MOMENTJE WOENSDAG 2 DECEMBER 1942 34STE JAARGANG N°- 10421 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Dultsclie successen Ier zee EXTRABERICHT. Meer dan 1 millioen ton tot zinken gebracht. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt in een extra-bericht be kend: Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten hebben in November in totaal 166 sche pen met een inhoud van 1.035.000 brt. in den grond geboord. De successen van September werden met 23.000 brt. over troffen. Daarmede is het tot dusver hoogste resultaat van dezen oorlog be reikt. Duikbooten hebben daarvan in het Noorden en Zuiden van den Atlaniti- schen Oceaan, op de IJszee, in de ranid- wateren van den Indischen Oceaan en voor de kusten van Fransch Noord- Afrika 149 vijandelijke koopvaarders en transportschepen met een inhoud van 955.200 brt. vernietigd. Duitsche motortorpedobooten hebben op de Noordzee en in het Kanaal 8 schepen vernield met een inhoud van 20.000 brt. gevechtsformaties van het luchtwa- pen hebben 9 koopvaarders met een in houd van 60.000 brt. tot zinken ge bracht. Zwaar beschadigd, zoodat een aan zienlijk deel nog als totaal verloren moet worden beschouwd, werden door Duitsche duikbooten 30 schepen, door het. luchtwapen 72 schepen. Onder de moeilijkste weers- en ge- vechtsomstandigheden hebben de Duit sche duikbooten dus in November hun hoogste maandelijksche resultaat re sultaat van September j.l. met rond 200.000 brt. overtroffen. In den strijd tegen oorlogsschepen hebben onze duikbooten in November tot zinken gebracht drie kruisers, zes torpedobootjagers, twee corvetten en een duikboot. Met torpedotreffers be schadigden zij een vliegtuigmoader- schip, twee kruisers, drie torpebootja gers en verscheidene beveiligingsvaar tuigen. Het luchtwapen heeft een duik boot vernield en een vrij kleine Brit- sche oorlogsbodem. Bovendien werden een slagschip of zware kruiser, vier vliegtuigmoederschepen en 28 krui sers, torpedoboot jagers en kleinere oor logsvaartuigen voor een deel versohei-, dene malen getroffen. In de gemelde getallen zijn de zwa re verliezen van de Sowjet-Russisohe handels- en transportvloot niet opge nomen. Het luchtwapen heeft aan de kust van de Zwarte Zee, op de Kaspische zee, op de Beneden-Wolga en op het Ladogameer 19 transportschepen, sleep- booten, en andere vaartuigen van de meest uiteenloopende grootte, o.m. twee tankbooten, tot zinken gebracht. Zes en twintig ravitailleerinigsvaartui- gen der bolsjewieken van allerlei aard werden beschadigd. Door luchtaanval len is voorts een bolsjewistische kano neerboot in den grond geboord. Twee andere kanoneenbooten, een lucbtafweerschiip en twee motortorpe dobooten werden beschadigd. In de Fransohe Staatscourant is een decreet gepubliceerd, waardoor wederom Fransohe generaals en offi cieren, wegens verraad van de Franscbe nationaliteit vervallen verklaard wor den. In opdracht van de Auslandsorga- nisation der NSDAP zijn Dinsdag aan de Spaansche kinderen, die destijds door de bolsjewieken naar dè Sowjet- Unie waren gevoerd en thans zijn be vrij'd door de Duitsche weermacht, ge schenken uitgedeeld, afkomstig van de Landesgruppe der A. O. in Spanje. De kinderen zijn Dinsdag doorgereisd naar Spanje. In de Mexicaansebe hoofdstad' is, een deel van het palies voor schoone kunsten door een groote brand ver nield. BOLSJEWISTISCHE AANVAL VERFLAUWT Groofe verliezen van den vijand DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van gistermiddag luidt: „Sovjet-Russische aanvallen in het gebied ten Noord-Oosten van Toeapse stortten met groote verliezen voor den vijand ineen. Ook in den Terek-sector werd de vijand deels in tegenaanvallen afge slagen. De gisteren voortgezette aanvalspo- gingen der Sovjets tusschen- Wolga en Don mislukten met buitengewoon groo te vijandelijke verliezen. De Duitsche tegenaanval sloeg hen tot achter hun stellingen van uitgang terug. Talrijke gevangenen werden gemaakt en buit binnengebracht. Plaatselijke aanval len in de groote bocht van den Don mislukten. Eskaders