Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden: Red. Stad en SportM. Zonderop. Leiden: Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leidenverantwoordelijk voor de advertentiënC. de Heiden, Leiden. Zon onder 4.26 Woensdagavond. Zon op 8.45 Donderdagochtend. iTusschen deze tijden moet wor- j den verduisterd. MAANSTANDEN. Woensd. 16.12; 1.45 ond., 13.42 op. iDond.d. 17.12: 2.55 ond., 14.16 op. Vrijd. 18.12: 4.02 ond., 14.40 op. jZat.d. 19.12: 5.08 ond., 15.07 op. IZond. 20.12: 6.11 onder, 15.38 op. iMaand. 21.12: 7.12 ondr, 16.12 op. i'Dinsd. 22.12: 8.09 ond., 16.55 op. (V. M.) De Fransche Staatscourant publiceert een decreet, waarbij de gouverneur-generaal van Fransoh West-Airika, Boisson, I en generaal Barroud, de vToegere opperbevelhebber van de Fran- |®che troepen in Fransch Afrika, Ivan de Fransche nationaliteit (vervallen worden verklaard, i Men verneemt uit Casa- jlblanca, dat Amerikaanscibe sol- daten voor enkele dagen de plaatselijke consulaten van Duitschland en Japan binnen drongen. Na de deuren openge- ibeukt te hebben, plunderden zij de bureelen en stalen de archie ven. I In Alhama de Arragon zijn, inaar uit Saragossa wordt gemeld, ongeveer 200 Britsche en Ame- rikaansche vliegers aangekomen, die in Spanje een noodlanding hebben gemaakt en geïnterneerd zijn. Naar de Britsche nieuws- j dienst meldt, is Dinsdagavond in j.het Lagerhuis een geheime ver gadering over de Noord-Afri- kaansche kwestie gehouden. Vijf yolken hebben zich ver- jeenigd voor een veldtocht tegen de sprinkhanen. Britsche zoowel als Russische, Iraansöhe, Indische en Egyptische deskundigen heb ben zich gemeenschappelijk aan het werk gezet om het doeltref fendste middel voor de bestrij ding van de sprinkhanenzwermen I te vinden. Volgens een bericht uit Santiago in Californië, heeft men van een twesmotorig vliegtuig :der Amierikaansche marine en zijn bemanning van 9 personen in 11 dagen niets meer gehoord. BINNENLAND BEKENDMAKING i van den Commisaris-Generaal voor de veiligheid over de afba kening der grenzen van het afge sloten gebied in Zeeuwsch- Vlaanderen. Als aanvulling op de bekend making van 25 September 1942 wordt op grond van par. 45 der 'Verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder- landsche gebied No. 138/1941 het volgende bepaald: 1. Het afgesloten gebied wordt uitgebreid tot Zeeuw sch- Vlaanderen ten Westen van de Braakman en een grenslijn, die van de Zuidpunt van de Braak man naar de Nederlandsch-Bel- gische staatsgrens loopt. 2. Het betreden en bevaren van bovengenoemd gebied en van den daartusschen en het aan grenzende deel van het afgeslo ten gebied (eiland Walcheren) gelegen waterweg is slechts toe gestaan met een vergunning van den Beauftragte van den Rijks commissaris voor de provincie Zeeland (politie-officier). 3. Nogmaals wordt er op ge wezen, dat het verzoek tot het betreden van bovengenoemd ge bied met de daarbij behoorende stekken moet worden ingediend bij den burgemeester der ge rm ente, waaraan men het bezoek wil brengen. In het verzoek schrift moeten vermeld worden de voornamen, de achternaam, het beroep, de woonplaats en straat, geboortedag en geboorte jaar van dengene, die het ver zoek indient. Bovendien moet de reden voor het betreden van het afgesloten gebied alsmede de duur van het voorgenomen verblijf vermeld «orden. 4. Handelingen in strijd met deze verordening worden be schouwd ais overtredingen en worden gestraft met hechtenis tot een maximum van 6 maan den en met een boete tot een max mum van 2.000 gulden of met een dezer straffen, voor zoo ver niet volgens andere bepalin gen een hoogere straf wordt vastgesteld. Den Haag, 14 Dec. 1942. De Commissaris-Generaal voor de veiligheid, W. G. RAFTER, SS-Gruppeu- fuehrer en luitenant-gene raal aer politie. W. DOGTEROM DIRECTEUR VAN DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Naar wij vernemen, is als op volger van den heer S. J. H. Wesselink, die 1 October