Verordening betreffende het tentoonstellingswezen In het Verordeningenblad van gis teren, 30 November, is een besluit ver schenen van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, betreffende het tentoonstellingswezen. Door dit be sluit wordt het tentoonstellingswezen in Nederland, waarvoor tot dusverre geen enkele regeling bestond, geor dend. De strekking van dit besluit is tweeërlei: In de eerste plaats zal het departe ment er voor kunnen waken, dat niet verschillende tentoonstellingen, die binnen een bepaald gebied gehouden worden elkander beconcurreeren. Het departement zal dus in het alge meen coördineerend werken ten aan zien van alle in Nederland te houden tentoonstellingen. In de tweede plaats zal het departe ment er voor zorg dragen, dat de ten toonstellingen zullen voldoen aan de eischen, welke een goede volksvoor lichting stelt. In het bijzonder zal het departement aandacht hebben voor de tentoonstellingstechnische en -aesthe- tische kanten. Volgens het tweede lid van art. I geldt het besluit niet voor jaarbeurzen, streekbeurzen, tentoonstellingen van landbouw- en veeteeltproducten en eenige andere soorten uitstallingen. Voor de voorbereidingen van elke tentoonstelling heeft men de goedkeu ring van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten noodig. Het is immers noodzakelijk, dat men zich bij een aan vang van de voorbereidende werk zaamheden verzekert van de goedkeu ring van het departement, opdat niet zeer belangrijke en kostbare voorbe reidingen vergeefs zullen geschieden. Voor het openstellen van een ten toonstelling voor het publiek heeft men wederom toestemming van den secretaris-generaal noodig. Voor het verkrijgen van deze toe stemming hoort men zeer uitvoerige gegevens in te zenden. De secretaris generaal zal ook de plannen financieel beoordeelen. Van groot belang is, dat vast komt te staan, wie verantwoordelijk is voor de uitvoering van de tentoonstelling en voor de nakoming van de terzake bij de tentoonstelling afgesloten civiel rechtelijke overeenkomsten. De secretaris-generaal zal aan in Ne derland gevestigde inzenders toestem ming moeten verleenen voor de deel neming aa in het buitenland te hou den tentoonstellingen, zulks in ver band met de verantwoordelijkheid voor een goede volksvoorlichting. De secertaris-generaal zal ook uitstallin gen van welken aard ook, van een en kelen ondernemer, kunnen verbieden, zulks in het belang van de eischen der volksvoorlichting. Het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten wil niet alleen coördi neerend en controleerend werken, doch ook zij het op meer indirecte wij ze, den organisatoren van tentoonstel lingen met raad en daad ter zijde staan. DOODSTRAF VOLTROKKEN Bij vonnis van het Deutsche Oberge- gericht van 8 October 1942 is Gerardus Marie Theodorus Putter, wegens het in bezit hebben van verboden wapens, ter dood veroordeeld. In weerwil van alle oproepen tot in- lr vering der wapens heeft Putter een pistool met scherpe patronen, een ploertendooder en een dolk in zijn be zit gehad en getracht schietwapens te koopen. Het vonnis is, nadat de mogelijkheid van gratieverleening onderzocht was, vandaag voltrokken. heer C. de Bink zijn drukkerij opende. Met 2 drukmachines, die destijds nog door voetkracht werden voortbewogen, begonnen, breidde deze drukkerij zich gestadig uit en groeide uit tot de thans bestaande inrichting, waarin nu velg machines het met zorg vervaardigde drukwerk gereed maken. De drukkerij- ruimte werd vergroot in 1909, toen de heer N. de Bink de leiding overnam. Met de uitbreiding hield de technische verzorging van het werk gelijken tred. Niettegenstaande de heer de Bink zich geheel wijdde aan zijn zaak, wist hij toch nog steeds tijd te vinden voor het vervullen van velerlei andere functies in het maatschappelijk leven. Zijn ge zondheid noopte hem den laatsten tijd zich daaruit terug te trekken. Het zal den jubilaris a.s. Maandag zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Ver. tot IJsbestrijding. In 't Schut tershof hield de Vereeniging tot IJs bestrijding onder voorzitterschap van den heer J. W. Bonda haar jaarverga dering. Aan het verslag van den secre taris-penningmeester, den heer H. R. Troost, ontleenen we, dat het ledental thans 74 bedraagt, verdeeld over 19 gemeenten uit de omgeving, terwijl het saldo over het afgeloopen jaar ƒ1476.84 groot is. De heeren Parlevliet en Troost werden als bestuursleden herkozen. Besloten werd ten aanzien van het garantiefonds van 5000.en de minimum-contributie dezelfde re gelingen te treffen als vorig jaar. Bij de rondvraag werd ten slotte besloten aan den Rijkswaterstaat en het Bin nen vaartbureau 'n schrijven te richten aangaande het openhouden van de vaarwateren buiten de omgeving van Leiden. Kostelooze genees- en heelkundige hulp. Zooals ons door den Directeur van den Gem. Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon wordt bericht,be staat er wederom gelegenheid voor hen, die niet verplicht verzekerd zijn inge volge het Ziekenfondsbesluit en op grond van onvermogen in aanmerking wenschen te komen voor het ontvan gen van kostelooze genees- en heel kundige hulp voor het jaar 1943, zich hiervoor aan te melden in het Elisa- bethshof aan de Oude Vest no. 25 op Donderdag 3 December a.s. van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Trouwboekje en event, kaart over 1942 moeten wor den meegebracht. Ondersteunden van Maatschappelijk Hulpbetoon moeten bovendien hun legitimatiekaart en de ondersteunden van den Dienst voor Sociale Zaken het Bondsboekje mede brengen. pSCHERMING VAN DE JEUGD In het Verordeningenblad is opigano- en een besluit van de secretarissen- peraal van de departementen van jstitie en van Opvoeding, Wetenschap T Kuituurbescherming betreffende feoherminig van die jeugd. Hierin wordt o.m. bepaald: K Verbod tot verblijf op straat tijdens de duistenis. [tfn het algemeen of voor bepaalde itvailen kan aain jeugdige personen (Peden twintig jaar de secretaris-ge- draal van het departement van Justi- et, de bevoegde procureur-generaal, illi'geerend gewestelijk directeur van alitie, of het plaatselijke hoofd van clitic, verbieden, zich gedurende de >iistenniis of gedurende bepaalden tijd .toten op te houden. Dergelijke beschikkingen van het %atselijk hoofd van politie behoeven '1 goedkeuring van den bevoegden mcureur-generaal, fungeerend ge estelijk directeur van politie; die van 'n procureur-generaal, fungeerend Kvestelijk directeur van politie, be- :ieven de goedkeuring van den secre- ifcs -generaal van het departement n Justitie. i Verbod tot verblijf in café's e.d. Aan jeugdige personen beneden achit- "n jaar, die zich niet in gezelschap "n een opvoeder bevinden, is het ver- "jf in café's, restaurants en soortge- ■re gelegenheden na 21 uur verboden. "Aan jeugdige personen beneden zes- 3n jaar, die zich niiet in gezelschap 'n een opvoeder bevinden, is het ver- "jf in café's, restaurants en soortge- Jce gelegenheden verboden. Verbod tot het gebruik van sterken 1 drank. L Aan jeugdige personen beneden adht- n jaar is het gebruik van sterken Link in den zin van de drankwet 1931, café's, restaurants en soortgelijke t «genheden verboden- Verbod tot rooken in het openbaar. Van jeugdige personen beneden acht- n jaar is het rooken in het openbaar boden. Verbod tot bijwoning van variete- en caberetvoorstellingen. Aan jeugdige personen beneden acht- a jaar, die zich niet in gezelschap i een opvoeder bevinden, is het bij- men van openbare variété- en caba- voorstellimgen na 19 uur verboden. Verbod tot gebruik van openbare speelapparaten. Aan jeugdige personen beneden acht- ti jaar is het verboden zonder toe- ht van een opvoeder gebruik te ma il van speelapparaten, welke voor publiek tegen betaling beschikbaar i gesteld, tenzij het gelegenheden ireft, welke zich in de openlucht bij rmissen, jaarmarkten of dergelijke jmakelijkhedien bevinden. Je verbodsbepalingen zijtn niet van passing ten aanzien van hijeen- tasiten van het Arbeidsgebied van de ItionaalsociaListische Duiteohe Ar- Iderspartij in Nederland en van de Itionaal-Socialistische Beweging der dierlanden, alsmede voor leden van i Nederlandschen Arbeidsdienst in ifonm. De verbodsbepalingen zijn wijders rt van toepassing ten aanzien van ligdige personen, die kunnen aantoo- a, dat zij op reis zijn. feugdige personen, die in strijd han- ien met de voorschriften van dit be- it of een krachtens dit besluit uit vaardigde beschikking, worden ge- Bft met plaatsing in een tuchtschool or ten hoogste drie maanden of met idfooete van ten hoogste vijfhonderd Iden. Met hechtenis van ten hoogste zes landen of met geldboete van ten ogste duizend gulden worden ge- aft: l) opvoeders, die door onvoldoende izicht jeugdige personen overtreding a de voorschriften van dit besluit of i krachtens dit besluit uitgevaardig- ibeschikking mogelijk maken; exploitanten van de genoemde «genheden, die jeugdige personen fTtreding van de genoemde bepalin- t mogelijk maken. Dit besluit treedt morgen in werking. STADSNIEUWS Botsingen in de duisternis. Gis teravond vonden tijdens de dikke duis ternis in de Zonneveldstraat en de Doezastraat botsingen plaats tusschen voetgangers. In de eerstgenoemde straat kwam een 52-jarige voetganger in botsing met een ander, waardoor hij een vrij ernstige scheurwond aan het linkeroog opliep! Na in het politie bureau te zijn verbonden werd de man naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. Op de Doezastraat werd een 70-jari- ge weduwe omver geloopen door een