^DONDERDAG 10 DECEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10428 De kwestie-Dar'an MOMENTJE S)e CoidóekeCBoii/tamt ^Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, 'Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. s t Kuituur en isolement 'j, In een op 6 Sept. j.l. gehouden ra il dio-rede over „de Nederlandsche kul- a tuur in Europa", zeide prof. dr. T. r.'jcjoedewaagen over de kuituur in ons ^land sedert 1700: „Evenals iemand, die na een lan- jeen, alle inspanning vergenden marsch aan den kant van den weg gaat zit ten, begonnen wij ons politiek, maar ïgiook kultureel terug te trekken en kivingen wij een leven van evenwich- isitig gekoesterde afzondering aan. Sinds >o:l700 zagen wij Groen van Prinste- Irer heeft het later uitgesproken in ons isolement onze kracht, terwijl het laigelukkiger geweest ware, wanneer wij daarin onze zwakheid, ons le- mvensgevaar, hadden gezien." d. De waarheid van het woord, dat in jasolement in afzondering, in sepa- mratisme - zwakte en levensgevaar Mkan liggen, geldt voor élk levenster- .Eirein. Zeker, wij moeten ons isoleeren ons afzonderen van de massa, ons se- jjpareeren van anderen om ons te ^bezinnen op onze beginselen, op de practiseering dier beginselen, op on- ;eize levenstaak en ons levensdoel. 1Maar door dat isolement moeten wij 'voldoende onze zwakheid hebben ver sterkt, voldoende kracht hebben, ver zameld, om midden in het volle leven c:onze activiteit te ontplooiien. Zij, die in de wereld een taak te vol- !?voeren hebben, zullen goed doen, nu 3,en dan, en liever nog: geregeld, een gesloten retraite te houden. Maar.... zij moeten niet blijven in retraite, in D'isolement. De retraite is voor hen tajniddel; het volle leven is hun doel. ie Zij, die cultuur willen uitdragen ercultuur in welken zin dan ook 3,kunnen hun kracht niet vinden in iso lement. 1 Als zij kennen wat zij zelf bezitten ken weten wat zij aan de gemeenschap pwillen brengen, wat hun taak, hun plicht, hun roeping is in en voor de gemeenschap, dan moeten zij niet !v(Schromen,om te staan en te werken in phet vólle leven. Dat geldt voor een staatsburger voor ,,het leven onder het eigen volk; dat '0 geldt voor een volk voor het leven i onder andere volkeren. 3f VEEN ARTIKEL VAN DR. GOEBBELS. I- In „Das Reich" publiceert Rijksmi- «tnister Goebbels een hoofdartikel onder fhet opschrift „De oproep der ongebo renen", dat als volgt eindigt: <j' „Voor ons ligt een winter, die ons shard zal aanpakken. Niemand moet ge- I looven, dat ons een rustpoos vergund 'is. Wij zijn dat gewoon. Ons volk is opgevoed in een Spartaanschen levens stijl en weet heel goed, dat het nog eenmaal door een gevaarlijken pas heen moet om definitief den weg naar de hoogte te bereiken. Wij klagen daar niet over. Wij prijzen, wat hard maakt, omdat het ook helpt de risico's verdra gen en overwinnen. Met alles, wat ons ten dienste staat, strijden wij om de plaats in de zon, die onze vijanden ons willen ontzeggen. Wij zullen niet af laten, voor wij die plaats veroverd hebben. In alles, wat wij doen en la ten. denken wij aan de na ons komende generaties die, zonder er reeds te zijn, hun aanspraken op het leven doen gel den. Wij willen ons niet onttrekken aan dezen oproep der ongeborenen. Zij hebben recht op onzen vlijt, ons geloof en onze dapperheid, want zij zullen zijn en leven, wanneer alles wat ons thans drukt en belast, nog slechts een herinnering is. De dag vergaat, maar de tijd zal blijven". NIEUWE NAAM VOOR BATAVIA. Het Japansche departement van voorlichting heeft Woensdagochtend bekend gemaakt, dat Batavia van he den af den naam draagt van Dyakarta. De bolsjewistische aan vallen verminderen in kracht DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisternamiddag be kend: „Nieuwe pogingen der bolsjewisten om de Duitsche stellingen in het Ooste lijke deel van den Kaukasus en. in het Wolga-Dongebied te doorbreken, mis lukten ook gisteren onder