MUSSOLINI ANTWOOR o De stand van den oorlog Verliescijfers der lucht- 'c bombardementen T CHURCHILL MOMENTJF DONDERDAG 3 DECEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10422 bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 vte!efoon: Redactie 20015. Admïn. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREDEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th, Wilmer, Hoofdredacteur. VASTBESLOTEN TE STRIJDEN TOT DE EINDOVERWINNING 3'Voor de wetgevende commissie der Ijtecistische Kamer van Corporaties te jjbme heeft Mussolini gisterochtend V»n rede gehouden, waarin hij ver- .iaarde, dat hij, na 18 maanden te heb- 'tn gezwegen, vandaag een groote po- iieke en militaire, in de eerste plaats filter militaire rede zou houden, aarin hij verantwoording zou afleg- ;n over de gebeurtenissen, die hij als bigt karakteriseert: 1. de oorlog te ilen Rusland, 2. het deelnemen van .la an aan den oorlog, 3. de landing der ngelsch-Amerikaansche troepen in Ojoord-Afrika. e Ten aanzien van het eerste punt ver klaarde de duce, dat de militaire macht an Rusland slechts wat de militaire "WaliteiJ der Russische weermacht aan mat een verrassing is geweest, Cedert ^iren heeft hij geweten, dat in het Mosten een reusachtige militaire macht ■JVas ontstaan, die geen ander doel had, an met de wapenen in de hand de re solutie over de wereld te verspreiden. ;I Het was dus beslist noodzakelijk, at de spil zich in den rug dekte. Hen geen oogenblik langer kunnen dachten. Thans heeft Rusland reeds 'Sjn vruchtbaarste gebieden en 80 a 90 lillioen leden van zijn bevolking ver eren. Er kan, zoo zeide Mussolini, geen 'Vijf el aan bestaan, dat uit deze gewel dige worsteling, waarin de grenzen van lluropa met Azië zullen worden be laid, slechts de wapens der spilmo- 'endheden zegevierend te voorschijn lillen komen, i e Japan. 5: Vervolgens wees Mussolini er op, "at, indien er iemand is, die den oor- bg gewenscht heeft, dit de president Vr Ver. Staten, Roosevelt, is. Natuur lijk kon Japan niet toezien en wachten, Jt de Ver. Staten het eerst zouden :;hieten. j| Japan heeft er goed aan gedaan op 5jet beslissende oogenblik in te grij pen. „Het toetreden van Japan tot den inlog vormt de onvoorwaardelijke ga- "kntie voor de overwinning, daar Ja- an niet te bereiken en onoverwinne lijk is''. Alle Engelsche posities in het Verre losten zijn als een kaartenhuis ineen gestort. In enkele maanden is Japan |En der rijkste landen ter wereld ge- lorden, en dit is het loon voor zijn thitterende deugden. Geen dag gaat ''oorbij, zonder dat de Vereenigde Sta- en zware nederlagen moeten lijden en Imstig verlies van prestige. Engeland list niets van de geweldige kracht van et Japansche keizerrijk. Landing in Afrika. Met betrekking tot de landing der Ïngelsch-Amerikaansche troepen in Ïocrd-Afrika wees Mussolini er op, (at het in werkelijkheid een tragi-co- aedie is, want de landing geschiedde ibet goedvinden van de Fransche mili- feire autoriteiten en kan dus in het ge- leel niet als glorierijk beschouwd wor- len. Ook deze streek van Engelschen p Amerikanen kwam voor de spil ,'eenszins verrassend, daar voldoende nlichtingen beschikbaar waren over iet samengaan van Amerikaansche en fransche militairen. Toen de landing leschiedde, deelde ik onmiddellijk Jerlijn mede, dat de eenig mogelijke maatregel de onmiddellijke bezetting fan geheel Frankrijk met inbegrip van porsica was. De Führer en ik wilden nog één keer en Fransch eerewoord gelooven, het eerewoord van den commandant der vloot van Toulon. Doch reeds kort daar na waren zoo buitengewoon duidelijke bewijzen aanwezig, dat het vereenigen van de Fransche met de Engelsch Amerikaansche vloot in het voorne men lag, dat ook hier moest worden opgetreden en er geen oogenblik mocht worden verloren. Aldus werd Toulon bezet, om dit gevaar te voorkomen. Mussolini wees in dit verband er op, dat de door de EngelschAmerikaan sche propaganda de wereld ingezonden sprookjes van een glorierijken Fran- schen tegenstand van A tot Z verzon nen waren. In Toulon zijn er al met al twee dooden en zeventien gewonden geweest. De ontwapening van leger en marine in Frankrijk geschiedt in vol komen orde. De eenige overwinning, die de Engelschen tot nu toe hebben bevochten, is het offensief bij El Ala- mein. De bombardementen. Vervolgens sprak Mussolini over de bombardementen