MOMENTJE Vastgestelde prij zen voor prentbrief kaarten. In de Ne- derlandsche Staats courant is een'prijs- voorschrift gepubli ceerd van den ge machtigde voor de prijzen, prijsvoor- schrift 1942 prent briefkaarten, waarin de prijzen voor de meest voorkomende soorten van prent briefkaarten in de gangbare formaten zijn vastgesteld, zoo wel voor fabrikanten als grossiers en de taillisten. Restaurants tot hooge boete veroor deeld. Bij de on langs gehouden con trole van bekende restaurants te Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage zijn ernstige prijs- overtredingen aan 't licht gekomen. De algemeene dienst van den gemachtigde v. d. prijzen heeft in ver band hiermede een aantal boeten opge legd, bijna 300.000 gulden in totaal. De afzonderlijke bedra gen varieerden van 15.00C gulden tot 75.000 gulden. De controle wordt voort gezet. bomaanval. In luttele minuten is 't gedaan, Wat vele handen in veel jaren bouwden, Waaraan zij 't veege lichaam toevertrouwden, Er bleef geen steen van staan. Er komen vreemde vogels aan, Een vlucht van monsters, die den hemel merken, Zij grommen slechts en slaan niet met hun vlerken, 't Is plotseling gedaan. Een wolk van stof en gruis. Zooeven ademden hierin wat menschen, Met hun geheimen en hun honger en hun wenschen, Toen stond hier nog een huis. Nog glijdt de schaduw voort Van 't monster dat het al herschiep in puin en Een kerk is weg, naastaan in een der tuinen Is zelfs geen bloem gestoord. De Dood vroeg iemand: „Zeg, Ben 'k hier terecht of ben ik aan het dwalen? Ik moet hier vijf en dertig menschen halen Bij dezen overweg. Ik zie er hier maar twee''. Maar nauw had hij zijn somber woord gezongen, Of drie en dertig zijn er uit den trein gesprongen En vluchtten in 't café. De dood riep gauw: ,,Kom, kom!" En nauw'lijks waren zij het klein cafétje binnen Of 't monster kwam en 't spel kon gaan beginnen, Er viel een zware bom. In luttele minuten is 't gedaan. Terwijl de laatste zware bommen vielen Zag God de eersten voor Zijn rechtstoel knielen En keek hen aan. BINNENLAND EVA<ÏÜATIE VAN BEDRIJVEN „1 vergoeding van te maken kosten. Het bureau Afvoer Burgerbevolking deelt het navolgende mede: Ten aanzien van .ondernemingen, wier bedrijfsinrichtingen in verband met de van Duitsche zijde bevolen eva- cuaties ontruimd moeten worden, heeft de secretaris-generaal van Binnen- landsche Zaken bij een dezer dagen aan de gemeenten gezonden rondschrij- ven de volgende regeling getroffen. 1. Transportkosten. De uitgaven, vallende op het vervoer van den be- drijfsinventaris en de goederenvoorra- jl den van de ontruimde bedrijfsinrichtin- gen naar een door de overheid aange ef wezen of zelf gekozen evacuatie-oord, n| komen voor rekening van het Rijk of i worden op aanvrage, van Rijkswege H vergoed aan dengene, die deze uitga- ven heeft gedaan. Het vorenstaande is van overeenkomstige toepassing bij te- trugkeer naar de ontruimde of de daar voor 'in de plaats gekomen bedrijfsin- 0 richtingen der onderneming. II 2. Kosten van opslag. De uitgaven, verband houdende met den opslag van den bedrijfsinventaris en goederen- voorraden der geëvacueerde onderne- ming, doch met uitzondering van de kosten, vallende op de verzekering te gen molest, worden tot een j aarlij ksch Imaximum van 30 pet. van de huur- 1 waarde der ontruimde bedrijfsinrich tingen door het Rijk vergoed aan den- gene, die deze uitgaven heeft gedaan. De Kamer van Koophandel en -Fabrie ken, in welker ressort de ontruimde bedrijfsinrichtingen zijn gelegen, kun nen in afwijking van het hiervoren be paalde de vergoeding op een hooger bedrag vaststellen .indien daartoe naar haar oordeel aanleiding bestaat met dien verstande, dat geen hoogere ver goeding wordt verleend dan de werke- 5 lijk gemaakte kosten. De huurwaarde I wordt vastgesteld door den inspecteur s' der directe belastingen, van de ge- meen te, waarin de ontruimde bedrijfs- jg inrichtingen zijn gelegen. 