S)e£eldóclt^6oii^aiit MOMENTJE /OENSDAG 16 DECEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10433 nreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. JVl. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. ie bij Toropets omsin- a gelde bolsjewieken duitsch weermachts- q bericht. Hevige gevechten in Cyrenaica. «Het Duitsche weermachtsbe- 5cht van gistermiddag luidt: „Troepen van een Duitsche Legerdivisie wierpen den aanval- fmden vijand ten Noord-Oosten [in Toeapse in een tegenaanval aar zijn punt van uitgang te- jg en brachten hem zware ver ezen toe. Ten Noorden van de ■vfrek mislukten aanvallen van njandelijke infanterie en cava- jrie, die door tanks gesteund Slierden, door het taaie verzet an Duitsche troepen. In het Ïolga-Dongebied sloegen for- iaties infanterie en tanks vijan- elijke tankaanvallen in hevige ^vechten af. Zij brachten den Hlsjewisten zware verliezen toe b vernietigden 67 tanks. Aan pn Don sloegen Italiaansche ■oepen sterke vijandelijke aan- allen bloedig af. In den centralen sector van het :ont mislukten evenals totdus- erre alle pogingen der bolsje- risten om een doorbraak te for- eeren. De aanvallen stortten in et geconcentreerde afweervuur bor de Duitsche stellingen in- en, voorzoover zij niet reeds erijdeld werden alvorens onder innen te zijn. De ten Zuid-Oosten van Toro- ets ingesloten vijandelijke lijdkrachten trachtten tever- fefs, gesteund door sterke ont- istingsaanvallen, door te bre- in. In een tegenaanval werd i omsingeling nog nauwer toe- phaald. Eigen aanvallen in den ictor ten Westen van Toropets lidden tot de doorbraak door 'n kaar met prikkeldraad versper- e en ondermijne vijandelijke telling. In totaal werden in den entralen sector 48 bolsjewisti- che tanks vernietigd en vijf ransporttreinen van den vijand bor luchtaanvallen vernield. Kandalaksje en andere plaat- en aan den spoorweg naar loermansk werden overdag en l nachts door gevechtsvliegtui- bn met goede uitwerking aan- levallen. In het Westelijke deel van de iyrenaica ontwikkelden zich gis- eren in den loop van den dag levige gevechten met numeriek uperieure Britsche strijdkrach- en. Bij de succesvolle afweer 'erloor de vijand 22 tanks. Tien 'ijandelijke vliegtuigen werden jeergeschoten. Duitsche ge- chtsvliegtuigen plaatsten bom- •effers tusschen vliegtuigen op vliegvelden in de woestijn 'an Cyrenaica. Duitsche jagers ihoten gisteren overdag in Tu- zonder eigen verliezen drie [ijandelijke vliegtuigen neer. In 'erscheidene golven uitgevoerde tchtelijke aanvallen van de chtmacht op Bone veroorzaak- n aanzienlijke verowestingen. Een vijandelijke duikboot werd h 'het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee met bom men bestookt en zwaar bescha digd. Duitsche duikbooten hebben bij Oran een transportschip van 6.000 b.r.t. tot zinken gebracht en een Amerikaansche torpedoja ger door torpedotreffers bescha digd. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië bestookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht het ha vengebied van Hartlepool en een fabriek aan de Engelsche Oost kust met brand- en brisantbom men. Vooral in de dokinstallaties ontstond aanzienlijke schade. De strijd in Noord-Afrika. De militaire correspondent van het D. N. B. constateert, in ver band met het feit, dat de Duit sche militaire instanties ook van daag zwijgen over de gebeurte nissen in Cyrenaica, dat zich hier een ontwikkeling begint af te teekenen, welke voor de En- gelschen nog wel zeer onaange naam zou kunnen worden. Wie het Britsche weermachtsbericht met aandacht bestudeert, krijgt den indruk, dat tot de ontwik keling in Cyrenaica zonder twij fel niet het Britsche achtste le ger maar de overwegingen van den Duitschen en den Italiaan- schen generalen staf den stoot hebben gegeven. Wat zich heeft afgespeeld in de stellingen van El Agheila, is een operatie op grond van een Duitsch-Italiaansc'h initiatief, over welks uiteindelijke doel van Duitsche zijde natuurlijk nog niets wordt medegedeeld. Men kan echter wel aannemen, aldus de correspondent, dat daarmede automatisch een verzwakking van de vijandelijke positie ge paard gaat. Indien niet alle voor teekenen bedriegen, loopen de Duitsch'-Italiaansche operaties niet alleen uit op versterking, maar ook op concentratie van de Spiïstrijdkrachten aan het Noord Afrikaansche front. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. In zijn weenmachbberiaht no. 934 maakte het Italiaansche hoofd kwartier gisteren het volgende bekend: In Westelijk Cyrenaica hebben zich gisteren hevige gevechten afgespeeld. Ondanks de superio riteit van zijn strijdmiddelen werd de vijand door den dappe ren tegenstand van de gepantser de Italiaansche detachementen tot staan gebracht en verloor hij tijdens zijn herhaalde aanvallen 22 tanks. Aan de kust van Libye hebben onze jachtvliegtuigen een Britsdh verkenningsvliegtuig tot dien strijd genoopt. Het toestel werd getroffen en stortte in zee. Negen andere vijandelijke ma chines werden door Duitsche ja gers neergehaald. Aan het front van Tunis geen enkele gebeurtenis van belang. De Duitsche luchtmacht vernie tigde drie vijandelijke vliegtui gen. Bij een hevigen luchtaanval op de steden Tunis en Soessa wenden onder die burgerbevol king 200 personen gedood en eenige honderden gewond. In dien afgeloopen nacht heb ben vijandelijke vliegtuigen Na pels aangevallen en eenige tien tallen bommen uitgeworpen. Tot dusver valt er onder de burger bevolking geen enkel slachtoffer te betreuren. ABESSINIE VERKLAART AS- MOGENDHEDEN DEN OORLOG Naar de Engelsclbe nieuws- meldt, heeft de gezant van Abes- sinië te Londen meegedeeld, dat zijn land den oorlog verklaard heeft aan Italië, Duitschland en Japan. In Romenisohe kringen merkt men hieromtrent op, dat de materieel® draagwijdte van dezie zeer interessante nieuwig heid beperkt zal blijven tot den verkoop van de Abessijnsche be volking als kanonnenvleesoh voor Engeland of de Ver. Staten. ENGELAND EN HET DUIK BOOTGEVAAR. De Britsche minister-president Churchill heeft in bet Lagerhuis medegedeeld, dat het „kabinets comité tot bestrijding van de duikbooten" den laatsten tijd ver schillende belangrijke besluiten 'heeft genomen. Churchill deelde voorts mede, dat het comité ge reorganiseerd is. Die hervorming was noodig, zoo zeide hij, met het oog op die steeds belangrijker rol, welke de luchtmacht bij de ■bestrijding van het duifcbootge- vaar speelt en in verband met de gecompliceerde technische ont wikkeling der luchtmacht. Voor zitter van dit comité is de minis ter president, plaatsvervangend voorzitter de minister van lucht vaartproductie. Duitsche marinekringen zien in de mededieeling van Churchill, dat een speciaal kabinet is be last met het nemen van maatre gelen tegen het duikibootgavaar, de bevestiging, dat dien Engel sehen door het snelle ondergaan van hun schepen het water aan de lippen is gekomen. Klaarblij kelijk, zoo zegt men, zijn er in het Engelsche kamp personen aan het werk, die ten aanzien van den tegenwoordigen duik- bootafweer meer dan critisch gestemd zijn. DE STATUS VAN INDIë. De permanente commissie der alle partijen overkoepelend^con- ferentie onder voorzitterschap van sir Tjoe Behadoer Saproe heeft Dinsdag verklaard, dat In- diè in het gemeenebest denzelf- dien status als Australië most hebben, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst uit Alahabad. De verklaring vervolgt, dat de meerderheid in den Indisohen staatraad weliswaar Indisch is, maar dat de belangrijke depar tementen van financiën, binnen- landsohe zaken en oorlogairans- port worden beheerd door Brit sche leden. De Indische leden hebben geen beslissende stem in de politieke kwesties. Engeland kan het vertrouwen van Indië niet winnen door zich te beroemen op het feit, dat het getal der Britsche troepen in In- d'ië thans grooter is dian ooit te voren, maar wel door het groot ste deel der macht tijdens den oorlog aan de Indiërs af te staan en hen zoo te overtuigen, dat de Britsche autoriteiten werkelijk den wensoh koesteren Indië vrij en zelfstandig te maken. DE TOEKOMSTIGE STATUS VAN FRANSCH-WEST- AFRIKA. Volgens verklaringen van zoo juist uit Franseh-West-Afrika te Tanger aangekomen waarne mers, blijkt de bevolking daar ter plaatse zeer ongerust te zijn ove$ de vraag, hoe in de toe komst het Fransche karakter van deze kolonie gehandhaafd moet worden. Naar de waarnemers verklaren, hebben de koloniale autoriteiten in Dakar zich ge noodzaakt gezien de hierover