McJ\ Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden; Red. Stad en Sport M. Zonderop, Leiden; Red. Opigeving: L. Roozen, Leiden Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden; verant woordelijk voor de advertentiënC. de Heiden, Leiden Zon onder 4.29 uur Donderdagavond. Zon op 8.33 uur Vrijdagochitend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. Vrr.d. 4.12: Maan 3.20 op, 14.56 onder. Zaterd 5.12: Maan 4.38 op, 15.24 onder. Zond. 6.12: Maan 5.55 op, 15.56 onder. Maand. 7.12: Maan 7.14 op, 16.35 ond. (N. maan). Dinsd. 8.12: Maan 8.31 op, 17.24 onder. Woensd. 9.12: Maan 9.41 op, 18.24 ond. De houding van het Italiaansche volk is bewonderenswaardig. Men kan van het Italiaansche volk niet meer verlangen en b.v. geen duurzame geest drift eischen. Het Italiaansche volk is zich bewust van de noodzakelijkheid van dezen oorlog die waarlijk een heiligen oor log moet worden genoemd, zoo riep de Duce uit. Italië heeft de beslissing moeten nemen of het zijn politiek wil de inrichten meer volgens zijn lands grenzen, %angezien het niet voortdu rend in een zwevenden toestand kon blijven. Zoo kon het niet verre blijven van den reusachtigen strijd, die op het oogenblik in de wereld woedt. Strijd tot de eindoverwinning. Mussolini verklaarde er van af te zien van vredesdoeleinden te spreken. Hij liet het gaarne aan den vijand over dit te doen, die intussehen Eijn 14 punten verminderd heeft tot slechts 4. Deze vreeselijke strijd is thans werkelijk geworden tot een strijd tusschen twee werelden. Enge land wil een eeuw van vrede voor En geland, het wil, dat de geheeele we reld voor Engeland werkt en wil een wereld der slavernij, die dagelijks zijn vijf maaltijden garandeert. „Wij echter moeten strijden voor de leven den', zeide Mussolini, „omdat wij voor de toekomst strijden en voor de doo- den, opdat de offers van Onze dooden niet tevergeefsch zijn geweest. De dooden bevelen ons te strijden tot aan de eindoverwinning. Wij gehoorza men.' BERLIJNSCHE PERS OVER MUSSOLINI'S REDE. De Berlijnsche ochtendbladen wor den geheel beheerscht door de rede van Mussolini. De verklaring, dat Italië met Duitschland den strijd tot de eindoverwinnihg zal voortzetten, wordt in de pers naar voren ge bracht, terwijl Mussolini's verklarin gen ten aanzien van 'de rede van Churchill een passend, mannelijk of Romeinsch antwoord worden ge noemd. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Italiaansobe weermachtsberidhit van gistermiddag luidt als volgt: In de Cyrenalca waren concentraties van vijandelijke strijdkrachten bloot gesteld aan hevig artillerievuur. Her haalde ontmoetingen van gemotoriseer de en pantserafdeelingen in Tunesië na men een voor de Spiltroepen volkomen gunstig verloop. De Spiltroepen wieT- pen dien vijand achteruit en maakten terreinwinst. Eenigie tientallen gevan genen werden gemaakt. Ook vliegvelden, knooppunten van wegen en autoconcentraties werden met waargenomen succes door onze en door Duitsche gevechtsvliegtuigen in den sector Cyrenaica en in Tunesië aainigevallen. Formaties van onze lucht macht wierpen bommen op de haven installaties van Borne en Algiers. In de haven liggende schepen werden ge troffen en raakten in brand. Tijdens achtereenvolgende luchtgevechten met Britsche jagers werden vijf Spitfires neergeschoten. In den loop van den diag stortten nog tien vijandelijke vliegtuigen door het vuur van Italiaan sche en Duitsche jagers neer. Vier vij andelijke vliegtuigen werden tijdens