LITURGIE BINNENLAND MOMENTJE DE LEIDSCHl COURANT TWEEDI BLAD 5 DECEMBER 1942 BIJBELLEZING 93e Week 6—12 December. EVANGELIE VAN DEN H. JOHANNES 11:1—12:36. Onder die zeven wonderen, welke Jo nnes in zijn evangelie beschrijft, is geen- zoo nauwkeurig en rijk ver- ald als die opwekking van Lazarus, a opwekking ten leven toont wel het «st de goddelijke macht en daarom t deze verhaaltrant geheel in de lijn n Joh arm es' opzet. Bovendien heeft sus zielf dit wonder aangegeven als jken van Zijn goddelijke zending 1:4, 15, 4142). De Opperpriesters en irizeën hebben na dit wonder bun de- mitief besluit genomen om Jesus te oden (4753). Door dit wonder, dat de nabijheid van Jerusalem (af- md circa 3 K.M.) plaats had, wordt k verklaard de plechtige intocht n Christus in de stad (12:18); die nleiding zoeken we bij de andere amgeLsten tevergeefs; Johannes vult "Ier weer aan om de andere evangeliën fl doen verstaan. De andere evangelis- (n verhalen ons de beide doodentup- fefckingen in Galilea: n.1. van het doch- irtje van Jaïrus (Matt 9; Mark. 5; uk. 8) en van den j ongeling van Naïm Ijpuk. 7). Het 11e hoofdstuk kunnen we ih vie- vandeelen: 1. De omstandigheden aankondiging van het wonder (1 j); 2. bet onderhoud van Jesus met de tusters van Lazarus (1737); 3. bet Jifgenlijike wonderverhaal (38—44); 4. >ele onmiddellijke gevolgen (4557). Ie Johannes stelt de personen als be- rjemd voor (zie Luk. 10:3842). Vol ^envoud en vertrouwen geven de zus- ars alleen bat bericht van Lazarus' Sekte: een vriend behoeft niet te wor sen genoodigd om dan te komen (11:3). 'te opmerking van de leerlingen in dj:8 slaat terug op S:59; dat zij de woor- <fen van Jesus in 11:11 verkeerd begrij- jjen, komt door 11:4. Bij de Joden was het de ge woonte om ledurendle 7 dagen op condoleance-vi- Jte te gaan (11:19). In 2122 toont zich K groote tact en bet vertrouwen van tarta; Jesus wil haar eerst brengen tot doof in. Zijn Godheid, alvorens de eldaad der opwekking te schenken, evend of gestorven in bet geloof heeft ïen in zich het beginsel van eeuwig rven,. Marta roept Maria „in stilte" raiarschijnlijk om de Joden, die afkee- ig waren van Jesus, niet te doen heen- aan; ook zij moesten getuigen zijn van etgeen ging volgen (11:28). De vex- nderstelling van de Jodien in 11:31 rondt verklaard door de gewoonte, dat e vrouwen, vooral op dien 3en en 4e ag op het graf van haar verwanten inigen wqenen. In 11:33, 35, 38 toont ohannes duidelijk, dat Jesus werkelijk lenisch is: Hij geeft bier een voorbeeld an medeleven en medelijden (zie ook uk. 7:13). In 11:41blijkt, evenals in J en 15, dat Jesus weet, wat er geheu- in zaL We geven onze aandacht aan :n eenvoud, waarmede het wonderge» Ifeuren zelf wordit verhaald. Evenals bij vorige womdianen krijgen :fce ook hier verschil van meening on- JÜisr de Joden (4546): Jesus is een tee- ren van tegenspraak (Luk. 2:34); he;t Conflict 'bereikt zijn hoogtepunt (zie ook Luk. 16:31). In 11:49 bedoelt Johannes Sliet beroemde jaar van Jesus' dood: jCaifas was hoogepriester van bet jaar U836. Zelf kende de hoogepriester niet ne diepere beteekenis van zijn woorden. -Het naderend Paasohfeest (11:55) is het Pasdhen van Jesus' dood (vergelijk 2:13 ifn 6:4). Op Sabbat vóór Pasohen heeft de zal- ving plaats in Bstanië: hierbij verklaart «Johannes de rol van Judas, daar bij Janigeeft, dat de toekomstige verrader lilt hebzucht hier een verkwisting wil lien: een nieuwe aanvulling