3. Vergoeding van huurwaarde. 1 Uitgaven, gedaan gedurende den tijd der evacuatie, welke verband houden met het aanhouden van de ontruimde bedrijfsinrichtingen worden vpor Rijksrekening aan de geëvacueerde on derneming vergoed. Bij eigendom wordt t in de plaats van de te betalen huur de huurwaarde vergoed, vastgesteld op 1 de wijze, als onder 2 aangegeven. I 4. Kosten van eerste inrichting. In de kosten van eerste inrichting van een nieuw bedrijf wordt van Rijkswege een tegemoetkoming verleend ten be drage van 30 pet. van de huurwaarde der te betrekken bedrijfsinrichtingen, ff De Kamers van Koophandel en Fabrie ken, in welker ressort de ontruimde bedrijfsinrichtingen zijn gelegen, kun nen de tegemoetkoming op een hooger bedrag vaststellen, indien daartoe naar I oordeel aanleiding bestaat. Als tege- i| moetkoming kan in geen geval hoogere bijdrage worden verleend dan de wer kelijk gemaakte kosten. 5. Duur van vergoedingen. De uit- H gaven, bedoeld onder 2 en 3, worden vergoed tot het tijdstip, waarop de on- derneming naar het oordeel van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in welker ressort de ontruimde be drijfsinrichtingen zijn gelegen, redelij kerwijze geacht moet worden in staat li te zijn geweest, haar bedrijf wederóm I naar de ontruimde of naar nieuwe be drijfsinrichtingen over te brengen. 6. Financiering. Aanvragen tot het i verkrijgen van een voorschot op de uiteindelijk toe te kennen vergoedin- gen, bedoeld onder 1 t/m 4, kunnen worden ingediend bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in welker i ressort de ontruimde bedrijfsinrichtin gen zijn gelegen. Dit voorschot kan I worden verleend tot een maximum van I 80 pet. van het vermoedelijk toe te ken nen bedrag. De Kamers van Koophan del en Fabrieken stellen een onder zoek in naar de behoefte aan het voor schot en de redelijkheid van het aange- - vraagde bedrag en zenden de aanvrage vervolgens door tusschenkomst van het i gewestelijk evacuatie-bureau door aan de afdeeling Financiën en Personeel van het Bureau Afvoer Burgerbevol king, die indien met de toekenning en het bedrag van het voorschot inge stemd wordt voor de uitbetaling zorgdraagt. Hierbij kan cessie van de rechten van den voorschotnemer plaats vinden. 7. Indiening van declaratie. De aan vragen tot het verkrijgen van een ver goeding, bedoeld onder 1 t/m 4, kun nen worden ingediend bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in wel ker ressort de ontruimde bedrijfsin richtingen zijn gelegen. Deze stelt de vergoeding vast en bericht het Bureau Afvoer Burgerbevolking, dat zorg draagt voor de uitbetaling aan de be langhebbenden onder gelijktijdige ver rekening van een eventueel verleend voorschot, omtrent de beslissing. De claraties der kosten van vervoer, op slag e.d. ten behoeve der bedrijven ge maakt door de Kamer van Koophandel en Fabrieekn of het betrokken Rijks bureau, worden rechtstreeks door respectievelijk via de Kamer van Koophandel en Fabrieken ingediend bij het Bureau Afvoer Burgerbevolking. 