INSDAG 22 DECEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10438 S)e nreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 ■lefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. fËLLE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT Buitengewoon zware erliezen aan Sovjet-zijde duitsch weermachts- bericht. Het Duitsche weermachtsbe- cht van gisternamiddag luidt: „Aan het bergfront van den aukasus sloegen Duitsche gre in adiers en jagers vijandelijke 5e anvallen deels in een tegenaan- d al af. Ook gisteren herhaalden ie, e bolsjewisten in het Terekge- ve ied hun doorbraakpogingen, relke echter deels in verbitterde evechten van man tegen man I lislukten. In een snellen tegen- anval werd de tijdelijk in de gen stellingen binnengedrongen [jand teruggeworpen, waarbij ilrijke gevangenen werden ge laakt. Op de Zwarte Zee hebben lich te Duitsche zeestrijdkrachten Wjen bolsjewistische duikboot in n, en grond geboord, ji In het Wolga-Dongebied duren in! e zware gevechten voort. In ver- itterde veldslagen van tanks en ïfanteriestrijdkrachten leden de olsjewisten opnieuw buitenge- roon zware verliezen aan men- then en materieel. Volgens de Dtdusver ontvangen rapporten II rerden gisteren in den Donsector Jieer dan 70 vijandelijke tanks .femietigd. JIT Aan den middenloop van den Ion slaagde de vijand, die sedert agen met zeer sterke opeenhoo- v ing van tankformaties had aan bevallen, erin een bres te slaan |ji het afweerfront aldaar. Zij j rerd met ontzaggelijke bolsje- 3 fistische verliezen betaald. Om en bedreiging der flank te voor- v omen, betrokken naderende luitsche divisies volgens de lannen voorbereide achter- raartsche stellingen en verhin- erden zoodoende een vergroo- ing van het aanvankelijke vijan- lelijke succes. De gevechten du- en in onverminderde hevigheid i oort. I Duitsche, Italiaansche en Roe- (i aeensche luchtstrijdkrachten 4 nengden zich in het heetst van n len afweerslag voortdurend in I len strijd. 23 vijandelijke vlieg- a uigen werden in luchtgevechten, II door luchtdoelartillerie van de a uehtmacht neergeschoten. Een luitsch en een Roemeensch rliegtuig worden vermist. 1 Nadat een vijandelijke aanval il ras afgeslagen, veroverde een Een geschilderd portret van den Führer van J. Mahainz op de groote Duitsche Kunsttentoonstelling, welke la het Haus der Deutschen Kunst in Münchcn Is geopend Hoffmann-Stapf-Pa* Duitsche aanvalsgroep ten Wes ten van Toropets ondanks sterk verzet een vijandelijke stelling stormenderhand. Het vooruitgeschoven steun punt Welikije Luki sloeg ook gis teren hevige vijandelijke aanval len met succes af. In het gebied van het Ilmenmeer bliezen eigen stormtroepen gevechtsstellingen en kazematten van len vijand op. Plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Aan het Oostelijke front wer den in de periode van 11 tot 20 December 1518 bolsjewistische tanks vernietigd, buitgemaakt of onbruikbaar geschoten. In Libye plaatselijke krijgsope raties. De haven van Benghazi werd in den nacht van 20 op 21 December gebombardeerd. Op zee werd een koopvaardijschip van middelbare tonnage zwaar beschadigd. Duitsch-Italiaansche troepen verijdelden in Tunesië vijandelij ke aanvallen. Formaties ge vechtsvliegtuigen en jagers vie len herhaaldelijk tentenkampen, autocolonnes en luchtsteunpun- ten aan, waarbij de vijand gevoe lige verliezen leed. In het Middellandsche Zeege bied verloor de vijand 11 vlieg tuigen. