N iïJDAG 18 DECEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10435 jaux: Papengraclit 32 - Giro 103003 "foon: Redactie 20015. Admin. 20935 IIAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTKËKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Toropets ingeslo- groep vernietigd JITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Duitsche weermachtsibe- van gisternamiddag meldt: roepen van het leger en de len-SS hebben in het Terek- ed een aanval der bolsj>e- >en met zware verliezen voor vijand afgeslagen, litsohe en Roemeenische troe- gesteund door formaties ge- tsvliegers, hebben tusschen ;a en Don den vijand in den al verder teruggeworpen en ^en grooten bodht van den herhaalde aanvallen van vrij :e strijdkrachten, voor een in tegenaanvallen, afgesla- 30 bolsjewistische tanks kien vernietigd, at gebruikmaking van sterke iterie- en tankstrijdkrachten en de bolsjewieken hun aan- n in den sector der Italiaan troepen aan den Don voort- In samenwerking met sche formaties van het leger iet luohtwapen werden den ld zware verliezen aan men- n en materiaal toegebracht. peveohten duren voort. Zuiden van Rzjef zijn we aanvallen van den vijand verlies van 30 tanks ineen- ort. vernietiging van de ten oosten van Toropets ingeslo- vijandelijke strijdkrachten is ndigd. Behalve zeer zware, iige verliezen is het aantal lagenen gestegen tot 4200. tanks, 447 kanonnen en een -it aantal zware en lichte in- neriewapens, ruim 1000 htauto's en een talrijk ander >gstiuig werden vernietigd, buitgemaakt. den Noordelijken sector mis- en plaatselijke aanvallen van -tegenstander, bolsjewieken verloren gis- 60 vliegtuigen. Hongaar jachtvliegers schoten alleen iegtuigen neer. Zeven Duit- toestellen gingen verloren. Cyrenaica maakte zich het isch-Italiaanische pantserleger ©matisch in Westelijke rich- los. Alle pogingen van den nd om met aanvallen in deze «ging binnen te dringen wer- in felle gevechten afgeweerd, en nieuwe, zware nachtelijke val van Duitsche gevechts- -gers was gericht op de haven- tallaties van Benghasi. a Algerije en in het grensge- i van Tunis zetten formaties 1 het luchtwapen de bestrij- 'g van de vijandelijke lucht- vlootsteunpunten voort, 'aonderlijk vliegende Britsche dien hebben gisteren in de duren zonder effect storings- ivallen op Noordwest-Duitsoh- jied ondernomen Een viermo- ige bommenwerper werd bo- Nederland neergeschoten, n het Zuiden van Engeland )ben Duitsche geveehtsvlieg- gen overdag aanvallen onder men op verscheidene plaatsen t brisant- en brandbommen, n vliegtuig wordt vermist MdscEEÈ BARCE DC .ENGASI r ZUETINA 'agedabia I.BRKA,BIBOCA2"1 M A Y-LZOOK MARAOA^^ Zooals in een extrabericht is bekendgemaakt, hebben Duitsche duikboot en in het Noordelijke, Zuidelijke en centrale deel van den Atlanitischen Oceaan, alsme de in de wateren om Kaapstad 13 koopvaardijschepen met teza men 98.090 brt. alsmede een bij een konvooi behoorende torpedo jager in den grond geboord. Drie andere schepen werden getorpe deerd. Onder de in den grond geboorde schepen bevonden zich verscheidene groote tankschepen. Elastische oorlogvoering. De A.N.P.-oorrespondent meldt uit Berlijn: Het offensief, dat de bolsjewisten met de nadering van den winter zijn begonnen, is, wat den sector ten Zuid-oosten van Toropets betreft, met de ver nietiging van een dael hunner strijdkrachten geëindigd. Deze vernietigde troepenmacht vorm de de spits van de aanvalstroepen die tot taak had, tot Smolensk door te dringen en 'bestond uit de beste troepen, die de bolsje wisten in het veld kondien bren gen. Het groote aantal dooden, dat aan Sovjet-Russische zijde is gevallen, t.w. 15.000 is een bewijs van de felheid, waarmede de strijd gevoerd is. De afloop van den strijd toont, dat de Duitsche weermacht thans ook in den win ter in staat is, het initiatief te nemen. In alle gevechten aan het Oos telijke front is de elastische oor logvoering der Duitsohers volko men opgewassen gebleken tegen de taktiek der bolsjewisten, die in massale aanvallen op de stel lingen van den tegenstander stormloopen. Mislukt zulk een stormloop, dan probeeren zij het in een anderen sector, zooals