I Mussert leider van het Nederiandsche voSk 'Herdenking van het elf-jarig bestaan der N.S.B "MAANDAG 14 DECEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10431 S)e Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VÜÜR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Belangrijke redevoeringen I De plechtige herdenking van het elf- larige bestaan van de Nationaal Socia- tische Beweging der Nederlanden is [isterenmiddag in het Concertgebouw Amsterdam, dat tot de allerlaatste laats was bezet, uitgegroeid tot een ;roote manifestatie van trouw aan den 'uehrer en den Leider der N.S.B. In het Concertgebouw, dat op in- ■ukwekkende wijze was versierd, had- en reeds verschillende hooge Duitsche 'asten, alsmede generaal Seyffardt, de lommandant van het Nederiandsche 'rijwilligerslegioen, hun plaatsen in- enomen, toen met zwaar tromgeroffel n luid klaroengeschal werd aangekon- ligd de komst van dr. Seyss Inquart :n Mussert, die bij hun binnentreden erden begroet met een donderend p,houzee"-geroep. Voordat zij hun plaat- Ïen innamen, zongen de ongeveer 2600 ianwezigen den rijksminister en den eider het lied „De zwarte soldaat'' toe. Onder diepe stilte werden vervol gens, terwijl alle aanwezigen zich van jiun zetels verhieven, de Nederiandsche dag, gedragen door vertegenwoordi- ;ers van den Jeugdstorm, en de eere- dag der beweging, gedragen door den !S-opperstormleider Heubel, binnen- 'ebracht, waarop de secretaris-gene- •aal der N.S.B., C. J. Huygen, het ope- |iingswoord uitsprak. I Openingswoord. In de eerste plaats begroet ik u, mijn Jteider, aldus de heer Huygen, temidden Van zooveel oude getrouwen, die u ja ren achtereen met inzet van hun beste .krachten hebben gesteund in uw zwa den strijd voor de verheffing van ons ■olk. Elf lange jaren zijt gij ons voor tgaan, geen offer is u ooit te groot [eweest, en geen inspanning te zwaar iij uw streven ons volk en ons vader land een eervolle toekomst te verzeke- Het stemt ons tot groote dank- aarheid, dat gij, leider, bij den aan- ang van het twaalfde jaar der bewe- ;ing, in de volle kracht van uw leven taande, geroepen zijt, om daden te verrichten die beslissend zijn voor ons lier lot. Vervolgens begroette spreker den ijRijkscommissaris, Rijksminister dr. jSeyss Inquart, den vertegenwoordiger van den Wehrmachtsbefehlshaber, den ^generaal der infanterie Reinhardt, den ^vertegenwoordiger van de N.S.D.A.P., .idienstleiter dr. Ritterbusch, den ijHauptdienstleiter commissaris-generaal ÏSchmidt, alsmede de overige vertegen woordigers van de N.S.D.A.P., het "Rijkscommissariaat en de Weermacht. .'Spreker begroette verder de vertegen- fwoordigers van de partito nazionale ifascista, alsmede de functionarissen en "leden der N.S.B., waaronder speciaal de gewonde en met verlof zijnde strij ders aan het Oostfront. De plaatsvervangend leider aan het woord. Na den heer Huygen voerde de plaatsvervangend leider, de heer C. van Geelkerken, het woord. Deze her dacht de gevallen kameraden, hen, die in de Meidagen zijn gesneuveld of ver moord, alsmede de dapperen, die aan het Oostfront, in Afrika, of waar ook ter wereld, hun leven hebben gegeven en gelaten. Vervolgens memoreerde spreker in het kort den elfjarigen strijd van Mussert, en herinnerde er aan, hoe de leider in 1931 met enkelen is be gonnen en thans staat met tienduizen den en tienduizenden, die allen bezield zijn met eenzelfden geest, om ook in het twaalfde jaar te strijden voor de verheffing van ons volk. De drie laat ste jaren heeft men wel het meest van ons gevraagd, omdat toen onze wen- schen en onze verlangens bij alles ten achter moesten worden gesteld. Voor landverraders zijn wij uitgemaakt, doch het is nu wel duidelijk, wie land verraders zijn. Onze verantwoordelijk heid zal van heden af zwaarder wor den en onze plichten zullen daarmee gelijken tred houden. Ieder lid van de beweging zal niet alleen een voorbeeld moeten zijn in zijn eigen volk, maar tevens een voorbeeld van geloof en vertrouwen. Spreker erkende, dat ons volk het niet gemakkelijk heeft Hon derdduizenden moeten in Duitschland arbeiden en voor zeer velen is de eva cuatie een ware beproeving. Maar men zal hierdoor moeten leeren, dat niet het persoonlijk belang domineert, doch het algemeen belang. Een volksgemeen schap wordt het beste geboren, als een volk in nood is. Door onzen inzet zal Nederland zich eerst recht een plaats in het nieuwe Europa kunnen verove ren op grond van zijn geschiedenis en zijn daden. Napoleon verknipte de landkaart, om daarmede zijn familie leden te bevoorrechten, het Weener congres verknipte