vluchten boven Gela en Comiso ver nield Drie van onze vliegtuigen zijn van hun vlucht niet teruggekeerd. Britsche vliegers boven West- Duitschland. In den afgeloopen nacht hebben Britsche bommenwerpers, naar het D.N.B. verneemt, zonder systeem storings vluchten hoven West-Duitsch- gebied ondernomen. De schade is ge ring. Volgens de tot dusverre ontvan gen berichten zijn tenminste vier Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Onder de iin de laatste dagen vain November door Duitsche duikibooten to* zinken gebrachte vijandelijke koop vaardijschepen bevinden zich het voor malige Nederlandsohe schip „Polydo- rus" en het in Batavia thuisbehooren- de vracht- en passagiersschip „Tjile- boet" van de Java-China-Japan lijn. Eden beeft gisteren verklaard, dat de beste basis voor een volkomen nieu we en betere gemeenschap van volken juist, de samenwerking is tusschen Groot-Brittarmië en Rusland, steunen de op het Britecih-Russische bondge- nooitschapsverdrag, dat voorziet in een twintigjarige samenwerking na den oorlog. De Fransche staatssecretaris voor de koloniën, te Vichy, heeft van dan gouverneur van het eiland Reunion een telegram ontvangen, waarin deze hem meedeelt, dat hij het eiland als gevan gene verlaat, Met hem gaan twee an dere bestuursambtenaren naar een nog onbekende bestemming. De radiozender van den Franscben staat meldt uit Bagdad, dat de Britsche autoriteiten bevel hebben gegeven tot het ontwapenen van de geheele bevol king van Irak, welke woont in het ge bied van de olieleiding. In een kerk te Guimaras (Portu gal) is tij'dens de godsdienstoefening de vloer ingestort, waardoor een groot aantal geloovigen in de crypte daar onder viel. Tien personen kwamen hierbij om het leven. BINNENLAND LIJSTCOLLECTE W. H. N. Deze week alsmede Maandag van de volgende week wordt wederom een lijsteollecte gehouden ten bate van het Winterhulp wek Nederland. Langzamerhand begint men de actie van Winterhulp te kennen en naar waarde te schatten. De giften, welke aan W. H. N. geschonken worden, ne men hand over hand toe, gelijk blijkt uit de regelmatige publicaties, terwijl als andere graadmeter van waardee ring de lijstcollete gelden kan, welker opbrengst eveneens stijgende is. De op brengst van de vorige lijst collecte is weer hooger geweest dan de eerste en ook hooger dan het vorige jaar. En dat is hoognoodiig ook want de nood van velen onzer volksgenooten stijgt in nog sneller tempo. Het is voor hen, wien de hardheid van den tijd op het oogenblik bet zwaarst treft, dat wij geven willen: niet slechts een kleinigheid maar zoo veel als wij missen kunnen. Het besef moet in het aangezicht van den te le nigen nood hij ons levendig worden, dat een kleine gave niet voldoende is, maar dat er geofferd moet worden. Waar an deren zoo zware offers moeten brengen, kan een vrijwillig geldelijk offer nooit te zwaar zijn. Door het intermediair van W.H.N. reikt volksgenoot aan volksgenoot de hand. Laat het een ste vige hand zijn, die waarlijk helpt, en niet een slap vingertje. DE KWEEKELING MET AKTE. Met betrekking tot het nieuwe be sluit inzake de positie van den kwee- kelkiig met akte, die met ingang van 1 Januari a.s. een wijziging ondergaat, is in de persconferentie een uiteenzetting gegeven. De kweekeling met akte, die gehandhaafd blijft krijgt dezelfde po sitie als tot nu toe de z.g. boventallige leerkracht; hij beeft dus de positie van onderwijzer. Slechts in de salarieering as eenig onderscheid, daar de boven