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Na een aanval overdag van enkele Britsche bommenwerpers op het Noordwest-Duitsche grensgebied viel de vijand in den nacht verscheidene plaatsen in West-Duitschland, in het bijzon der de stad Duisburg met brand en brisantbommen aan. Er ont stonden aanzienlijke vernielin gen vooral in woonwijken en aan openbare gebouwen. De bevol king leed verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartil lerie schoten 12 Britsche vliegtui gen neer. Bovendien werden overdag boven Fransch gebied 6 viermotorige bommenwerpers en boven zee 3 vijandélijke vliegtui gen neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht een zwaren aanval gedaan op de havenstad Huil aan de monding van de Humber. Alle Duitsche vliegtuigen keerden te rug". Aan bet Midden-Donfront. .q De A.A,i.-correspondent te Berlijn meldt'. Met betrekking tot de door het opperbevel der Duitsche weer macht toegegeven doorbraak van 'Sovjet-Russische pantserstrijd krachten aan het midden-Don- front verklaren Duitsche mili- I taire kringen hun oordeel nog eenigen tijd te willen opschor- ten. Het bolsjewistische herfst- offensief, aldus deze kringen, is in den sector Kalinin-Toropez tot staan gebracht en, daar geen en kel doel is bereikt, als mislukt te j beschouwen. Evenmin zijn in het 'gebied van Stalingrad operatie- i ve doelen bereikt, ja op vele plaatsen zijn de Duitsche en ver bonden troepen zelfs tot een te genoffensief overgegaan. Van Sovjet-Russische zijde heeft men het thans voor de derde maal op een andere plaats geprobeerd, namelijk aan den Midden-Don. Inderdaad zijn bolsjewistische pantserwagens de verdedigingsli nies binnengedrongen, doch de ervaring heeft geleerd, dat dit omtrent den afloop van den strijd nog niets zegt, zoodat men zich vooralsnog van Duitsche zij de zeer terughoudend toont. Bij de afweergevechten aan den Midden-Don heeft afweerge schut van het Duitsche luchtwa- pen, naar het D.N.B. verneemt, op 19 en 20 December 35 zware bolsjewistische tanks vernield. Op 20 December hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen ruim 120 bolsjewistische vrachtauto's en 19 vijandelijke tanks vernield. het italiaansche weer- machtbericht. In zijn weerinac'htbericht maak te het Italiaansche hoofdkwartier gisteren bet volgende bekend: Tijdens vergeefsche aanvallen op onze colonnes in het gebied van de Syrte zijn zes Engelsche vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Aan Italiaansche en Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Storingsacties, welke door kleine vijandelijke vliegtuigen werden ondernomen, werden prompt afgeslagen. Voor uitgeschoven detachementen ont plooiden een levendige bedrijvig heid in Tunesië en verdreven vijandelijke formaties. De haven werken van Bone en Philippevil- le en de in die havens voor an ker liggende schepen werden op nieuw met succes door Italiaan- sohe formaties vliegtuigen ge bombardeerd, die ondanks het hevige afweervuur de gestelde dcelen wisten te bereiken waar op zij verscheidene treffers plaat sten. Tijdens hevige luchtgevech ten werden vijf vijandelijke vliegtuigen door Duitsche jagers vernietigd. Een van onze vlieg tuigen is niet teruggekeerd. de besprekingen in het hoofdkwartier van den fuehrer. Ten aanzien van het bezoek van Pierre Laval aan het hoofd kwartier van den Fuehrer wordt in Berlijnsche politieke kringen opnieuw gewezen op de histori sche ontwikkeling der gebeurte nissen van den wapenstilstand via de politiek van Montoire tot aan het verraad der Fransche generaals en admiraals en den brief van den Fuehrer aan maar schalk Pétain met diens antwoord daarop. Hierbij verklaart men, dat de verhouding van het nieu we Europka jegens Frankrijk thans door de As bepaald wordt. Dat Laval zoo spoedig na de ge beurtenissen van Toulon door de Duitsch-Italiaansche staatslieden ontvangen is, is een bewijs, dat de grootmoedige houding, die de Fuehrer ook in zijn tweeden brief aan maarschalk Pétain heeft aangenomen, geen leeg gebaar is geweest Laval en zijn mede werkers zullen de gelegenheid tot het jongste onderhoud met Duitschland en Italië wel des te meer waardeeren, naarmate zij zich de veelvuldige complicaties en crises herinneren, waaraan de verhouding tusschen Frankrijk en de As sinds den wapenstil stand was blootgesteld. Geen de zer belemmeringen, zoo verklaart men te Berlijn, is in Berlijn of Rome uitgelokt. Veeleer hebben Duitschland en Italië zich trouw gehouden aain de verplichtingen, die uit den wapenstilstand voort vloeiden, hetgeen ook door maar schalk Pétain schriftelijk is er kend. De wapenstilstand is ech ter door Gr.