der Italiaansche ste den en verklaarde, om alle in omloop zijnde geruchten eens en vooral tegen te spreken, de juiste getallen te willen geven van verwoestingen en slacht offers. Deze getallen zijn hem, wat de scha de aan gebouwen aangaat, door den minister van Openbare" Werken, wat het aantal slachtoffers betreft, door den minister van Binnenlandsche Za ken verstrekt. In Milaan zijn 30 huizen vernietigd, 411 zwaar beschadigd en 1973 licht be schadigd. In Turijn zijn 161 huizen vernieldT 874 zwaar beschadigd en 2193 lifht beschadigd. In Savona zijn 6 hui zen vernietigd, 44 zwaar beschadigd en 970 licht beschadigd. In Genua zijn in het centrum 187 huizen vernietigd, 1006 zwaar beschadigd en 4569 licht beschadigd. In groot-Genua zijn in to taal 203 huizen vernietigd, 1049 zwaar beschadigd en 4369 licht beschadigd. Er werd besloten de geheel vernielde huizen zoo lang de oorlog duurt niet te herbouwen. Aan verliezen eischten de vijande lijke luchtaanvallen tot den 30sten No vember 1942 1832 dooden en 3332 ge wonden. Met deze getallen bewijst het Ita liaansche volk, dat het de waarheid huldigt en met aan de Ver. Staten de leugen overlaat. Met stemverheffing verklaarde de Duce het recht te hebben te eischen, dat geen Italiaan ook maar in het ge ringste deze getallen in twijfel durft te trekken. Italië is het eenige land, dat met groote waarheidsliefde verlieslijs- ten publiceert, 1) om de verliezen op zichzelf bekend te maken, 2) om de mannen, die voor Italië den heldendood gestorven zijn, uit hun anonymiteit naar voren te brengen. 1800 vijandelijke vielgtuigen werden met zekerheid, 713 waarschijnlijk neer geschoten. Op den grond werden 193 vliegtuigen met zekerheid, 190 waar schijnlijk vernield. In Italiaansche- handen zijn aan En gelsche krijsgevangenen 21_ generaals, 2330 officieren en 32.747 onderofficie ren en manschappen. Deze getallen zijn nog niet volledig, daar de nog op trans port zijnde Engelsche krijgsgevange nen er nog aan moeten worden toege voegd. Met de niet-Engelsche krijgs gevangenen tezamen heeft Italië in to taal in handen: 29 generaals, 4003 of ficieren en 69.167 manschappen. In dertig maanden oorlog heeft de Italiaansche weermacht 40.219 dooden verloren. Daarvan 36.629 bij het leger, 2.168 by de marine, 1.422 by de lucht macht. Het leger verloor aan gewonden 80.749 man, de marine 3.599 en de luchtmacht 1.620. Aan gevangenen verloor de Italiaan sche weermacht in totaal 230.738 man, aan vermisten 37.713. Vervolgens las dt Duce de cijfers van door marine en luchtmacht tot zinken gebrachte sche pen voor. Churchill's rede. Vervolgens kwam de duce dan tot het eigenlijke doel van zijn rede, het afrekenen met Churchill's radiorede van Zondag. Churchill, die een groot deel van zijn rede aan Italië en voor al aan Mussolini heeft gewijd, meent zeker, dat deze rede in Italië aan het publiek zal worden onthouden. Om den Britschen premier deze meening te ontnemen, zal hij, Mussolini, zelf de rede voorleden. (Groote toejuichin gen). Na het voorlezen van de desbetref fende passages uit de rede van Chur chill verklaarde Mussolini, dat deze rede volkomen ernstig moet worden opgevat. Want trekt men den En- gelschman zijn smoking ui^ dan blijft de oude barbaar over, wien Caesar duizenden jaren geleden den voet op den nek heeft gezet. Vervolgens hield Mussolini zich be zig met het deel der rede van Chur chill, waarin de Engelsche minister president hem persoonlijk aanvalt. Churchill gaat van de volgende pre misse uit: Wij, Engelschen, zijn een hard en taai volk, zullen echter de weekhartige Italianen de noodige weer standskracht hebben? Op deze vraag antwoord ik: ja. Wij zullen bewijzen, dat in onze aderen, zij ook niet al het bloed van de oude Romeinen, dan toch een groot deel van dit bloed vloeit. Wij zullen onwrik baar volhouden. Mussolini las daarop de afzonder lijke passagers van de rede van Chur chill voor en merkte op, dat hij er trotsch op kon zijn, te worden be schouwd als de eenige tegenstander van het Engelsche v/ereldrijk. Wat de EEN HEER UIT PURMEREND. Dat heb je ervan als mannen zich met het huishouden gaan bemoeien en als krantenredacties hen boven dien nog in de gelegenheid stellen hun uitvindingen te publiceeren. Een heer uit Purmerend schrijft nu: „Maar het allernieuwste experi ment is nu, dat alle aardappels bij mij thuis eerst 2 a 3 maal goed