op de an dere evangeliën. (Zie ook 6:65 en 71). De voorbereiding van de blijde in- jtocht wordt ons breeder verhaald in de nandere evangeliën (zie o.a. Matt. 21:1 "—11): Johannes geeft alleen wat nood zakelijk is. De fijne opmerking in 12:16 is voor ons beimoedigiend, waar wij ons door de diepe vernedering van God wel feens zwak voelen in ons gelooven; .fevenals de leerlingen moeten we mot |de hulp van den H. Geest alles in ver- I band met elkaar gaan zien. De heidenen, genoemd in 12:20, wa ren waarschijnlijk proselieten, die zich gedeeltelijk aan de Wet van Moses had den onderworpen en zoodoende met de Joden bet Paasohfeest kwamen vie ren. De nauwkeurige bijzonderheden do-en ons hier Johannes als ooggetuige erkennen. Daarna kondigt Jesus zijn overwin ning aan niet door uiterlijke kracht, maar door het lijden: deze wet zal ook gelden voor Zijn volgelingen. In 12:27 28 vinden we een parallel met Matt. 26:3839: „Mijn ziel is doodielijk be droefd. Mijn Vader, indien hét moge lijk is, laat deze kelk Mij voorbijgaan; maar niet zoo-als Ik wil, maar zooals Gij wilt". Ook bij Johannes toont Chris tus zich als God èn Mensch. Door het plotselinge van de stem uit den hemel zijn de indrukken der aanwezigen ver schillend, hetgeen heel gewoon is bij dergelijke gebeurtenissen. Bij 12:35- 36 verwijaen we naar 9:5 en Luk. 21:37. Bijbellezing voor de volgende week: Zondag Joh. 11: 116 Maandag Joh. 11:1732 Dinsdag Joh. 11:3346 Woensdag Joh. 11:4757 Donderdag Joh. 12: 111 Vrijdag Joh. 12:1224 Zaterdag Joh. 12:2536 KERKNIEUWS Pater Beyersbergen overleden. Pater dr. H. J. J. M. Beyersbergen S.J., professor in het kerkelijk recht aan het Collegium Maximum te Maastricht, is gisteren, .in den ouderdom van 72 jaar, aldaar overleden. Hij was sinds 1903 priester, gedurende enkele jaren onderwees hij het kerkelijk recht aan de pauselijke Gregoriaansche universi. .teit te Home en gedurende 32 jaar te Maastricht. ZONDAG 6 Dec. Tweede Zondag v, d. Advent. Mis: Populus Sion. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Nicolaas, Bis schop en Belijder; 3e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Paars. MAANDAG 7 Dec. Vigilie voor het feest van Maria's Onbevlekte Ontvan genis. Mis v. d. H. Ambrosias, Bisschop Belijder en Kerkleeraar: In medio. Gloria. 2e gebed v. d. vorigen Zondag; 3e v. d. Vigilie; 4e voor den vrede. Ge wone Prefatie. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Vigilie: Venite. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Ambrosius. FOTOGRAFEEREN OF REPRODUCEEREN VAN VERKEERS INSTALLATIES. Verschenen is een beschikking van den commissaris-generaal voor de vei ligheid over het fotografeeren en an dere wijze van reproduceeren van in stallaties, die voor het verkeer van be lang zyn. Op grond van par. 35 der Verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de handhaving van de orde (138/41) wordt beschikt: Par. 1. (1) Het is verboden de volgende voorwerpen te fotografeeren, te filmen of in teekeriing te geven: a) Spoorweg installaties; b) Belangrijke wegenin- stallaties; c) Waterwegen- en haven installaties. (2) Verboden is het fotografeeren, filmen of in teekening weergeven van de in par. 1 genoemde voorwerpen van deze voorwerpen af, of van het daarbij behoorende terrein af, evenals van een daarbuiten gelegen punt. Par. 2. De bepalingen van par. 1 worden niet toegepast: a) op de door den Rijks commissaris voor -het bezette Neder