gevechts- en slag vliegtuigen en duikbommenwerpers ondersteunden met goede uitwerking de troepen van het leger. Formaties jachtvliegtuigen schoten 43, luchtdoel- artillerie acht Sovjetvliegtuigen neer. Drie eigen toestellen gingen verloren. Troepenverblijfplaatseri en spoorweg installaties aa nden middenloop van den Don werden overdag en des nachts gebombarderd. Ten Zuid-Westen van Kalinin en in het gebied rond Toropez duren de ver bitterde gevechten voort. Gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers ondernamen deels in scheervlucht ver nietigende aanvallen op gereedstaande pantserwagens, marcheerende colon nes en voertuigcolonnes van den vijand. In den tijd van 20 tot 30 November vernietigden troepen van het leger in de brandpunten der gevechten in het Oosten 1025 Sovjetpantserwagens. Döor luchtaanvallen en luchtdoelar tillerie der luchtmacht werden nog 148 pantserwagens verineld. Aan het Oyrenaicafront vonden slechts plaatselijke gevechten plaats. Britsche colonnes en een luchtsteun- punt werd door de hm" 'macht met bommen en vuurwapens aangevallen. Duitsche en Italiaansche pantsertroe pen vielen met sterken steun der luchtmacht oprukkende gemotoriseer de vijandelijke formaties in Tunesië aan en maakten gevangenen. Gevechtsvliegers bombardeerden overdag en des nachts haveninstalla ties in Bone en Algiers, onder andere werd een groot transportschip getrof fen. In het Zuiden van Engeland vielen jachtvliegers overdag verschillende militaire installaties aan en schoten bo ven zee twee vijandelijke vliegtuigen neer. Twee eigen toestellen worden vermist. Zooals in een extra-bericht is me degedeeld, hebben Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten in de maand No vember in totaal 166 schepen van te zamen 1.035.200 b.r.t. tot zinken ge bracht. Zwaar beschadigd werden 102 schepen, waarvan een zeer groot aan tal nog als totaal verloren moet wor den beschouwd". Van gesloten offensief is geen sprake meer. De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Hoewel het voorbarig zou zijn, te zeggen, dat het offensief, dat de bolsjewisten op verschillende punten van het Oostelijk front, van Stalin grad in het Zuiden tot het Ilmenmeer in het Noorden onlangs hebben ontke- tenud, mislukt is, kan volgens mili taire kringen geconstateerd worden, dat het zijn stuwende kracht heeft verloren. Van een gesloten offensief kan niet meer gesproken worden, eer der van plaatselijke begrensde aanval len, zij het krachtige aanvallen, zoo dat de strijd nog geenszins verflauwd is. Van Duitsche zijde heeft men de bij deze aanvallen door de bolsjewis ten gevolgde tactiek inmiddels nauw keurig kunnen bestudeeren en beter dan een jaar geleden kent men thans de meest geschikte methoden voor den afweer. Daarbij komt, dat volgens deskundige kringen de sterkte der Sovjet-Russische legers niet meer te vergelijkèn is met die van het vorig jaar. Een verlies van ruim duizend pantserwagens in tien dagen treft de bolsjewisten daarom des te zwaarder. Hierbij komen nog de zeer hooge ver liezen aan manschappen, mede als ge volg van het feit, dat de Duitsche af weer volkomen op de aanvallen was voorbereid. Dit alles heeft er toe ge leid, dat de bolsjewisten op geen enkel front verder komen. In het gebied van den Donbocht beginnen zij zich zelfs reeds in te graven, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat zij weinig hoop koesteren, het offensief binnenkort te kunnen voortzetten. Nu de eerste stoot van het offensief achter den rug is, moet worden afge wacht, of de bolsjewisten in het ach terland troepen bijeen zullen bren gen om een nieuwen soot te wagen. Tot dusver is de Duitsche legerleiding hiervan niets gebleken. Bevel van Stalin gevonden. In het gebied van Toropee is, naar het D.N.B. verneemt, een bevel van Stalin gevonden, waarin wordt ge zegd, dat iedere soldaat van het roode leger, die zich in de voornaamste ge- vechtslinie meer dan 20 meter van zijn plaats verwijdert, door zijn superieur of zijn in de buurt liggende kameraad