tallige leerkracht door het rijk wordt betaald. Zooals bekend is moeten scholen, die een boventallige leerkracht wenschen ran te sullen, hiertoe een verzoek in dienen doch, zoo werd medegedeeld, toestemming zal men in alle gevallen verkrijgen. Het spreekt vanzelf, dat een school t.a.v. een kweekeling met akte die slechts eenige maanden practisch heeft gewerkt, geen verplichtingen heeft; toestemming zal in zulk een ge val dan ook niet worden verleend. Het criterium is gelegen in bet onomstoo- telijk vaststaan van verplichtingen, b.v. indien de betrokkene reeds gerüimen tijd als kweekeling werkzaam was. Om trent den kweekeling met akte die niet gehandhaafd blijft en dus niet als bo ventallige leerkracht wordt aangesteld is nog niets geregeld. Bonnen inleveren. Wij herin neren onze lezers eraan, dat bon 446 algemeen, welke is aangewezen voor het extra rantsoen van een half pond boter, dat tusschen 20 en 31 December verkrijgbaar zal zijn, deze week, dus u i t er 1 ij k Zaterdag a.s., bij den winkelier moet worden ingeleverd. Wie dit deze week niet zou doen, zou zich dus het extra rantsoen boter zien ontgaan. De boterbon voor geëvacueerden. Zooals dezer dagen in de bladen be kend is gemaakt, zal gedurende de Kerstdagen een kwart kilogram boter extra worden verkrijgbaar gesteld voor diegenen, diie in de periode van 28 No vember tot 5 December bon 446 Alge meen bij hun winkelier hebben ingele verd. In verband met door te evacueer- ren personen te berde gebrachte vra gen, hoe zij in dezen moeten handelen, kan hun de raad worden gegeven, den betreffen èen bon tegen ontvangsibe- j v/ijs in te leveren bij een winkelier, die buiten het geëvacueerde gebied woont, met verzoeik, de boter te zijner tijd aan het nieuwe adres op te zen dien, of, indien aan hen hun nieuwe woon plaats reeds thans bekend is, aan hun winkelier aldaar per aan.geteekend schrijven de bonnen op te zenden, met het verzoek, de daarop verkrijg bare boter voor ben te willen reser veeren. Gemengde Bericliten Doodelijke ongelukken. De vorige week heeft zich te 's-Hertogenbosch bij de bereiding van boenwas een ont ploffing voorgedaan, waarbij twee ar beiders zwaar werden gewond. Beide slachtoffers zijn thans aan de bekomen verwondingen overleden. Dinsdagnacht is de 46-jarige railwach ter T. H. te Meppel tusschen Meppel en Hoogeveen door een trein overre den en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Drie menschen verdronken. Door de duisternis misleid zijn gisteravond in de Geer te Maassluis verschillende per sonen te water geraakt, waarvan er drie zijn verdronken. De slachtoffers zijn de 17-jarige P. Broekman, de 66- jarige J.Quack en zijn 61-jarige zus ter N. Quack, allen wonende te Maas sluis. Ernstig ongeluk met de Blauwe Tram. Dinsdagavond heeft te Voorburg na bij Park Leeuwensteijn een ernstig on geluk plaats gehad, waardoor 2 zwaar- en 2 lichtgewonden te betreuren zijn. De sneldienst van de Blauwe Tram, komende uit Leidschendam, heeft te kwart voor zes een met meubelen bela den vrachtauto, die de oprit naar Park Leeuwesteyn verliet, gegrepen en to taal vernield. De trambestuurder kreeg door glasscherven enkele verwondingen aan het gelaat en kon ter plaatse ver bonden worden, terwijl de bestuurder van de auto, zekere N. v. V. uit Den Haag, een been kneusde. Deze laatste kon naar zijn woning worden vervoerd. Ernstiger was het gesteld met de twee andere inzittenden der auto. J. v. V. uit Den Haag, die een hoofdwonde, en een