j.l. den dienst met pensioen heeft ver laten, met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot directeur van den posichèque- en girodienst de heer W. Dogterom, thans direc teur van het telegraafkantoor te Rotterdam. De heer Dogterom, die 12 No vember 1888 in Ammerstol werd geboren, volgde na de vol tooiing van zijn studie aan de H. B. S. de lessen aan de Hoogere Post- en Telegraafschool en is sinds 1907 in dienst van de P. T. T., bij welk dienstvak hij werkzaam was op verschillende post- en telegraafkantoren. In 1913 werd hij gedetacheerd bij het hoofdbestuur, waar hij' ach tereenvolgens werkzaam was bij de af deelingen telegrafie, radio- telegrafie en -telefonie, van wel ke laatste afdeeling hij sous-chef was. In 1934 werd de heer Dog terom aangesteld tot adjunct-di recteur van het telegraafkantoor te Rotterdam, waarna hij in 1916 werd benoemd tot directeur van dit kantoor. Kerstgave armlastigen. De centrale persdienst van het Ne- derlandsche Arbeidsfront schrijft: In overleg met het departement van Binnenlandsche Zaken is be sloten, dat ook dit jaar een Kerst gave wordt vérstrekt aan arm lastigen, die van gemeentewege worden ondersteund. Deze zal worden berekend overeenkomstig de regelen, gel dende voor de werkloozen, die uitkeering ontvangen ingevolge de rijksregeling. Saneering van het kleine land bouwbedrijf. De Secretaris- Generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij in overleg met zijn ambtgenoot <van Sociale Zaken heeft besloten, met ingang van 1 Januari 1943 het op 1 Oc tober 1938 uitgevaardigde „Re glement tot tewerkstelling op eigen bedrijf van kleine grond gebruikers" in te trekken, voor zoover daarin sprake is van ver goeding in natura.' De kleine grondgebruikers, die op eigen bedrijf tewerkge steld waren, zullen op een door den directeur-generaal van den landbouw nader aan te geven wijze door den rijltslandbouw- voorlichtingsdienst geholpen kunnen worden, ten einde zoo spoedig mogelijk een saneering van 't kleine landbouwbedrijf te verkrijgen. Prijsaanduiding voor bloe men. De gemachtigde voor de prijzen heeft blijkens een publi catie in de Staatscourant de prijsaanduidingsplicht uitgebreid tot ieder, die als kleinhandelaar of in een andere hoedanigheid in den kleinhandel bloemen te koop aanbiedt. De wijze, waar op het prijzen moet geschieden, is, zooals bekend, vastgelegd in het prijsaanduidingsbesluit 1941. MUZIEKGILDE DER NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. Centrale solisten auditie 1942. Op 15, 16 en 17 December heb ben de centrale solisten-audities van het Muziekgilde der Neder- landsche Kultuurkamer voor het eerst plaats en wel in studio A van den Nederlandschen Omroep te Hilversum. De candidaten voor deze auditie zijn in drie ver schillende categorieën ingedeeld, t.w.: 1. categorie voor solisten, die met orkest wülen optreden, 2. categorie voor solisten in oratorium- en kerkeoncert, 3. categorie voor solo-voor dracht (recital). Voor elk van deze categorieën is een door het Muziekgilde sa mengestelde beoordeelingscom- missie aangewezen. Deze commissies bestaan uit de dirigenten van de symphonieor- kesten in Nederland voor auditie 1, uit zangsolisten en koordiri genten voor auditie 2 en uit re- citalisten voor auditie 3. Op uitnoodiging van het Mu ziekgilde worden de audities in principe bijgewoond door bestu ren en administrateurs van de or kest-instellingen in Nederland, door besturen en dirigenten van de koren van alle afdeelingen van de maatschappij t. b. d. Toon kunst, alsmede door verschillen de autoriteiten van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, Nederlandsche Kultuur kamer en Rijksradio Omroep. Aan de deelnemers van deze auditie zal een door den leider van het Muziekgilde en door de resp. beoordeelingscommissies onderteekend certificaat worden uitgereikt, waaruit blijkt, dat zij hun proeven van bekwaamheid als solisten hebben afgelegd, al dan niet geslaagd zijn en daar