen, die zich vanwe ge den dienst bij hen melden (al len voorzien van een legitimatie bewijs), tijdig hun verlangens en behoeften op het gebied van de hulpverleening kenbaar te ma ken. Nil kk &ds de: BU woi toe, bei en ze It v line d .30 dit aar ars WH nig >5[ .2- bd r c N. A. D. TELT 60 KAMPEN. Nadat de Nederlandsche Ar beidsdienst gedurende een jaar slechts toegankelijk was voor vrijwilligers, heeft 1942 daarin wel zeer diepgaande wijzigingen aangebracht. Van 2 April van dit jaar af zijn diverse categorieën jongemannen als arbeidsdienstplichtig aange wezen en in November kreeg de commandant van den N.A.D. de bevoegdheid alle Nederlanders, die zijn geboren na 1 October 1924 en den maximumleeftijd voor den arbeidsdienst nog niet hebben bereikt, op te roepen. Een dergelijke uitbreiding van het aantal dienstplichtigen eischt echter een even snellen aanwas van het aantal kampen en zoo zullen er voor den nieuwen diensttijd, welke on 4 Januari 1943 <ianttig in bedrijf worden gesteld. ïn Januari 1942 warén er nog 'sléchts 30. De 8 reeds bestaande korpsen, waarin de kampen zijn gegroe peerd, zijn thans tot 12 aange groeid en, als nieuwe organisato rische maatregel zijn deze korp sen vereenigd tot districten. Het kengetal b.v. 412 (Overloon- Zuid), toont onmiddellijk aan. dat het betreffende kamp deel uitmaakt van het eerste korps -van het vierde district en daarin kamp nr. 2 is. En leest men bij voorbeeld over het 23ste korps (Apeldoorn) dan weet men, dat bier het derde korps van het tweede distriet wordt bedoeld. De legeringruimte in de zestig N.A.D.-kampen is evenwel nog te gering om een volledige halve (er zijn 2 diensttijden per jaar) jaarlichting arbeidsdienst- nlichtigen te ontvangen en de commandant N.A.D. besloot der halve om tegen 4 Januari a s. naast de vrijwilligers slechts een kwaftaallichting op te roepen. Desondanks zullen gedurende de zen diensttijd 10.860 jonge Neder landers onder het devies „ick d.ien" werkzaamheden verrichten ten behoeve van het vaderland. Kerst- en Nienwjaarsdrukte bij de giro. Na Kerstmis en Nieuwjaar is, wegens de extra-drukte, gedu- rejide eenige weken vertraging mogelijk in de ontvangst van giroafrekeningen. Spoorwegen vóór en na de feestdagen. Gisteren is 'i Utrecht weer een stationscontrole bij de ingangen ingesteld. Ook in. andere plaatsen zullen geduren de de feestdagen, als vanouds, de kaartjes worden gecontro leerd. Dit is gedaan in verband met het feit, dat bij groote drukte, velen zonder kaartjes in de trein plaats nemen en dan een kaartje bij den conducteur koopen. De conducteurs kunnen dat niet meer af. De ingangscontrole is dus een zuiver tijdelijke maat regel. „Volk". jei or 3 M Dor de: an no fen r r ige b

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2