Gemengde Berichten STADSNIEUWS Pijnen in de ledemateit verawenen. fied. BuitenlandMr. H. Geiae. Leiden: Red. Stad en Sport M. Zonderop. Leiden; Red. OmgevingL. Rooien. Leiden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden: verant woordelijk voor de adverfentiën i C. de Heiden, Leiden Zon onder 4.26 Zaterdagavond. Zon op 8.41 Zondagochtend. Zon onder 4.26 Zondagavond. Zon op 8.42 Maandagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. Zat.d. 12.12: Maan 12.06 op, 22.05 ond. Zond. 13.12: Maan 12.38 op, 23.20 ond. Mnd. 14.12: Maan 13.04 op. (E.K.). BoIsjewisïiscSie sformgroep afgeslagen DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisternamiddag be kend: -In het Zuiden van het Oostelijke front duurt de levendige gevechtsac tiviteit voort. Hierbij werden ten Noorden van de Terek en ten Noor den van Stalingrad vrij zwakke vijan delijke strijdkrachten vernietigd en werd in de bocht van den Don in hevi- gen strijd een domineerende heuvel- rij veroverd. Alle tegenaanvallen van den vijand mislukten. Italiaansche troepen braken tijdens een verken ningsactie in de vijandelijke stellingen in en maakten gevangenen en buit. Vijandelijke verkenningsaanvallen werden door Hongaarsche troepen af geslagen. Sterke Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten mengden zich in de gevechten in het Wolga-Dongebied. Jagers schoten 24 vijandelijke vliegtui gen neer. Gevechts- en slagvliegtuigen zetten den strijd tegen de vijandelijke opmarsch aan den middenloop van den Don voort. De krachtige aanval van Duitsche infanterie- en pantserdivisies in den centralen sector van het front leidde tot de omsingeling van een vijandelijke stormtroep. Alle ontlastingsaanvallen en doorbraakt ogingen werden met steun van de luchtmacht afgeslagen. Ten Zuid-Westen van Kalinin en aan het Ilmenmeer konden de steeds op nieuw aanvallende bolsjewisten geen successen behalen. Aan het Oostelijke front werden in de periode van 1 tot 10 December 1262 tanks van den vijand vernietigd, buit gemaakt of onklaar gemaakt. In de Cyrenaica schoten Duitsche jagers 8 vijandelijke vliegtuigen neer en verloren zelf slechts één vliegtuig. Duitsche en Italiaansche gevechts groepen braken in Tunis door vijan delijke stellingen en vernietigden of veroverden daarbij 37 tanks en talrijke andere wapens. Des nachts werd de haven van Bone gebombardeerd. In den strijd tegen BritscH-Ameri- kaansche luchtstrijdkrachten werden in de periode van 1 tot 10 December 191 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, waarvan 112 in het gebiefl van de Middellandsche Zee. In dezelf de periode gingen 45 eigen vliegtuigen verloren. Bij de aanvaisgevechten der laatste Controleert regelmatig uw gas- cd electrlciteitrantsoenea U voorkomt ,'aardoor onaangename verrassingen den vorm van boete en bet afsnijden ■an licht <n gas De stand van uw meter toont U leder oogenblik welke hoeveelheid van uw rantsoen nog te gebruiken It De Keljier-Pax Hol! dagen in den centralen sector van het Oostelijke front heeft zich de 19de pantserdivisie door de gestrengheid en superieure leiding van haar comman dant en door aanvalskracht taaiheid en hardheid der troep bijzonder onder scheiden. HET BOEIEN DER KRIJGS GEVANGENEN. Dezer dagen is in Berlijn een voor stel onvangen, dat de Zwitsersche re geering aan Berlijn en Londen heeft doen toekomen, welk voorstel betrek king heeft op het boeien van de krijgs gevangenen. Be inhoud van deze nota wordt van Duitsche zijde op het oogenblik aan een welwillend onderzoek onderwor