hersenschudding opliep en H. J., even eens uit Den Haag, wiens borstkas werd ingedrukt, werden naar het ziekenhuis St Antoniushove vervoerd. Diefstal zwaar gestraft. Gisteren avond te elf uur is te Wormerveer een roeiboot, met 3 personen bemand, aan het Zuideinde in de Zaan omgeslagen. Twee der inzittenden konden zich red den, maar de derde, de 22-jarige ge huwde schipper P. H. van B., is ver dronken. Het bleek, dat de mannen van een in de Zaan liggend schip, gela den met rijst, een gedeelte van de dek last hadden ontvreemd. Waarschijnlijk is de roeiboot te zwaar geladen ge weest, met het gevolg, dat de boot is omgeslagen. Winterhulp kan veel doen, als GIJ veel offert!! Giro 5553. LITURGIE VRIJDAG 4 Dec. Mis v. d. H. Petrus Cogi'tationias. Gloria. 2e gebed v. d. vorige Zondag. Credo, Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: wit. N.B. Wegens de eerste Vrijdag is vandaag geoorloofd een gezongen vo- tiefmis v. h. H. Hart van Jeisus. Gebrek aan vitamine F bedreigt de jet, van Uw huid. Pas daarom dagelijks Casti* Schoonheidscrêmes toe. De Dobbelman-crênf die 2000 eenheden vitamine F per tube bevat| VITAMINE F CRÈMES Eervol ontslag prof. ïdema. besluit van den secretaris-generaal Y het departement van Opvoeding, w tenschap en Kultiuurbesciherming is s mr. H. A. Idsma op zijn verzoek eerl ontslag verleend als hoogleeraar t die rijksuniversiteit alhier. Bedrijfsfeest je fa. Jongman. f initiatief van de afd. Leiden van f N.A.F. werd gistermiddag door de 1 Jongman uit Oegstgeest in café-re „Royal" aan de Doezastraat een fees gegeven voor het personeel, waarmt' het eerste bedrijfsfeest hier ter ste tot stand kwam. Deze feestelijke mi dag, bestaande uit een gezamenlijk maaltijd en een gezellig samenzf werd ook bijgewoond door den heer J. K. Determan, plaatselijk leider i| het N.A.F. en den heer H. J. Brii man, die het Prov. bureau van Zui Holland vertegenwoordigde. J De heer Jongman Jr. opende v{ den maaltijd met een korte toespraj1 waarin hij erop wees, dat dit feed was gearrangeerd om de gemeenscha| gedachte beter te beleven. i Na den maaltijd, die allen zich bi lieten smaken, sprak de heer Deterrrf over den gemeenschapsband, die de dergelijke feestelijke bijeenkomst gesmeed wordt. Door dit samenz: worden de arbeiders beter op elkaar r gesteld, daardoor wordt bereikt, t' de een zich voor den ander wegcijft en slechts het bedrijfsbelang in goed' kameraadschapsgeest voorop staat. Na deze toespraak traden op Herm Diedericks, conferencier-humorist, V ly Nus, cabaretière en Bert Klazen pianist en accordeonnist. Zilveren jubileum A. v. Gennip. Gisteren heeft de hoofdagent van 1 litie, de heer A. v. Gennip, onder vj blijken van belangstelling zijn zili ren dienstjubileum herdacht. Des mi dags van 25 uur kwamen zeer vel den jubilaris ten zijnen huize comf menteeren. Verschillende inspecteu collega's hoofdagenten en verder pi soneel kwamen den heer v. Gen: hun gelukwenschen aanbieden en i den deze vergezeld gaan van stoffei ke bewijzen van belangstelling. 0 schriftelijke en telegrafische geit wenschen waren er in groot aantal de bloemstukken, die in den loop v den dag werden aangedragen, legd mede getuigenis af van de waardi ring en sympathie voor~den jubilai rsggtg Eerste Lerdsche E0 Begrafertisonderrsemii voor RoomsehKathoSieki GEVESTIGD 1E82. 3' O. H. KLZIHHA4 IPIETEK' BE Lft CSURTSTRAATI TRANSPORT - TEl.EFÈJSIa 284 Tarief en uitvoering in overïeg me)

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2