voetgangster. De vrouw klaagde over pijn in de linkerheup en de dokter van de E.H.D. constateerde vermoedelijk een linkerdijbeenfracteuur. Ook zij werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Diamanten Zakenjubileum. Maan dag a.s. is het voor de N.V. Electrische Handelsdrukkerij C. de Bink Zoon, aan de Aalmarkt alhier, een gedenk waardige dag. Op 7 December a.s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat wijlen de De heer J. H. W. Thoolen is geslaagd voor het vak-diploma heerenkapper. Geboren: Jan Johannes, z. van A. A. van der Pol en J. van der Steen Gerrit, z. van J. Kerpershoek en B. Schoneveld Alida, d. van M. Koster en L. J. Stolp Jacobus Antonius Ni- colaas, z. van J. A. N. Kieft en A. S. M. Barends Anthonie Pieter, z. van A. W. Pot en M. J. J. de Graaf Cathari- na, d. van G. var. der Linden en J. J. Kuijl Maria, d. van G. van der Lin den en J. J. Kuijl. Ondertrouwd: J. Heller jm. 24 j. en Y. J. Moraal jd. 20 j. T. Lagerweij jm. 29 j. en J. Heijmans jd! 23 j. Getrouwd: G. Schouls jm. en J. A. Klaasse jd. N. H. Stol jm. en J. Ruitenbeek jd. Overleden: L. J. Zuijderhoudt dochter 10 maanden A. van Rijn huisvr. van P. Stuifzand 80 j. J. Ei kerbout wed. van J. Koene 79 j. M. van Saase huisvr. van J. J. Akerboom 53 j. H. W. Verheij wed: van M. L. Ravensbergen 81 j. G. A. Doove huisvr. van H. Guldemond 35 j. S. van Meijgaarden man 60 j. D. J. Vél- berg wedn. 85 j. G. Meijer man 31 j. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT ROME, 1 Dec. (Sbefani). -Het Ita- liaansche weermachtsberich)t van heden luidt als volgit: Bedrijvigheid van vooruitgeschoven elementen aan het front in Cyrenaica. Concentraties van vijandelijke, gemo toriseerde strijdmiddelen werden ge bombardeerd dioo-r onze vliegtuigen in die zone voor den woestijn en twee toe stellen werden door Duitsche jagers op den grond vernield. Gepantserde een- helen van die Spil hebben, gesteund door de luchtmacht, geopereerd tegen in beweging zijnde EngeLsch-Ameri kaanse he strijdkrachten in de streek van Tunis. Eenige gevangenen bleven in onze handen. Duitsche en Italiaan- sche jagers hebben tijdens gevechten vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten. Aanvallen op Palermo, Gela en Vita (Trapani) hebben slechts lichte schade veroorzaakt: de afweerbatterijen trof fen twee toestellen, waarvan er een in zee stortte en het tweede neerkwam bij Stagno di Biviera. Vijf der inzitten den werden gevangen genomen. Het aanital slachtoffers van het laat ste bombardement op Turijn en omge ving bedraagt 14 dooden en 8 gewon den. Een reddingswatervliegtuig is van zijn taak nieit op zijin basis terugge keerd. Gemeentel. Aankondiging UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. In het tijdvak van 3 tot en met 23 December a.s. zullen nieuwe distribu tiebescheiden worden uitgereikt. De beide uitreikkantoren, Utrecht- sche Veer No. 3 en Morschweg 34, zijn geopend op werkdagen van 912 uur en van 14—16 u. 30 (half vijf), des Za terdags van 912 uur. De bonkaarten moeten worden afge haald op den datum, die op de bon kaart voor de 13e periode is gestem peld. 3413 Te laat komen beteekent noodelooze moeite, aangezien de na-uitreiking pas na Kerstmis zal plaats hebben. Het verdient aanbeveling, terstond bij het in ontvangst nemen der kaarten na te gaan, of men alle bescheiden waarop men recht heeft, inderdaad ontvangen heeft. Latere reclames kunnen niet in be handeling worden genomen. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar het persbericht van verleden week. Leiden, 1 December 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 9 December a.s. des namiddags vain 2 tot 3 uur, aain bet Bureau van den Ge neeskundigen Dienst, Mare 13a, gele heid wordt gegeven tot kostelooze in enting tegen pokken. Het trouwboekje moet worden mee gebracht. 3395 De Burgemeester. STEVENINCK. De gemeente-secretaris, VAN STRIJEN. TERPENTIJN EN LIJNOLIE. Schilders, die wederom in aanmer king wenschen te komen voor terpen tijn en lijnolie, worden verzocht zich tusschen 1 en 15 December a.s. aan het kantoor, Steenschuur, te vervoegen. Verzoeke „Bewijs van Inschrijving" en loonlijst mede te brengen. Leiden, 1 December 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Officieele Mededeelingen Prijzenaangelegenheden pluimvee, eieren, wild en gevogelte. Dezer da gen is medegedeeld, dat men zich voor prijzen aangelegenheden op het gebied van de voedselvoorziening in den ver volge moet wenden tot de (hoofd)be- drijfschappen, waaronder de betref fende producten ressorteeren. Het adres van het bedrijfschap voor pluim vee en eieren werd daarbij echter on juist vermeld. Dit adres moet luiden: Utrechtscheweg 298, De Bilt (U.), tel. Utrecht 28141.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3