8. Transport van bedrijfsinventaris en van lijfgoederen en huisraad. Indien de kosten van transport en opslag van bedrijfsinventaris en goederenvoorra den eenerzijds en van lijfgoederen en huisraad anderzijds niet afzonderlijk kunnen worden opgegeven, moet de aanvrage om vergoeding dezer kosten in haar geheel worden ingediend bij de betrokken Kamer van Koophandel en Fabrieken of het betrokken Rijks- is daarbij van overeenkomstige toepas sing, met dien verstande, dat onder huurwaarde alsdan wordt verstaan het totaal der huurwaarde van de ont ruimde woning en bedrijfsinrichtingen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de ver goedingen der huurwaarde van de ont ruimde woning en bedrijfsinrichtingen, alsmede ten aanzien van de tegemoet koming in de kosten der eerste inrich ting van de nieuwe woning en het nieu we bedrijf, met dien verstande, dat met betrekking tot de laatstbedoelde tege moetkoming onder huurwaarde wordt verstaan het totaal der huurwaarde van de te betrekken woning en bedrijfs inrichtingen. Bon voor extra rantsoen boter mag niet in hotels, café's enz. worden ge bruikt. De voor hot extra rantsoen boter aangewezen bon „Algemeen 446", welke men vóór 6 December 1942 bij de detaillistenheeft moeten inleveren, mag naar van het departement van Landbouw en Visseherij wordt verno men niet in hotels, café's en soort gelijke instellingen worden gebruikt. De plaatselijke distributiediensten zul len dezen bon voorts niet inwisselen tegen wisselbonnen voor 1/50 rantsoen boter. Tabaks- en versnaperingenkaarten van ziekenhuispatiënten. Patiënten in ziekenhuizen en andere bijzondere instellingen zullen, evenals bij de vo rige uitreiking van tabaks-, sigaretten en versnaperingenkaarten, ook dit maal deze kaarten reeds tijdens hun verblijf in het ziekenhuis ontvangen. De distributiediensten zullen de kaarten onder waarmerking van een bon van het inlegvel en van een vak je der stamkaart aan de administratie van het ziekenhuis uitreiken, die ver volgens de kaart aan den patiënt af geeft. Deze regeling geldt ook, indien de patiënt woont in een andere ge meente, dan die waarin het zieken huis gevestigd is. Na ontslag uit het ziekenhuis zal men bij den distributie- dienst de overige nieuw uitgereikte bescheiden in ontvangst kunnen ne men, waarbij men evenwel geen ta baks-, sigaretten- of versnaperingen- kaart zal ontvangen, wanneer een der bonnen K of L 111, 211, 311 of 411 van een merkteeken is voorzien. Binnenschippers kunnen hun bonnen ruilen. Aangezien binnenschippers niet steeds in staat zullen zijn hun bonnen voor brood, beschuit, vleesch, aardappelen, taptemelk en melk ge durende den geldigheidsduur te ge bruiken, ter verkrijging van deze ar tikelen, worden zij in het vervolg in de gelegenheid gesteld deze bonnen tot een aantal dat evenredig is met den duur der reis, bij de distributie diensten in te wisselen tegen rant soenbonnen. STEUN AAN STILGELEGDE BEDRIJVEN De huidige buitengewone omstandig heden hebben o.m. tot gevolg, dat be paalde ondernemingen de werkzaam heden in haar bedrijven hebben moe ten staken. Op grond van het besluit Steunverleening Stilgelegde Bedrijven (afgekondigd in het Verordeningen blad van 5 December 1941) kan aan dergelijke ondernemingen steun wor den verleend, die al dan niet bij wij ze van voorschot wordt verstrekt. Het genoemde besluit heeft alleen betrek king op industrieele ondernemingen. Handelsondernemingen, ambachtsbe- drijven, transportbedrijven vallen er niet onder, evenmin als de ondernemin gen op het gebied van de voedselvoor ziening, voor welke een afzonderlijke regeling kan worden getroffen op grond van het Organisatiebesluit Voed selvoorziening 1941. Algemeene heffing. Om de voor steunuitkeering benoodigde gelden bij een te brengen, zijn op 13 Augustus j.L afgekondigd »de „richtlijnen voor de algemeene steun- en heffingsregelin gen'', volgens welke alle werkende be drijven op gelijken voet een algemeene heffing moeten betalen. Bijzondere heffingen. Behalve de al gemeene heffing kent men ook de be perkte of bijzondere heffingen. Deze kunnen worden opgelegd aan die tak ken van bedrijf, waartoe de gesteun de ondernemingen behooren. De steunregeling. Men moet dus onderscheid maken tusschen steun (uitkeering), gefinancierd uit bijzon dere heffingen (z.g. A-steun) en steun (uitkeering) uit algemeene heffing (z.g. B-steun). Voor den B-steun zijn normen opge steld voorkomende in de hierboven genoemde „richtlijnen" van 13 Augus tus 1942 volgens welke stilgelegde bedrijven uitkeering uit het algemeen fonds ontvangen, indien instandhouding van het bedrijf sociaal-economisch ge rechtvaardigd is. De steunuitkeering mag niet meer bedragen dan de kos ten, welke noodzakelijk zijn voor de instandhouding van het bedrijf. De hierbovengenoemde richtlijnen gelden uitsluitend voor den B-steun. Voor den A-steun, die meer het ka rakter draagt van een onderlinge steunverleening ter egalisatie van voor- en nadeelen, gelden al deze be perkingen niet. Procedure der uitkeering. De be drijfsgroep, die in eerste instantie be slist of een bedrijf zyn werkzaamheden heeft moeten staken op grond van de huidige buitengewone omstandigheden en ook of de instandhouding sociaal- economisch gerechtvaardigd is, bepaalt tevens op basis van de goedgekeur de steunregeling de individueele steunuitkeering onder goedkeuring van de maatschappij voor industriefi nanciering. De desbetreffende vakgroep wordt daarbij gehoord. Goedgekeurde regelingen. De secre taris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft reeds goedge keurd steunregelingen voor de bak steen- en kalkzandsteenindustrie, tex tielindustrie, plaatverwerkende en aan verwante industrie, electrotechnische en metallurgische industrie. Ook is reeds een z.g. A-steunregeling goedge keurd. KERSTGAVE AAN ONDER STEUNDEN. Aan ondersteunde werkloozen zal bo ven hun steunuitkeering en voorts ook aan de bij de werkverruiming tewerk gestelde hoofdarbeiders 'n Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pet. van het be drag, dat de betrokkenen over de week van 6 t.m. 12 December 1942 aan uit keering, eventueel loon ontvangen. De berekening zal zoodanig moeten ge schieden, dat 25 pet. wordt gegeven van de werkelijke uitkeering (waarin begrepen eventueele brandstoffenbij- slag), welke de ondersteunden over vorengenoemde week verkrijgen. De Kerstgave mag ook worden verleend over eventueele niet uit arbeid ver kregen inkomsten, die ten volle op het steunbedrag in mindering behooren te worden gebracht. Voorts strekt zij zich mede tot den extra-bijslag, welke in sommige gevallen aan inwonende kin deren worden uitgekeerd, alsmede tot degenen, die een verkorten arbeids tijd hebben en daarbij als aanvulling van hun loon een steunuitkeering ge nieten. Ook in deze, beide laatste ge vallen wordt de Kerstgave berekend naar het netto-bedrag van de genoten tegemoetkomingen. Aan personen, die uitkeering uit hun werkloozenkas ont vangen, kan de Kerstgave worden uit gekeerd, indien en voor zooveel zij aan kasuitkeering plus eventueelen kasbij- slag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuitkeering ontvin gen. Ook aan de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers kan over het tijdvak 6 tm. 12 December een Kerst gave worden verstrekt op dezelfde wij ze als dit in het vorige jaar is ge schied.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 5