landsche gebied (Generalkommissar z.b. V.) algemeen officieel toegelaten foto- en filmverslaggevers; b) op last hebbers van de bevoegde verkeers- autoriteiten of van de met het toezicht op de weer te geven voorwerpen be laste autoriteiten. Andere dan de genoemde personen hebben een speciale schriftelijke ver gunning noodig van den Rijkscommis saris (General-Kommissar z.b. V.) in overeenstemming met den Wehr- machtbefehlshaber in den Niederlan- den. Voor publicatie bestemde foto's, film- strooken of teekeningen moeten den Rijkscommissaris (General kommissar z.b. V). voorgelegd worden ter godekeuring. Hulpyerleening bij evacuatie van bedrijven. Door de diver se rijksbureaux voor handel en nijverheid zal hulp worden ver leend bij evacuatie van bedrij ven. De Kamers van Koophan del en Fabrieken voor Zuid- Holland en Noord-Holland heb ben op zich genomen bij deze hulpverleening als provinciale instanties te fungeeren. De Ka mer van Koophandel voor Zuid- Holland heeft een commissie met deze taak belast, welke gevestigd is in het gebouw van het kantoor der Kamer te 's-Gravenhage, van de Spiegelstraat 12. Denkt aan uw verzekerings papieren! Het is bij evacuatie noodig, om verzekeringsmaat schappijen het nieuwe adres op te geven. Men kan zulks o.a. doen via makelaar of assurantie- bezorger. Doch, hoe men de ver zekeringsmaatschappijen er ook van in kennis stelt, men verzui- me nimmer om behalve het nieuwe adres óók het oude adres te vermelden, de soort van verze kering (dus leven-, brand-, glas- verzkering, enz.) en zoo moge lijk het polisnummer. Verleenen van gratificaties. Blijkens de Staatscourant van 2 dezer heeft de gemachtigde voor den arbeid een algemeene vergunning verleend aan werk gevers om aan hun werknemers, die in het kalenderjaar 1942 nog geen gratificatie hebben ont vangen, alsnog een gratificatie toe te kennen tot een bedrag van ten hoogste één week loon, berekend naar een 48-urige werkweek, of een kwart maand salaris. Aan werknemers die in het lenderjaar 1942 voornoemde KLACHT VAN EEN DRONKAARD. Ik weet n,og heel goed hoe het was, Wanneer wij vroeger 's avonds dronken. Dat was meestal een h'eele plas En dikwijls was ik dan beschonken. Den dag daarna wat haarpijn toe En een afschuwelijke kater, Maar toen was 't bier ook nog echt bier En niet, zooals het nu is, water. Ik had geen lampje noodig om Mijn kronkelweg naar huis te vinden, Want daarvoor zorgden soms de tram, Soms minder aangeschoten vrinden, En de lantaarnpaal, die toen Zijn Jicht verspreidde voor ons allen, Behoedde mij, als 'k eenzaam ging, Of liever waggelde, voor vallen. Dat was wel een oprechte vriend, Die mij verlichtte en verwarmde Met al zijn vriendschap, daarom was 't Dat ik hem innig soms omarmde. Dit is dan ook het grootst verlies, Dat deze oorlog mij deed lijden, Want zocht ik vroeger daar mijn steun, Nu moet ik trachten hem te mijden. Want nu is de lantaarnpaal Ontroofd van al zijn licht en luister, Als ik nu 's avonds huistoe ga, Dan tast en scharrel ik in 't duister. Met uitgestrekte armen tast Ik dan naar palen en naar boomen, Met dikke builen op mijn hoofd Ben ik al dikwijls thuisgekomen. Er is één lichtpunt bij dat al Wat in het duister nu gehuld ls, Toch óók een smart, waarvan mijn hart Nu somtijds dagenlang vervuld is. Mijn gang is nu haast altijd recht, Dat 's resultaat der nieuwe orde, Die het onmogelijk heeft gemaakt Om nu beschonken nog te worden. ka- een geringere