zware vij andelijke verliezen. Vijandelijke mas sale aanvallen van infanterie en ge pantserde strijdkrachten leidden tus- schen Wolga en Don tot zeer hevige voor onze troepen succesvolle gevech ten. Gevangenen werden gemaakt en buit werd veroverd; 54 tanks werden vernietigd. In de groote bocht van den Don wier pen Duitsche pantser-grenadiers in een tegenaanval den vijand uit zijn stellin gen en schoten 46 bolsjewistische tanks, zonder eigen verliezen aan tanks, stuk. Duitsche, Italiaansche en Hongaarsohe luchtstrijdkrachten bestookte aan het front van den Don marsohbe wegingen en troepenkwartieren. In den centralen sector van het front wordt de Duitsche tegenaanval met kracht voortgezet, terwijl de grootsch opgezette vijandelijke operaties merk baar aan kracht hebben verloren. Bij deze operaties werden in samenwer king met gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers talrijke plaatsen ver overd, vijandelijke stellingen opgerold en de vijand van zijn achterwaartsche verbindingen afgesneden. In hevige luchtgevechten verloor de vijand 16 vliegtuigen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer deed de vijand slechts vrij zwakke aanval len. Gereed staande tanks werden door artillerievuur uiteengeslagen. Aan het geheele Afrikaansohe front viel gisteren slechts plaatselijke ge- vechtsactiviteit waar te nemen. Een groot BritsCh vrachtschip werd ten Noordwesten van Benghazi door boni- treffers zwaar beschadigd. Duitsche ja gers schoten vier Britsche jagers neer. Een eigen jachtvliegtuig wordt vermist. Bij storingsaanvallen van enkele Britsche bommenwerpers op Noord West-Duitschland en bij nachtelijke vluohten boven het Duitsche kustge bied werden vijf, boven West-Frank rijk en voor de Zuidoostkust van Enge land twee andere vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Zooals in een extraibericht is mede gedeeld, hebben Duitsche duibbooten in het Noorden en midden van den At- lantisohen Oceaan in onvermoeiden strijd tegen de vijandelijke scheepvaart weer 15 schepen van tezamen 108.000 t. in den grond geboord. Twee andere schepen en een torpedojager van den konvooidienst werden getorpedeerd. Door deze operaties werd de vijan delijke ravitailleering voor Noord-Afri- ka bijzonder zwaar getroffen. Onder de vernietigde schepen bevond zich de En- gelsche mailboot „Ceramic" (18.712 t), die als troepentransportsehip op weg was naar Noord-Afrika. Dit schip ging na de to r pedotreffers terstond onder, zoodat bij den heerschenden storm en den zwaren zeegang verwacht kan wor den, dat een groot aantal menschen- levens is verloren gegaan. Van hetzelfde konvooi verloor de vij and 3 andere schepen met oorlogstuig". Hei duikboot gevaar HET WORDT NOG ONDERSCHAT. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft naar aanleiding van het extra- bericht over het tot zinken brengen van 100.000 ton, dat de nieuwe duik- bootsucces^en alle zijn behaald in het Noorden en het centrum van den At- lantischen Oceaan, waar de slechte weersomstandigheden van dit seizoen de aanvallen bemoeilijken. Voor een „De homkist bewaart de warmte: maakt er een nuttiq gebruik van" deel zijn de nieuwe resultaten behaald in den strijd tegen krachtig bescherm de konvooien, waaruit blijkt, dat de vijandelijke scheepvaart niet beveiligd wordt door stormachtig weer en even min door het varen in konvooi. Daarbij, aldus het blad, komt nog dit: In November hebben de duikboo- ten groote successen behaald tegen de Britsch-Amerikaansche landingsma noeuvre in Noord-Afrika, en wel vlak voor de kust. Nu het eerste stadium der geallieerde actie is geëindigd, blijkt, dat nieuwe transporten, die als aanvoer of versterking bedoeld zijn, in voll- zee kunnen worden aangeval len. De aanpassing der Duitsche oor logvoering ter zee aan de omstandig heden van het oogenblik wordt daar door bevestigd. De commentator Tahoe Hoal heeft zich voor radio-Londen bezig gehouden met het duikbootgevaar. Dit