door al dan niet geacht kunnen worden als podium-rijpe solist in het openbaar op te treden. Na afloop van de audities zul len de namen van de geslaagden aan de verschillende concertin stellingen in het land bekend worden gemaakt, waarbij de be sturen van deze instellingen er op zullen worden gewezen, dat deze jonge kunstenaars zich plichtmatig aan een deskundig onderzoek naar hun bekwaam heid hebben onderworpen en door algemeen erkende kunste naars geschikt zijn verklaard om hun loopbaan als uitvoerende kunstenaars aan te vangen en te vervolgen. In tegenstelling tot het verleden, waarin het kon voorkomen, dat jonge solisten ja ren lang of zelfs tevergeefs op hun kansen moesten wachten, zullen hierdoor voortaan voor hen ruimere mogelijkheden wor den geopend om in het Neder landsche muziekleven te worden opgenomen. Het Muziekgilde stelt zich voor 3eze audities in het vervolg van jaar tot jaar te herhalen en wil bereiken, dat het in de toekomst voor solisten niet mogelijk zal zijn zonder het bezit van een cer tificaat als boven bedoeld in het openbaar op te treden. Op deze wijze wordt niet slechts de aan komende jonge solist naar voren gebracht, doch zullen ook de on- geschikten van het podium kun nen worden geweerd. Door het officieele onderzoek naar de vak bekwaamheid zal ook van de zij de der Nederlandsche Kultuur kamer de Nederlandsche Mu- ziekkultuur worden bevorderd en voor de toekomst beveiligd. De prijs yan kerftabak. In de Ned. Staatscourant van 14 De cember j.l. zijn opgenomen het prijsvoorschrift 1932 ca'culatie kerftabak en het administratie- voorschrift voor kerftabakfabri kanten. Het doel van deze voor schriften, die 1 Januari 1943 in werking treden en alleen gelden voor fabrikanten met een pro ductie in 1939 van minstens 59.090 K.G., is, dat de prijs van kerftabak niet hooger zal wor den, dan met inachtneming van de verhoogde prijzen van ruwe tabak en de toegestane kosten en kinst noodzakelijk is. Vestigings- en verhuisverbod. Ook te Nijmegen, Zwolle en Kampen hebben de burgemees ters epn vestigings- en verhuis verbod uitgevaardigd. Gemengde Berichten ONGELUK OP O NBE WAAK TEN OVERWEG EISCHT TWEE SLACHTOFFERS. Op den onbewaakten overweg, tegenover Tuindorp te Maann, is dezer dagen een ernstig onge val geschied, dat twee menschen- levens geëischt heeft. Een jon geman en vrouw uit Amsterdam waren vermoedelijk zoo in hun gesprek verdiept, dat zij op den overweg den uit Arnhem nade renden electrisohen sneltrein niet bemerkten. Zij werden gegrepen en op slag gedood. Vaatje carbid ontploft. Toen Maandagmorgen de vrouw van den landbouwer L. te Halsteren in de schuur zich met 'n branden de lucifer bijlichtte om 'n vaatje carbid te halen, kwam dit vaatje tot ontploffing, vermoedelijk doordat water bij de carbid was gekomen en zich gas in bet vat ontwikkeld had. De vrouw be kwam daardoor zeer ernstige brandwonden aan armen en ge zicht en gevreesd wordit dat zij het gezichtsvermogen zal moe ten verliezen. Doodelijke ongelukken. Maandagavond is in die Rochus- senstraat te Rotterdam het 4-ja- rige knaapje J. Schravesande, bij het oversteken van den rijweg door een vrachtauto aangereden en zoo ernstig gewond, dat het kind bij aankomst in het zieken huis bleek overleden. Maandagavond is op dien Utreohtsoheweg te Zeist een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een uit de richting Utrecht komende tramtrein stopte aan de halte Mooidij.k, waar nog al veel pas sagiers instappen. Door het ge drang der inkomende menschen kon een dime, die ter plaatse wilde uitstappen, blijkbaar niet tijdig genoeg het achter-balcon bereiken. Toen allen binnen wa ren zette de tram, nadat de con ducteur had afgefloten, zich in beweging, doch op dat oogen- blik bereikte de genoemde dame den uitgang. Zij stapte uit over het achterbalcon en kwam daar na onder het volgende (derde) rijtuig te liggen. Toen de tram eenige tientallen meters verder tot stilstand kwam, lag het