de kaart om de dy nastieën in stand te houden, doch het genie Hitier zal Europa verdeelen op grond van de offers, welke elk volk voor zich zich zal getroosten. Met een opwekking om de gevallen kameraden te allen tijde te gedenken en met den roep, om trouw te staan achter Hitier en Mussert, besloot spreker zijn inlei dend woord. (Applaus). Hierna werden twee coupletten van het Oostlandlied gezongen, waarop elf vertegenwoordigers van den Jeugd storm, die uit de elf gewesten de esta- fettevlaggen aan hun leider kwamen presenteeren, de zaal binnenmarcheer den. Jeugdige vertegenwoordigers van den Jeugdstorm declameerden vervol gens strijdleuzen, waarna in spreek koor de Jeugdstorm zijn trouw betuig de aan den leider. De volgende spreker was dr. Ritter busch, namens de N.S.D.A.P.. die na mens de Duitsche partij, met wie de N.S.B. ten nauwste is verbonden, de har telijkste gelukwenschen overbracht. Onze verbondenheid, aldus spreker, is niet ontstaan door de een of andere constructie, maar door een natuurlijke gemeenschappelijke idee. Dat gij, Mus sert, uw zwaren strijd begonnen zijt in een tijd, dat bijna niemand van uw volk u begreep, is uw onsterfelijke ver dienste. Uw wil, om met ons samen het nieuwe Europa te vormen, is geboren uit het leed, dat gij over uw volk ge stort zag, u kunt zich het woord van Hitier eigen maken: „Du bist nichts, dein Volk is alles". (Applaus). Rede Rijkscommissaris Rijks minister dr Seyss Inquart Mijnheer Mussert, Nederiandsche Nationaal-Socialisten. Wfj, Duitsche nationaal-socialis- ten, verheugen ons, dat wij dit uur met u, Nederiandsche nationaal- socialisten, kunnen doorbrengen, want in toenemende mate en steeds sterker is wel in elk onzer de overtuiging groot en krachtig geworden, dat onze weg en onze strijd gemeenschappelijk is en dat onze overwinning gemeenschappe lijk zal zijn. Daarom verheugen wij ons, als thans na elf jaar arbeid en strijd uw getalsterkte in Neder land dusdanig is en wij deel kun nen nemen aan dit feest. Maar in bijzondere mate neemt aan uw lot en uw werk de man deel, op wiens schouders thans niet alleen het lot van Europa rust, maar die als wel nauwelijks nooit een menseh de ge beurtenissen in de geheele wereld voor de toekomst in de hand heeft en vormt. Leider, u kon u immers enkele dagen geleden overtuigen met welk een belangstelling de Fuehrer de toe stand in Nederland volgt, in welke ma te hij rekening houdt met u, Neder iandsche nationaal-socialisten. (Bijval). Ik kan derhalve u, mijnheer Mussert, en u, Nederiandsche nationaal-socialis- tische kameraden, op dezen elfden ver jaardag van uw strijd voral en in de eerste plaats de groeten en gelukwen schen van onzen Fuehrer overbrengen (Groote Bijval). Deze elfde hcrdekingsdag valt in een tijd, die zijns gelijke niet heeft. Gij verkeert in een strij dsituatie van een omvang als totdusverre niet heeft be staan. Wij leven alle nin dezen tijd met zijn spanning, zijn taak, met zijn ver plichtingen en laten we het eerlijk zeggs r. met zijn zorgen en met den last der verantwoordelijkheid. En ziet u, dan beschouw ik het als mijn taak, waartoe de Fuehrer mij hierheen gezonden heeft, tegenover u niet zoo zeer hier de staatkundige leiding te be schouwen, ofschoon wij juist hiervoor de verantwoordelijkheid op ons geno men hebben. En zoolang nog om de beslissing wordt geworsteld en alles onzeker is, zullen wij ons niet aan deze verantwoordelijkheid ontrekken. Maar ik acht het vooral mijn taak u met politieke ervaring en met politie ke raad terzijde te staan. Ik ben uit de Oostenrijksche monarchie gekomen het doorgangshuis was toen de z.g. Bondsstaat Oostenrijk de bekroning en vervulling van den weg voor ons, Oostmarkers, was het binnengaan in het Groot-Duitsche Rijk. Maar tot op dit oogenHik der vervulling op 11 Maart 1938 stond ik en stonden mijn landslieden en intiemere kameraden voor het feit, dat dé staatsvorm, waar in wij leefden, in een crisis was ge raakt, dat de handhaving en de na leving van het volksche beginsel ons uit deze crisis hebben geholpen. Toen bet oude Oostenrijk in den oorlogstijd van 19141918 was bezweken, kwa men wij in den kleinen staat van ze ven millioen menschen, die men ons heeft aangepraat en er zijn er ge weest, die meenden zich daarin te kunnen schikken. Maar weldra werd algemeen ingezien, dat deze kleine staat slechts een speelbal in de han den der groote rnogendheder was, dat vrijheid, zelfstandigheid en onafhan kelijkheid slechts éen voorwendsel waren om ons in onze zwakheid des te meer in bedwang te houden. Bo vendien verkommerden wij in onze