wor den afgespoeld en dan stuk voor stuk met een nagelborstel worden afgeboend. Bat kost eenige moeite en eenigen tijd, maar wat loont dat de moeite! Wat is dat nu een heel ander gezicht op die aardappels. En wat is het dan een prettig werkje, die schoone aardappelen verder te behandelen. De aardappel kan nu zoo in de schil worden gekookt en gegeten." Ik zeg: wel ja, waarom niet? Na gelborstels zijn er genoeg en het is een prettig werkje zegt de me- heer uit Purmerend, die blijkbaar toch niet uit mag. Ik heb een heer gekendv wien Zaterdag 's morgens om 9 uur door zijn liefhebbende ega een schort werd voorgebonden, waarna hij opdracht kreeg zich tot 's middags 4 uur bezig te houden met kolen zeven. Geachte heer uit Purmerend! Er is méér te doen in een huishouden. Als u klaar is met het borstelen van uw 8 kilo aard appelen, kunt u het zeil gaan in smeren met een dameszakdoek en uitwrijven met een tandenborstel. U kunt ook de ramen zeemen met de vatenkwast en de pap omroeren met de ragebol. U is een man naar mijn hart, meneer uit Purmerend. En het moet al gek loopen, als uw huishouden niet reilt en ceilt. Maar dit zeg ik u: Ik wil des noods aardappelen in de schil eten, maar liever met de kluiten klei er aan dan eerst de nagels van mijn aardappelen te poetsen. Mijn eigen nagels is al erg genoeg. Houdt uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom bewering van Churchill betreft, dat Italië neutraal had kunnen blijven, verklaarde Mussolini, dat, wanneer Italië neutraal gebleven zou zijn, het zich zou hebben blootgesteld aan een vreeselijke ellende, want geen van bei-- de partijen zou Italië te hulp zijn ge komen. Ten aanzien van de bewering van den dolkstoot zeide Mussolini, dat de deelneming van Italië aan den oorlog reeds bepaald was voor den vijfden Juni 1940 en dat uitsluitend op verlan gen van het Duitsche opperbevel deze datum uitgesteld was tot den tienden Juni. Niemand dacht op dat oogen blik, dat de oorlog in Frankrijk zoo snel ten einde zou zijn. Toen wij aan den oorlog gingen deelnemen, waren het Fransche Alpenleger, het Fran sche luchtwapen en vooral de Fran sche marine, die in een oorlog op de Middellandsche Zee een groote rol had kunnen spelen, nog intact. Vervolgens keerde Mussolini zich te gen de woorden van Churchill, vol gens welke hij niet geluisterd had naar het verstandige beroep van den Amerikaanschen president. Hij wees deze opvatting ten scherpste van de hand en verklaarde, dat Churchill van 'n hertogelijke familie afstamt, in wel ker aderen blauw bloed vloeit. In mijn aderen, zoo riep Mussolini uit, stroomt het gezonde bloed van een smid. Ik voel mij thans meer dan ooh sups- fieur aan Churchill., uit wiens van ta bak en alcohol stinkenden mond de kwalijkste beleedingen jegens Italië vloeien. Wat de woorden van Chur chill betreft, dat het Italiaansche im perium verloren is, in dit opzicht is het laatste woord nog niet gesproken. „EEN BEELD DER VERWARRING". Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 1, in de serie „Brandende kwesties", over het onderwerp: „Een beeld van verwarring". Ik weet, dat er geen Italiaan is, die niet de dagen van het voorjaar van 1936 nogmaals zou willen beleven. Voortgaande ve- klaarde Mussolini, dat het niemand mag zijn veroorloofd den moed en het heldendom van den Italiaanse!en soldaat in twijfel te trek ken of neer te halen. De Duitsche ka meraden hebben spontaan erkend, dat 'wanneer de Italiaansche solde* goed uitgerust is en goed geleid v hij een der beste, zoo niet de beo.e sol daat ter wereld is. In het vervolg van cijn rede wees Mussolini er op, dat de V. S. de eer sten zijn geweest, dit het onderscheid tusschen de rassen hebben ingevoerd en die de Italianen zelfs discrimineer den van de Europeanen. Wanneer Churehill vraagt hoe lang dat alles zal duren, kan men hem daarop antwoorden: „Het zal duren tot de overwinning en nog langer." Wij moeten ons vrij maken van val- sche gevoelens ,zoo riep de Duce uit. Zonder haat an geen oorlog gevoerd worden, de heat jegens den vijand moet dag en nacht worden aangewak kerd. Met de grootste energie moeten alle tendenties bestreden worden, die ten doel hebben de geesten zwak te maken. De wereld heeft van Italië soms nog een volkomen verkeerd beeld en verwacht weinig van het Ita liaansche volk.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1