onmiddellijk doodgeschoten moet wor den. Door dit bevel moet een verdere verlamming van de aanvalskracht der bolsjewistische soldaten verhinderd worden. KLEINE DIPLOMAAT. Ik heb geconstatserd, dat in mijn zoon een groot diplomaat schuilt. Als hij iets hebben wil, dat zich in de handen mijner dochter bevindt, maakt hij geen oorlog. Hij zoekt dan uit zijn voorraad een stuk speelgoed en biedt dat mijn doch ter op hartelijke wijze aan. Deze aanvaardt dit meestal, alsof het haar vanzelfsprekend toekomt, maar moet daartoe noodzakelijk het speelgoed, dat zij had, opzij leg gen. En dat was juist de bedoeling van mijn zoon, want hij neemt het dan onmiddellijk in beslag. Zoo is zijn gedragslijn in alles. Als mijn dochter op mijn knie rijdt, brengt hij een klein stoeltje aan en zet dat naast de mijne en dan zegt hij tot haar: kijk eens, hier mag Margitka zitten. Vol vreugde zet zij zich dan in die stoel, waarop hij haar plaats inneemt. Toen hij dezer dagen weer met een stuk speelgoed kwam aan dragen om haar pop te bemachtigen, mislukte zijn toeleg. Zij was niet te bewegen zijn geschenk te aanvaar den. Toen bleef hij een oogenblik staan peinzen. Daarop zocht hij zich een trein uit en hij liet deze rijden. Kijk eens vertelde hij zijn zus ter die trein gaat naar Amster dam, zet je pop er maar in, dan mag ze meerijden. Zij deed het. En mijn zoon vertrok met trein en pop. Ik wil alleen maar zeggen, dat dit perspectieven opent voor de toe- komst. Ik bedoel voor de toekomst der volkeren. Hij vermijdt immers iedere oorlogshandeling en bereikt zijn doel met tact en inzicht en zon der ruzie. Laait men dus van hem leeren, dat alles op dit ondermaan- sche eigenlijk een kwestie van in zicht en tact en tenslotte van ruden is. En dat hebben wij in dezen tijd al aardig geleerd. Laat ons dus de toe komst hoopvol tegemoet zien. Houdt uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom DARLAN VORMT EEN RIJKSRAAD. Admiraal Darlan heeft, naar de En- gelsche berichtendienst meldt, in Fransch Noord-Afrika een rijksraad in het leven geroepen, die de belangen van het Fransche imperium moet ver tegenwoordigen. Admiraal Darlan heeft als hooge commissaris voor zichzelf aanspraak gemaakt op de prerogatie ven van chef van den staat. In den Tijdens a. exptosie van een getorpe deerd vijandelijk schip viel deze ruim twee meter lange steunbalk op de U-boot. Evenals de aan den toren bevestigde sterrenvlag der USA van een ander tot zinken gebracht vracht schip werd deze steunbalk als trofee mee naar huis gevoerd PK Prokop Sch-F-P H m raad zijn de verschillende gebieden van Fransch-Afrika vertegenwoordigd door de gouverneurs-generaal en residenten van Fransch-Afrika. WAT IS EEN ENERGIE CONTROLEUR? In geen enkel bedrijf, op geen enkel kantoor mag een energie-controleur ontbreken. Bij groote bedrijven en kantoren dienen verscheidene van deze controleurs te zijn. Wat is eigenlijk een energie-controleur en wat is zijn taak en waarom schenken wij op deze plaats aan hem bijzondere aandacht? De ener gie-controleur is geroepen om er voor te zorgen, dat niet gedachteloos energie in den vorm van gas en electriciteit wordt verspild. In iedere afdeeling van elke onderneming, van elk bedrijf en op elk kantoor behoort iemand te wor den aangewezen om er op toe te zien, dat met de ter beschikking staande energie zoo doelmatig mogelijk wordt omgegaan. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor diegene het geschiktst is, die de zuinigheid weet te betrachten. Hij zal er voor moeten waken, dat licht niet onnoodig brandt, machines niet onnoodig ingeschakeld blijven, en niet meer gas wordt verbruikt, dan noo- dig is. De energie-controleur heeft een zeer belangrijke taak, want op het verbruik van gas en electriciteit moet bezui nigd worden. In de bedrijven en op de kantoren zal de energie-controleur daarop hebben toe te zien. In de huis houding zij ieder lid van het gezin con troleur! Weest zuinig met de rantsoenen .Het is uw eigen belang!

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1