Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden: Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden: Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de advertentiënC. de Heiden. Leiden. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Zon onder 4.26 Dinsdagavond. Zon op 8.44 Woensdagochtend. Dinsd. 15.12: 0.34 onder, 13.29 op. Woensd. 16.12: 1.45 ond., 13.42 op. Dond.d. 17.12: 2.55 ond., 14.16 op. Vrijd. 18.12: 4.02 ond., 14.40 op. Zat.d. 19.12: 5.08 ond., 15.07 op. Zond. 20.12: 6.11 onder, 15.38 op. Maand. 21.12: 7.12 ondr, 16.12 op. van dit jaar. Dat hoeft dan mis schien niet bedenkelijk te zijn als men 43 millioen ton heeft, maar als het aantal eenmaal in de buurt van 20 millioen is ge komen en men meteen weer een vierde of een vijfde verloren heeft, weegt dat zwaar. Boven dien hebben wij reeds het be wijs, dat onze tegenstanders het niet eens meer konden wagen tot Tunis of zelfs tot Toulon door te varen. Daartoe hadden zij overi gens nooit den moed gehad, daar is e'èn Adolf Hitler voor noodig, die vaart de geheele Engelsche vloot voorbij en bezet Narvik. (Bijval). Ja, kameraden, het jaar 1943 zal een zwaar en moeilijk jaar worden. Maar dit Europa is een zoo gewéldig ding, zoo'n heerlijk succes, dat men daarvoor ook wel iets groots in de waagschaal mag stellen, want anders zal men te genover het lot geen recht heb ben. Dit jaar zal de wind ons fel om de ooren blazen en we zul len ons schrap moeten zetten, zooals Frederik de Groote in den zevenjarigen oorlog zeide. Dat willen wij ons zelf nu ook voor houden en dan zullen we het zelfde succes hebben als hij. Wij moeten voorzorgsmaatre gelen treffen in dit land, zooals overal waar wij ons bevinden. Derhalve moeten wij bepaalde voorzieningen nemen, waarvoor u wel begrip zult hebben. B.v. de maatregelen der evacuatie. Ook in het voort ;rrein van onze steunpunten moeten wij gebou wen slechten, dat is harde oor- logsnoodzaak. Het is beter, dat wij dit tijdig doen dan dat wij verrassingen be leven of onze strijd bemoeilijkt wordt. Maar u kunt van één ding overtuigd zijn, dat wij al onze maatregelen zoo uitvoeren al3 maar kan om zooveel mogelijk te ontzien. Dat zullen u uw manr.en be vestigen, die met mijn bureaux te maken hebben, hoe daar over elk gezin en over elk huis wordt gesproken, of het noodig is dat gezin nog van de kust te verwij deren of dit huis werkelijk af te breken. Ik ben ook besloten en kele van mijn bureaux te ver plaatsen. Ook enkele Nederland- sche bureaux zullen moeten wor den verplaatst. Dit heeft een zeer eenvoudige reden. Ziet u, den Haag ligt aan de kust, het is met bommenwerpers terstond te bereiken en ook van schepen uit te beschieten. Het kan dus heel gemakkelijk worden uitgescha keld. Ik hecht er evenwel de grootste waarde aan, dat het Ne- derlandsche bestuur function- neert, juist in het belang van het Nederlandsche volk. De Rijks commissaris met zijn verant woordelijke instanties blijft in den Haag. Zooals deze oorlog is begon nen, in die situatie zal hij niet eindigen. Waartoe zouden wij dan gestreden hebben? Wij ko men tot een reorganisatie van Europa en dan komt weer de vraag naar voren: aan welken kant staar de Nederlanders? Ik moet zeggen, het zou slecht ge steld zijn met de Nederlanders, als zij geen Mussert en geen na- tionaal-socialistische beweging hadden gehad en zouden hebben (bijval). Ik heb 29 Mei 1940 ge zegd: het Nederlandsche volk zal door de vervulling van de taak, die voortvloeit uit het gemeen schappelijke lot, zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst vermo gen te waarborgen. Kameraden, daarbij blijft het. Ik neem van deze woorden niets terug. Ik heb ze met goedkeuring van den Fuehrer uitgesproken. Het hangt van de Nederlanders af de taak, die uit het gemeenschappelijke lot voortvloeit, te vervullen. Door deze vervulling is de vrij heid van het land, de vrijheid van het volk gegeven, ja, meer nog, daardoor is het gelijkbe rechtigd toetreden tot de nieu we, groote taak van Europa ge geven. Wij hebben juist deze week een onderhoud gehad in het hoofdkwartier van