levensomstandigheden en daarom was het een volkomen rechte en overmijde- lijke weg, een weg, dien wij eenvou dig hebben volgehouden tegen alles in, dat wij het Groot-Duitsche Rijk bin nengetrokken zij' -. In dezen tijd ver wierf ik een inzioht en dat zou ik u willen meedeelen dat is het inzicht, dat wie zich en zijn lot in handen van onze Fuehrer heeft gelegd, zeker kan zijn van succes en overwinning. (Le vendige bijval). En zoo liep de weg destijds van Maart 1938 verder en in ons leefde reeds een voorgevoel, dat het tot een groote worsteling zou ko men, want wij zagen, dat hetgeen, dat wij hier thans volgens den wil van den Fuehrer mede komen oprichten, te zeer haat en nijd zou opwekken bij de machten, die als voortdurende vijan den van een volksoh en een nationaal beginsel optreden, de machten van bolsjewisme en de machten van groot kapitalisme, Jodendom en vrijmetse larij. Het was eind Augustus 1938. Toen was ik boven in Dantzig en beleefde weer, hoe Duitschers terugkeerden tot het Rijk, tot hun moeder. Ik bevond mij toen in den nacht van 31 Augus tus op 1 September in de inmiddellij- ke nabijheid van den Fuehrer. Destijds was het zoo, kameraden, dat wij in dit groote uur allen duidelijk voelden welk een ontzaglijke beslissing op de schou ders van deze man lag. Want dat kan ik u zeggen, er gebeurt niets, dat de HERHALING REDEVOERINGEN VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS EN VAN DEN LEIDER MORGEN OM 17.30 UUR OVER DEN ZENDER HILVERSUM 2. De persdienst van den Nederland- schen Omroep meldt: Op Dinsdag 15 December zal over Hilversum 2 van 17.3019.00 uur, een heruitzending worden gegeven van de redevoeringen, welke door den Rijks commissaris, Rijksminister Seyss In quart, en den leider werden gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het 11-jarig bestaan van de Natio naal-Socialistische Beweging der Ne derlanden. SEen hooi kist in gebruik p bespaart gas en electriciteit |j Fuehrer destijds niet als mogelijkheid heeft vermoed. En ondanks dezen ont zaggelijken last der gebeurtenissen, die daar voor hem stonden, is hij zijn weg gegaan juist met de verantwoor delijkheid, die slechts een begenadig de, een heel groote kan bezitten. Thans weten wij het, des tijds heeft hij voor het bestaan van Europa, van dit avonduand en al zijn cultuur en om deze in stand te houden zijn grootste werk, zijn grootste goed, Groot-Duitsch land, in de weegschaal der geschiede nis geworpen. Nederlarudische nationaal-socialisten, gij kent den verderen weg en ik wil slechts een gebeurtenis op dien voor grond brengen, die u in het middelpunt stelt; dat was destijidis die opmansch hier in Amsterdam, toen de Fuehrer had aangespoord tot den strijd tegen het bolsjewisme. Dat was destijds een groote, eendrachtige belijdenis, dat was het opnemen van u, nationaal-socialis ten, in het groote front, dat thans Eu ropa heet, en dat is een gebeurtenis geweest, die eenmaal in de dankbaar ste herinnering van alle Nederlanders zal voortleven. Want met dezen stap zijt ge uwen leider gevolgd en hebt den weg tot een betere orde in Europa voor Nederland ontsloten. Bij u was het in zicht aanwezig, dat dit West-Europa, ik mag wel zeggen een paradijs is. Dat dit paradijs uiteraard de horden uit de Oostelijke steppen aantrekt, weten we. Er mag derhalve ook in het geheel geen twijfel bestaan en dit moet ons vol strekt duidelijk zijn, dat deze horden er steeds op hebben gerekend op zeke ren dag hierheen te komen. Als niet de Duitsche soldaat het bolsjewisme tegenhield, andere sol daten zouden dat niet kunnen. Der halve is het belachelijk geklets als men aan den overkant op het ei land of in Amerika beweert, dat men, als Duitschland eens niet niet meer bestaat, het Westen tegen het bolsjewisme kan beschermen. Millioenen en nog eens miliioenen zouden niet alleen op het slagveld, maar op de slachtbank te gronde gaan en vermoord worden. Nie mand zou verschoond worden, ook niet degene, die dit thans niet wil inzien. Misschien zouden uwe man nen in de steppen van Moermansk, Archangel en Siberië op zekeren dag versmachten. •jDeae letterlijke tekst dezer belang rijke redevoering kwam te laait in oms bezit om haar nog volledig op te nemen» Wij zullen morgen het verdere gedeel te geheel pulbliceeren. Nu reeds zij vermeld, dat de Rij ks commissaris aan het eind zijner rede, verklaarde, dat DE FüHRER DE NE DERLANDERS NIET ALS OVER WONNEN WIL BEHANDELEN. En verder, dat MUSSERT ALS LEIDER DER NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING DE LEIDER IS VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1