gevaar, zoo zeide hij, wordt nog niet voldoende door de Engelsche openbare meening ingezien. Reeds Churchill heeft erkend, dat het duikbootgevaar voor de le vensaders van het Empire niet af-, doch toeneemt. Thans moet erkend worden, dat de grootste triomf der Duitschers in dezen oorlog de „as van vernieling" n.l. het duikbootwapen is. Ook al is de oorlog ter zee grootendeels geruisch- loos, toch is deze niet minder doode- lijk. Wanneer den geallieerden de con trole over de zeeën ontnomen wordt, dan beteekent dit, dat zij de oorlog verliezen. Het zal een harde en gevaar lijke taak zijn de Duitschers te ver hinderen de Britsche levensaders te vernielen. „POLITICUS ZONDER BEGINSELEN" In geallieerde kringen is men het niet eens over de positie, welke Darlan in neemt. Speciaal de aanhangers van de Gaulle willen Darlan niet erkennen en eisohen de leiding der Fransche aan gelegenheden in het buitenland voor zich op, daar zij de eerste rechten heb ben en reden hebben Darlan te wan trouwen. In Amerika stelde men nog het meeste vertrouwen in Darlan, doch thans wordt hij ook door enkele Ame rikaansdie bladen scherp aangevallen. Zoo schrijft b.v. de „New York Herald Tribune", dat het buitengewoon be langrijk is den bondigemooten van Ame rika de verzekering te geven, dat het bestaan van deze „politicus zonder be ginselen" ontzetting en zorg in vele Amerikaansche kringen heeft veroor zaakt. De affaire-Darlan is reeds het voor werp van besprekingen tusseben ver tegenwoordigers van die z.g. geallieer- EXTRA RANTSOENEN. Wij krijgen dus met Kerstmis on der de Kerstboom allemaal een half pondje boter, als wij tenminste de bonnen bijtijds hebben ingeleverd en de boter hebben betaald. Maar betalen moeten wij de andere ge schenken ook, dat is dus niets bij zonders. De wijzigingen, welke bij de laat ste bonaanwijzing in onze voedsel voorziening zijn gebracht, worden dus gecompenseerd door dit glo rieuze botergeschenk. En het is toch wel prettig ook als je met Kerstmis je boter weer eens ouderwets op je boterham kunt smeren. Maar als men een vooruitziende blik heeft, doet men dat anders, want zuinig heid en beleid is in dezen tijd gebo den. En misschien weet u nog, dat wij verleden jaar December een ex tra gave aan kaasbonnen ontvingen. Dit jaar krijgen wij boter en als wij nu het volgend jaar December wat extra meel krijgen, zijn zij, die zui nig zijn geweest en maar niet direct alles hebben opgemaakt, goéd af. Die kunnen dan het volgend jaar kaaskoekjes bakken. Als hun gasrantsoen het dan ten minste toelaat. „KLEINE BALANS VOOR ONZE JEUGD". Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.90 uur, via Hilversum 1, in de se rie „Brandende kwesties", over het on- derwerp: „Kleine balans voor onzn jeugd". Aan het front In den Kaukasus. Rid derkruisdrager S S-Sturmbanntührer Mühlenkamp op de markt van een Kaukasisch stadje PK Eckert-O H-P H m de regeeringen in Londen geweest, meldt de „Times". Tijdens deze bespre kingen is besloten de heele kwestie Darlan op de eerstvolgende bijeen komst van Eden met de ministers van buitenlandsche zaken der z.g. geallieer de regeeringen opnieuw ter sprake t« brengen. Het Fransche gezantschap te Stockholm. „Aftonibladet" publiceert een sensa- tioneele mededeeLing, volgens welka de Marokkaansche omroep heeft ver klaard, dat het Fransche gezantschap te Stockholm de verbindingen met de regeering te Vichy heeft verbroken en naar Darlan is overgegaan. Daardoor is, aldus hst blad, een zeer netelige diplo matieke situatie ontstaan, omdat Dar lan noch de Gaulle een regeering ach ter zich heeft, die door Zweden erkend wordt. Te Rhenen is men thans bezig met de restauratiewerkzaamheden van den middeleeuwscaen ringmuur, die eens om deze stad liep. Op enkele plaatsen Is reeds een gedeelte met behulp van oud macerlaal opgetrokken, waar boven Rhenens nieuwbouw uitsteekt A. Ph. da Keyzer-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1