B BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS Red. BuitenlandMr. H. Gelse. Leiden; Red. Stad en Sport M. Zondcrop, Leiden; Red. Omgeving; L. Roozen, Leiden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden; verant woordelijk voor de advertenttënC. dc Heiden. Leiden. Zon onder 4.28 Zaterdagavond. Zon op 8.35 Zondagochtend. Zon onder 4.28 Zondagavond. Zon op 8.35 Maandagochtend. Tnsschen deze tijden moet worden ver duisterd. Zaterd 5.12: Maan 4.36 op, 15.24 onder. Zond. 6.12: Maan 5.55 op, 15.56 onder: Maand. 7.12: Maan 7.14 op, 16.35 ond. (N. maan). Dinsd. 8.12: Maan 8.31 op, 17.24 onder. Woensd. 9.12: Maan 9.41 op, 18.24 ond. Dond.d. 10.12: Maan 10.41 op, 19.32 ond. Vrijd. 11.12: Maan 11.28 op, 20.48 ond. De Duitsche ambassadeur te Ma drid, von Stohrer heelt, vergezeld van den directeur-generaal van de Merce des Benz fabrieken, aan generaal Fran co op diens vijftigsten verjaardag als geschenk van den Fuehrer een acht cylinder Mercedes Benz auto aangebo den. Deze auto is vervaardigd volgens de nieuwste ervaringen in de automo- bieltechinek. De auto heeft een motor met 150 p.k. en een compressor van 230 p.k. en biedt plaats aan zeven tot acht personen. De maximum snelheid bedraagt 170 kilometer per uur. Naar Radio-Rabat meldt, heeft het Amerikaansche opperbevel in Marok ko iedere bijeenscholing van perso nen verboden. Het is den Marokka nen zelfs verboden in groepen over straat te gaan. In Gibraltar is een Engelsch vracht schip met overlevenden van 2 torpe dojagers en een groote torpedoboot, die in de Middellandsche Zee tot zin ken zijn gebracht, aangekomen. Vestigingswet van toepassing op uur werk- en goud- en zilverbedrijf. In de Staatscourant van 4 December 1942 zijn een tweetal beschikikngen van den Secretaris-Generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de uitvoe ring van de Vestigingswet Kleinbe drijf 1937 opgenomen. Daarbij wordt de vestiging, overneming, verplaat sing enz. van inrichtingen, bestemd of mede bestemd voor de uitoeféning van het goud- en zilversmidsbedrijf en den kleinhandel in gouden- en zil veren werken, onderscheidenlijk het uurwerkmakersbedrijf en den klein handel in uurwerken, zonder vergun ning van den Secretaris-Generaal verboden. Verbod aanbieden, verkoopen en afleveren van schrijfmachines. -Vol gens een publicatie in de staatscou rant van 4 Dec. '42 is het met ingang van dien datum aan iedereen verbo den schrijfmachines per advertentie te koop aan te bieden, terwijl tevens het reeds voor handelaren bestaande verbod tot het verkoopen en afleve- en van schrijfmachines is uitgebreid tot iedereen, ttenzij verkoop en afle vering plaats vindt aan bij het bureau voor metalenverwerkende industrie, Riouwstaat 174, 's-Gavenhage, inge schreven handelaren in kantoormachi nes. Het verkoopen van schrijfmachi nes van gebruiker aan gebruiker is verboden. Degene, die hun schrijfma chine wenschen te verkoopen, kunnen bij genoemd bureau een opgave vra gen van de ingeschreven onderneming, aan wie mag worden verkocht. Melkstandaardisatiebesluit. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Sociale Za ken en vqn Landbouw en Visscherij is met ingang van 4 December 1942 aan burgemeesters van gemeenten, waarin een bij het melkstandaardisa- tiebësluit strafbaar gestelde overtre ding heeft plaats gevonden, de be voegdheid verleend den naam van den overtreder alsmede het vonnis bekend te maken. Deutsche» Theater in den Nie- derlanden''. -r- Morgen geeft het ^Deutsches Theater in den Nieder- BIJNA 94 MILLE VOOR ONS VOLK. Een groot aantal firma's en particu lieren hebben de vorige week een be drag van niet minder dan 83.650.46 bijeengebracht voor onze minder be deelde volksgenooten. Dit bedrag, ge zameld door Winterhulp onder eigen volksgenooten, bestaat uit giften van enkele centen tot duizenden guldens. Hieruit ziet men, hoe allengs het besef baan breekt, dat via de Winter-., hulp onze landgenooten elkaar de hand reiken. Blijft daarom niet achter; mogelijk zijn de vrijwillige medewerkers met de lijstcollecte nog niet bij u geweest, wanneer ze zich bij u melden, offert dan met een warm hart. Het gironummer van Winterhulp is 5553. landen"; bij vrijen kaartverkoop, te 's-Gravenhage een herhaling van die succesrijke uitvoering van de operette „Dier Zigeunerbaron". Als tweede op voering voor de a-afoonnememten geeft men Dinsdag de première van het de tective-blijspel „Parkstrasse 13". Sint Nieolaas en oud papier. Laat ieder, die door St. Nieolaas bedacht wordt de verpakking zuinig bewaren en bij den kleinhandelaar, die weke lijks aan de deur komt, inleveren. R.O.M.E.A. vertrouwt erop, dat ve len op deze wijze zullen willen mede werken, om ook in het belang van hun eigen gezin de Nederlandsche indu strie aan grondstof voor nieuw papier te helpen. MUENCHEN 1860 OP TOURNEE IN ONS LAND. Op uitnoodiging van den Rijkscom missaris, Rijksminister Seyss-Inquart, zal een van Duitschlands beste voet- N. V. D. EN KERSTMIS. 1, De Nederlandsche Volksdienst zal met Kerstmis een feest organiseeren voor de kinderen van minderbedeelde volksgenooten. Voor dit mooie doel is geld een on ontbeerlijk middel. Het geld van Winterhulp zal niet hiervoor worden gebruikt; dat is be stemd voor hen, die het moodig heb ben. Ook zal voor dit feest niet worden geput uit de Centrale Kas van dein N. V. D. Een beroep wordt gedaan op organi saties als N. A. F., Jeugdstorm, Arbeids dienst e.d. om medewerking, aan welk beroep ongetwijfeld gaarne gevolg zal worden gegeven. Verder wordt gerekend op de offer vaardigheid van alle volksgenooten. Een offer, om voor kinderen het Kerst feest te zetten in een voor hen pretti ge omlijsting, is een miooi offer. Van al len wordt daarom medewerking ge vraagd, vooral van fabrikanten, die gif ten in natura kunnen verstrekken. balelftallen Muenchen-1860 op tournee komen in ons land om in het kader der Truppenbetreuung uit te komen tegen eenige militaire elftallen. De wedstrij den zijn vastgesteld op Zaterdag 12 De cember a.s. in het Zuiderpark in Den Haag en op Zondag 13 dezer in het Olympisch Stadion te Amsterdam. De beslissingswedstrijden tusschen de elf tallen van de Luftgau, Marine en SS. und Polizeisportgemeinschaft Nieder- lande zullen tegelijkertijd dan worden gehouden. Deze wedstrijden beloven een sportieve gebeurtenis te worden van den eersten rang. De organisatie van deze wedstrijden berust bij het Sonderreferat Truppenbetreuung bij den Rijkscommissaris. Maak reeds NU een ruim bedrag over aan Winterhulp. Giro 5553. AARDAPPELGERECHTEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad meldt: Er is ook in diezen tijd veel meer van de aardappelen te maken, dan gekook te aardappelen en aardappelpuree. De recepten van aardappelkoek en -cake verrijzen als paddestoelen uit den grond. Veel aardappelgsbak is een te leurstelling voor degenen, die er veel van verwachten, omdat bet vast en massief is en maar weinig op cake of zandtaart gelijkt. Een dergelijke gelij kenis is dan ook niet van een aardap- peldeeg te verwachten, tenzij men er veel bloem in verwerkt. Maar, al is aan de aard van het aardiappielgebak niet veel te veranderen, toch kan het' meer of minder smakelijk van samenstelling zijn. Men zorge er h.v. voor, dat de aardappel, die in een dieeg verwerkt wordt, eenigen tijd van te voren (bij voorkeur de vorige dag) gekookt wordt en door en door droog gedampt is. Dat is noodig, omdat anders het deeg te vochtig wordt. Verder lette men erop, dat het deeg met aardappelen niet lang voor het bakken gemaakt wyrd't, het wordit dan vochtig en verkleurt leelijk. De bereiding van een aardappelkoek vraagt weinig tijd en er zijn weinig ingrediënten voor noodig. Wat restjes aardappelen van den vorigen dag en wat smaakgevende bestanddeelen wor den door elkaar gekneed, in de koeke rs mooi bruin gebakken en het ge rechtje is klaar. Lijkt het u niet iets voor dagen, waarop u een voor- of na gerecht wilt geven? U kunt de koek nl. naar wensch zoet of zout bereiden. Zoete aardappelkoek. 450 gr. gekookte aardtappelen, 50 gr. custardp'Oeder en wat citroemessence (of geraspte citroenschil) of 50 gr. pud dingpoeder met een smaakje, (2 lepels taptemelk), 100 gr. suiker. De aardap pelen fijnmaken en met de eustardpoe- der, de suiker en flink wat citroen- essence of geraspte citroenschil tot een gelijkmatige massa kneden, zoo noodig wat taptemelk toevoegen. Een koefce- pan heel dun met boter insmeren en wat bloem er in strooien. Het deeg in de pan overdoen en met een deksel er op op een zaoht vuur hakken. Na een half uur de taart op het deksel schui ven, de koekepan weer met boter in smeren en met bloem bestrooien en daarna den tweeden kant op dezelfde wijze bakken. De koek voorzichtig uit de pan laten glijden en koud laten wor den. Men kan het deeg ook in een be boterde en met bloem bestrooide springvorm doen en circa 3/4 uur in de oven bakken, Aardappelflensjes, „zoet "of „zout", (8 stuks). 400 gr. gekookte aardappelen, 100 gr. bloem, zout. Voor hartig vulsel: ge smoorde tomaten, champignons of groenten of vleeschreisten, visch, gar nalen of mosselen in een dik sausje; voor zoet vulsel: jam, stroop, honing, kleingesneden en besuikerde vruchten, vruchtenmoes, custardvia. De koude gekookte aardappelen zeer fij.n maken, de bloem eraan toevoegen en de massa kneden tot een soepel deeg verkregen is. Het deeg dun uitrollen. Tafel en d-eegrol met bloem bestrooien. Van de deeglap 8 vierkanten snijden. Hiervan een helft met vulsel bedekken tot op 1 cm. van den rand. De andere helft erover vouwen. In een koekepan wat boter of vet beet laten worden en daar in de flensjes aan beide zijden goud bruin bakken. De flensjes op een war me schaal overdoen en er een takje peterselie bijleggen of er wait suiker over strooien. Aardappeltaart. 