pen. CANADEESCHE BIS SCHOBBEN OVER BEN OORLOG. De 59 bisschoppen en aartsbisschop pen van Canada hebben in een gemeen schappelijk herderlijk schrijven „de positie van het Roomsch-Katholieke volk in dezen oorlog" omschreven, al dus wordt uit Ottawa gemeld. De bisschoppen verklaren, dat de volledige overwinning verder verwij derd lijkt, dan men gedacht heeft en dat „het gevaar nader komt en dage lijks dreigender wordt''. Zij bidden, dat de vrede, die eenmaal zal komen, „geen oppervlakkige, uiterlijke vrede zal zijn, niet slechts een staken van de vijandelijkheden, dat den weg naar de geweldheerschappij zou openen en de loochening van God en de sociale ge rechtigheid ongestraft zou toelaten". De bisschoppen waarschuwen tegen „de propaganda van het goddelooze communisme". Welk een tragedie zou het zijn, aldus zeggen zij, wanneer on ze wetgeving tegen de revolutionnaire intriges der godloozen zou verwateren. Indien dat zou gebeuren, zou onze overwinning slechts een wapenstil stand voor de revolutie zijn. Uit Londen wordt gemeld, dat de berienten uit Tunis voorloopig betrek king hebben op activiteit van verken ningstroepen, zoo schrijft de „Times" en zegt dan woordelijk: ,,Het is thans duidelijk, dat de taak moeilijker zal blijken dan eerst gehoopt was." Een Britsch tweemotorig vlieg tuig heeft gisteren een noodlanding ge maakt op het strand ten Westen van Gajo bij Gijon. De zes leden der be manning vernietigden de documenten. De Engelsche mijnenveger „Cro mer" is, naar officieel te Londen is medegedeeld, verloren gegaan. Het Amerikaansche hulpschip „Alchiba" is volgens een bericht van het Amerikaansche departement van marine in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan verloren gegaan. Ongelukken. Ten gevolge van de duisternis is te Steenwijk verdronken de 24-jarige E. de Lange, te Oude Pekela, de 20-jarige Rudolf Mulder, te Weurt en zekere W. uit Nijmegen. Gistermorgen geraakte een op het erf van den landbouwer G. J. van Vil- steren te Zwollerkerspel staande hooi mijt in brand. Toen de brand gebluscht was, ondekte men in de overblijfselen van de mijt het verkoolde lijkje van het tweejarig dochtertje van van Vil- steren. Vermoed wordit, dat het kind met lucifers heeft gespeeld. Geneeskundige dienst te Amster dam beeft een 2-jarig jongetje, wonen de in de Ruyschistraat, naar het zieken huis gebracht. De kleine had een flesoh met tetrachloor uitgedronken. Zijn toe stand is zorgwekkend. Broches met „gouden tientjes". Dank zij de medewerking van een kas teleines een een buffetjuffrouw is de politie te R'dam er in geslaagd twee mannen te arresteeren, die er reeds geruimen tijd hun werk van maakten, broches met „gouden tientjes" aan den man en de vrouw te brengen. De „gouden tientjes", die in werkelijkheid uit verguld lood bestonden, waren be vestigd in een „gouden ring", welike van koper was vervaardigd. De oplich ters zochten hu'n slachtoffers meestal in kleine café's, waar zij een ondeskun dig en meestal goed betalend publiek vonden. Op aanwijzing van de beide vrouwen werd een der zwendelaars door de politie aangehouden. Hij bleek de maker der broches te zijn en met medewerking van de politie te Rotter dam kondien daar niet alleen die werk tuigen en het materiaal, dat voor de vervaardiging dienst deed, in beslag worden genomen, maar kon ook dis handlanger van den brochesfabrikant eveneens een Rotterdammer wor den gearresteerd. NEDERLANSCHE VOLKS DIENST/ WINTERHULP NEDERLAND. Kinder-Kerstfeest op 25 December. Op Vrijdag 25 December a.s. (lsten