thans in het Zuiden, waar, nadat aanvallen op andere deelen van het front geen succes hadden ge had, de Italiaanscbe stellingen aan de Don hevige aanvallen te verduren hebben. Tegenover de ze bolsjewistische taktiek gebrui ken de Duitschers die van den „offensieven afweer", welke hierin bestaat, dat men de bolsje wisten op de eigen stellingen laat aanrennen en zoo mogelijk laat verbloeden om op het juiste oogenblik tot tegenaanvallen over te gaan, waarbij dan vaak posities worden veroverd, die gunstige uitgangsbases vormen voor een oimsingelingsslag. Rommets misleidings manoeuvre ÏTALLAANSCH WEERMACHTS BERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht luidt: Pogingen van den vijand om de goed voorbereide bewegingen van eenheden der As in Cyrenaica te belemmeren werden in hevige gevechten ver ijdeld, tijdens welke wij gevan gene gemaakt en materiaal ver overd hebben. In het Woestijn gebied van Zuidelijk Libye heb ber. woestijntroepen vijandelijke afdeelingen verstrooid, waarbij zij eenige voertuigen vernietig den en krijgsgevangenen maak ten. Britsche pantserwagens werden door onze jagers met machinegeweren in brand ge schoten De Duitsche luchtmacht heelt bombardementen onderno- •men op de vliegvelden in Alge rije, die door de Engelsch-Ameri- kaansthe strijdkrachten bezet zijn en met bijzet aere hevigheid de inrichtingen te Philippeville bestookt. Drie toestellen werden in luchtgevechten door Duitsche jagers neergeschoten. Luchtaan vallen hebben verliezen veroor zaakt onder de burgerbevolking van Sfax en Tunis. Drie der aan vallende vliegtuigen werden neergehaald in de nabijheid van laatstgenoemde stad door het luchtdoelgeschut. Hoe Rommel de Engelschen ophield. De A. N. P.-correspondent meldt uit Berlijn: Van Duitsche militaire zijde worden thans na dere bijzonderheden meegedeeld over de tactiek, die Rommel ge volgd heeft ten einde den op- marsch van het achtste Britsche leger in Libyë op te houden. Naar thans onthuld wordt, was het betrekken der afweerstellin- gen bij El Agheila door het Duitseh-Italiaansche pantserle ger niets anders dan een mislei dingsmanoeuvre, die den Engel schen generaal Alexander ge dwongen heeft, in wekenlangen arbeid uitgangsstellingen voor een frontalen aanval op de stel ling van El Agheila op te bou wen. Hiertoe moest door een gebied zonder havens, zonder spoorwe gen en met vernielde wegen over grooten afstand de noodige artil lerie worden aangevoerd. De moeilijkheden bij de ravitaillee ring over een afstand die onge veer zoo groot is als die van Ber lijn naar Parijs, hebben er toe geleid, dat de voorbereidingen voor den Britschen aanval veel tijd hebben gekost. Dezen tijd heeft Rommel gebruikt om ach ter El Agheilawaar dit pre cies is, blijft natuurlijk geheim nieuwe stellingen op te bouwen. Toen nu het achtste leger tot den moeizaam voorbereiden aanval overging, stootte het als het wa re in het luchtledige, daar Rom mel zijn strijdkrachten stelsel- maatig had teruggetroken. De misleidingsmanoeuvre was vol komen geslaagd. Het gevolg is, dat het achtste leger, dat thans met de Duitsch-Italiaansche ach terhoeden strijd levert, volledig moet worden omgegroepeerd. Rommel heeft door het opont houd van het achtste leger vol ledige bewegingsvrijheid herkre gen. Hij kan zich thans vastzet ten op een punt, dat door de na bijheid van het Duitsch-Italiaan sche bruggehoofd aan de Straat van Sicilië uit een oogpunt van ravitailleering uiterst gunstig ge legen is. Daarentegen worden de verbindingswegen van het acht ste Britsche leger nog verder verlengd. Deze leiden thans in Libyë door een waterarm ge bied met geen enkele haven in de nabijheid, waar weinig be gaanbare wegen zijn. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Zwakke formaties Britsche 'bommenwerpers zijn in den af- geloopen nacht naar West- en Noordwest-Duitschland gevlogen en hebben klakkeloos op grooten onderlingen afstand brisant- en ■brandbommen uitgleworpcn, vooral boven het platteland. En kele burgers werden gewond. De aangerichte materieele schade is gering. Daarentegen betaalden de Brit ten deze actie weer met het ver lies van 21 bommenwerpers, die bij den geconoentreerdien Duit- schen afweer gedeeltelijk reeds voor het bereiken van de Duit sche grens werden neergeschoten. In denaelfdien naaht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval met blijvende gevolgen gedaan op verkeers- en bewape- mjingsiinstallaties van een belang- I rijk verkeersknooppunt in Mid-1 Betracht de grootste zuinigheid met kolen, gas en electricite KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen heb ben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtba- taljon. e opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland wil len toetreden. 4.1.43 9 uur: Rotterdam. Deut- sches Haus, Westzeedijk. 15 uur: Tilburg, Lange Schij- strscit 66 5.1.43 9.00 uur: Roermond,NSD AP, Swalmerstraat 61. 15 uur: Den Bosch, Hotel N-Bra- bant, Markt 45. 6.1.43 9 uur: AArnhem, Wever- straaet 16b. lr.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43 9.00 uur: Zwolle, Hotel Pe ters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandkazer ne, Vaart Zuidzijde. 8.1.43 9.00 ur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10.1.42 10.00 uur: Utrecht Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43 10.00 uur: Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout-. scheweg. den-Engeland. Er ontstonden he vige branden. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. ENGELAND SLUIT OVER EENKOMST MET DARLAN. De „Daily Mail" meldt vol gens een bericht van United Press uit Londen, dat Engeland, naar berichten uit Algiers inhou den, een tijdelijke overeenkomst heeft gesloten met admiraal Dar- lan, grootendeels dank zij de me- MOMENTJE SPITTEN HL Dus ben ik aan het spitten getogen. Zoo'n simpel woord. U moet het maar eens hardop zeggen- Spitten. Ik spit, gij spit, hij spit. Ik kom niet ver- dier dan de eerste persoon. Ik spit. Maar voordat ik verder ga, lees ik er voor alle zeker heid toch eerst nog eens mijn handleiding op na. U weet weL Voedingsgewassen in eigen tuin no. 66. Daar staat dat men niet te lang moet wachten met heit omspitten van den tuingrond. Spitten dus. Maar wat verder lees ik dat men niet moet spitten zoo lang de grond doornat is. En mijn grond is niet nat. O, nee! Ik verdrink compleet. Ik kaïn hier kluit voor kluit uitknij pen. Dus niet spitten, maar greppeltjes maken, dat is leuk werk. En dan maar later spit ten, als de grond voldoende droog is. Maar dan is er weer kans, dat het weer gaait vrie zen of sneeuwen. En ik lees in mijn handleiding: nimmer moet men spitten als er sneeuw ligt en evenmin zoo lang de grond bevroren is. Hoe moet dat nou? Weet ik veel, wanneer het zal gaan sneeuwen of vriezien. Ik ben de Bildt niet. Trouwens daar weten ze het tegenwoordig blijkbaar ook niet meer. Maar daar sta ik nu met mijn blin kende spade. Wel spitten. Niet spitten. Hoe blanker de spade, hoe lichter de arbeid. Klinkt wel aardig zoo op pa pier. Maar de grond is lastig en veeleiscbend. En ik zal dus maar liever even afwachten, totdat het mijn tuingrond be haagt niet nat, vorstvrij, soe pel, korrelig, bonkerig, klui- terig en sneeuwvrij te zijn- Zouden alle tuintjes zoo las tig zijn? DE STEM DER S.S. Luister op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur naar den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S., on derwerp; „S.S. en Midwinter". dewerking van generaal Graud. Deze overeenkomst beteekent niet, dat duurzame regeerings- rechten voor Darlan toegekend worden, maar erkent aan den an deren kant de facto zijn positie. Dt Kart Riteer von Halt. voorxtttei vaat de Dulesch—Nederlandrehe Kaltuurgeaccnschap Www Paa m BINNENLAND DE NIEUWE BONNEN. Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebruike lijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, tap temelk en tabak aangewezen de bonnen 64. MANDARIJNEN VOOR DE KLEINE KINDEREN. Met ingang van een nader be kend te maken datum zullen voor kinderen van 0 tot 3 jaar zoo mo gelijk mandarijnen beschikbaar worden gesteld. In verband met de bevoorra ding van dien handel hiertoe ia het koopen, verkoopen en afle veren van mandarijnen tot dien datum verboden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1