500 gr. gekookte aardappelen, 80 gr. havermout of vlugkokende gortmout, 100 gr. suiker, 2 zure appelen, 2 thee lepels bakpoeder, zout. De aardappe len fijin wrijven en met de havermout of gortmout, de suiker, de geraspte ap pelen, poeder en zout vermengen. De massa zoolang kneden, totdat zij gelijk matig is. Een koekepan heel dun met boter insmeren en met wat bloem of panaermeel bestrooien. Het deeg in de pan overdoen en met het deksel erop op een zacht vuur bakken. Na een half uur de taart op een deksel schuiven, da koekepan weer met boter insmeren en met bloem of paneermeel bestrooien en die tweede kant op dezelfde -wijze bakken. De koek voorzichting uit den vorm laten glijden en koud laten wor den, Naar verkiezing de koek met wat jam bestrijken of met wat suiker be strooien. voor U en de Uweni Dekt U tegen de geldelijk^ gevolgen van een l( persoonlijk ongeva[ door het oorlogsgeweld bij de „OnderlingeNeder] landsche"» Voorschothefi ling vanaf f. 4.- per half jaajl I Kantoor Amsterdam) Keiseersgro 399 Tel. 39315 Koperen priesterfeesten. 14 cember vieren 2 kapelaans hier f stede him koperen priesterfeest: kap laan A. J. Leenders van de St. P trusparochie en kapelaan W. J. j Mulder van de parochie O. L. Vr. Ep meivaart en St. Jos. li Met „Kwartier voor God". „Kwartier voor God", iederen werl dag in de Hartebrugkerk (behalve Zt terdag) te half twee, zal volgen! week worden geleid door kapela; Paap, van de kerk aan den Heere!' singel. De belangstelling voor t kwartier van Bijbellezing en overig ging is deze week groot geweest. X Installatie van den nieuwen i menraad. Op Donderdagmid< j werd de nieuwe Armenraad door dj burgemeester geïnstalleerd. Het 1;( stuur werd samengesteld als voli prof. dr. J. N. Bakhuizen van dj; Brink, voorz., F. A. M. Gründemar W. M. Heijl, G. F. E. Kiers, mei, dr. G. Stiasny-Wijnhoff, J. J. v£ Stralen, mr. dr. S. Rozemond en met J. H. Wichers Rollandet-Touw ledf en Th. van den Burgh, R. Ensinr mevr. H. Frentzen-Zaalbërg, J. Groen, mej, F. W. C. Riphaagen, mei C. Smits-deWit en dr. H. P. Veldhuijz(. plaatsvervangers. t Handelsregister K. v. K. 1 Wijzigingen: 7661. D. C. vv Rijn, Alphen a. d. Rijn, Bloemstraat Ij, expeditiebedrijf. D? zaak is d.d. 1 N<j- 1942 omgezet in een vennootschap of der firma: D. C. van Rijn en Zonij (B.P.). Venn.: D. C. van Rijn, T. B. vj, Rijn, B. van Rijn en A. van Rijn, A phen a. d. Rijn. 1491. G. Los, Leiderdorp, Hoofdstrap 103, schildersbedrijf, handel in verfwD ren en glas. Bovengenoemde zaak is ij] gebracht in een vennootschap- on dl firma: G. Los en Zonen (B.P.). Ven® G. Los, L. Los en C. Los, Leiderdoip 3077. Fa. Wed. Jac. den Holder e Zoon, Leiden, Noordeinde 55, fabricj ge van en handel in sportvisscherij-ar tikelen. De zaak is d.d. 1 Dec. 1942 ojj fezet in een vennootschap onder fi irma Weduwe J. den Holder Zi (B.P.). Venn,: H. den Holder en J. di Holder, Leiden. Aan J. den Holder 'handlichting verleend. Proc.: A. M. Holder, Leiden. Nieuwe inschr ij vingen. 9 Fa. J. P. J. Verhoeven en Zoon. (B. Noordwijk-Binnen, Heilige Geestv 42, bodedienst Noordwijk-Rijnsbu: Oegstgeest-Leiden. Venn.: J. P. J. V hoeven (H.V.) en P. J. Verhoevi Noordwijk. J 9430. Jac. van der Meulen en Zo$ (B.P.), Noordwijk, de Ruyterstraat ft land- en tuinbouwbedrijf. Venn.:] van der Meulen en Q. van der Meulöf Noordwijk a. Zee.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2