e een oogenblik, alvorens verder te ligaan. Waar kocht hij het noodzake lijkste voor Lisaweta von Gernekamp? «Had hij gisteren niet in de omgeving van het Derjinski plein een Ameri- ekaansch of Fransch modehuis gezien? i Waarschijnlijk zou de zaak nog wel ge- i sloten zijn. Wie haalde het nu in zijn hoofde 's morgens om acht uur al te gaan winkelen? Maar hij had nu een- !(maal haast. Hij moest er niet aan den- rtken, dat Lisaweta daar alleen, opge- sloten in een kamer van het hotel, op hem wachtte. Ten slotte kon zij door een of anderen ongelukkigen samen loop van omstandigheden toch nog ont- dekt worden. Het beste was, dat hij di- Diect maar een taxi nam. Misschien liep i het hem mee en w^ de zaak toch al (open. j Juist wilde hij in een der weinige, op i den hoek van de straat geparkeerde huurauto's stappen, toen hij achter iizich iemand hoorde roepen. „Hallo meneer, neemt u mij niet kwalijk." 1 Hij keerde zich om en keek in het j sluwe gezicht van den man, die hem (Op de markt het heiligenbeeldje had Iverkocht. Hij hield zijn vuile muts .deemoedig in zijn hand, maar in zijn j brutalen blik lag toch iets van zelfbe wustheid en een verborgen dreiging, i, „Wat wil je? Maak dat je wegkomt! i Robert Eschberg voelde een zinne- J looze woede in zich opstijgen. „Een oogenblikje voor een armen man, meneer De smalle spleet- oogen loerden hem van onder de bor- 1 stelige wenkbrauwen aan. „Ik had al- 5 leen maar willen Vragen: weet me- 1 neer misschien iets vèfn mijn meeste- F res, Lisaweta? Zij is gisteravond weg gegaan en niet meer thuis geko- i men." De man 'sprak kruiperig onderdanig f maar een valcsh lachje om zijn lippen bewees, dat hij meer wist. Robert zou j hem het liefst een klap iri zijn gezicht i hebben gegeven. t ,,Ik weet niet wat je wilt. Pascholl!" Snel stapte hij in den eersten den besten auto. Toen de wagen reed, keek hij onwillekeurig nog eens door het ahterruitje. De man stond er nog, zijn verfrommelde muts in de hand. Maar het infame lachje bleef Robert tijdens den geheelen rit bij. Het liep Robert inderdaad mee. Het modehuis van „Belette" had de rollui ken reeds opgetrokken en de deur half geopend. In de etalages glinsterden de kostelijkste zijden stoffen, een dure bontjas van hermelijn lag naast een kort jasje van donker fluweel en in den hoek waren een paar bont gekleurde halskettingen uitgestald. Een goed gekieede vrouw stond ach ter de toonbank. Een jong meisje han teerde op een kleerenhanger een luch tig en ondefinieerbaar gewaad van blauwachtigen kant en taftzijde. Zij droeg het als een heilige reliquie. Robert wrong zich door het half ge opende ijzeren hek. De beide vrouwen keken verbaasd op. „Ik zou graag een japon van u heb ben. Robert wist plotseling niet, wat hij moest zeggen. Nog nooit had hij zich .zoo onzeker gevoeld. Hij ergerde zien aan zichzelf. Haastig vervolgde hij: „Een van mijn employé's is aan de giens haar bagage kwijt geraakt. Zij voelt zich niet goed en kon daarom zelf niet meekomen Wat we noodig hebben is een wandeltoilet, wat linge rie, enfin u begrijpt wel, het aller- noodigste." De eigenaresse van „Belette" glim- .achte onmerkbaar. O ja, zij begreep het volkomen, al was zij dan wel zoo verstandig dat niet te laten blijken. In sommige opzichten liepen Parijs en Moskou niet zoo heel ver uiteen. „Zeker, meneer. Of.oe groot is die dame ongeveer?" Robert overlegde even. Zoo groot als Annegreet? Misschien een tikje groo- ter. Grooter en nog slanker. Annegreet had ook geen honger geleden. Maar Lisaweta. „Wij zouden misschien met een col lecte in het hotel kunnen komen, me neer? orderbrak Madame Belette zijn gedachtengang. Robert schrok op. „Ik zei u toch, dat die dame zich niet goed voelt! Ik moet hier een en ander voor haar uitzoe ken." „Zooals u wilt, meneer. Ninette, wandeltoiletten", Madame Belete had een stem als een veldheer, die zijn troe pen in den strijd aanvuurt. Ninette haastte zich naar een kast. „Het is een geluk, meneer", meende madame Belette intusschen haar cliènt te moeien onderhouden, „dat wij reeds hier waren. Louter toeval! Wij hebben een paar robes voor de groote receptie in het Amerikaansche gezantschap af te leveren en nog een