bestaande ongerustheid onder de bevolking weg te nemen door de „GEDACHTELOOS VERBRUIK" VAN GAS EN ELECTRICITEIT. De grootste vijand van een nuttige toepassing van gas en electriciteit is het gedachtelooze. Verbruik, dat afbreuk doet aan ieder economisch belang. Dit „gedachtelooze verbruik" doet zich overal voor, zoowel zicht baar als onzichtbaar en zelfs nauwgezette menschen worden er het slachtoffer van. Men is dikwijls zóó in zijn werk ver diept, dat men nauwelijks op het entrgie-verbruik let, de radio in geschakeld laat staan als men toch riet luistert, het aansteek- vlammetje onder den geyser laat branden, enz. Overal en altijd zullen er oogenblikken zijn waar op onnoodig gas en electriciteit wordt verbruikt. Al moge het ge dachtelooze verbruik op zichzelf gering schijnen, in totaal komt het neer op getallen, waarvan men zich nauwelijks een voor stelling kan maken. Deze hoe veelheden, berekend over het ge- hecle Nederlandsche bedrijfsle ven. tezamen met het onnoodige verbruik in de huishouding, too- nen aan, welk een energie er nog iri het algemeen wordt verspild. Wat cp een kantoor of in een fabr'ek overdag overbodig door den meter vliegt, is soms zóó geroot, dat een normaal gezin er voldoende aan heeft om er een maand lang genot van te hebben. JStrijdt daarom tegen de ener gieverspilling: het is uw eigen belang. de officieele toezegging, dat op grond van het door Darlan ont worpen bestuurssysteem elk ge bied van Fransch-West-Afrika een vérstrekkende autonomie zal behouden. Het communiqué der koloniale autoriteiten noemt den invloed der geallieerden op de interne Fransche koloniale aan gelegenheden een „uiting van hoogere overwegingen, van we derzijdsch begrip en van harte lijkheid". De bevolking van West-Afrika wordt er tevens op voorbereid, naar de waarne mers hieraan toevoegen, dat ver dere beperkingen en ontberin gen onvermijdelijk zijn. Als mo tief voor deze drastische maatre gelen wordt het deelnemen van West-Afrika aan de gemeen schappelijke inspanningen opge geven. Aan den eenen kant wordt in West-Afrika een mo dern ieger opgesteld, waarvan men verwacht, dat het in staat SPITTEN. Daar begint het alweer! Ik heb geoogst en de vruchten geplukt van. mijn noesten ar beid en van het spit in mijn rug. En toen ik alle vruchten uit de bodem had wegigeroofd, de smijiboonen afgehaald, de kool geschaafd, de bieten geschild, de tuiraboonen ge dopt, de roode kool opgehan gen en de piepers afgedekt, heb ik met een innige zucht van voldoening mijn tuin mijn tuin gelaten. Zorg maar dat je klaar komt voor de volgende productieslag, heb ik gedacht. Per slot van rekening kan de grond ook wel wat doen. Dat je een kind een schoone luier moet om doen, en ergens op moet zet ten, kortom met alles moet helpen, is tot daaraan toe. Maar de grond. Dat is toch zieker geen baby. Goed, de grond moet voedsel hebben, maar de blaren rotten van zelf en dan moeten ze ook maar eens een beetje in mijn tuimtije waaien. Ik vond in ieder geval, dat ik genoeg had gedaan. Mijn rug is trou wens nóg stijf en pijnlijk. En nauwelijks ben ik een beetje uitgerust of ik lees in de krant, dat het langzamerhand weer tijd wordt om te gaan spitten. U wordt bedankt, meneer de tuinman. Spit zelf maarl^ Ik heb het spit nog van* de vorige keer. In mijn rug. zal zijn binnen afzienbaren tijd op doeltreffende wijze in ta grijpen, aan den anderen kant moet hierop leggen de waar nemers den nadruk West- Afrika op economisch gebied door zijn productie bijdragen tot de gemeenschappelijke levens middelenvoorziening. Door deze eischen wordt de West-Afrikaan sche levensmiddelen, daar voor noegen te nemen met de schaar- sche devensmiddelen, daar voor de militaire eischen al het an dere moet wijken. Een aan het Oostelijk front opereerend eskader Duitsche jachtvliegtuigen heeft onlangs zijn 4060ste overwinning in de lucht behaald. Na het eskader- Moelders is dit het eerste, dat een dergelijk resultaat heeft behaald. Betracht de grootste zuinigheid met kolen, gas en electriciteit Soldaten halen van het Sonderreterat Iruppenbetreuung voor hun kameraden In de lazaretten de Kerstpakketten van den Rijks» commissaris af SS Bildberlchter Frltx-Stapf-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1