Kerstdag) organiseert de Aid. Leiden van N.V.D./W.H.N. in de Stadsgehoor zaal een Kerstfeest voor kinderen van minder-bedeelden. Allen, die voor dit goede doel wen- schen bij te dragen, kunnen dit doen door het koopen van .kaarten, die te gen 0.50 per stuk bij den N.V.D. ver krijgbaar zijn. Het ligt in de bedoeling, dat zij, die kaarten als bovenbedoeld koopen, deze kaarten beschikbaar stellen voor een of meer bovengenoemde kinderen. De aanwijzing van deze kinderen kan door de(n) kooper(ster) zelf geschie den of aan het Plaatselijk Bureau wor den overgelaten. De kaarten zijn verkrijgbaar aan het Plaatselijk Bureau, Kamer 27, Stadhuis, Leiden, of bij de betreffende Buurt- schapshoofden, zijnde: T. F. Vlieland, Nieuwe Rijn 50; W. C. van Bommel, de Sitterlaan 33; W. F. Pardoen, E. Rijndijk 29; G. J. Blan ken, Havenkade 7; E. D. de Goede, Kort Galgewater 5; A. Sepers, Vondel laan 3. Het geven van een hooger bed/ag dan 0.50 zal zeer op prijs worden gesteld. Door het koopen van kaarten dient men een tweeledig doel:- èn men be zorgt kinderen, die in deze tijden toch reeds zoo weinig genieten, een aange- namen middag, èn men steunt het nut tige werk van Winterhulp Nederland. Het „Kwartiertje". Het dagelijk- sche Kwartietje te half twee in de Har- tebrug-Kerk zal volgende week worden geleid door kapelaan W. E. M. Bende van de St. Petrus-parochie. Dit Kwar tiertje van rustige overweging wordt ook deze keer weer door velen gewaar deerd. Zooals bekend wordt het gedu rende den Advenditijd iederen werk dag gehouden, behalve Zaterdags. Gouden doctoraten. Op 19 Decem ber a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, oud-lid er. -voor zitter der Tweede Kamer, oud-buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister bij den Heiligen Stoel, te Wee- nen en te Brussel, wonende te 's-Gra- venhage, aan de Leidsche universiteit promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid. Hetzelfde feit zal op 21 December a.s. worden herdacht door mr. J. A. van Rhede van der Kloot, oud-president van de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage en wonende aldaar, en" op 23 December door mr. F. J. D. C. Egter van Wisse- kerke, oud-burgemeester van Den Briel en wonende aldaar. Voor het examen kinderverzorgster in het gezin zijn bij de hier ter stede gehouden examens geslaagd de jonge dames Jo v. Heel en Nel Voorsluis, bei den Leiden, Jo Knijnenburg en Nel. v. Nieuwkoop, beiden Oegstgeest, Gé de Jeu, Alphen a. d. Rijn, Hilly Kranen burg, Abbenes en Netty Janszen, Voor hout. Geboren: Theedor z. v. F. San ders en E. H. Schlagwein; Gertje Ma ria d. v. A. de Keizer en G. M. Flan- derhijn; Jacob Fredrik Adriaan z. v. J. F. Vellekoop en E. Zaalberg; Alida Clasina d. v. A. Pooijer en C. M. Eekén; Elisabeth Johanna Maria d. v. W. Hil- lebrand en N. Ouwerkerk; Maria Ca- tharina d. v. W. R. van Kooij en J. Bink; Abraham Arie Fredrik z. v. F. J. Landzaat en E. Angenent; Petronel- la d. van J. van der Plas en W. van Duijn; Catharina Hazia d. van A. G. J. van Mechelen en G. G. Kling; Hans z. v. J. Sieval en C. M. Wassenaar; An toinette Hendrika Paula d. v. B. J. A. Soudan en M. Verwaal. Overleden: C. E. Biesheuvel wed. van A. van Stra ten 66 j.; C. J. Koree man 76 j. On dertrouwd: N. de Romijn jm. 23 j. en J. E. de Vries jd. 18 j; N. J. Buis jm 45 j en S. Boom jd. 36 j.; J. M. M. Boes gesch. 