slacht offer dood en ernstig verminkt onder dien derden wagen. Het bleek te zijn een 41-jarige ver pleegster uit Utrecht. Gisternacht is de 21-jarige sleeper J. J. Smeets tijdens zijn werkzaamheden in schacht 2 vap staatsmijn „Maurits" te Heerlen van een hoogte van ongeveer 25 meter gevallen en onmiddellijk gedood. In de ondergrondsche wer ken van de mijn Oranje Nassau 4 op den Heksenberg te Heerlen geraakte de machinist H. van der Veen bij de aankoppeling van de Locomotief met het hoofd be kneld tusschen een wagen en de locomotief. De dood trad spoe dig in. Het slachtoffer was ge huwd en vader van een kind. In de buurtschap Pey, ge meente Echt, weid het zesjarig knaapje M. G. bij het oversteken van de straat door een met paard bespannen wagen aangereden. De jongen werd zwaar gewond en overleed spoedig. Lijk van vermiste gevonden. Personeel van de rivierpolitie te Rotterdam heeft in de rivier de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Steenplaat, het lijk drijvende ge vonden van een man, die bleek te zijn de 65-jarige N. v. d. Put, wo nende aan de Zaagmolenkade te Rotterdam," die sinds 22 Novem ber werd vermist. Groote partij sigaretten len. De expeditieknecht fa uit Bennekom vervoerde v»e Ned. Spoorwegen een fa goederen, waaruit hij eena veelheid van ongeveer 60% garetten zich toeëLgende. g sigaretten werden door heijc gen prijzen van 2.503.0L doosje van 20 stuks verkook/ H. S. te Bennekom, die ze cc beurt weer met winst verf Een gedeelte van de partir nog worden achterhaald. F S. werden beiden in arresfi steld. Een lekker hapje. fyj plas bij de Wilp werd doj v. d. Heide, H. v. d. Schaaf Ploeg, wonende te Marum,ji met de bengel een snoek ga gen ter lengte van 1.05 M een gewicht van 18 pond. I OMGEVING k ALPHEN A. D. RIJN. een bijeenkomst van het Par. Zangkoor en van de la Cantorum", ter viering het jaarl. St. Ceciliafeest, op hartelijke wijze afschel nomen van den heer J. Böckling, die nu ruim 20 lid is van het zangkoor ei kele jaren tevens leider va „Schola Cantorum". De van het zangkoor, de D schetste de vele verdienstel den heer Böckling voor de zang. Voor de leiding, aa „Schola Cantorum" gegevei den heer Böckling een stof 'blijk van waardeering wo overhandigd. De heer Böc dankte hierna voor de symp; ke woorden, doch verwees a gememoreerde verdiensten op den heer S. van Leeu directeur van het zangkoo op Dom. Andreas Winning die aan hem, respectievelijï dierricht en voorbeeld, alsool ding hebben gegeven in de 1 muziek- en zang. Nadat ooW de heer S. v. Leeuwen ei dankwoorden had gesproke den heer Böckling werd doi le aanwezigen een door den van Leeuwen gemaakt af.'-ch lied gezongen, dat uitstekend deed. Geboren: Albert, z. va Rijswijk en G. Gruis Leo drik Bernhard, z. van I Overbeek en H. C. Nobel ternella, d. van J. G. v. Brec P. Molenaar Wilhelmina garetha, d. van D. Visser en Oosten Catharina Geertr d. van C. A. den Hartog en v. d. Meer. Overleden: noldus Maria Sluit 4 j. - Janszen 81 j., wedr. van H. J Heijningen Hillichje Joh Naber 4 mnd. BOSKOOP. Geboren bert Arie Guillaume, z. va P. H. Domisse en M. N ij vel Teuntje, d. van M. Hoogend en N. C. van Spanje Cat na Anthonia, d. van C. D. en C. A. van Engelen. On< t r o u w d: J. Otte en A. S< Overleden: Gerrit Benck zen 84 j. HILLEGOM. Onze pl genoot, de weleerw. heer A leman zal Zaterdag in de 1 der paters van heit H. Ha Steyl (Limburg) de H. Wijdi van het Sub-diakonaat en het Diakonaat ontvangen. 0 Augustus van het "olgend hoopt z.eerw. de H. Prieste ding te ontvangen. Mejuffr. de J., wonend Amerikadwarsstr. alhier, k toit de onaangename ontdek dat haar wasch, die 's a* buiten was blijven hangen, si loos was verdwenen. Een ramp voor het gezin in deze't Door ambtenaren van CCD is een ingezetene aang{ den, verdacht van het fabi ren en afleveren van vooi vee schadelijk voeder. De is eerst op het politiebureai hier in bewaring gesteld en

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2