dan gratificatie hebben ont vangen, kan een aanvullende gratifi catie tot dit bedrag worden verstrekt. In geval in 1941 door het college van rijksbemiddelaars vergunning is ver leend tot het toekennen van een hoo- gere gratificatie, dan kan de evenbe- doelde uitkeering, respectievelijk aan vullende uitkeering tot dit bedrag worden verhoogd, tot een maximum evenwel van twee weken loon of een halve maand salaris. Voor de hier be doelde gratificaties is het derhalve niet noodig nog afzonderlijke toestemming van den gemachtigde voor den arbeid te vragen. Dit laatste is wel noodig voor zoover men voornemens is een gratificatie te verstrekken, welke de hierbovengenoemde bedragen over schrijdt. Werkgevers, die van de vo renbedoelde algemeene vergunning ge bruik maken, moeten binnen acht da gen nadien, daarvan mededeeling doen aan den gemachtigde voor den arbeid, onder vermelding van het aantal werk- ftemers aan wie de gratificatie is ver strekt, alsmede van het aan ieder dier werknemers uitgekeerde bedrag. Ook dient te worden opgegeven welk ge deelte het bedrag der gratificatie uit maakt van het voor iederen werkne mer geldende loon of salaris. Tenslotte is bepaald, dat gebruikelijke gratifica ties, als hoedanig zijn aan te merken gratificaties, welke sedert drie onmid dellijk aan het looper.de jaar vooraf gegane jaren regelmatig zijn uitge keerd, ook voor het vervolg kunnen worden toegekend tot zoodanig bedrag als gebruikelijk was en zonder dat voor de uitkeering daarvan nadere toe stemming van den gemachtigde voor den arbeid zal zijn vereischt. Wie aardappelkaarten tegen rijstbon- nen kunnen ruilen. Oosterlingen kunnen wederom, evenals gedurende de vorige distributieperioden, geduren de de periode van'29 November tot en met 26 December 1942 ten hoogste één aardappelkaart bij de plaatselijke dis tributiediensten inwisselen tegen rant soenbonnen voor rijst. Personen, die een toeslagkaart voor aardappelen we gens bijzonderen arbeid bezitten, kun nen bovendien nog één aardappelkaart ruilen. De toeslagkaart voor aardappe len, welke is uitgereikt aan houders van L-inlegvellen, kan echter niet ge ruild worden. Ook personen, die be- hooren tot de inheemsche bevol king van Nederlandsch W e s t-Indië kunnen van de boven omschreven re geling gebruik maken. Vet en olie waren nog al prijzig! Een Rotterdamsche vennootschap handelende in oliën en vetten, heeft vorig jaar in kleinere en grootera hoeveelheden gasolie, smeerolie, ma chine-olie en diverse soorten vetten verkocht buiten de distributieregeling om en tegen prijzen, die soms in niet geringe mate de toegestane te boven gingen. Veelal geschiedden deze af'e- veringen onder gefingeerde benamin gen, ten einde de door de hooge prij zen verkregen groote opbrengsten in de boeken te kunnen verantwoorden. Daar op deze wijze grove winst ge maakt werd, heeft de inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage de vennootschap een boete van 10.000 opgelegd. Een der afnemers, een aan nemingsmaatschappij te Rotterdam, werd beboet met ƒ4.000. Debuuici dant der 6de Roemeensche Infanterie divisie, luitenant-generaal Lascar, als waardeering van lijn succesvolle lei ding en de dappere houding der onder rijn bevel staande troepen het eiken loof bij het Ridderkruis van het llzeren Kruis. Generaal Mihat Lascar (links) met andere Roemeensche officieren PK Haas-Sch-F-P H m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 5