en ander te ver anderen. Anders zouden wij natuurlijk niet zoo vroeg open zijn. Onze cliën- tèle komt gewoonlijk wat later op den dag." Robert voelde, hoe het bloed hem langzaam naar de wangen steeg. Het veelbeteekenende lachje der Fran- gaise leek hem beleedigend. Gelukkig echter kee.rde Ninette weldra met haar collectie wandeltoiletten terug, welke nu op de toonbank voor hem werden uitgespreid. Hij voelde zich niet bepaald behaag lijk in zijn ongewone rol. Wat moest hij nu nemen, dat bruine, dat zwarte, of dat groene m etdie diagonale stree- pen? Hij had er geen greintje verstand van. Hoogstens kon hij probeeren zich lisaweta in een van deze toiletten voor te stelien. Dat grijze, wollige zou haar misschien wel staan. Met dien ronden hals en dat grijs-rose vest leek het hem nogal degelijk en toch echt vrouwelijk, decent en toch ook weer niet te stijf. Zijn hand gleed over de zachte stof en de daarbij behoorende zijden spaal. „Daarbij moet een zomer bontjasje gedragen worden, meneer!" Madame Benette voelde onmiddellijk, dat Ro bert dit toiletje zou nemen. „Ninette, dat grijze jasje. Grijs Per- ziaan, meneer, uitstekende verwerking, eerste kwaliteit vellena. Wij hebben het juist de vorige week'rechtstreeks uit Kasan toegezonden gekregen." „Goed. pakt u alles maar bij elkaar. Ik kom het direct halen." Eschberg was de winkel al weer uit. Toen hij na een klein half uurtje te rugkeerde met vier schoendozen onder zijn arm want hoe kon hij nu in 's hemelsnaam de maat van Lisaweta's schoenen weten! stond alles reeds voor hem klaar. Achteloos betaalde hij de zeer hooge rekening en, door het welwillend-begrijpend lachje van de Frangaise vergezeld, bereikte hij de straat. Hij reed naar zijn hotel terug. Mos kou was nu langzamerhand ontwaakt. Auto's en lichtelijk verouderde, door paarden getrokken voertuigen vulden de straten. Op de treeplanken der elec- trische trams hingen de menschen als bijeen aan een korf. Geheele colonnes arbeiders gingen te voet naar hun werk. Uit een der hotels stromde, de Kodak in den aanslag, een horde Amerikaansche toeristen naar buiten. Vanuit de hal van zijn hotel kon hij juist de ontbijtzaal zien. Robert be speurde plotseling een geweldigen honger. Maar Lisaweta zou zeker al lang op hem wachten! Hij stormde de trap op. De portier keek hem verbaasd na. Hij opende de deur en liep naar de slaapkamer. Hij klopte en hoorde, hoe iemand verschrikt overeind sprong. „Wees maar niet bang, ik ben het", riep hij gedempt. „O!" Hij hoorde, hoe zij een zucht van verlichting slaakte. Direct daarop opende zij de deur. Toen hij de pakken en doozen voor haar open maakte, kreeg zij een kleur van verlegenheid. „Maar neemt u me niet kwalijk, dat gaat toch niet, dat Bijna ongeduldig viel hij haar in de rede: „Wij kunnen ons niet te lang op houden. Doet u mij een genoegen en verkleedt u zich hiernaast even, hier, zoo neemt u die spulletjes maar mee". Hij duwde haar alles in de handen. „Ik hoop, dat mijn keus niet al te on gelukkig is geweest; enfin, wat niet goed is, kunnen we nog wel ruilen Hij lachte plotseling op een echt jon gensachtige manier. „Stelt u voor, ze wilden zelfs, dat ik de maat van uw schoenen opgaf. Dat was toch wat al te veer verlangd." De blos op haar wangen werd nog donkerder. Daarop nam ze zwijgend de pakjes en verdween. (Wordt vervolgd). SS-bergjagers leiden hun mat wintervoedsel beladen muildieren over den met sneeuw bedekten knuppeldam door het Karelischa oerwoud naar hun stellingen, waar de voorraad voor de winter maanden onr,o«'anen wordt SS Pk I annnsr PRZ P P H rn In Stalingrad. Bij het krieken van den morgen brengen de etens dragers het voedsel naar de voorste stellingen der Duitsche infanterie In de veroverde werkhallen van een geschutfabriek PK Gehrmann-O H-P H m Duitsche pantserwagens tijdens den opmarsch in den Kaukasus PK Eckert-Transo-F-P H m De belangrijke strijd om de bezetting van de eerste plaats tus- schen E.D.O. en A.D.O., welke Zondag te Haarlem is gespeeld, is in een 31 overwinning voor de Hagenaars geëindigd. Een „ingewikkelde" situatige voor het doel van E.D.O. (J. A. Stevens Pax Holland s).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 7