den Fuehrer. De heer Mussert, mijn kameraad Schmidt en ik zijn bij den Fueh rer geweest, die omgeven was van zijn naaste, verantwoorde lijke raadslieden, en in dit onder houd zijn de grondslagen voor de toekomst door den Fuehrer vastgesteld. De eerste grondslag, dien de Fuehrer heeft verkondigd, was deze: hij wil de Nederlanders niet als overwonnenen behande len (bijval). De Nederlanders moeten in volstrekte gelijkge- rechtigheid deel hebben aan alle mogelijkheden, die dit nieuwe Europa biedt. Zij zullen hieraan deelhebben door tegelijkertijd de taak en de plichten op zich te nemen, die den dragers van dit nieuwe Europa te wachten staan en die een drager van deze ver antwoordelijkheid op zich zal hebben te nemen. En hierbij behoort als tweede grondslag de taak, die uw leider zich steeds heèft gesteld, en die hij u, nationaal-socialisten, in Nederland heeft opgedragen, n.l. het Nederlandsche volk het na- tionaal-socialisme bij te brengen. En wat is thans-fnationaal-socia- lisme op het oogenblik, waarop het om de continenten gaat? Thans is nationaal-sociaiisme: geloof en strijd voor dit Europa en voor de gemeenschap van deze Europeesche volken, voor onze Europeesche cultuur en onze toekomst en in engeren zin het ordenende bijeenhouden van onze germaansche bloedsgemeen- schap ten noorden van de Alpen. En als derden grondslag heeft de Fuehrer uitdrukkelijk erkend, dat de N.S.B., de nationaal-so- cialistische beweging der Neder landen, de draagster dezer poli tieke ontwikkeling is, en dit zou ik met allen nadruk en uitdruk kelijk willen verklaren, DAT MUSSERT ALS LEIDER DER NATIONA AL-SOCIALISTISCHE BEWEGING DE LEIDER VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK IS (sterke bijval). Kameraden, daaruit volgt de vierde grondslag, die de toekom stige opneming van de Neder landers in de Europeesche orde en in de Germaansche orde be treft: de Fuehrer heeft gezegd, dat deze orde thans nog niet kan worden vastgelegd, want de toe komstige orde van Europa zul len wij eerst dan kunnen vast stellen, als wij de grenzen van dit Europa hebben vastgesteld. Deze grenzen moeten op vele plaatsen nog verder worden ver schoven. Ik denk daarbij slechts aan Afrika en aan onze dappere bondgenooten in het Zuiden^ Eerst als alle Europeesche v aat' stukken zijn opgelost, zullen wij ons met deze aangelegenheid be zighouden. Maar een ding is ze ker, dat heeft de Fuehrer ook gezegd, als eenmaal deze nieuwe opbouw komt en deze nieuwe or de, dan zal ik u, mijnheer Mus sert, bij mij roepen. U zult door deze nieuwe orde niet worden verrast, u zult tot mij komen en wij zullen haar bespreken (bij val). Ik geloof, dat hiermede de grond slagen zijn vastgesteld, volgens welke de Nederlandsche natio naal-socialisten nu met volle overtuiging en vastbesloten aan den arbeid en ten strijde kunnen gaan. Ik zelf wil voor mij hier uit in dezen zin een gevolgtrek king maken, dat ik den politie- ken wil, die tot uiting komt in de nationaal-socialistische bewe ging, ook toonaangevend betrek ken wil bij het bestuur van dit land (bijval). Ik heb derhalve besloten aan mijn bureaux een decreet te doen toekomen dat luidt als volgt: Het is in overeenstemming met de taak, mij door den Fuehrer opgedragen, het Nederlandsche volk te doen deelen in de ver antwoordelijkheid voor het be stuur van dit land. Drager van den politieken wil van het Ne derlandsche volk is de N.S.B. Ik gelast derhalve, dat ter waarbor ging van harmonie tusschen be stuur en taak van .de nationaal- socialistische beweging alle mij ondergeschikte instanties bij de uitvoering van belangrijke maat regelen van bestuur, maar voo? al in alle personeelskwesties overleg hebben te plegen met den leider der N.S.B., den heer Mussert, resp. met de door den heer Mussert aangewezen partij instanties der N.S.B. Voor zoo ver bij deze beslissingen onder de gegeven omstandigheden bij uitstek en in de eerste plaats re kening moet worden gehouden met het standpunt der bezetten de macht, behoud ik mij de eind beslissing voor. Hierdoor is de N.S.B. verant woordelijk betrokken bij het be