57 j. en A. B. P. van Wijk wed. 55 jaar. u CI lk kan weer wan[^ delen alsvroegem _jti Mevrouw II. L. te "m schrij it, d.d. 25-l-'40; „Sedert jaren leed iP aan scheuten in dïl ledematen en pijni! de kniegewriciites^ zóó hevig, dat ik cn too een stok go,® bruiken moest. Reeds na het gebruik vaj enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weer slal pen en thans na eenige maanden zijn depijnep heelemaal verdwenen en kan ik ondanks mIj) 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weef loopen als vroeger." f Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid! griep, zenuw-en hoofdpijn helpen de Ovaal tiesvan het Trineral Agentschap. Deze hebheij- geen schadelijken invloed op hart, maag eij darmen. Neem direct de proefOrigineele ver pakking van 20 tabletten slechts 60 ets. lp alle apotheken en drogisteiijen verkrijgbaar Trineral Agentschap, Nassaukade 373, A'daiti BIOSCOPEN. I Trianon geeft in de film „Wat eerf schatje" een verhaal van speelscheif humor, waarin'Lucie English nu eens geen bijrol, maar de hoofdrol speeitj Zij is hier het danseresje dat ge eg- ka os krijgt in een revue, maar er id haar trainingpak zoo kinderlijk uitj ziet, dat zij voor een kind wordt aant gezien en nu de hoofdrol krijgt. Dezf rol speelt zij met gezonde en aanstel kelijke vroolijkheid. De film geeft trouwens de volle maat aan de dwaas? heden van Lucie English en Paul Hörjl biger, welke laatste wel aangestoken lijkt door de malligheden van zijn tef genspeelster. En zoo kan men aan dez| film van speelschen humor uitermatf veel pleizier beleven. De film „Rembrandt", welke des' week in Lido wordt vertoond hebber wij kort geleden bij de première ii* Leiden reeds besproken. De film geef' het leven van den grooten Rembrandt waarin Ewald Balser Rembrandt, Her tha Feiler Saskia en Gisela Uhlei1 Hendrickje Stoffels uitbeeldt. Als eeij betoovering gaan Rembrandt's etsei, en schilderijen, die men hier als hel ware geboren zien worden, door dez film. Rex geeft ter afwisseling weer een een Vlaamsche film n.l. „Met de helm geboren" van den cineast Jai Van der Heijden met diens trouw filmartisten Jefke Bruyninckx, Wil lem Benoy, Nandje Buyl, Fred Enge len en de fam. Janssens. Een film i het met een tikje sentiment. Zij vei haalt de geschiedenis van Jan de: volksjongen, die denkt, dat hij alle bereiken kan, maar tevens bewijs dat men zonder moeite en arbeid niet bereikt. Het verhaal speelt in Ant werpen en het Steen en de altijd ra moerige en bedrijvige Schelde-oeve vormen- er den achtergrond van. „Ich kenn' dich nicht und liebi dich" is de vlotte amusementsfilm welke deze week in Casino wordt ver toond en waarin Magda Schneider ei Willy Forst de hoofdrollen vervuiler Het is het wel weinig origineele, maa aleraardigst gespeelde verhaal vai den componist, die zich als huisknecli uitgeeft om de dochter van zijn rijkei patroon beter te leeren kennen. Ei dat komt natuurlijk uit. Er komt dai een kink in de kabel, welke herstelt wordt tot een happy end. Naar he spel van Magda Schneider en voora van Willy Forst zal men met genoe gen kijken. F. Schneider! In Luxor wordt Joh. Riemann o in de film „Een moderne Blauwbaard De titel zegt reeds, dat het onderwer -een gevaarlijk gegeven is. We zien hit n.l. een man optreden, die zes vrouwe gehad heeft en van deze gescheiden ii niettemin leeft hij met allen in goed harmonie. Deze filmcomediie, die oo van -het huwelijk een comedie maak' is alleen voor volwassenen met levens ervaring geschikt. M. Zonderof Rie Hellmig-varicté. Gisteravoni vond in de Stadsgehoorzaal de opvoe ring plaats van het programma van Ri Hellmig met haar 12 solisten, welk pro

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2