-Brittannië en de Ver. Staten verstoord en tenslotte door onverantwoordelijke Fran sche militairen gebroken. De moeilijkheid is thans, een nieuwen, blijvenden grondslag te vinden, waarop de Duifcsch- Fransche en de Italiaansch- Fransche verhouding zich kan ontwikkeien. Lavals ontvangst in WEEST ZUINIG MET KOLEN, GAS EN ELECTRICITEIT het hoofdkwartier van den Fue- Ihrer moet als een bijdrage daar- j toe beschouwd worden. Het on- derhoud, dat het Fransche regee- ringsboofd derhalve met voor aanstaande Duitsohe en Italiaan sche staatslieden gehad heeft, wordt te Berlijn opgevat als een teeken voor de mogelijkheid eener breedere samenwerking. de strijd in de syrte. De ANP-correspondent meldt: In Libye hebben de Engelschen, naar thans ook door Londen wordt toegegeven, de voeling met de strijdkrachten van de spil ver loren. Van Engelsche zijde wordt tevens erkend, dat het niet ge lukt is, een deel der strijdkrach ten van Rommel af te snijden, daar de achterhoeden te sterk met pantserwagens waren uitge rust. Rommel beweegt zich stel selmatig in de richting van nieu we stellingen. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen heb ben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtba- taljon. De opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland wil len toetreden. 4.1.43 9 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 15 uur: Tilburg, Lange Schij- straat 66. 5.1.43 9.00 uur: Roermond,NSD AP, Swalmerstraat 61. 15 uur: Den Bosch, Hotel N-Bra- bant, Markt 45. 6.1.43 9 uur: Arnhem, Wever straat 16b. l'.OO uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43 9.00 uur: Zwolle, Hotel Pe ters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandkazer- MOMENTJE mesten. Het mesten is een probleem op zich. Ik weet niet, wan neer dat moet gebeuren. Dat zal mij waarschijnlijk worden medegedeeld in „Voedingsge wassen in eigen tuin nummer 67", en zoover zijn ze aan het Departement nog niet. Maar wel besef ik, dat ik, zoodra het bericht komt, dat ik moet gaan mesten, mest bij de hand moet hebben. En hoe kom je aan mest? Koop je dat in een win kel? heb ik aar. mijn ega ge vraagd. Ik heb nog nooit van mest- winkels gehoord. Ik heb wel eens van een staal mest ge hoord en je zou dus zoo zeg gen, dat er verschillende soorten van zijn en dat ze je de stalen thuis sturen om uit te zoeken. Maar daar sta ik toch wat wantrouwend tegen over. Eén staaltje in huis zou al onaangenaamheden geven, maar zes staaltjes beteekent misschien echtscheiding. Ik zal er dus iets anders op moe ten verzinnen. Mogelijk zal ik eens naar de hoogeschool in Wageningen schrijven. Die heeren zullen mij wel kun ne.. inlichtingen. Of ik zet een vraag in de krant. Vraag: Mijn tuintje is groot 12 M2. Teelt: tabak. Wat moet ik mesten en hoeveel pond. S.v.p. nauwkeurige ge- wichtsopgave. De eenige moeilijkheid is, dat ik zelf het antwoord zal moeten geven. En dan ben ik dus nog niks wijzer. voor de nieuwe bonnen Zie m n ommezijde. ne, Vaart Zuidzijde. 8.1.43 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10.1.43 10.00 uur, Utrecht Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43 10.00 uur: Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. By onze vrijwilliger!. De mannen kunnen het best met ae bevolking vinden zeilt hun fokken worden gettopt Orbls-Holland-Paz m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1