stuur van dit land. (Zeer krach tige bijval). Kameraden, wat hier ge schiedt, is slechts een eisch der rechtvaardigheid. Toen wij in het land kwamen, keken wij om ons heen en wij zagen van alles, maar wij hebben bovenal gecon stateerd, dat hier 35.000 mannen en vrouwen waren, die met ijze ren vastberadenheid en als sol daten hebben volgehouden als volgelingen van hun leider. Daarbij gaat het niet zoozeer om politieke bijkomstigheden. Die vloeien voort uit de situatie, de ervaring en den strijd. Het es- sentieele is evenwel, dat er hier 35.000 mannen en vrouwen wa ren, die, ondanks alle benauwe- nissen van de zijde van het sys teem besloten waren vol te hou den en het was ons duidelijk, dat dit de mannen en vrouwen zijn, met wie wij vorm willen geven aan de toekomst van dit land. Dat waart gij. Ziet, natio naal-socialisten, wat voor de an deren een oorzaak van onrust en bedruktheid is, voor ons, natio naal-socialisten, is dat altoos slechts aanleiding tot grooter le vensaanvaarding en activiteit: de strijd. Dat is de vader van alle vormgeving en zoo zien wij het ook thans. Zeker, de situatie kan moeilijk zijn, maar daar zien we ze weer, de oude strijders, die rondloopen in hun uniform, die het partijinsigne dragen, dat zijn altijd nog belijders. Dat is het mooie, het sterke, het trotsche van hen. Zij moeten juist thans steeds ieder afzonderlijk als pre diker voor het nationaal-socia iisme uittrekken. Dat is het, wat ik u thans toewensch. In de nauwste gemeenschap met ons Arbeitsbereich vormt ge thans reeds een gemeenscnap, aie er Kome wat komen wu ae uraagster der pölitieke ontwnt- xeling zal zijn. Gij, nationaai- oocialisten, gij zijt als volgelin gen van uw leider Mussert ae uragers der ontwikkeling, die volgens wil en wensch van den Fuehrer, den grootsten staats- üan en veldheer van Europa er •in genialen bouwmeester vai. den nieuwen tijd, gevormd zal worden! Hou zee! Verbitterde gevechten aan 't Kaukasusfront HET DEUTSCHE WEERMACHTSBERICHT. Sowjets lijden groote verliezen aan pantserwagen. Het Duitsche weermachtsfoe- riohit van gisternamiddag deelt medé: „In het hooggebergte van dien Kau'kasus werdien verschei dene vijandelijke aanvallen af geslagen. Aan andere dieelen van den Zuidelijken fronitsector du ren de ten deele zeer verbitterde gevechten met een sterken te genstander voort. Eigen pantser- strijdkrachten, die uit het ge bied ten Zuidwesten van Stalin grad doordrongen, versloegen een sterken vijand^ wiens tegen aanvallen onder verlies vam ruim 20 pantserwagens misluk ten. Bij een aanval in den rug van den vijand, die de laatste diagen in de Kalmukkensteppe werd ondernomen, werden tal rijke gevangenen gemaakt en werd de aanvoer van den vijand gevoelig verstoord. Italiaansche troepen sloegen opnieuw plaat selijke aanvallen der bolsjewie ken aan het Donfront onder bloedige verliezen voor den vij and af. 25 Sovetvliegtuigen wer den bij het verlies van vier eigen vliegtuigen neergeschoten. De gevechten in den sector Kalinin-Iknenmeer duren voort. Doorbraak- en ontlastingspogin gen van de Sovjet met het doel de ingesloten vijandelijke troe pen te ontzetten werden ver ijdeld en weer werden 31 pant serwagens vernietigd. Sinds den 25en November verloor de vij and bij zijn vergeefsohe aanval len alleen in het bestek van één leger 1568 pantserwagens. Bij ondernemingen van Duit sche stoottroepen aan de Wol- chof en ten Zuiden van het La- dogameer werden talrijke ge- vechtsstellingen van den vijand vernield. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloo- pen nacht de stad en haven van Moermansk. In Cyrenaica duurt de leven dige bedrij vgiheid -van verken ners en artillerie voort. Duitsche gevechtavliegers ondernamen krachtige aanvallen op het ha venbedrijf in Benghasi. In Tunesië vernietigden Duit sche slagvliegers verscheidene vijandelijke pantserwagens. Het havengebied van Bone werd door Duitsche en Italiaansche vlieg tuigen opnieuw zwaar gebom bardeerd. Er ontstonden ontplof fingen en branden. In luchtge vechten werdien in Noord-Afrika 12 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Het luchtdoelgeschut aan boord van de Duitsche ma rine schoot in konvooidienst drie vijandelijke vliegtuigen neer. In den nacht van 12 op 13 De cember vielen motortorpedoboo- ten vijandelijke konvooien aan de Britscbe Oostkust aan en tor pedeerden ondanks de krachtig ste bescherming door torpedoja gers zes koopvaardijschepen. Drie schepen van tezamen 9.000 brt. zonken terstond. Een tankboot van 3.000 brt. geraakte met een hoc.gen steekvlam in brand. Ook de twee andere schepen zijn waarschijnlijk gezonken. Uit het hevige nachtelijke gevecht, dat hieruit met de torpedojagers ont stond, zijn alle booten behouden op haar bases teruggekeerd. Ma rine-artillerie, patrouillebooten en jachitvliegers schoten boven het Kanaal en aan de kust van Noorwegen vier Britsche vlieg tuigen omlaag". ROMMEL SCHIJNT WEER MEESTER VAN DEN TOESTAND. De militaire correspondent van het D. N. B. schrijft, dat er een overvloed van elkander tegen sprekende Engelsche berichten over bewegingen van het Duitsch Italiaansche leger in Libye is. De EngelsChen, aldus vervolgt hij, erkennen, dat hier iettut beurt, dat voor hen niet t deelig is. De Duitsche mil®; instanties echter nemen onfl de Engelsche b-erichtengr^i een hardnekkig zwijgen inj>; Het lijkt haast of men da& kan opmaken, dat RommelL ruggekeerd tot zijn oude niet onbewegelijk in goede lingen te blijven, maar de sen te zoeken in de bewi Overigens kan men ook hi geen authentieke aankoop! punten te Berlijn vinden) ieder geval schijnt Rommel,, als al uit de tegenstrijdige! gelsche berichten blijkt, eens meester van den toejo te zijn. In Tunis heeft de Engi Amerikaansche nederlaag jri Teboerba de voorwaarden jz een verder actief optredenje de Spiltroepen geschapen, k i" Tunis zien de Duitsche enjo liaanschs staven de komig operaties met strijdvaardig iz trouwen tegemoet. Ook schijnt de concentratie van strijdkrachten nieuwe vord| gen gemaakt te hebben, hel reeds blijkt uit het feit, d vijand meer en meer naar| Westen terugtrekt. Aan het Oostelijke front ben de Sovjetoperaties zoo fj re verliezen met zich gebtfc dat de getalsterkte van gep,, serde brigades en infanterie^ sies steeds meer gedaalde; Meermalen is gebleken, datb ze formaties met 30 tot 40 cent van har nominale st< in den strijd gezonden moi worden. Opmerkelijk is ook, de uitrusting van het Sovjet! sedert het vorige jaar geen menswaardige verandering ondergaan. Het nieuwe snel geschut bijvoorbeeld, dat in herfst van 1941 voor het door de Sovjettroepen werd] bruikt, is niet veranderd en aantal stukken is niet uitgebi In het algemeen kan wordeni' const-.te°rd, zoo besluit de respondent, dat de aannaoudr zware verliezen aan vliegtuir pantserwagens, geschut slechts mrt toenemende mi door de industrie vervangen nen worden en de hoc^j eischen aan het transpor! teem stellen. ffelïige Iuc!itaanv| len In Tnnks HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICÏir In zijn weermachtsbericbt gisternamiddag maakt bet liaansche hoofdkwartier het gende bekend: In Cyrenaica blijft de be vigheid te land en in de li beperkt tot het optreden van trouilles en tot intensieve schieting door de artillerie, de.ns felle luchtgevechten he! Duitsche jachtvliegtuigen nij vijandelijke machines nee schoten, zonder zelf verliezi lijden. Drie andere vijandel' toestellen werden vernield ir het luchtdoelgeschut. In het gebied van Tunis nieuwde de luchtmacht van As haar hevige aanvallen f'r dag en des nachts op de acl- waartsche centra van den vi; en in het bijzonder op de hu van Bone, waar ontploffingei branden werden waargeno J op de doelen, die herhaalde k len getroffen werden. Tb vijandelijke viermotorige vlfei tuigen werden in een luch e vecht getroffen en vielen bit dend omlaag. Vijandelijke vl_ tuigen ondernamen aanvaller Dugga en Tunesië en veroorzs ten zware verliezen onder a burgerbevolking alsmede li 5 materieele schade. LUCHTAANVAL OP ENGELSCHE ZUIDKUST!" Snelle Duitsche geveohtsvl^ tuigen hebben naar het Bi verneemt Maandagmiddag die Zuidkust van Enigelan<1

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2